Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

eu am un carut polonez la origini, adus din Germania
super solid, mergi cu el si pe munte
roti mari, vulcanizabile, in caz de accident, maner reversibil
ce mai, ditai caleasca

asa cum zicea si adina, chilotii de unica folosinta sunt mega buni, vezi ca se gasesc si in cora si in real, tampoane de bumbac sau vata cu tifon, sa te feresti de tampoanele de la alwais ca s de plastic, la o adik, dar mai in colo, sa ti iei cele pe care scrie sensitive, ca s din bumbac
garmastanul e bun
pt lactatie ceai la greu si galafor si galactogil, asta e scump cu spume, vreo 60 lei cutia si e dulce de crapa pietrele, dar am ros la el grupa mare, numa lapte sa fie
iar bune buna sunt scoicile, ca la o adik, ii pui in scoici si uta uta, dorm de mnuma, decat sa te chinui cu ei in brate sau pe picioare
ai mei si acum dorm leganati in scoici, ca in brate ii apuca foiala, ma trag de nas, de par si pot sa legan eu mult si bine ca nu adorm, asa ca i arunc repede in scoici si ii legan cu piciorul sau noaptea cand se mai trezeste vreunul si faca taraboi il iau in pat in scoica si danga balanga (ai mei nu pot sa doarma in patul mare langa careva, urla si se foiesc, mai bine)

nascut la 36 sapt fix: cezariana pe vertical, asta pt ca mai aveam una la fel, facuta la urgenta pe la vreo 41 de saptamani acum hat 12 ani(o duceam si acum pana la termen, dar se intinsese tare cicatricea veche si i a fost frica dr-lui ca mi pocneste)
urata treaba, ca asta de acum, degeaba s a chinuit dr sa o faca cat mai estetica, adik cusatura ascunsa ca la taietura orizontala, ca m i s a infectat si arata ca draq, piele a draqului, matarialul prost, s a zgarcit mama

nastere usoara fetelor si stati cuminti pana la 36 sapt macar

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Gabriela, imi pare rau pt micutul care a plecat! Ramane sa va bucurati de fratiorul, surioara lui care sunt convinsa ca va face cat doi! Doamne ajuta!
Adi, cate informatii utile, iti multumesc din suflet! Chiar am sa le printez ca sa le am pana mi le insusesc, rand pe rand. Vreau sa scap de furia laptelui ca m-am confruntat cu ea la fiecare nastere si tare groaznic a fost. Cat despre alaptat, am consultat pozitiile si sincer, cea descrisa de tine mi sa pare si mie cea mai rentabila, pt ca nu pot tine puiutii pe burta, fiind cu operatia.
Carut avem deocamdata unul de la second, cu roti mari, duble pe fata, sper sa fie practic. Are si landouri si geanta si spatiu pt depozitat, doar ca materialul nu arata foarte grozav, e putin decolorat, dar na, mai vedem noi, deocamdata ramanem cu asta.
Mirela, scoici avem, slava Domnului ca tare bune au fost si la primii copii.
Multumesc mult pt raspunsurile detaliate!



Ana, mami de doi strengari si 30+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Gabriela,sunt cu sufletul alaturi de tine,asa a fost sa fie,ai sa treci peste asta cu siguranta,incearca sa nu plangi ca ii faci rau celuilalt bebe.
Anahadasa, aici,ca si in tara,daca ai lucrat pana in prenatal primesti o indemnizatie care nu stiu cat este,oricum se sta acasa doar 8 luni,mamele nu stau acasa 2 ani ca la noi.
Iar din ceea ce am auzit aici nu se da nici o alocatie pentru copii pana la 18 ani.
Am zis de multe ori sa merg sa ma interesez la primarie dar uite ca am tot lasat de azi pe maine iar acum intr-adevar nu mai pot iesi.
Daca esti straina,cum sunt eu,am inteles de la o romanca care a nascut cand am fost eu prima oara internata, ca se dau 1.500 euro ca ajutor financiar,doar o singura data,insa trebuie sa fii cu acte in regula.
Eu inca nu am nici rezidenta aici si nu am nici carte de identitate italiana,asa ca nu pot sa beneficiez de absolut nimic.
Ca sa iti faci rezidenta si apoi carte de identitate trebuie sa lucrezi cu contract de munca,eu pana acum de 2 ani de cand sunt aici am lucrat doar 4 luni cu contract,in rest fara.
am cumparat si noi carucior din acela 3 in 1,radem amandoi ca este asa de marca un mic camion.Nu am gasit
din acela tip lateral,am luat din acela cu copiii in lung,unul in fata,unul in spate,dar e foarte frumos si am gasit si rosu.
Al meu a dus azi analizele la doctora mea ca nu erau gata saptamana trecuta,am inca anemie,trebuie sa mananc carne in fiecare zi si mi-a dat sa repet iar analizele complete de urina,maine ma duc sa le fac.
Simt o greutate a burtii din ce in ce mai mare care apasa in jos,in rest e totul bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

E diferita situatia, Roxxy, intr-adevar, pacat insa ca n-ai mai multe facilitati.. Ma bucur ca esti bine, anemica sunt si eu, iau fier zilnic si vorba ta, incerc sa consum alimente care contin fier. Am citit ca anemia cauzeaza nastere prematura, oricum riscul asta il avem cu gemeni si de aia tre' sa fim atente.
Eu stau la pat, fac foarte putine prin casa, evit sa ma aplec si sa stau mult in picioare pt ca apar contractiile, nedureroase, dar medicul mi-a spus ca nu e ok sa fie asa multe intr-o zi. Si peste trei sapt avem iar programare, sper sa fie totul bine pana atunci, sa nu trebuiasca sa ne intalnim mai repede...

Ana, mami de doi strengari si 30+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara mamici si burtici,
Sa raspund burticilor mai intai. Am nascut cu cezariana. Si daca era doar unul si tot cu cezariana nasteam, ca-s fricoasa rau cand ma gandesc la nasteri naturale. Am avut fire resorbabile si m-am refacut ff repede. Dupa 3 saptamani coboram si urcam 4 etaje cu ei in scoici. Acum nici nu se mai vede bine cusatura jos (orizontala).
In rest, mamici, cu feciorul meu nu mai stiu ce sa ma fac. Nu mai zic ca nu pot sa-i dau siropurile si tot mucios este. Dar ma urla intr-una. Sunt cu nervii la pamant. Nu stiu de ce nu se joaca si el ca sora-sa...De mancat tot cam de 3 ori pe noapte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

anahadasa, si noi tot carut second hand avem, l-am spalat ca era nitel murdarel, dar este excelent si va face fata si urmatorilor gemeni.
monas, baietii sunt o corvoada. si la noi e la fel: ana ezte un copil exemplar, mananca,ia medicatie, doarme tun, se joaca. ioakim nu mananca, ma scoala noaptea, azi iar am avut o criza de isterie ca aia nu, aia nu. ori o iau razna. ori o iau razna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna seara tuturor mamicilor si viitoarelor mamici!

Desi mi-am facut contul cu ceva timp in urma, abia acum mi-am facut curaj sa scriu si eu.
Am citit tot ce ati scris voi si vreau sa va spun ca pentru mine au fost de ajutor toate informatiile.

Eu am 2 fetite identice, se pare, si sunt la final de saptamana 28. Din pacate stau in pat de o luna, si m-am cam saturat, dar sunt dispusa sa fac orice ca sa stea in burtica cat mai mult bebelinele mele. Sunt suspecta de nastere prematura. Ma rog doar sa nu nasc intre Craciun si Revelion ca sigur dr. care ma supravegheaza nu va fii disponibila.
Am DPN pe 5 februarie. Din experienta voastra, cand credeti ca as putea sa ma astept sa nasc? Am de cateva zile in fiecare dimineata un soi de crampe..nici nu imi dau seama daca sunt de la uter sau de la intestine si cateodata am burta asa tare si toata ziua continuu...stiti si voi probabil cum.

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Vroiam sa va mai intreb daca voi ati urmat pana la nastere vreun tratament medicamentos pentru mentinerea sarcinii.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna fetele!

anna_a dc au inceput si sanii sa curga probabil ca esti cam de nascut..Ceva scurgere ai? dop ceva? cat despre mersu trebii la municipal:
- dr 10-12mil vezi si tu
- anestezist 2
-neonato nimica
- asistente am dat din cand in cand, 10lei, la alea de la bbei cand facea baie sau ma ajuta cu supliment nuaptea cam tot asa, da nu tot timpu.

Fata de saloanele de la mentinere sarcina cele de dupa nastere cu rooming in sunt mai stricti la vizite, adica DOAR in orele alea. si doar o pers. Da dc te duci in avans la infirmiera si o ungi (5-10lei) se poate orce

Ce dr ai tu?

anahadasa am gas eu ceva despre gemeni carte pdf in eng. Da-mi mail pe sugubina e pe yahoo.com si iti trimit,care mai vreti la fel va astept cu mail.

Alexa_H bine ai venit si sa le tii acolo cat mai mult! Daca ai deja crampe si esti suspecta de prematur...nu stu cat mai rezisti. Stai cuminte doar la wc sa mergi sa le tii acolo. Conteaza mult sa le tii in burta si nu la incubator..Nospa iei?
Da am luat pt mentinere, nospa, magneB6..Si utrogestan da in trim trei nu am mai luat. Si multe altele ca avusei probleme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Multumesc pentru primire!

Mi se scurtase colul acum o luna. Acum s-a lungit se pare, de cand stau in pat, la 35mm.
Si eu iau no-spa, magne b6 si utrogestan. De la inceputul sarcinii si mi s-a spus sa iau in continuare.
Ce m-a panicat pe mine este ca m-a pus sa fac rost din strainatate, de Celestone. Un medicament injectabil care grabeste maturizarea plamanilor la bebei.
In rest ma simt bine...nu stiu cate simptome trebuie sa ai ca sa depistezi un travaliu prematur. Si nici gradul de durere pe care trebuie sa il simti si sa te alarmezi.

Mergi la inceput