Nasterea la Arcadia - Iasi(24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simo78

Buna seara! Va plangeati de gravide?

Va citesc de vreo 3 zile, sper ca am retinut ceva, sa nu fiti nevoite sa va repetati

Eu ar trebui sa nasc undeva pe 6 ianuarie, inca nu am ajuns la Arcadia sa vad un contract sau daca medicul meu percepe tarif suplimentar, insa m-am lamurit aici de multe aspecte "administrative" si va multumesc pentru ca ati scris atat de multe detalii.

As mai avea o singura intrebare: s-a trezit cineva in neplacuta situatie ca la externare sa trebuiasca sa plateasca mai mult decat era prevazut in contract? (am auzit zvonuri insa nu de la persoana direct ca sa cred orbeste).

Noapte buna!

mami de Hisham Matei 28 iulie 2007 si29+ cu Youssef Gabriel



Bine ai venit in clubul burticilor si mamiclor Arcadia,felicitari pt decizia de a naste la arcadia! De regula nu se palteste in plus, dar sunt situatii neprevazute, ca de ex o analiza suplimentara la bebe,(solicitata sau nu de catre tine) sau de ex daca optezi pt nastere naturala fara epidurala si pe parcurs iiti schimbi opinia, saoliciti epidurala, sau cezariana, e clar ca atunci se modifica si pretul final.Atentie pt fetele care semneaza pt nastere cu epidurala, daca pe parcursul travaliului, dupa ce a fost facuta epidurala se ajunge la cezariana se va plati la final pretul cezarienei plus anestezia epidurala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Multumesc Mada. Eu am luat Premium Care si nu imi place, pentru ca plasa aia se lipeste de fundulet. Inca o intrebare, daca Maia are deja 3200 gr pot sa iau marimea 2?


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Lena exact asa am patit si eu .
Eu am luat de la Huggies, scrie ca-s cu bumbac organic, oricum se simte diferenta, e muuult mai bine.
Ii gasesti prin farmacii gen sensiblu si in bila de la gara si la arcadia
Nu stiu ce sa zic ,daca sa iei nr. 2, bebe David are 5 kg si am trecut la nr. 2 de vreo 2 saptamani, cred ca mai poti merge pana pe la 4 kg, stii cum se zice ...faci cum simti tu ca asa e cel mai bine

Claudia David Andrei 12 sept 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Simo78 bine ai venit !
Dragelor declar prima noapte de somn normal de cand am venit cu bebe acasa( acum 6 saptamani)
Aseara i-am dat probiotic si a papat si a adormit la san, a palns doar daca ii era foame. Sper sa functioneze.
Sincera sa fiu acum am impresia ca doarme prea mult, deoarece la ora asta plangea si acuma doarme.

O intrebare la mamici... ieri a plans si s-a si inecat si parca e ragusit sau are asa o jena, chiar fosaie uneori, sa ma duc la doctor sau ce sa fac??? Muci nu are...sau asa cred eu... cum ii scot muci astia??(am aspirator nazal cu baterii si l-am pus in nasuc dar nu a scos nimic),nu tuseste... cum verific de rosu in gat??
Va doresc o zi frumoasa si linistita!!!

Claudia David Andrei 12 sept 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata,

Bine ai venit Simo
Eu am platit o analiza la sange suplimentara... vreo 10 ron.

Mersic Claudia, asa am facut am luat marimea 1, ca ma gandeam sa nu fie maruti ca ea e slabuta
O sa incerc si Huggies, sunt mai scumpi sau mai ieftini ca Pampers?
Felicitari pentru somnik . De muci nu stiu . si la mine mai fornaie, dar am inteles ca e ok pentru ca la ei narile sunt mici si mai exerseaza respiratia.

La noi inca nu a cazut buricutul si arata destul de urat zona [:-(((]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ziua buna

Nici discursul regelui nu l-a impresionat pe Tudor

Simo, bun venit

Clau, au pus ser sau ceva in nasuc inainte sa aspiri?

Lena, buricutul ala sigur cade. Ve fi cel mai frumos buric de fetita


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 39+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Buna dimi si multumesc e primire!
Deci sunt legende ce am auzit (era vorba de sume uriase); totusi nu mi se pare ok sa faca orice copilului fara sa te intrebe, dar ma rog (chiar sa-i dea biberon sau ceai).

Despre muci...Matei avea (si inca are) niste nari foarte foarte mici si mi-a spus o prietena care e dr pediatru sa-i pun ser fiziologic in nasuc si apoi sa-l alaptez; pur si simplu ii inghitea si gaseam in caca.

mami de Hisham Matei 28 iulie 2007 si29+ cu Youssef Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Multumesc!
Pai ii pun sterimar, dar se zice ca trebuie sa stranute, al meu plange si uita. Coincidenta sau nu.. sa stii ca l-am pus la san de cateva ori, dar tot fornait e, oricum ma duc sa-l vada dr astazi , ca vreau bebe frumos sambata la botez
Lena scutecele de la huggies costa 70 lei si-s doar 62 cred in pachet, cu 10 mai putine ca la pampers, dar zic ca merita.
Eu acuma le alternez, ca toata lumea mi-a adus pampersi si am nr 2 inca vreo 2 pungi mari.
Off topic: aveti idee unde gasesc in oras protectie ptr saltea 160*220?? ca mai pun bebe in patul nostru si mai au loc mici accidente si mi-e mila de saltea


Claudia David Andrei 12 sept 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Legat de analize suplimentare Simo, daca face icter de exemplu.. e 150/zi, al meu a stat cateva ore pana la externare(11-15) si am dat 66 lei, dar tot asa nu m-a intrebat nimeni nimic...era pe factura .

Claudia David Andrei 12 sept 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

clau eu ii puneam din fiole din alea de plastic de 2ml, jumatate intr-o nara si jumatate in cealalta nara; nu uita sa pui copilul pe o parte cand faci operatiunea. Cand pui in nara stanga copilul sta pe dreapta, cand pui in nara dreapta copilul sta pe stanga.

Off topic rau de tot, tasta "d" la mine merge greu, deci s-ar putea sa-l mai mananc si sa uit sa verific, deci daca va suna ciuat incercati sa adaugati pe undeva "d"

Sanatate si spor cu pregatirile!

mami de Hisham Matei 28 iulie 2007 si29+ cu Youssef Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:



Ionela, sper sa fie ok cu buricul, ca deja ma strange in spate cand ma gandesc... pana acum eram relaxata. Se tine intr-o bucatica mica, dar zona din jur e umeda ca o rana, un fel de piele umeda...

Multumesc Claudia.
Da cum reuseste sa faca pipi in pat? nu il tii permanent cu pampers?


Mergi la inceput