Nu imi mai suport socrela

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu sunt curioasa, cele care aveti probleme cu soacrele, sotul e singurul baiat? Am senzatia ca soacrele cu mai multi baieti sunt ceva mai blande. Sotul meu e singurul baiat si soacra-mea daca nu o puneam la punct de la inceput mi se urca in cap. Nu ar avea curaj sa ma jigneasca in fata si mai ales in fata sotului meu. Se stie cu musca pe caciula si face mai mult pe la spate. Eu o tin la respect.

Luna trecuta cand am fost in Romania ea traia cu speranta ca o sa ne placa si ne hotaram sa ramanem , desi i-am explicat in nenumarate randuri ca nici nu se pune problema. Desi zilele cat am stat la ea au fost neasteptat de placute, cand am ajuns acasa a dat telefon si l-a luat pe sotul meu ca nu mai vrea sa vorbeasca cu el niciodata, sa nu o mai sune, etc . Eu am zis: daca asta vrea, foarte bine. Apoi la nici 2 saptamani suna ca ii trebuie bani sa se opereze. I-am spus ca e ok, o sa ii trimitem bani pentru doctor dar as aprecia daca si-ar cere scuze la sotul meu pentru ca l-a suparat si a fost nedreapta cu el. Nu si-a cerut scuze dar macar i-am atras atentia ca asta nu este un comportament civilizat.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

bird, sotul meu este sigur la parinti. Mai mult decat atat, cand el avea 3 ani, a ramas singura cu el, tatal lui parasindu-i.
Ca si tine, daca nu puneam piciorul in prag de la inceput, azi facea ea regulile dupa care sa traim, ne administra banii, eram la cheremul ei...Nici pe mine nu are curaj sa ma jigneasca, dar ironii fine imi strecoara uneori. De barfit in fata sotului, cand sunt doar ei doi, nu are tupeu. A incercat o data, in urma cu multi ani, dar al meu i-a taiat scurt macaroana si de atunci nu mai indrazneste.
Tot in urma cu ceva ani, mi-a inchis telefonul, acuzandu-ma ca mint cand spun ca al meu doarme, si ca de fapt nu vreau sa i-l dau la telefon (aiurea, fii-su chiar dormea). Atunci, un an intreg nu am mai vorbit cu ea si i-am transmis ca daca mama mea nu mi-a inchis vreodata telefonul, nu am sa accept sa o faca ea. Dupa ce ne-am impacat, nu a mai avut tupeul sa faca faze similare.

Asa este, genul asta de soacre trebuie puse la punct de la inceput. Altfel, e jale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Kari, exact, nu ai cum sa te prefaci ca suporti pe cineva + ca atmosfera devine nesanatoasa.
Sper ca relatia cu fiica ta sa se imbunatateasca.
Sincer, nu stiu cum as reactiona daca din cauza unei terte persoane, fiica mea s-ar instraina de mine.

multumesc allinta. relatia cu fiica mea e una foarte buna. nu-mi place ca a suferit din cauza neatentiei mele. din cauza ca eu am fost prea iertatoare. si m-am gandit sa dau mereu exemplu copiilor, iertand si incercand sa traiesc in relatii bune cu toti din jur.
sunt totusi persoane ptr care nu merita sa faci nici un efort. trebuies lasati in pace. scurt si fara drept de apel.


Intr-adevar, prea multa toleranta poate fi gresit inteleasa de cel care iti forteaza limitele.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Allinta la inceput(si acum dar mai putin)sotul meu ii tine isonul,acum vad ca s-a mai potolit.

http://alinahandmade.blogspot.com/


De tine depinde ca, atata soacra, cat si sotul sa te respecte.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Stiu,mai intari trebuie sa arat ca ma respect eu pe mine apoi s ale cer si lor sa ma respecte.
Eu am fost educata sa respect si sa fiu respectata(cum a spus cineva aici ca soacra mea nu are toate tiglele pe casa)si cred ca are dreptate.
Relatia vad ca sa imbunatatit simtitor( a mea cu sotul meu)a mea cu soacra este doar la nevoie ceea ce consider ca este mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Babyblue, parca ai fi la inchisoare, iar ea iti este gardian.
Eu nu as putea suporta asemenea persoana in viata mea si nici gand sa ii dau cheie de la usa casei mele.
Vezi tu, ce tie iti pare diplomatie, mie imi pare supunere, chiar daca tu crezi ca nu ii spui nimic despre tine. Dar ceea ce ii permiti tu sa vada in casa si lucrurile tale, ii spun mai multe decat toate cuvintele tale.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


nu s la inchisoare, ca eu aparent ma inteleg f bine cu soacra mea. ce am spus ca as face, aia as face dc as avea o soacra nebuna. oricum per total, eu nu ii dau prea multe inf despre mine, pt ca e mai bine asa.

si nu am conflicte, pt a trebuin sa aplic metoda de mai sus, dar as aplica o, pt ca nu vad niciun rost in a fi isterica si a ma certa cu ea, cu oricine de fapt.

nu e nici supunere, nici diplomatie, ci detasare pt ca eu personal refuz de mult timp, sa mi fac sange rau din cauza altora. cand cineva se agita in jurul meu, nu l mai aud.

i am dat cheia pt ca sincer, si dc mi vede chilotii sau ce mai am prin casa, nici nu pierde, nici nu castiga ceva. nu sunt spion cia ca sa am ceva atat de grav de ascuns. ea vine si ne face curat si ne calca hainele. de aia are cheie.

eu am o relatie extrem de civilizata cu soacra. nu avem intimitati si confesiuni, vorbim lucruri generale, eu o ascult fara sa i pov la randule meu, decat despre copil sau chestii generale. s-a invatat asa cu mine, eu cu ea si am ajuns la o intelegere tacita.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

=cu soacra trebuie sa vb cat mai putin despre tine, copilul tau, casnicia ta, meseria ta, etc. cu cat stie mai putin, cu atat nu are de ce sa se lege (asta dc nu ai un sot cu tendinta la confesiune catre mami)



Babyblue, depinde si de soacra; eu ma 'confesez' la soacra. Ei ii spun orice; prietenele mele nu stiu cand/daca ma enerveaza sotul (raaaaaaaaaaar ne certam, dar ma enerveaza sistematic ). Eu o sun pe soacra, nu ca sa-l 'parasc', ci ca sa ma descarc. SI i-am spus de ce o sun pe ea: pentru ca daca as suna-o pe sora-mea (sora mea abia mi-a cunoscut sotul in februarie) ea ar crede ca el e un om rau, cand el nu e chiar deloc rau, e cel mai bun barbat pentru mine. Dar ei (soacrei) pot sa-i zic orice, ca ea oricum nu-si schimba parerea despre el. Si timpul mi-a dovedit ca nici despre mine nu si-a schimbat parerea. Eu i-am spus soacrei ca eu am nevoie sa ma descarc, sa bat din gura cand sunt suparata pe el, dar asta nu inseamna nici ca nu-l iubesc, nici ca nu-l respect, ci doar ca sunt suparata pe el azi. Si decat sa-l 'vorbesc' cu prietenele, prefer sa-i spun ei. Si de multe ori o sun cu sotul meu de fata si-l 'barfim'. Eu nu as spune niciodata nimanui vreun lucru despre sotul meu pe care nu l-as spune de fata cu el.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


situatia ta este la fel de valida, ca orice alta situatie.
eu nu ma confesez la soacra legat de sot, niciodata. noi ne intelegem f bine, nu ne certam si dc am face o sau as ceva neplaceri legate de el, ele sunt minore si le rezolv cu el, sau le tin in mine, nu le vb nici cu mama, nici cu nimeni. asa cum nici el n o face.
asa suntem noi. nu spun ca e reteta pt toti.
e ok dc te poti confesa soacrei. mie nu mi place sa ma confesez in general, nici mamei macar.



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

balanta, de ce sa nu i dau cheie, dc femeia e cu bun simt, ma anunta mereu cand vine, de fapt, nu vine decat dc o chem eu sau dc are neap o prb in buc, ne anunta cu mult timp inainte si ne cere voie sa vina.

soacra mea e ok ca om.

dc as avea o soacra idioata care sa ma jigneasca, nu i-as rasp la provoc dar nici nu as mai vb cu ea vreodata si m as gandi atent si la casnicia mea, dc avem sau nu un viitor. dar sincer, cand m-am maritat, m-am uitat atent si la sot si la familia lui si nu m-as fi casatorit cu un om care avea o familie care sa nu mi convina.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Soacra mea s-a potolit,ieri chiar am fost cu ea in parc,a vazut ca eu vreau sa mergem la muzeul satului si sotul nu fera si mi-a facut pe plac,ma mir ce s-a intamplat cu ea,sambata mi9-a facut placinta de dovleac si mi-a promis ca imi face si placinta de meredeci daca m-am impus a inteles cda numai vreau jigniri macar pentru binele copilului ei si al nepoatei ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

babyblue, tu stii cel mai bine daca este ok ca soacra sa aibe cheie de la voi. Eu nu vreau sa aibe soacra-mea cheie de la noi, fiindca o vreau cat mai departe de viata noastra de cuplu: relatia cu fiu-su este un lucru, iar relatia dintre mine si sotul meu este alt lucru (ea mult timp s-a plans ca noi nu o consultam in nimic din ceea ce facem, fie ca ne cumparam ceva mai de valoare de gen masina, fie ca am vrut sa facem un bb - mda, cam asta vroia ea, sa ii cerem parerea.... I-am explicat amandoi ca nu avem de ce sa o consultam in ceva care nu o priveste direct si personal).
Plus ca daca m-ar ajuta vreodata la ceva, m-as simti obligata fata de ea sa ma revansez cumva si prefer sa nu. Daca vreodata nu am sa ma mai descurc cu treburile casnice, o sa iau o femeie sa ma ajute.
Cred ca depinde de la soacra la soacra. A mea pur si simplu este genul cu care nu imi doresc sa am prea multe tangente - asa cred eu ca e cel mai sanatos pt casnicia mea.

Mergi la inceput