Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Intram si noi la raport:

Ca sa fim si noi in trend, nu puteam rata viroza sezonului!
Doar ca la noi, ne-a luat pe rand, asa ca de o saptamana alta ocupatie nu avem decat:telefoane doctor, aspirat muci, siropuri si siropele, antibiotice...etc.
In rest, cand nu suntem bolnaviori, suntem fff simpatici:gangurim, radem, ridicam piciorusele, vrem sa stam in fundulet...
Ca si program de masa:respectam cele 3 ore (ziua), papam laptic NAN (de la 90 la 150 ml) si ceiut de menta amestecat cu baby Drink si cu cateva picaturi de lamaie.
Noaptea dormim destul de bine (daca nu ne deranjeaza mucii): Iustin de la 10.30 pana pe la 03.00 si apoi pe la 06.00, iar Matei de la 10.30 pana pe la 06-07.00.)
Ne-am pricopsit si cu o diaree nenorocita (de la antibiotic)!!
Deci...nu avem timp de plictiseala!
Astazi mergem , IAR, la medic, deoarece MAtei are o tuse destul de nasoala, seaca si tusesete in continuu cam 2-3 min!
In rest, va citesc mereu si imi sunteti fffffff dragi!!!
Va pup, mamici frumoase!

O mama implinita de: Matei si Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

o citeam pe corry ca spunea ca-i da bebelusului ,,ceiut de menta amestecat cu baby Drink si cu cateva picaturi de lamaie''. Noi am fost asta vara la targul ECO din judet unde locuim si am cunoscut o dna dr. care avea stand cu plante, ceaiuri, pernute cu plante pt tot ce vrei, cafea eco, dar ce nu avea.....au site si o sa vi;l scriu. Am luat de la ea sirop si pt raceala si calma baby pt colici, ceai care-l beau eu pt calicile lui pt ca-l alaptez, au culturile lor personale de plante..vedeti site www.farmacianaturii.ro. Se poate comanda online orice.
S-a trezit bebe..tre sa fug acum

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Gliana, bine ai venit! Sa iti traiasca bebelul si sa fie sanatos. Inca un Eric in odisee!


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Gliana bine ai venit!sa iti traiasca micutul eric!esti f norocoasa ca este asa cumintel!

Cprry cand dau antibiotic intotdeauna dau si biotics,dar acum am schimbat bioticsul cu linex baby,f bun sa stii,pt bb se da un pliculet pe zi,pui in laptic...f bun si pt diaree!pupam baietii!

Ana bine ca te-ai odihnit!

Mamutz bine ca ai dat de veste,felicitari lui bobo pt progrese!

Florina sa stii ca rares nu sta in manduca in casa,decat daca vrea sa adoarma si ca sa nu imi mai rup spatele il pun in manduca si adoarme,dupa ce plange putin,dar plange si knd il tin in brate si vrea sa adoarme...si afara adoarme rpd in manduca,nici el in carucior nu sta...sper sa fii multumita de ea,eu sunt foarte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

neaza! am lucrat zilele astea, asa ca nu prea am avut timp de nimic. singurul timp liber a fost alocat lui bebe.

ana, am iesit ieri afara in wrap. n-a zis nici pas! se uita cu ochi mari peste tot. intr-un final, cam dupa o ora, a adormit. atunci insa am intrat in casa, ca nu mai puteam EU de frig. deci ii place

mai, al meu face de ceva vreme un caca usor spre verde, si pastos, parca se lipeste de scutec. ceva idei? e normal?

ana, corry, imi pare rau pt bebeii bolnaviori. noi deocamdata avem muci, sa speram ca nu trecem de stadiul asta.

florina, daca iti aduci aminte, povesteam acu vreo luna ca si al meu nu adoarme decat dupa 12-1, si pt 3-4 ore maxim. nu stiu ce s-a intaplat intre timp (a crescut :) ) dar acum doarme lejer 6 ore. azi noape a dormit spre 8. deci chill, vine si timpul ala. diferenta e ca eu nu dorm cu el in pat decat de pe la 7-8 dimineata. in rest, il las in patut, ii bag suzeta in gura (dc nu e deja adormit) si adoarme repede.

iepurele meu e fan suzete avent. restul le scuipa cu gratie :)
e ora pt plimbat. va pup!

intalnire sapt asta, ceva?


Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Salut!

Joi vremea se anunta 11 grade, soare, vant slab! Daca ne intalnim tot in tineretului, putem sta inauntru si e adapost! Sau mall-uri oricand :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

nu sunt adepta mall-urilor... inca. am o prietena pe langa bloc cu un baietel de 2 luni jumate. am sunat-o sa vad daca iese afara si mi-a spus ca e in spital cu ala mic, cu rotavirus. pediatrul a spus ca a luat cel mai probabil din mall-uri,magazine, ca se ducea des cu bebele dupa ea
prefer aer rece, stat mai putin, dar mai sanatos.
parerea mea!

Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

GLIANA-bine ai venit!Sa-ti traiasca baietelul si sa va bucure toata viata!
ANA,CORRY-sanatate maxima la bebelusi!Multa odihna si succes!
MADY- Luca in prima luna de viata facea caca asa de 5-8 ori/zi ,iar acum face 1/zi ff mult si moale.Uneori nu face 2 zile deloc.Doctorul zice ca daca trage parturi este ok.

Acum despre noi:sambata am fost la ziua unei prietene .Intai am fost la restaurant si apoi acasa pt tort si restul...Luca a fost super cuminte, nu a plans deloc, nu s-a plictisit de la un moment dat in restaurant ,o mamica cu o fetita cam de varsta lui ,dar care nu vroia sa doarma ,ii zice:uite, dormi si tu ca bebelusul asta!
Ieri am fost la o sedinta foto,o sa pun poze pe FB,iar seara am avut musafiri.La fel, copil cuminte si neplangacios.
Acum ma bucur ca e luni pentru ca in weekend suntem mai aglomerati si mai obositi mereu.Acum sunt doar eu si el pt ca restul gastii este la scoala, respectiv, serviciu :)
Cam asta am facut noi in weekend
Ma bucur ca inca suntem sanatosi si va doresc si voua la fel!
Sanatate ,o saptamana usoara si fetele!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

multumim de urari, bine v-am gasit si noi si va rugam sa nu uitati sa ne raspundeti la intrebari, daca stiti raspunsul. va citesc cu mare interes. pupici

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

GLIANA bine ai venit

Buburuzu meu a fost samb si dum foarte agitat..cred ca incep dintisoriiasa cred pt ca saliveaza abundent isi mananca pumnii amandoi odata daca poate si pe noi cand ne prinde ...mama mia Nu stiu cred ca se intaresc gingiile ...fetele cu experienta ce spuneti e prea devreme ?Facem pe 5 4 luni...mamicile care au fost cu puiutii pt vacc de 4 luni cum a fost?

Cu mucii si noi ne luptam dar deocamdata suntem numai la stadiu de mucisori ..sper sa ramanem asa si sa nu se agraveze..i am mai adm seara cate jum de osccillo

In rest sambata mi a facut frumoasa surpriza si a dormit de la 23 pana la 7 dim fara intrerupere

Voi imbracati bebeii cand ii scoateti afara cu fas gros?

Mergi la inceput