Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(86)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Roxx, pliz, pliz pliz, ca nu gasesc imi mai dai odata reteta aia de paste cu carnita, ca nu mai stiu ce sa ii fac sa pape


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

SIMIS uite aici reteta de paste:
Editez ca am uitat sa pun ghilimele ca nu sunt vorbele mele...

"azi am avut in meniu paste bolognese. Reteta este de la pediatra Catalinei. Am fiert paste (stelline) conform indicatiilor de pe cutie. Am pus intr-o oala ulei de masline cat sa acopere fundul si am adaugat apa (reteta zice in parti egale, eu cred ca am pus mai multa apa). Am inabusit bine o jumatate de ceapa taiata marunt. Am adaugat morcov, telina si radacina de patrunjel date pe razatoarea mica si dovlecel dat pe razatoarea mare. Am lasat sa fiarba bine. Am adaugat pastele. Apoi suc de rosii (rosie fiarta decojita si data pe razatoare). Am adaugat carnea fiarta si tocata si oregano. Catalina mea a lins ditamai farfuria."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

mare, mare multam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Apropo de mancare...
nu stiu o fi de la schimbarea de vreme, sau de la ce, ca tot am citit mamici preocupate cu mancatul bebelusilor. Pot sa spun ca si fiica-mea se inscrie in "clubul" asta; de vreo 4-5 zile nu mai vrea nimic in afara de lapte de la san. Asta in conditiile in care inainte manca bine (zic eu), mai ales fructe. Acum nimic, ia cateva lingurite (daca le ia si pe alea), dupa care isi face singura greata si face fata exact ca si cand ar da sa vomite. Odata a si regurgitat aproape jumatate din pruna si marul care tocmai i le dadusem. Poate fi de la dinti? Dupa ce deja a spart gingia? Altii nu se vad. Si culmea acum ai dau si sirop de pofta de mancare ca asa mi-a zis pediatra ca are greutate un pic mai mica decat normal. Nu mai stiu ce sa mai cred....
Va rog sa ma scuzati ca am scris o adevarata poveste; nu stiu si nici nu am cu cine sa vorbesc despre asta si cred ca sfatul unei alte mame poate sa ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss_04 spune:

Fetele care aveti doi bebici,,,cum stati la capitolul diversificare micuti? piciul meu saliveaza la orice,,,acum cateva zile a scapat la galusti cu prune nu mai reuseam sa-l scot din ele ,,,plangea cu lacrimi de crocodil,,,ieri pufuleti,,,offf
Al meu manaca tot cei bag sub mustati
Tare greu .voi cum va descurcati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Da, n-ai di ce Simis, cu placeri :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

buna seara
VA ROG AJUTATI-MA!!

puii vostri cand au avut muci la greu , apa , de nu mancau bibe , nu puteau sa doarma si nici voi evident ce le-ati dat ? sunt zombi si ma asteapta INCA o nopate asa si pe mine si pe ea. deja are ochii trasi cu cearcane, eu..nu mai spun!

va rog , ce v-au spus pediatrii vostri ?

HELP ! sunt aici cu ochii pe voi la eventualele raspunsuri

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

hello si de la noi!

incep sa am zile atat de ocupate ca nu mai am timp nici sa deschid netul, daramite forumul...
ieri am fost la karate, prima ora, si am ramas masca de cat de frumos poate fi. ma bate sincer gandul sa ma inscriu din primavara cu tati, si eu...
apoi azi am stat toata ziua la dentist. e si prietena cu mine, dar am si avut de lucru mult la colti, si m-am procopsit si cu o fatada in lucru cu care nu pot zambi fara sa starnesc la randul meu.. rasete.

ma duc sa va citesc din urma, sunt intr-o pauza

pupicei si o seara frumoasa!

ziki, de doi pestisori flavia si felix
4 in cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

MONIKA - ce tare, si tu cu copilul nemancat

ANKA - mai plimba si tu soata cu autobuzul, e mai ceva ca budo-zen - nu te abati de la drum si capeti o rabdareeee

CARMEN - fix ca in desene am fost. aia care se uita prima oara, se linistesc, si deodata le pica fisa si se prind...
p.s. mi-am luat si eu Sherlock Holmes, dar nu apucam niciodata sa-l vedem. si mie imi plac alea inspirate din fapte reale, soatei nu...

ROXX - acum imi dau seama ca mie tot nu mi-a ajuns cartea lui ruth!!!!
noi fix la 7 am terminat, i-a tinut mai multicel, ca era prima zi pentru 4 dintre ei, iar pe restul nu-i mai vazuse de peste vara, si avea sfaturi sa le dea. Dar daca nu mi-e prea rusine de dintele meu din fata, voi veni sambata. imi doresc tare mult, mi-am scris si in agenda, dar ...

LORICH - si io-s fan cartersi fan-fan!

wow, TUNDE, -3.5!

aa, sa nu uit! ZUMZU, multumesc mult pt ajutor, am gasit tanti la menaj! am coborat scarile si mirosea frumos a proaspat spalat si mi-a picat fisa: femeia de serviciu! si asa ca sambata are proba, casting, vine cu fata ei si iau 60 de lei impreuna - eu zic ca e bine... si o si stiu ca e f harnica si serioasa.
acuma am si eu o intrebare, stupida poate, dar chiar nu stiu. voi ce faceti in timp ce e femeia la treaba? la mine o sa fie si doua. faceti si voi ceva? plecati? stati in pozitia de duamna? sau cu pe ea?

si apropo de - - va hotararati cum facem cu cadourile? vrem pentru mamici, pentru bebelusi sau ramane la latitudinea oferitorului?
tragerea la sorti, vreti sa o faca flavia? si va trimit la fiecare PM cu rezultatul (pot s-o si filmez, si la sfarsit pun pe FB sa vedeti ca nu e masluit) - sau facem nr.1 ii da lui nr.2, etc... ?
sa-mi spuneti, sa avem timp sa urmarim gusturile persoanei, sa cautam cadoutul, sa strangem bani, etc.

revin

ziki, de doi pestisori flavia si felix
4 in cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

MADA si LORICH, nu va speriati, daca ati comandat de la o tipa care are adresa Bucuresti, pantelimon, si eu am luat de doua ori set de body carters de la ea, si intr-adevar, doua sau trei din set (de 5 sau 6) nu au eticheta si nici imprimat la gat, dar sunt carter's . se vede pe ambalaj, ca e intact, in el sunt fix 5 locuri de body-uri, iar pozele de pe ambalaj sunt chiar modelele bodyurilor. nu stiu nici eu de ce nu scrie, iar pe cele pe care nu scrie, nu mai e nici celebra lor intaritura la capsele dintre picioare. dar.. probabil de aia sunt bagate in set. ideea e ca sunt carters

si eu tot din state am primit prima oara, de la matusi-mea pt flavia and it was love at first sight. si FRAGRANT stie, acolo sunt cele mai ieftine...

apropo de Ottawa. baiatul sotului mamei si cu sotia lui se intorc din ottawa dupa doar un an de sedere (aveau 4 ani contractul!!) pentru ca, cica, e plictiseala, si frig, si vor inapoi, Acaaasaaaa...
eu una am ramas masca, si inca sunt. asa o fi? de ne-trait acolo?? nu pot concepe asa ceva!

da, da, ROXX, e comic mailul, sadic, indeed! pentru cine nu l-a vazut inca, e pe mailul comun, ca nu am stiut cum altfel sa-l vedeti si voi.



ziki, de doi pestisori flavia si felix
4 in cuibusor

Mergi la inceput