fiv dr dragos albu 45

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Qiao si la noi a fost ceva asemanator. In ziua in care eu trebuia sa incep menopurul ne-a iesit rezultatul spermogramei la fel ca la voi. Doar ca de la oligoastenospermie i se modificase diagnosticul la criptozoospermie. In ziua aia am avut intalnire cu Dr Albu si cu Dr Mihalca si ne-au spus ca din cauza infectiei s-ar putea ca pana la punctie sa ajunga la azoospermie sau sa se faca bine cu tratamentul dat de Mihalca.
Am hotarat sa continuam fara sa luam in calcul sfaturile lui Dr Albu, si a luat antibioticele prescrise de Dr Mihalca. Nu am mai facut nici o spermograma pana la punctie. Atunci am aflat ca a scapat de infectie dar a trebuit sa dea 2 probe ca sa aibe de unde sa aleaga.
Nu iti pierde speranta din cauza enterococosului asta, ca ii trece pana la punctie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aristica, vezi ca in jur de 20 e ziua mea (+/- ) si drept cadou vreau sa vii cu vesti de la foarte bune in sus, si anume ca maciuca Maretului Cititor in Vagine va fi devenit obiectul magic al saptamanii sau chiar al lunii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

hmmm ... intr-adevar ciudat cu enterococcus asta. sotului nu i-a iesit acum 1 an la spermocultura, intre timp or fi achizitionat niste recipiente pt donatii gata contaminate si ne baga pe noi in trepidatii. plus ca eu nu mai am nici un simptom de infectie urinara dupa transa de urinal, deci si aici am dubii, dar cum mi-a venit cm fix cand am aflat rezultatul si nu am putut sa repet analiza, nu am decat sa o iau de buna.
asta seara am inghitit prima pastila de antibiotic. Noi am primit Ciprobay xr. am citit prospectul si m-am infiorat, daca dispar in ceata de la asta mi se trage, sa stiti !
pe langa numeroasele reactii adverse pe care sper sa nu le experimentam, m-am delectat cu urmatoarele pasaje:
- interactioneaza cu wafarina sau alte medicamente anticoagulante - sper ca se refera numai la anticoagulante orale ca eu injectez deja Clexane; ii reduc eficacitatea medicamente care contin Ca, Magneziu, Aluminiu sau Fier - eu inghit doza destul de mare de Ca+D3 zilnic - o sa am grija sa fie la distante mari.
Sotul a primit si 1 tub de Macmiror pt ungere 10 zile. L-am cumparat si acasa am constatat ca e crema vaginala si are si aplicator ! M-am pravalit de ras cand l-am vazut ce fata a facut cand am desfacut cutia si am inceput sa scot "piesele" M-a intrebat ce ar trebui sa faca cu aplicatorul ala Am cautat pe net si nu exista si o varianta pentru barbati.
altesa unul pt tine si unul pt

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

salexa ce tratament a avut sotul tau ? Uff, poate daca ii citesc ii mai revine moralul, eu i-am zis ca de la balarie s=ar putea sa ii fi iesit si spermograma mai proasta. el anul trecut a avut 2 cu normospermie, si anul asta terato severa. din pacate inainte de IA nu i-a zis sa refaca decat spermograma, nu si spermocultura. poate daca o facea atunci gaseam balaria si scapam deja de ea.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

samiruta azi sunt ziua 8
balanta LA MULTI ANI in avanas!
qiao foarte tare faza cu aplicatorul. Trebuia sa-l pui sa faca asta .

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

ari, sa inteleg ca incepem bine ziua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

arabella,
nu am sa ma internez inca, mai negociez cu doctorul, eu zic ca e el un pic cam precaut si imi tot zice ca copii prin FIV sunt mai firavi/sensibili, ceea ce nu cred, iar Albu mi-a confirmat ca nu e adev
oricum dc ma internez, macar am cu cine sa mai vb si eu :)
iti urez succes la FET in Nov-dec.

am sa incerc sa ajung si pana la Albu sapt viit, asa fara programare, sa vedem ce zice si el, eu sunt totusi increzatoare, mai ales ca fetele stau transversal, iar cea de jos e chiar mare 1.600, cealalta e cam micuta, numai 1.200.

artistica, chiar ne tii pana pe 20, nu faci tu un beta luni?

anastasia nu-mi dai un baietel si-ti dau eu o fata si ne facem cu pereche si scapam din prima? :)
eu as vrea si baiat, dar sa mai incerc o data si sa fac inca 2 fete, voi de sot, ce de genti ar avea de cumparat :))
am auzit totusi ca s-ar putea determina sexul chiar prelevand o celula din care 8 cate sunt in embrionul de ziua 3, dar cica nu-i prea etic, sotul nu prea e de acord, dar eu mai am 3 la congelat si decat sa-i arunc pe toti 3, as prefera sa aleg cu baietel, sa nu dati cu pietre, e o parere personala, sa mai vedem dupa fete cum e si daca-mi voi mai dori altii


31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bccami spune:

Vaaai ce vesti....sex nu, baie nu.....
Pai mama masi, da alea care raman natural, chiar credeti ca aplica toate aceste restrictii?
Nu am zis ca vreau baie cu apa fierbinte sau ca vreau sexi noapte de noapte dar totusi.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

bccami acum depinde de fiecare cum se simte, cum evolueaza sarcina si de cat esti dispusa sa iti asumi niste riscuri avand in vedere cum ai obtinut sarcina. eu cand am ramas natural l-am intrebat pe Albu ce am voie si ce nu, iar la capitolul a zis ca se poate, dar "cu duhul blandetii" si mai spre luna a 3-a. oricum, ne-a fost frica si hotarasem ca pana la 16 sapt sa nu incercam nimic. De baie in cada nu am intrebat, nefiind ceva dupa care sa tanjesc.

edit: la fosta mea odisee era o fata care intr-o luna avansata inca mergea la innot - dar ea nu traia in Romania. cand finutul meu din Olanda era inca in burtica, mamica lui mergea la cumparaturi in luna a 8-a pe bicicleta si o avea si pe sora lui de 3 ani in scaunel in spate. avea o burta imensa si mie imi era frica numai sa ma uit la ea cum sta cocotata pe bicicleta si merge pe strada, pt ca de la ei de acasa pana la cel mai apropiat magazin nu exista banda de biciclete.
---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Qiao noi am facut tratament cu augmentin pt ca avea rezistenta la ciprobay.
Ciprobay poti sa-l inlocuiesti cu ciprinol este muuuuuuuult mai ieftin si are aceeiasi substanta activa. Eu asa am facut si Albu nu a comentat. Singura chestie care mi-a zis este ca ciprobay 1000 are eliberare prelungita si eu i-am zis ca nu-i nimic ca i-au ciprinol de 500 de 2 ori pe zi (dimi si seara).

observ ca multe fete spun despre sotii lor ca au avut/au enterococcus SPP.
mi se pare f. ciudat numarul mare de cazuri (mai stiu cazuri care nu scriu pe forum). Klebsiella la fel. Sper sa nu ne contamineze cineva probele si noi sa ne indopam de pastile aiurea si spun asta pt ca mi s-a parut f. ciudat cand au iesit analizele sotului pt. ca tocmai terminase 14 zile de antibiotic. Dupa histeroscopie ne-a dat preventiv antibiotic, Gynofort mie si canesten gel lui asta in cazul in care abia facuse o spermograma, spermocultura, mar unde nu-i iesise nicio infectie. Ne-am conformat am luat antibiotic amandoi dupa o pauza de 5 zile de la terminarea antibioticului a refacut spermocultura pt. FIV si a iesit acest enteroccuc asa ca a mai luat inca o serie de antibiotice si canesten(mie nu mi-a iesit asa ca am continuat cu inhibarea dar eram mirata dar si bucuroasa pentru ca facusem sex neprotejat si cica se transmite).
Asa ca eu sunt cam "mirata" de numarul cazurilor.
Sper sa fie doar o coincidenta.

Pup toate fetele

Mergi la inceput