Calciul si alaptatul.

Calciul si alaptatul. | Autor: inbox

Link direct la acest mesaj

Fetelor, vreau sa va intreb daca voi ati luat suplimente de calciu, sau alte suplimente alimenhtare pe perioada alaptatului.
Alarteieri noapte am avut un episod de cosmar, dupa ce am alaptat, m-a luat o stare de ameteala si un rau ingrozitor, nu am reusit decat sa trezesc sotul, dupa care am vomitat si imediat dupa asta tot corpul mi s-a congestionat, tip de 15 minute am avut mainile, picioarele, gura, tot contractate si blocate, am chemat ambulanta si acestia mi-au spus ca este probabil o deshidratare, ca poate am mancat gras seara, ca oboseala, stres etc si bila imi face probleme ( chiar sunt obosita, de cand am copii pentru prima data simt ca ceva ma depaseste, fizic vorbind), mi-au facut un algocalmin, no spa si metoclopamid si mi-am revenit cat de cat. Am luat eu apoi un osteocare.
Medicul de familie mi-a spus ca a fost o cadere de calciu, ca nu inseamna ca am vreo problema de sanatate, ci ca pur si simplu organismul pe moment nu a mai fost functional, dar ca ar fi bine sa iau calciu si magneziu o perioada.
Imi e frica teribil ca episodul sa nu se mai repete, imi e frica sa mananc sa nu mi se faca rau, imi e frica sa nu mananc din aceleasi motive...sunt putin debusolata.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva, ce ati facut?
Cele care alaptati , luati suplimente alimentare, vitamine ceva pentru imunitate? Asta mi-a spus medicul de familie, ca am imunitatea scazuta si ca probabil am facut si o enteroviroza ( asta deoarece a doua zi am facut febra si ma simteam ca si cand as fi fost racita)-tratamentul a constat in paracetamol,ercefuril, biotics si hidrasec!

Am uitat sa spun, ca toata lumea mi-a sarit in cap sa nu mai alaptez, insa nu cred ca asta e problema, plus ca de cand au sarit toti cu gura pe mine ma paste si o tristete imensa sora cu depresia. Oricum la alaptat nu am de gand sa renunt, ins avreau sa fac in as afel incat sa nu mai am astfel de episoade.

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Cel mai bine este sa faci analize detaliate, fara ele vorbim vorbe....
Sanatate! Si roaga familia sa te ajute la treburi, nu sa iti spuna sa nu mai alaptezi.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Eu iau Elevit Pre-natal (ce luam si in sarcina), plus oscilllococcinum odata pe saptamana sa nu aduc "brontozauri" acasa.

Intr-adevar, e bine sa faci si niste analize, "intepeneala' musculara se poate datora si lipsei de magneziu.

Iar pe "binevoitorii" care te sfatuiesc sa nu mai alaptezi trimite-i...la plimbare

Curaj !



Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Eu nu am luat calciu sau alte vitamine nici macar acum insarcinata fiind si alaptand-o pe cea mare.

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

si eu am continuat complexul de vitamine prenatale in timp ce am alaptat (centrum materna). Este clar insa ca trebuie sa faci un set de analize, sa vezi ce carente ai in organism si cu ce le poti trata pt ca daca iei tratamente dupa ureche poti face rau si copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu imi propusesem sa iau vitaminele prenatale care imi ramasesera dar...uitam (asa si in sarcina, mai luam, mai uitam...mai mult uitam). Dar n-am avut simptome care sa ma ingrijoreze iar la 1 an si ceva de la nastere mi-am facut analizele (de curiozitate, ca devenisem si vegetariana intre timp) si toate mi-au fost in parametri normali (Ca, Fe, Mg).
Oricum ce ti s-a intamplat n-are nicio legatura cu alaptarea. Eu alaptez de 2 ani jumate si nu m-au parasit dintii, cum spun "legendele" (stiti voi, iti mananca copilul tot calciul de ajungi stirba ca Baba-Cloantza:)).
Insa o cadere de calciu am avut si eu cu mai multi ani in urma, cand faceam o grozava cura de slabire, dar la mine s-a manifestat doar cu transpiratii brushte din crestet pana in talpi si o senzatie de lesin (am fost chiar in pragul lesinului dar am scapat); poate membrele se contracta cand e o criza mai puternica?...
Oricum concluzia e ca se impun niste analize. Celor care "iti sar in cap" pe tema alaptarii, taie-le macaroana, scurt.

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Vitamine prenatale pe toata durata alaptarii. Plus multe lichide, 3 litri zilnic ar fi perfect. Si mananca! De toate: legume, fructe, lactate, carne. Evita prajelile/tocatura/mezelurile, incearca supe si piureuri de legume.

Edit: mie incepuse sa-mi cada parul smocuri-smocuri la 4 luni de la nastere (nu luam vitamine). M-am speriat, mi-am luat un tratament pt par si vitaminele. Si-a fost ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

vitamine OK .. am inteles ! dar care ?? cele pe care le-a prescris gine pe perioada sarcini sau ma duc la medicul de familie sa-mi dea altele ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

blackgirl0:
care tratament pentru par e ok cu alaptatul ?? poti sa-mi spui numele te rog ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Vitamine: cele prenatale (elevit, centrum materna, pregvit) ce reuseam sa-mi iau.
Pt par: sampon si fiole cu aminexyl de la Vichy. Scumpe, insa dupa 2 luni s-au vazut si rezultatele.

Ah, si ma apucase prosteala cu regimul vegetarian (adica fara carne 3 luni). Nici acum nu mananc carne (postesc 3 zile din 7), insa atunci m-am anemiat aiurea si degeaba, plus ca mi-am dereglat complet metabolismul (numai suport deloc tocatura, orice as manca mai cu pofta se razbuna pe mine, musai sa am 2 zile numai cu ceai de menta si paine prajita). De-asta spun ca un regim echilibrat, cu de toate, fara privatiuni drastice este cel mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu am luat multivitamine pe toata perioada ambelor sarcini si cat am alaptat: la fetita am luat Elevit,la baiat Materna.
Legat de calciu ,la analizele de dinainte si dupa sarcini era tot cam la limita de jos.Nu mai retin dar cred ca am mai luat si ceva calciu cu magneziu separat.Desi am alaptat doar cca 8 luni prima la sarcina si 6 luni a doua sarcina, dintii mi s-au distrus in ultimul hal.Inainte de sarcini toti absolut erau ai mei,chiar daca majoritatea maselelor erau plombate.Dupa prima sarcina deja aveam lucrare in partea de sus,dupa a doua sarcina am deja lucrare pusa si in partea de jos Pur si simplu una dupa alta - maselele mai ales - "se macinau" in asa hal ( carii + puroi + crapat radacina ) ca nu mai avea ce sa le faca decat sa le extraga.Dar eu cred ca nu neaparat alaptarea e de vina,cat sarcina in sine.Maica-mea a patit la fel desi ne-a alaptat pe mine si pe frate-meu doar 2-3 luni si avea atunci doar 22-27 de ani ,nu 36-39 ca mine ...
ILINCA deci in mod sigur astea cu "copilul care iti mananca tot calciul" nu-s tocmai legende ... eu mai am cateva verisoare care au patit cam la fel. Cu toate astea crize din acelea care apar la lipsa de calciu n-am avut niciodata.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput