PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Ailed imi pare rau pentru pierderea ta,din cate imi suna mie pare a fi trombofilie cu pierderi de sarcina in 7 sapt...
Fetele de la aspirante sau tromobofilie iti pot spune ce analize sa faci sa aflii daca ai vreo mutatie sau nu.
In Bucuresti se fac la Dr Uscatescu,Fundeni dar tu nu cred ca esti in tara,nu?
Trebuie investigat si cu un hematolog zic eu:(
Offf saracuta de tine,ce greu trebuie sa iti fie.

------------------------------------------------------------------------------------------
Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed15

Buna fetelor,

vesti proaste, am facut un eco azi si sarcina mea s-a oprit din evolutie prin jurul revelionului, exact ca si cealalta la 7 saptamani si un pic.

sunt trista si nu mai am cuvinte.




Ailed imi pare tare rau prin ce treci, sper sa te refaci repede, scuze ca am indraznit sa intervin, pt ca eu nu prea am scris pe aces topic, vroiam sa iti spun ca ar trebui sa iti faci, in cazul in care nu le-ai facut, analizele de trombofilie, un prim pas este sa mergi la Dr Uscatescu de spitalul fundeni la hematologie, si sa iti faci ceva investigatii, si eu am fost sa mi le fac la sfatul unei fete de ai de pe forum si mi-a prins foarte bine drept urmare ii sunt foarte recunoscatoare lui MeAlex, chiar daca eu nu am nici o sarcina pana in prezent, s-a dovedit ca am ceva minor si mi-a dat sa iau tratament (cel din semnatura). Iti doresc tot binele din lume!

In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi, Selezin ACE 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Fetelor, trebuie sa iau misoprostol ca sa elimin. Mi-e teama de chiuretaj, si mie teama de ce va urma. Sotul vine doar maine seara acasa, sunt singura pana atunci.

Nu pot sa merg la dr. Uscatescu, nu sunt in tara. Cred ca deja am facut analizele de trmbofilie, si oricum le reiau luna viitoare.

uff sper sa trec si peste asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Ailed. imi pare tare rau de pierderea ta. Din pacate femeile cu PCOS au sanse f. mari sa piarda o sarcina in primele 3 luni si asta din mai multe cauze: embrioni de slaba calitate, cu probleme genetice, endometru slab , sustinere progesteronica deficitara. pot fi si probleme de trombofilie , cum au spus fetele, dar , de cele mai multe ori cauzele sunt primele expuse ( din pacate stiu asta din experienta proprie...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Buna fetelor,

Multumesc de incurajari, mai linistete putin sufletul, atat cat se poate.
O sa ma intalnesc cu doctorita si mi-a scris deja ca vom face niste teste kariotypul, sunt genetice, nu stiu daca ele includ trombofilia de care imi pomeneati voi.

Am avut tratament cu progesteron deci de sustinere, raman embrion de slaba calitate, am sa ma apuc sa citesc sa vad cum e si cu endometrul.

Insa uneori nici nu mai imi vine sa citesc atatea, imi facusem de data aceasta atatea visuri si sperante si toate s-au naruit. Si eu si sotul nu intelegem ce se intampla, incercam sa avem o explicatie.
Dar mai presus de toate nu incetez sa sper, ca poate o sa vina si ziua noastra.

Va multumesc inca o data pentru sustinere, raman alaturi de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaxim spune:

Buna,
Sunt noua pe forum, cu toata ca va citesc de 2 ani.Am 33 ani si am fost diagnosticata cu SOP acum 6 ani( pana atunci am fost diagnosticata cu ovare polichistice si insufcienta ovariana, dar in 2006 am facut o glicemie provocata care a evidentiat hiperinsulinemie) pt care am luat contraceptive pana acum un an.Timp de un an am avut ciclu regulat, dar in decembrie nu mi-a mai venit si am fost la doctor, care mi-a prescris Marvelon, Spironolactona si Siofor. Dintre medicamente nu am luat decat sioforul, si ciclul mi-a venit la 7 zile de la prima pastila.
Contraceptivul sigur nu-l iau pt ca am luat timp de 10 ani cu mici intreruperi, dar vroiam sa va intreb daca sa iau spironolactona asociata cu sioforul, deoarece spirono nu este recomandata sa fie asociata cu metformin( siofor).
Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor. Acum 10 zile au venit rusii, pe neasteptate. Abia azi am fost la recoltare analize pt ca am fost plecata din tara saptamana trecuta. Pe 1 feb merg la eco si poate am sa ovulez cine stie? M-am decis sa mai astept cateva luni (maxim pana in Mai) pana sa incep stimularile si nici nu am sa ma inghesui acum sa fac histerosalpingografia pentru ca totusi sper ca poate poate nu o sa fie nevoie. Acum iau Vitex, Macca, Acid folic, Euthyrox si Metformin.
Ailed, imi pare nespus de rau pentru pierderea ta
Dana, si eu merg la Cristofor Dominic. Imi place atitudinea lui
Dariana, nici eu nu am testosteron mare, si eu mi-am rezolvat prolactina cu Bromcriptin acum ceva timp si mi-au iesit bine toate testele de glicemie, inclusiv cel la care am baut glucoza... si totusi am PCOS. Mai repeta analizele.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana29 spune:

Buna fetelor. Mi s-a intamplat ceva ciudat si nu mai inteleg iar nimic. Am facut multa vreme foliculometrie si teste de progesteron si intotdeauna progesteronul era 0,20-0,40 indiferent ca-l testam in ziua 21, 33, 39 etc la un ciclu intre 45-50 zile. La foliculometrie nu mi-a iesit niciodata ovulatie fara stimulare. DECI....luna asta m-am dus la alt ginecolog, la un simplu control, pt ca aveam dureri in zona ovarelor. Si supriza, ginecologul imi spune ca am ovulat cu 1-2 zile in urma...Evident, ma oftic, ii zic ca sunt in ziua 32 a ciclului, ca nu am avut niciodata ovulatie etc... el o tine pe a lui si imis pune sa-mi fac peste 6 zile testul de progesteron...Bun, il fac, dupa 8 zile, nu 6 ca atunci am putut ajunge la laborator si rezultatul--15!!! PT prima data in viata mea mi-a iesit un test de progesteron, intr-o luna fara stimulare, mai mare de 1!! Inteleg de aici ca am avut ovulatie, in ziua 31 a ciclului...dar in acelasi timp au trecut deja 16 zile de la ovulatie si inca nu mi-a venit ciclul. Oare ce se intampla? Daca am avulat de ce nu mi-a venit la 14 zile menstruatia? Am sperat ca se mai echilibreaza balanta si la mine, dar...

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana29 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Dariana, ceea ce spui tu imi suna a ovulatie spontana (care se poate intampla si in ziua 40 in cazul PCOS asa ca nu e mirare) si daca nu ti-a venit ciclul poate ai ramas insarcinata.
Eu azi am fost la eco (ziua 18). Nici urma de folicul dominant, analizele de sange ca intotdeauna. Din martie incep stimulare cu Clomid.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput