Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mål och mening am invatat si eu la SAS A. Din fericire am gasit toate cartile de care am avut nevoie la komvux, la biblioteca. Ceea ce la facultate nu mai e valabil...
Da, primesti bidrag toata facultatea, iar suma e mai mare decat la komvux. Dup#259; SAS B, cu betygul in mana :-) te poti inscrie la cursuri universitate, daca ai trimis diploma de liceu la VHS si e ok.

Anja mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Tot eu! Va rog sa imi spuneti ce acte ati trimis la CSN pentru studiemedel, ca am senzatia ca imi scapa ceva. Sau s-au schimbat niste reguli. Ajutez moi, ca nu pricep!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Din cate imi amintesc eu dar a fost tare demult, mai apoi numai am reinnoit cererea anual, nu am trimis decat cererea. Nu scrie pe site?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Din cate imi amintesc eu dar a fost tare demult, mai apoi numai am reinnoit cererea anual, nu am trimis decat cererea. Nu scrie pe site?


O, ba da! Copie dupa pasaport, dupa certif de nastere al copilului, copie dupa rezidenta ambilor, cerere si acum cer o adeverinta, dar nush ce adeverinta. Daca e vorba de cea de studii, ar trebui sa o ceara direct la scoala, ca lor le-o da din sistem instant, eu tre sa astept 4 luni, se duce naibii si mama studiemedelului, termin pana atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Multumesc de uraturi. Gasisem o carte pe blocket, dar cred ca am asteptat prea mult si s-o fi dat.
Tanti - asa acte cer la CSN? Baaai, sunt dusi cu cercul? Eu asteptam raspunsul cum ca ma primesc la scoala, apoi sa fac cererea. sa ma uit si eu...!!
Miha - se pare ca trebuie sa astept sa termin sas B ca sa trimit diploma(de liceu) la echivalat. m-am uitat pe blogul tau si asa ai facut tu. asa-i sau am citit eu in diagonala?
Copchilul asta al meu s-a dat peste cap - s-a culcat pt noapte ieri la 16.40 si s-a sculat pe la 2.30, apoi dormit la 3.30 si la 4.30 gata.
ieri iar....sunt cam chiauna...dau o cafea maaare si fierbinte
sa aveti spor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

mda, vorbesc prostii - nu trebuie diplome la suedeza si engleza. DOAR DACA le ai, le POTI trimite. ok, e bine de stiut. cred.
acum merg la csn.
ce ziceti, e safe sa completez formularul fara sa ma lochez? sau mai bine astept codul??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tanti, nu am timp acum sa caut pe site-ul CSN, ce adeverinta trebuie? Nu tin minte sa fi fost ceva konstigt de trimis...eu tin minte ca am fost la studievägledare si am completat impreuna formularul ca nu intelegeam ce se cere, asa ca daca a trebuit ceva de la scoala, o fi adaugat ea.

foxy, eu eram la SAS A cred cand am trimis diploma de liceu la VHS. Mi-au recunoscut materiile facute in Ro, scrie clar pe hartia primita(am scris undeva acum cateva pagini aici pe forum) ca nu sunt recunoscute engleza si nu au informatii despre suedeza. Dupa ce am terminat SAS B si Engelska A aici la komvux, am trimis hartiile la studera.nu ca sa pot sa ma inscriu la facultate. Fara ele nu se poate.

Poti completa formularul CSN direct pe site chiar si fara sa fii logata, il scoti la imprimanta in acest caz, gata completat. Chiar si cu cod, logata fiind e la fel. In acest caz il poti lasa completat si ti-l timit ei, dar nu il poti lasa direct la ei. Singurul mod in care il poti trimite online e sa te loghezi cu e-legitimation(daca ai doza si cont la o banca, atunci poti sa skaffa e-legitimation). Eu le ceream la CSN sa imi trimita formularele completate online, in 2-3 zile le primesti, apoi le semnam si le trimiteam inapoi. Pana mi-am facut e-legitimation si acum totul e mult mai simplu.

Dupa ce primiti aprobarea de la CSN sa nu uitati sa semnati si trimiteti la ei studieförsäkran. Fara asta nu primiti banii. Eu am patit in toamna, nu stiam de ce nu primesc banii, desi era aprobata cererea, pe site in cont aparea suma pe care trebuia sa o primesc, dar nicio data in dreptul sumei. I-am intrebat si mi-au raspuns. A doua zi dupa ce am lasat studieförsäkran am primit banii . Uitasem, desi facusem asta in fiecare termin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fetelor, nu stiu daca am mai scris dar pe mine m-au ajutat foarte mult la komvux cand nu am stiut ceva. Nu stiu la voi cum e, dar la noi tipa era tare de treaba, imi facea si copii xerox la acte(pe care sincer nu aveam unde sa le fac, nu aveam copiator atunci acasa), le semna(vidimera), a si sunat sa intrebe de ce nu mi-au recunoscut engleza din liceu ca ea era mai nervoasa decat mine ca e imposibil(desi da, a fost posibil!) si tot asa...Eu eram la ea cum nu ma descurcam cu ceva in ce priveste problemele cu scoala, actele mai departe, hartii...daca nici ea nu stia, suna si intreba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s


Dupa ce primiti aprobarea de la CSN sa nu uitati sa semnati si trimiteti la ei studieförsäkran.

Grrrrrr asta ce e? Cred ca de asta am nevoie eu
Nu, e exclus sa aflu ceva la Komvux. Sunt complet paraleli cu tot, ba chiar m-au expediat de cateva ori. Cand am fost sa vidimera, mi-au zis ca nu la ei! A trebuit sa le arat pe site ce trebuie facut si au descoperit in felul asta la ce folosea stampila aia mare si patrata pe care o tinea secretara in sertar. Nu glumesc si nici de ras nu e, ca m-am umplut de nervi.

Ca sa aflu niste informatii despre cursuri, am mers 4 (patru) zile la rand. In final mi-au facut programare la ´sefa´care m-a lamurit. Dar tot pe nervii mei. Ori ai avut tu noroc, Mihaela, ori am eu ghinion. Sau ambele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Studieförsäkran e in principiu asta: http://www.alltomstudentlan.se/studieforsakran
O poti semna online daca ai e-legitimation sau o ceri CSN-ului sa o trimita acasa la tine prin posta. E o hartie pe care o semnezi si o trimiti inapoi la ei, atat. Eu o primeam deodata cu restul hartiilor cand primesti aprobarea cererii. De cand am e-legitimation am scapat de hartogarii si fac totul online.

Asadar pentru cerere, nu ai nevoie de hartia asta.

E posibil ca am avut eu noroc...am o prietena in Kalmar care nici ea nu rezolva nimic cu cei de la komvux, mereu trebuie sa intrebe pe altii...uuuf! Credeam ca ea e ghinionista dar se pare ca nu...

Mergi la inceput