PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Ailed imi pare tare rau. Iti doresc multa putere!

danaxim eu iau spironolactona si metformin. Am luat metformin si cu finasterida (alt antiandrogenic), am luat si metformin cu spironolactona si finasterida (toate trei de odata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Data trecuta n-am avut timp sa intru in detalii si sa intreb de fapt ce ma nedumireste. Analizele mele de sange (din ziua 9) sunt asa:

FSH 6,2 (Femei: faza foliculara: 3.5 - 12.5, faza ovulatorie: 4.7 - 21.5 faza luteala:1.7 - 7.7 menopauza 25.8 - 134.8)
LH 8,8 (Femei: Faza foliculara:2.4-12.6 Faza ovulatorie:14-95.6 Faza luteala: 1-11.4 Menopauza: 7.7 - 58.5)
Prolactina 347 (127 - 637)
Testosteron 1,15 (0.22 - 2.9)
DHEA-S 229.3 (98.8 - 340)
Testosteron liber 0.011 (Femei: < =0.014)
Intrebarea mea e cum ar trebui sa fie raportul LH/FSH in faza foliculara, faza ovulatorie si respectiv faza luteala daca as fi sanatoasa?



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Emilia, raportul Lh / fsh ar trebi sa fie 1/1 in ziua 3. Evident , la ovulatie , Lh-ul creste f. tare ( dar n-as putea sa-ti spun de cate ori trebuie sa fie mai mare dacat fsh). In faza luteala lh-ul devine din nou aproape egal cu Fsh. Oricum , cel mai important raport e cel de ziua 3, cand cei doi hormoni ar trebui sa aiba valori egale. analizele tale, fiind facute in ziua 9 nu sunt prea relevante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxxy spune:

Gudinde, ai avut ovulatie dupa Metformin? Eu iau Siofor de aproape 3 luni. Am facut o endovaginal#259; in ziua 11-12, nu mai tarziu (nu mi-e clar cand a fost prima zi) #537;i , de#537;i medicul a fost cam evaziv, totu#537;i -cica- am un folicul mic de 11/7.Asta in condi#539;iile in care acum 3 luni nu aveam nimic in ziua a 13-a. Oare s-o dezvolta mai mult astfel incat sa elibereze un ovul? Ce ziceti fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Oxxy am avut si luni in care am ovulat, dar eu iau metformin de ani de zile. 3 luni e putin, mai ai rabdare cateva luni inainte de a vedea daca tu vei ovula sau nu cu metformin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marycor04 spune:

Buna fetelor, mi-am facut curaj sa ma alatur si eu voua si incerc pe scurt sa va spun si povestea mea...am 32 ani si am PCOS diagnosticat in 2004 ,,tratat" cu anticonceptionale pana in 2006 cand am inceput sa iau metformin 500mg*3/zi pana in prezent.
Am toate simptomele acestui sindrom greu de suportat, am 1.65 si 74 kg, am slabit in nenumarate randuri si vreau sa va spun ca nu am vazut nici o schimbare, nici ovulatie spontana, nici vreo ameliorare a celorlalte simptome. Am avut perioade cand am renuntat si la metformin, eram f derutata si dezamagita.
Tratamente pt stimulare am facut cu clomifen la care nu am raspuns abosolut deloc (3 luni in 2007) apoi dupa o laparoscopie (2009)am facut trat. cu puregon 3 luni la rand, am obtinut ovulatie dar din pacate nu am ramas insarcinata (din care 2 insemnari artificiale).
In momentul de fata nu mai am curaj sa mai incerc alte stimulari...imi doresc doar sa fiu un om normal.
Pe langa toate astea am si o tiroidita autoimuna pe care o tratez cu euthyrox 50/zi (anticorpii ff mari).
GUDINDE, am citit aici ca faci trat cu metformin si spironolactona..poti sa-mi spui daca vezi rezultate de la spiro in privinta acneei si a hirsutismului si ce doza iei? As vrea sa iau anticonceptionale doar pt acnee si hirsutism, stiu ca fac mai mult rau decat bine...dar acneea la mine este intr-o stare f urata, noduloasa si f dureroasa, nu ma suport...de hirsutism, alopecie, ce sa mai zic...
Va multumesc pt rabdare, daca aveti vreun sfat pt mine il astept cu mare drag. Sanatate la toate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

marycor04

In primul rand: bine ai venit pe DC!

Cele mai bune rezultate pt hirsutism le-am avut cand luam finasterida. Insa finasterida NU se ia sub nici o forma cand se incearca obtinerea unei sarcini.
Metforminul a la long eu il iau tocmai pentru a fi un om cat mai normal si pentru preventia diabetului (eu am rezistenta mare la insulina).
Dupa ce am inceput tratamentul cu met mi s-a curatat f frumos fata, dar recunosc ca nu am plecat de la o situatia atat de grava precum o descrii tu pe a ta.

In rest, nu stiu cat de mult te-au dezechilibrat toate acele stimulari. Dupa orice stimulare organismul are nevoie de timp sa-si revina. Acest timp poate fi mai mare sau mai mic.

In privinta ACO parerea mea este subiectiva pentru ca eu am avut probleme mari dupa intreruperea anticonceptionalelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

am primit rezultatul si la 17citosteroizi si val e 29 cand limitele de lab sunt 11-19. Ma tem sa nu am Cushing...



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marycor04 spune:

Multumesc pt raspuns Gudinde.

Stimularea cu Puregon am facut-o in 2009, deci cred ca organismul a avut timp sa-si revina, iar din 2009 am luat metformin si anticonceptionale cu pauza de cateva luni, in lunile in care nu luam pilule, luam duphaston.

Nu stiu la mine cat e de mare rez la insulina, o sa scriu cateva rezultate la analizele facute cei drept mai demult...in 2007 - TTGO 99/146/107 mg/dl,
in 2010 : TTGO 87/197/123 mg/dl
insulina 15,4 (val, norm. 2.6 - 24,9)
testosteron liber 0.021 (<= 0.014)
DHEA-s 1.95 (0.9 - 3.6)
estradiol 20.4 pg/ml
cortizol 25 ng/dl
17 OH progesteron 0.6 mg/dl
prolactina 12.4 ng/dl
lh 14.6, fsh 3.8
Nu am valori de referinta la unele dintre ele iar analizele le-am facut in perioada de amenoree. La metformin renuntasem pt cateva zile pt ca mi-a iesit glicemia 66, dar dr mea mi-a spus ca merforminul nu scade atat de mult glicemia..apoi am inceput sa-l iau din nou.
Gudinde te rog sa-mi spui si mie ce parere ai de analize si daca poti sa-mi recomanzi un dr din Bucuresti, as vrea sa iau totul de la capat. Multumesc tare mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Emilia nu stiu ce sa-ti spun. Cushing e un diagnostic care nu se pune usor. Hai sa nu ne gandim la ce-i mai rau, dar clar trebuie sa ajungi la medic sa vezi ce e. Tin pumnii stransi.

Mary daca vrei sa vi pana la Bucuresti, eu merg la drita Bajenaru Magda de la Medlife Grivita. Am vazut in urma cu cateva pagini ca unele colege de forum merg la un alt medic de care sunt multumite. Sunt sigara ca iti pot da si ele mai multe date referitoare la unde poate fi gasit.
E foarte importanta colaborarea cu un endocrinolog.
Insulina care ti-a iesit arata o rezistenta la insulina, dar nimic de speriat, dar este o valoare din 2007. Mai mult ca sigur ai nevoie de un set de analize care sa reflecte situatia actuala.

Mergi la inceput