Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mie mi s-a parut greu, desi ne antrenasem pe subiect. Adica facusem subiectul dat in primavara(eu am dat in decembrie). Häfte trebuie sa il primiti inainte, cu un CD alaturat. Citesti textele inainte, le poti asculta pe CD, te poti gandi la ele, sunt si poezii, fotografii, tablouri...dar subiectele le primesti in ziua/ora examenului. Din cele 9-10 subiecte de genul: http://www.natprov.nordiska.uu.se/digitalAssets/50/50351_elevlosningvght09.pdf (asta e un subiect din cele primite cand am dat eu, dar eu am ales altul adica asta: http://www.natprov.nordiska.uu.se/digitalAssets/50/50349_elevlosningmvght09.pdf ) alegi unul si cu häfte cu texte in fata scrii. Noi am scris in word, la computer, nu am avut voie sa accesam nici un site pe net, dar noi cei de la SAS am avut voie cu dictionar la noi. Amuzant a fost ca eu am avut toata perioada komvux-ului un singur dictionar, care era NUMAI suedez-roman . Asa ca iti dai seama cat m-a ajutat...nici acum nu am dictionar roman-suedez, nu am gasit.
Timpul e de 5 ore. Mie mi-au ajuns 2 si jumatate. Dar betygul a fost G, era cat pe ce sa il pic cu brio, l-am trecut numai pentru ca proful ma cunostea si avusesem MVG-uri pe parcurs. De corectat corecteaza doi profesori...ah uite ca nu mai tin minte dar cred ca numele e ascuns...chiar am uitat. Mie amandoi mi-au dat G :). Eh, am avut greseli gramaticale si de pozitionare in fraza (nu stiu cum, ca doar word-ul era setat pe suedeza si corecta si el :)) de neiertat pentru nivelul acela, care au tras in jos chit ca ccc compozitional a fost OK. Sigur, cat am lucrat la restul uppsats in timpul scolii am avut mereu google translate si ma ajuta :)). Nah, asta a fost. Il dai si tu curand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Vai de mine ce subiecte!!! Din pct-ul meu de vedere astea sunt tratate de psihologie, nicidecum literatura! pai eu nici pe limba mumei mele n-as prea stii ce sa scriu..!!!mda...Deocamdata eu o sa incep sas A pe 5 saptamani.(si o sa toooot astept echivalarea, sa vad ce sa studiez. probabil tot..dar...deh! )
Miha, tu la distanta ai studiat? Cum a fost testul la Sas A?
ce ziceti, ma descurc cu timpul asta? Vaaaai, am emotii...
Si adica cum, SAS B e egal cu Svenska B?? Eu is ff pierduta in sistemul asta de invatamant. Inca, pana prind spilul...
Tanti Z , cand te testezi?
Restylane sunt ceva creme si pomeduri pt fata. cica te intineresc de nu te mai recunosc nici copchii si nici babele din mahala! Ha,ha,ha
Va pup, spor la treaba si zile luminoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Multumesc, Mihaela. Da, subiectele sunt grele, dar nu imposibile Nu stiu cand si daca dau proba nationala, inca nu mi-e clar daca e nevoie sa o dau si la ce ajuta. Inca nu am terminat B oricum.

Foxy, te descurci in 5 sapt cu SAS A, dar poti oricum prelungi daca ti se pare ca nu merge cum trebuie.
Ma duc la uppsats-uit. Revin senare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Huh gata saptamana asta! Dadui(si luai) histologia, azi avui prezentarea orala a lucrarii stiintifice...vilken lättnad cum spune suedezul . Nah am o saptamana pana la examenul mare si tare, am de repetat toata materia, "numai" un cartuloi de 800 de pagini, in limba engleza . Si daaaa, examenul e pe suedeza.... Am trecut o data prin ea, sa vad cu ce am ramas .

Foxy, e greu cum am spus, dar nu imposibil cum zice tanti .
Nu stiu sa iti explic cum e cu SAS B egal cu Svenska B decat ca teoretic te aduce la acelasi nivel de suedeza cu suedezii ce termina liceul. La SAS B inveti istoria literaturii, texte foarte grele, arhaice...cu niste cuvinte de nici ei nu le mai stiu. Gen literatura veche de la noi, din anii 1800. Dar din asta nu vine la nationella provet...am dat teste din ea pe parcursul semestrului, ca litteraturprov...au fost 4 la numar, pe perioade istorice.

SAS A si SAS B eu am facut la närdistans adica ne intalneam cu proful la teste(le programam fiecare cand simteam ca suntem pregatiti) si o ora jumate pe saptamana la discutii diverse. Asa am invatat cum sa facem referire la texte si cum sa facem rezumate de articole(astea sunt obligatorii pentru nationella provet).

La SAS A nu am avut test final, numai teste pe parcurs. Daca vrei sa vezi cum a fost cand am avut eu, studiaza putin programa: http://www.komvux.gotland.se/share/modules/SASA/studieplan.htm
si SAS B: http://www.komvux.gotland.se/share/modules/sasb/studieplan.htm
Eu am facut un termin SAS A si unul SAS B, dar a trebuit sa fiu foarte organizata si sa imi impart foarte bine timpul ca sa nu pierd ceva pe parcurs si sa trec mai departe...Adica stiam in fiecare saptamana ce am de facut, in ce zi ce lucrare trebuie sa predau/scriu/vorbesc, in cate zile trebuie sa citesc o carte etc. Mai repede de un termin eu nu as fi reusit sa fiu gata, dar depinde mult de studieplan.

Bafta multa fetelor! Hai ca nu mai e mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tanti, pai eu nu primeam betyg final daca nu dadeam nationella provet. Adica nu ma puteam inscrie la facultate. Am dat dupa SFI, dupa SAS grund si dupa SAS B...dupa SFI ca sa intru la SAS B, supa SAS B ca sa trec mai departe la SAS A. Exact ca elevii de scoala, dupa cl.6-a (echivalent SFI), dupa cl.9-a(echivalent SAS grund) si dupa cl.12-a(echivalent SAS B). Nu e asa peste tot .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Mihaela, se pare ca nu. Dupa SFI am dat si eu, dar dupa SAS G, nu. E drept, se da un test la finalul fiecarui nivel, G, A si B, dar nu seamana cu nationella provet. Practic, in functie de cum am lucrat in timpul cursului, coroborat cu testul oral cu alt profesor decat cel indrumator, au pus betyg.

Eu citeam pe un forum al unor SAS-isti din Malmö chestia cu nationella provet dupa SAS B si de aia intrebam. O sa intreb si proful daca e musai sa dau, sau nu. Daca e musai, cu placere, na...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

shit! Io facui scoala cea mai serioasa? Sau la mine fu de placere dar nu intelesei io?

Imi tot vine sa va spun we fain, nu stiu de ce am senzatia ca e sf de saptamana .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Buna,
Spor la invatat Mihaela si succes la examen.
Sunt pe fuga, dar am intrat sa va intreb.

Daca stiti pe cineva care doreste sa vina sa lucreze in Suedia, Lund, in telecom, dezvoltare de SW, integrator va rog sa ma contactati. Caut oamneni seriosi!
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Iete ca nu-i la fel, se pare. pe mine m-au bagat direct la sas A dupa un mic test. fara grund pt ca au zis ca am facut SFI la högre nivå si bine la testul asta. Bu, ei stiu ce si cum, cert e ca am scapat de un nivel. ma bag la studiat programa ta.
Trebuie sa-mi cumpar si carte.o stiti - ,,mål och mening''? Dar astept intai scrisoarea lor cum ca ma primesc la scoala.
Aha, deci dupa sas B pot merge la facultate? sau sa-mi completez studiile,nu?
Miha,Tanti, poti lua bidrag pe tot timpul facultatii??
Miha - sotul meu lucreaza dupa schema si e liber lunea si martea, asa ca noi lunea spunem mereu ca-i sambata .( a lui e oricum)
Multam de incurajari, va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Anja, daca acceptati sa ma recalificati, vin eu! Sunt foarte serioasa chiar si cand glumesc

Foxy, Mål och Mening pentru SAS A poti cumpara online. Costa cam 260 kr cu taxele de expeditie incluse. Sau poate ai noroc si gasesti la mana a doua, desi se gasesc cam greu... Bafta cu meningmål-itul!

Mergi la inceput