Mamici si Gravidute Italia (108)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

hi:)
am trecut sa va salut
v-am citit dar ca sa ma pun sa raspund ....hmmmm.imi trebuie ceva timp
Nafi-iti scriu o reteta super buna si usoara de facut de chiftelute de peste
se fac repede,sint bune si usor de facut
incearca sa vezi daca va plac
allora
-o cutie de ton mare in ulei de masline -160 gr
-o cutie de ricotta 250 gr ( o gasesti in toate supermercatele)
-o felie sau doua de paine ( muiata in apa)
-sare (sau vegeta,dupa preferinta)
-piper dupa gust si preferinta( in cazul adultilor,pt copii fara piper)
-patrunjel taiat marunt marunt si daca vreti un catel de usturoi pisat (sau usturoi condiment praf)
-o lingurita doua de parmiggiano

se sfarima cu furculita tonul cu uleiul apoi adaugi ricotta ,sare
si painea stoarsa bine si sfarimata si patrunjelul si parmiggiano
se amesteca bine toate pina se face impasto de chiftele apoi se formeaza in formele dorite si se prajesc in ulei
apoi le pui cu carta sa iasa uleiul si daca le tineti sub capac se fac mai morbide
cine prefera le poate da prin pangratatto inainte de prajire
in aluat eu recomant paine in loc de pangratatto ca ies mai pufoase
Kemsy-tre sa vin si cu retete de paste
Brambu-ce putin mai ai
doamne ajuta sa fiti bine
va salut pe toate si urez bun venit fetelor noi
Ale-ce bine ca ai dat un semn
ciao ciao si mai vad eu cind ma pun sa recuperez pe aici
Danangie-cum ma sinteti?



Vivi e lascia vivere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Salutare!!!
nafi, sa va fie de bine libertatea!!! Asa e, invata si ei multe acolo, nu ai de ce sa te simti vinovata. Cum mai merge cautarea de job?
anne45, e greu tare sa nu ai cui sa lasi copilul...Acum eu sunt sigura ca pentru alte mame nu e asa greu, dar eu m-am saturat sa fiu mereu singura cu bb Familia sotului nu e aproape, ca sa il mai lasi pe G?
Yoanna, buna ideea cu chiftelutele, o sa fac si eu Astept si retete de paste, incercate si ...topite Cum merge munca?

Noi ne pierdem vremea prin casa, ca s-a facut urat, gatind si ...hibernand
Seara placuta!



Gianina, mamica lui Loris Stefan, o mandrete de baiat (2 oct 2009)


Raisa are nevoie de noi



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Ciao...
cine intreba de acid in sacina...si eu tot Maalox am luat, insa cat de putin, doar cand nu mai rezistam...si din pacate, sper sfarsitul sarcinii erau si mai groaznice arsurile la stomac...

Eu sunt iar necajita...saptamana viitoare merg cu Ale la cardiolog pt ca pediatra a zis ca se aude ca are un suflu sistolic la inima...asa ca iar am alte ganduri...Iar in seara asta mi-a vomat tot ce a mancat, iar acum stau ca pe ace...

Despre vaccinul contra TBC, am intrebat aici in Romania, si se poate face oricand, insa inainte trebuie mers la medic pneumolog ca sa ii puna ceva substanta...apoi se asteapta trei zile, asta ca sa vada daca intre timp nu a avut contact cu oameni bolnavi. Daca totul e ok, atunci se poate face vaccinul.

in rest, nu stiu ce sa va mai scriu...nu mai sunt in stare sa scriu nimic, de necajita ce sunt.

Va pup, o seara faina!

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Ioana...am incearct sa te sunt intr-o zi, dar nu suna...nu mai ai acelasi nr de telefon? Trimite-l pe Pm, daca l-ai schimbat.

Nafi, ca mi-am amintit....Am vazut ca m-a sunat cineva si pe nr de Italia, insa nu era nr tau, era un nr si cand am sunat imi intra mesageria...M-ai fost sunat de pe alt numar, sau era altcineva cine m-o fi cautat?

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Alexandra -imi pare tare rau pentru problemele cu care te lupti . Curaj poate nu este nimic grav cu Alessandro. Nu trebuie sa te framanti . Stiu ca este greu sa nu te gandesti si sa nu te stresezi dar asa iti faci mai mult sange rau . Pana nu sti despre ce este vorba , trebuie sa fi optimista.
Kemsy -ma intrebai daca nu-l pot lasa pe Giuli cu socrii...distanta nu este prea mare 30 km . Sincera sa fiu imi este peste mana . Poate sa-l las doar 1-2 ora in timp ce imi fac piata , sau sa ies un pic cu Luca la o plimbare . Dar prefer sa fim tot in trei . Maica-sa nu sta nici prea bine a fost operata de cancer si sincera sa fiu este si o atmosfera un pic cam austera si o alta chestie care nu-mi place , are tendinta sa-i dea sa manance chesti care eu nu vreau. Cam atat.
Abramburika -ce frumoase sunteti ?Acum, acum soseste si Elisa si o sa fiti cu adevarat o familie fericita . Ce poti sa-ti doresti mai mult .
Fetele cu sarcina cum mai merge Adina , Msilvy ?
Va dorim o seara placuta !!

https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/15Ottobre2011FotoGiuliTunsulica?authkey=Gv1sRgCMS3KHyIr72AE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

buna seara fetelor ,

LAlexandra : si gine meu a zis sa iau malox cand nu mai pot si l-am sunat si pe gine meu din rom si mi-a zis ca pot sa iau malox si dicarbocalm .
despre copilas nu-ti fa griji pana nu-l duci la un cardiolog ( chiar la doi asa auzi doua pareri ) ca si mie doctorita mea mi-a auzit un suflu la inima si m-a alarmat tare , am fost la 2 cardiologi si m-au ascultat , ekg , ecografie , de toate si mi-au spus ca nu e nimic .am un suflu la inima dar fara nici o importanta sau consecinta ; deci nu te alarma pana nu esti sigura .
cu vaccinul pentru tbc s-a interesat si sora mea in tara , cand ma duc cu bebele in tara trebuie sa merg la policlinica si sa spun ca vreau sa-l fac , si in prima transa de copii pe care o sa-i vaccineze o sa ne faca si pe noi , pentru ca am inteles ca doza de vaccin se imparte la mai multi copii , asa ca atunci cand se deschide doza trebuie sa fie un numar de nu stiu cati copii ..
important este ca se poate face oricand ; iti multumesc mult .

Anne45 :
am sa incep sa beau si eu camomilla cu finocchio , chestia este ca in ultimele zile am reflux si daca beau apa ;
astept sa-mi treaca , pana atunci dorm aproape in fund pe 5 perne .

o seara buna la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns costyhunny spune:

neatza fetelor!!!
ce faceti?cum sunteti?
noi suntem bucurosi de numa numa ca ne-a iesit un coltisor de la 1 dinte.
dar tot ma trezeste peste noapte de 2-3 ori
mai am putin si scap si de teorie marti am examenul
abia ast.sa scap odata de stresul asta.
vad ca acu ma paste o raceala si pe mine sper sa nu o ia si edy.
NAFI--vin si io cu tine la shopingtare as vrea sa merg fara edy pe undeva sa stau linistita...
ALEXANDRA--fii optimista si curaj poate nu e ceva grav.
DANANGIE--voi ce faceti cum sunteti?
pupiki si la restul fetelor
o zi buna va doresc si cu soare ca aici ploua si e asa urat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina nicole spune:

Ciao!
LAlexandra te cred ca esti ingrijorata, dar eu cred ca daca ar fi fost ceva probleme, ar fi trebuit sa se auda mai demult acel suflu sistolic. Nu l-a auzit nici un alt medic pana acum?
Si Alexiei la nastere, i-a auzit neonatoloaga suflu sistolic ( la Targu Mures am nascut). Am fost si noi la cardiolog (tot la Targu Mures), si mi-au zis ca nu are nimic, si ca ceea ce se aude e normal, ca daca m-ar consulta si pe mine cu siguranta la mine s-ar auzi mult mai tare.
, ai sa vezi ca e totul bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

\ciao!
toata gasca sa se adune la cafea
ca de nu va capito?
nu strig catalogul si nu dau nume ca se stiu ele cu musca pe caciula
Stefania-cred ca e ultima data cind ma apuc sa te strig pe aici
de nu apari nu mai vb cu tine
Msilvy-crede-ma ca nu-mi amintesc de pe atunci cu arsurile
mie una mi-i se pare ca a trecut asa de mult timp ca nu mai stiu sa tin in brate un bb mic
a mea e domnisoara deja
Adina-hai ca mai ai un pic




Vivi e lascia vivere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Danangie-cum nu stiu daca maine apuc sa intru tin neaparat sa-i fac auguri lui Mattia
La multi ani! si sanatate!
Brambu-ti ofro un caffè decafeinato :)
ti voglio qui
Alexandra-daca era ceva grav ii gaseau pina acum
stiu ca iti trec prin cap tot felul de idei
eu iti spun din exeprienta mea
a mea s-a nascut cu suflu sistolic si pina nu au fost siguri de cum se simte si cum e nu mi-au dat-o s-o ducem acasa din spital
daca Alessa avea ceva nu ti-l lasau acasa in primul rind,apoi te trimiteau la vizite ca doar are peste un an
noi i-am facut vizita atunci nou-nascuta,apoi la 6 luni,apoi ne-au chemat iar la 1 an si a repetat-o iar eco
mi-au zis ca sta benissimo poate face ce vrea si plinge cit vrea ca e foarte bne
urmatorul examen a zis pediatrul ei ca il va face intre 5-6 ani
l-am intrebat la vizita de 4 ani cind trebuie sa refaca controlul
asa ca stai linistita ca nu e nimic grav,o sa vezi ca iti vor spune doctorii ca se retrage o data cu cresterea si incet dispare
hai curaj ai grija de tine si nu te lasa darimata
m-ai sunat tu cumva cu numar din tara?
eu am acelasi numar dar cum staim ca esti in ro nu te-am sunat



Vivi e lascia vivere!

Mergi la inceput