Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

anahadasa, lasi greutatea copiilor plus 2 placente care fac impreuna 1 kg plus likidele de la amandoi, cam 1 kg jumate. cam 7 kg lasi la spital i urma ansterii, mai slabesti 1 macar in primele zile de dupa cezariana, cand bei doar supa de albituri si celebrul ceai de chimen si anason pt stimularea lactatiei (cumpara-l de acum). numai 17 kg? esti belea. oricate kg iei, las ca le dai jos cu ambitie si putin efort dupa.

Adi, mami de ana si ioachim

Adi, m-ai speriat un pic cu kg! Glumesc! Dar parca se lasau mai multe in spital! Ei, treaba lor, puiutii sa fie bine!
Ms pt informatiile cu ceaiul, chiar uitam sa adaug si asta in bagaj. Sapt viitoare imi pun lucrurile in geanta, ca in mare mi-s pregatite si vreau sa-mi iau si povara asta de pe suflet.

Ana, mami de doi strengari si 30+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANAHADASA, eu am nascut la 34 sapt. si 5 zile. M-am ingrasat 15 kg, din care am dat jos 13 kg in 16 zile petrecute la maternitate. La o luna de la nastere eram exact ca si inainte de a ramane gravida. Apoi am mai slabit inca 3 kg, insa le-am pus inapoi.
Din iulie merg la sport si am reusit sa ma mentin, insa acum de 2 sapt. am intrerupt si am pus 2 kg.
Dar de azi reincep si as vrea sa mai dau jos inca vreo 5 kg [:-@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

va multumesc mult pentru raspunsuri,am vazut ca in majoritatea cazurilor cu gemeni se naste prin cezariana,oricum aici foarte multe femei si cu un copil nasc prin cezariana.
Eu nu stiu ce inseamna sa nasti natural,doar am auzit vorbindu-se,insa as prefera natural pentru a fi apoi cat mai mobila pentru fetite.
Nu stiu ce am de la un timp dar visez ba ca am nascut,ba ca alaptez,ba ca imi iau copiii si ii baga la incubator ca sunt prea mici,probabil unde deja ma gandesc cum va fi in mometul respectiv.
Ce bine ca aici nu se dau bani la doctori,nu exista asa ceva,eu nu platesc nimic pentru ca nu lucrez,am o adeverinta unde scrie ca am ramas fara lucru,nu am platit nici analize,nici cele 2 spitalizari,doar medicamentele pe care mi le prescrie doctora.
Nici macar doctorei nu i-am luat nimic pana acum,mereu ii spun la al meu sa ii luam un cadou,ceva,insa el rade de mine si spune sa uitde obiceiurile din tara ca aici nu exista asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaGabi spune:

@anahadasa : Mersi frumos,chiar azi merg la al doilea echo ,e riscul foarte mare la inceput.Copii sanatosi iti doresc sa ai

@Sugubina : Mersi mult , fetita mea este tot di gemeni dar celalalt s-a oprit din evolutie devreme la 6 sapt.Si sotul si eu suntem foarte incantati dar si un pic de teama este ptr ca eu sunt si cam slaba si sper sa nu fie prea mici la nastere. Am 1,72 si 48 de kg. La Carina aveam tot atat si am luat totusi 10 kg .SPer din suflet sa fie cat mai zdraveni.Sanatate minunatiilor tale .

@Mmammrutza : Multumesc ,speram sa fie totul bine,sanatate bebeilor

@Roxxy2 : Multumesc frumos ,nastere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Mmammarutza, ce fain de tine c-ai scapat asa repede de surplus si n-ai stat mult in spital, adica na, cand esti in cauza trece greu timpul, dar bine ca puiutii au fost ok.
Roxxy, esti o norocoasa ca nu bagi in toate buzunarele, cum se intampla aici... Cum e in Italia cu maternitatea, CIC, indemnizatia..?
Si eu visez bebeii, dar pana acuma n-am avut cosmaruri, adica m-am visat frumos cu ei, acasa, ii alaptam, erau tare dulci, primeam vizitatori... Doamne ajuta, ca mai e putin! In curand intram si noi in luna a 8-a.
Edit: Multumesc Gabriela, numai bine!

Ana, mami de doi strengari si 30+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

anahadasa, indiferent cum nasti, tre sa pui in bagaj niste pachete de vata si fasa de tifon. de fapt, ca tot n-ai ce face, fa-ti de acum niste tampoane de vata infasurate in tfon, iti trebuie pt lohii. daca pui doar vata, se lipesc, bleah. iar cu tampoane te poti irita. cele mai bune sunt chestiile astea ceausiste confectionate, sunt mai sterile. se gasesc si la farmacii gata facute, dar costa nejustificat. in skimb, kilotii de unica folosinta sunt excelenti. decat sa freci toata ziua la ai tai, sa scoti pete etc, mai bine arunci si gata. eu am stat 2 sapt in spital dupa nastere si mi-au prins tare bine.
de asemenea, niste galafor pastile sau galactogyl pt lactatie r fi bun, si garmastan unguent pt sfarcuri. cumpara si comprese sterile pt bebei: la sters okisori, nasucuri. gel dush pt baita lor, ser fiziologic, glicerina pt gurite, o crema pt funduletz. la farmacia spitalului municpal are una preparata acolo, costa 8 lei cand am nascut si este excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Multumesc Adi, chiar acum cautam listute pe net in leg cu bagajul pentru maternitate… Sunt foarte utile sugestiile tale, si am sa-mi fac tampoane de acasa, tot asa am folosit si la primele nasteri, doar ca le-am confectionat in spital. Oricum am o punga primita din strainatate, gata facute, dar nu sunt suficiente si e buna ideea sa mi le pregatesc toate de-acum.
Cu chilotei pe noi nu ne lasa...(destul de aiurea, ca-ti tii tamponul cu mana cand te deplasezi), mai purtam noi pe ascuns dupa vizita medicului… Dar unde gasesc din astia de unica folosinta? Ca n-am avut niciodata…
Cu lactatia sper sa n-am probleme, i-am alaptat si pe primii copilasi mai bine de un an pe fiecare, dar m-ar interesa ceva pt sani cand apare furia laptelui, ce crema as putea sa folosesc, pt atenuarea durerii, presiunii? E bun unguentul asta, garmastan?
De comprese sterile chiar uitam, fac deja lista, iar gel dus nu mi-a cerut pana acuma…o sa iau oricum, iar pt fundulet ma gandeam sa iau ceva cu galbenele sau cat mai natural, sa nu ma arunc la cutaden, de ex, ca-s micuti totusi, nu? Iar unguentul ala de care ziceai tu nu stii cum se numeste? Ca eu nu nasc in Buc, sunt din Alba si na, sa stiu ce sa cer...
Ma gandeam sa va intreb si daca se pot folosi fire de ata chirurgicala care se absorb, se topesc, la incizia din exterior, adica sa scap de chinul extragerii firelor. Nu-s asa sensibila, dar ultima data am facut febra din cauza asta, am fost la un pas de a ramane inca doua zile in spital pt investigatii, noroc ca a trecut cu doua pastile de paracetamol. De fapt, nici acum nu stiu ce mi-a cauzat febra pt ca durerea nu a fost insuportabila…


Ana, mami de doi strengari si 30+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaGabi spune:

Mamici eu din pacate nu mai am gemeni,am fost azi la echo si se pare ca unul din ei s-a eliminat (am avut scurgeri de culoare maronie si putin sange) ceea ce doctora imi confirma ca aceea a fost eliminarea ptr ca la 7 saptamani ,8 sapt sunt milimetrici si ditr-un fel de gelatina . Cel care a ramas e bine ,i-am auzit inimioara si l-am vazut.Acum voi merge la analize si i-au vitamine.Ma entuziasmasem

Gabi mami de Carina Elena si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Multumesc Adi, chiar acum cautam listute pe net in leg cu bagajul pentru maternitate… Sunt foarte utile sugestiile tale, si am sa-mi fac tampoane de acasa, tot asa am folosit si la primele nasteri, doar ca le-am confectionat in spital. Oricum am o punga primita din strainatate, gata facute, dar nu sunt suficiente si e buna ideea sa mi le pregatesc toate de-acum.
Cu chilotei pe noi nu ne lasa...(destul de aiurea, ca-ti tii tamponul cu mana cand te deplasezi), mai purtam noi pe ascuns dupa vizita medicului… Dar unde gasesc din astia de unica folosinta? Ca n-am avut niciodata…
Cu lactatia sper sa n-am probleme, i-am alaptat si pe primii copilasi mai bine de un an pe fiecare, dar m-ar interesa ceva pt sani cand apare furia laptelui, ce crema as putea sa folosesc, pt atenuarea durerii, presiunii? E bun unguentul asta, garmastan?
De comprese sterile chiar uitam, fac deja lista, iar gel dus nu mi-a cerut pana acuma…o sa iau oricum, iar pt fundulet ma gandeam sa iau ceva cu galbenele sau cat mai natural, sa nu ma arunc la cutaden, de ex, ca-s micuti totusi, nu? Iar unguentul ala de care ziceai tu nu stii cum se numeste? Ca eu nu nasc in Buc, sunt din Alba si na, sa stiu ce sa cer...
Ma gandeam sa va intreb si daca se pot folosi fire de ata chirurgicala care se absorb, se topesc, la incizia din exterior, adica sa scap de chinul extragerii firelor. Nu-s asa sensibila, dar ultima data am facut febra din cauza asta, am fost la un pas de a ramane inca doua zile in spital pt investigatii, noroc ca a trecut cu doua pastile de paracetamol. De fapt, nici acum nu stiu ce mi-a cauzat febra pt ca durerea nu a fost insuportabila…


Ana, mami de doi strengari si 30+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#


1. chiloti de unica folosinta gasesti in carrefour, la rafturile de bebelusi, pe langa biberoane, sutiene de alaptat etc.
2. garmastanul e bun pt sfarcurile iritate. eu nu am fct furia laptelui si, daca vrei sa o eviti, faci asa: inainte de alaptat, pui pe sani prosoape inmuiate in apa fierbinte, ti se dilata vasele de sange si canalele cu lapte si alaptezi mai usor. dupa alaptat, golesti sanii prin mulgere cu mana si pui prosop muiat in apa rece. daca mulgi sanii macar de 2 ori/zi, nu faci furia laptelui garantat.

sa studiezi pozitiile de alaptat simultan.eu cel mai bine am reusit asa: puneam perne in stanga si in dreapta, cate un copil pe fiecare teanc de perne, cu gurile in sfarcurile mele si cu corpurile in spatele meu, cum ar veni.
3. pt fundulet, e o crema gen bepanten (e cam scumpa), la fel de buna crema cu panthenol de la sanosan, costa 15 lei un tub de 2 ori mai mare ca bepanthenul si de 2 ori mai ieftin. sa ai si una cu oxid de zn, de ex de la petrini (8 lei) si un neopreol pt edem fesier.
4. serul fiziologic: am luat punga mare, de juma de litru, o desfaceam si puneam intr-o sticla sterilizata si il foloseam cam 10 zile, ca ieseam muuuuuuuult mai ieftin decat cu cutiile cu fiole de plastic.
5. daca ai magazin DM (e un lant nemtesc), ia pampersi baby love cu toata increderea, sunt la fel de buni ca cei pampers.iei cutie cu mai multe pachete si iesi foarte bine la pret, la fel si cu servetelele umede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

pt carutz, recomand carutzul marco twingo, cu 1 roata in fatza, foarte usor de manevrat. costa 1000 roni (la baby expo), are roti vulcanizabile, din cauciuc, deci e atat de usor de impins... il imping cu un deget. se deskide extraordinar de usor, are structura solida.ce sa zic, se vede ca e nemtesc. in skimb, sa te feresti de caruturile marca italiana c o s a t t o. o poala de bani si fooooooooarte plapande, sistem oribil de inchis/deschis.

Mergi la inceput