Nu imi mai suport socrela

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns reginai30 spune:

da' atunci de unde folcrorul asta: Soacra, soacra, poama acra??? Cred ca soacrele bune, ca a mea -slava Domnului!- sunt niste exceptii.... suntem putine care avem astefel de noroc... Prietele toate se vaita, colegele...eu sunt o fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda2009 spune:

Cred ca multe dintre problemele dintre soacre si nurori deriva chiar din pomenitul folclor...

Pentru ca unele dintre noi plecam din start cu prejudecata ca soacra e...soacra, nu mama alesului nostru in primul rand, asa incat nu avem motive sa fim epatice cu ea, sa incercam sa intelegem, sa ne gandim ca avem si noi copii...

Cred ca un pic de toleranta n-ar strica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Da, anda, soacrele sunt mamele sotilor nostri si asta nu se va schimba niciodata. Acuma, cand scriu, ma si pufneste rasul, fiindca imi amintesc ca la inceputul relatiei, cand mama lui tot incerca sa ii explice ca eu nu sunt ceea ce are el nevoie, ii strecura biletele prin buzunare, stiind ca el este neatent si ca imi va da hainele la spalat fara sa verifice buzunarele si astfel voi gasi eu biletele . De fapt, mesajele imi erau adresate mie, dar ea le forumla ca si cum erau pt el . Imi amintesc ca in unele era subliniata ideea ca mama este numai una, in timp ce femei pot fi mai multe in viata unui barbat (nu in ideea de a insela, ci de a te desparti de una si de a cauta alta mai buna, etc).
Peste vreme, cand a vazut ca nimic din ce incearca ea nu da roade (adica sa se bage intre noi), a lasat-o moale cu micile ei intrigi si a acceptat ideea ca fii-su chiar ma iubeste.
Empatie pt ea...nu am. O respect, am grija sa o duca decent financiar, am grija sa o vada fii-su saptamanal, am grija sa o ajutam cu ce este nevoie (avand in vedere ca are 65 de ani si nu mai este chiar in putere). Dar atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

ii strecura biletele prin buzunare, stiind ca el este neatent si ca imi va da hainele la spalat fara sa verifice buzunarele si astfel voi gasi eu biletele .


Inventiva soacra ai :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

off topic
Maica-mea este soacra , are 70 ani, stie (a invatat-o fiul meu)sa trimita sms-uri,mai nou, i-a facut cont pe skype sa vorbeasca cu fratele meu si sotia (nora)si cu fiul lui (nepotul)care nu sunt in tara.
Sa vedeti diplomatie intre maica-mea si cumnata mea daca nu-i cuminte (maica-mea) i-am zis ca va primi un Ignore si adio vorbit pe net, asa ca ...pastreaza relatiile cordiale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidalessia spune:

buna fetelor interesant subiect cu soacra al meu are noroc cu mami ca nici nu simte ca are soacara e mai bun cu el decat maicasadar mamica lui e buna cu mine numai cand o ajut credetima ca stam in aceasi zona are o nepotica si vine sa ovada odata la o luna si mami e toata ziua laga ea atunci ce pretenti poate avea sa merg sa ajuteu sper sa fiu o soacra ca mami meu buna si sa ma gandesc ca nici mie nu mia placut cand facea soacra mea figuri cu minenumai bn si sa aveti o duminica cat mai frumoasa si mai placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emineasca9 spune:

Toata lumea ma judeca pe mine pentru felul cum se poarta soacra cu mine.Sa stiti ca si eu si sotu lucram,avem banii nostrii,ne imbracam si mancam pe banii nostrii,deci nu traiesc pe spinarea soacrei care a fost o nesimtita cu mine.Eu m-am purtat cu soacra mea ca si cu mama mea dar se pare ca atunci cand esti bun si ajuti la orice esti luat de prost sau de sluga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emineasca9 spune:

Ma enrevam cand imi vedeam soacra,imi dadea o stare de neplacere pentru ca intra in camera mea si a sotului fara sa bata la usa,imi spunea de ce imi cumpar eu mai multa imbracaminte decat sotul,se plangea la sotu meu ca nu o respect si ca ma cred superioara cu job-ul pe care il aveam si il am.A fost si va fi o nesimtita pe care am tratat-o ca pe mama mea,careia ii duceam ceaiul la pat cand era bolnava etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Tot in casa ei stai? Muta-te de acolo si nu va mai veni sa se planga si nu iti va mai da senzatii neplacute.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput