M-am hotarat.............adoptie(76)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Citat:
citat din mesajul lui dacris77

am uitat sa zic ca nasul copilului sa fie carn????ptiu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Nu-i nimic, mai ai timp acuma.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, fiecare are dreptul sa aleaga ceea ce-si doreste; dar in schimb nu mi se pare normal sa dai cu pietre intr-un sistem si sa se considere ca totul nu merge decat pe pile si pe relatii. In acest caz cu cat pretentiile sunt mai mari cu atat posbilitatea de a astepta este mult mai mare si acest lucru trebuie acceptat.
Sper sa va gasiti cat mai repede copilasul mult visat si atunci o sa priviti lucrurile altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Intr-adevar, nu zic ca sistemul de pile si relatii nu functioneaza, dar nu intotdeauna e asa. Eu, spre exemplu, n-am avut nicio pila, nicio interventie din partea cuiva, n-am dat nici macar o cafea sau o ciocolata si totusi mi-am gasit copilasul relativ repede, doar pt ca la un DPC din tara am gasit niste persoane de suflet. Nu se misca atat de repede cat as fi vrut, dar nu voi uita niciodata ca datorita oamenilor din sistem, eu am devenit mama. Si pentru acest lucru le multumesc din suflet
Aveti incredere in ceea ce va doriti si fiti cu inima deschisa. Mai devreme sau mai tarziu, prin adoptie toate devenim mame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellaiza spune:

Sunt in asentimentul vostru fetelor- danaionela si erato-, nu am ce reprosa sistemului cu care am colaborat perfect fara a avea minunatele pile...
Si eu sunt mamica datorita celor care lucreaza in sistem si carora nu am ce sa le reprosez, doar ca si eu nu am spus ,,NU" pentru ca puiul nu era...puiut.Mai mult, am spus ca intalnim un singur copil...si a fost sa fie.

Nu e usor sa fii parinte, dar e frumooooos!!!

Tuturor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa78
Stiti cumva, cam cat dureaza eliberarea Cartii de identitate?

Mie de curind mi-au furat hotii geanta, cu tot ce continea, inclusiv cartea de identitate.
M-am dus la Politia, am facut cererea, am dus toate actele necesare si mi-au spus ca e gata intr-o saptamina. La sectia mea, de ex, nu exista varianta URGENTZA.
Bafta Alexa.
bafta viitoarelor mamici sa sarbatoreasca Craciunul si Anul Nou in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:


Subscriu si eu celor de mai sus - jos palaria in fata celor de la Directie. oricum convingerea mea este ca Dumnezeu este deasupra acestei "potriviri", traiesc in fiecare zi minunea de a fii mama unei fetite care ne-a fost clar destinata si sentimentul de apartenenta la fiinta noastra,ca parinti, este absolut incredibil.
cat despre preferinte, zicea cineva mai sus despre blonde cu ochi albastri, si eu sunt blonda cu ochi albastri si in afara de copil sanatos si nu de etnie,alte "limite" personale nu am avut.(admir si ma bucur ca exista si oameni deschisi care dau o sansa in viata copiilor care au ceva problemute).

numai bine tuturor

Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

A fost sotul sa-si schimbe cartea de identitate si dureaza 20 zile, fara posibilitatea achitarii vreunei taxe de urgenta. Mi se pare extrem de mult. Am avut rabdare atatia ani si acum 3 saptamani mi se par asa de lungi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

BellaizaBine ai revenit ,povesteste-ne ce mai face baietelul vostru ,cred ca e maricel .
Imi amintesc cu placere cum scriai tu ,esti o persoana deosebita si din cind in cind ma gindeam ,de ce nu mai scrii.


Mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellaiza spune:

marumiha, multumesc de intrebare. Puiul nostru are 8 ani si 5 luni si este in clasa a doua. Acum e plecat cu tatal lui la cursurile de dans care ii plac foarte mult si il fac fericit. La scoala suntem in progres si asta este ceea ce conteaza. Este silitor si ambitios si ne apropiem de mijlocul clasei ca performante scolare. Daca ma gandesc ca la 5 ani si 9 luni nu stia ca are 5 degete la o mana, pot considera, clasa fiind una exceptional de buna, ca suntem in mare progres. A fost si un pic debusolat pentru ca invatatoarea pe care el o iubeste foarte mult a lipsit un timp fiind bolnava si o alta pe care nu a agreat-o i-a tinut locul.
In alta ordine de idei, am incheiat cei doi ani postadoptie cu vizitele prompte si discutiile ample pe care sincer le-am apreciat din partea celor abilitati de la directie.
Nu am mai scris si pentru ca am fost absorbiti de tot ceea ce am trait in cei doi ani si jumatate de cand suntem o familie intregita.
Si mie mi-ar face placere sa mai vad cate un rand scris fie si in treacat de mamicile care in urma cu ceva timp invatam una de la alta sa iubim fara limite copiii.
Acum fug pentru ca am uitat sa platesc intretinerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

erato, nu ai asteptat destul de mult poate fiindca ai acceptat si un copil mai maricel. mariaanisia, "problemute". si eu apreciez f mult serviciile de la dpc, m-am convins in timp cat de important este si rolul lor in procesul adoptiei. spre exemplu, am primit oferte de la mamici in care mi se dadea copilasul lor. in acest fel, nu eram protejata de DPC, poate ca ma stresa mama bilogica in timp, etc...va puuupchiar imi prinde bine sa impartasesc cu cineva aceasta situatie.

Mergi la inceput