De la ce varsta e bine sa-ti dai copilul la scoala

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ILONA_21

Asa este o mama isi considera si la 20 de ani copilul tot pui este important si parinti cat si copilul sa fie pregatiti psihic pentru scoala totul este o decizie importanta al meu e inebunit de ideea de a merge la scoala i place enorm de mult mai nou ma intreaba zilnic cand merge la scoala

ANDREI CATALIN (02.09.2006)


Vezi, copilul isi doreste, voi sunteti cei care nu sunteti pregatiti. Scz, nu vreau sa deranjez, e doar parerea mea


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilyana_S spune:

Sunt invatatoare si am clasa I, asa ca as dori sa-mi spun si eu parerea.
Clasa pregatitoare din punctul meu de vedere este OBLIGATORIE! Mai putin conteaza daca se face la gradi sau la scoala. Daca s-ar organiza la scoala, cel care preia clasa pregatitoare ar fi bine s-o duca pana intr-a IV-a, iar daca ramane copilul la gradi pt pregatitoare, sa fie la aceeasi educatoare pe care a avut-o, ca sa aiba o continuitate.
Sunt multi copii in tara aceasta care nu merg deloc la gradinita si aterizeaza la scoala, direct dintre pretii casei sau din curte. Mai sunt copii care au mers la gradinita ...dar raaaaaar, din diverse motive, primul fiind comoditatea (lenea) adultilor sa-i scolae, sa-i imbrace, sa le faca pachetel, etc... Cunosc un baietel de 5 ani care, desi isi doreste, nu merge la gradinita din cauza piticilor pe care ii are mama lui.
Stiti cat de mare-i diferenta dintre un copil cu gradi si unul fara? Uriasa! In primul rand nu se pot concentra, nu inteleg mesajul pe care il transmiti, nu au stare sa participe la o activitate, fie ca-i vorba sa coloreze, sa formuleze enunturi despre o imagine, sa scrie cateva semne grafice sau mai stiu eu ce. La intrarea in clasa I, toti ar trebui sa aiba deprinderi de lucru... si din pacate, nu au!
Am 28 de elevi, dintre care 3 nu au fost nicio zi la gradi, iar inca 4 care au fost raaaaaaar, probabil de cateva ori pe semestru.

In legatura cu varsta cea mai potrivita pentru inceperea scolii, as spune ca depinde foarte mult de dezvoltarea copilului. Am un baietel de 6 ani si 5 luni care este spirt (a fost si la gradi), dar si o fetita de 6 ani si 3 luni care nu a mers la gradi, nu intelege bine limba romana, ceea ce facem noi in clasa nu are sens pentru ea, nu este atenta, nu se poate concentra: scriu cu ea cateva liniute, apoi cand am plecat mazgaleste tot caietul; a vazut un coleg ca decupa ceva dintr-un caiet special pe care ea nu il avea, si desi i-am explicat ca va avea alta sarcina, a dorit si ea sa decupeze, asa ca a taiat toata cartea de cunoasterea mediului. Am sfatuit-o pe mama sa o retraga si sa o dea un an la gradinita care functioneaza in curtea scolii, dar nu vrea: cica s-o iau si eu mai incet. Eu o iau, daaaaar.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Frumos spus Liliana .

Cred ca aici pe DC am citit un articol in care spune ca performantele la invatatura sunt strans legate de capacitatea copilului de a avea rabdarea sa asculte ce se explica in clasa. Exact cum a subliniat si Liliana.

Si nu e de neglijat nici aspectul logistic si material pomenit de Corina, pe care nimeni nu l-a comentat, dar care este apropae la fel de important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai scuza-ma ca-ti spun dar tu,ca educator,adica invatator nu esti in stare sa inveti pe cei care au cu adevarat nevoie?Ok majoritatea au notiuni,dar adevaratul talent consta in a face sda mearga ceea ce nu merge,nu ceea ce merge deja.Sper ca Eva ,dupa socul avut,sa nu aiba parte de vreun educator care sa zica despre ea ca vai pana la trei ani nu a fost la gradinita....
Un educator trebuie sa aiba talent sa se descurce cu toti nu numai cu cei gata invatati.

Parerea mea,asa cum o vad din perspectiva unui om din afara,care-si va da copilul in curand din nou in sistemul de invatamant.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ba ru nu-s de acord in totalitate cu ce spune Liliana!

Chiar daca se face clasa pregatitoare,intotdeauna va exista o voce(ca cea a Lilianei)care va face diferentza dintre copii ce au fost sau nu au fost la gradinitza inaintea clasei pregatitoare!

E normal sa exista o diferentza intre copii care au frecventat gradinitza si cei care nu au frecventat-o,insa...nimeni nu stie cu exactiate care a fost motivul pentru care copii nu su fost dusi,deci exagerari si generalizari de astea cu lenea nu prea isi au locul!

Atita timp cit gradinitza nu e o obligatorie prin lege,e dreptul parintzilor ce fac si cum fac!

Majoritatea(nu pot da procente)parintzilor ins aisi indreapta destul de devreme copii spre colectivitate,asa ca daca intr-.o clasa sunt citziva copii fara gradinitza chiar nu e un capat d etzara!Bineintzeles ca implica mai multa munca din parte ainvatzatorului,insa copii recupereaza repde,cred ca dupa cel mult un an de scoala nu s emai vede diferentza!Bineintzeles cu ceva truda din partea invatzatorului care trebuie sa fie dispus sa...trudeasca cu acesti copii!

Foarte urit felul cum vorbesti despre fetitza care nu stie romaneste,daaa...asta implica foarte multa munca si tact pedagogic din partea ta ca invatzator,ce propunere ai fi avut daca fetitza ar fi fost mai mare si nu putea trece la gardinitza!

E chetsie de tactica si intzelegerea nevoilor acestui copil si atit!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si la subiect,eu mi-am dat copilul in Romania la scoala la 7 ani si 9 luni,daca stiam ins aca ne vom muta definitiv in Germania cu sigurantza l-ass fi dat la 6 ani si 9 luni!

Ceea ce in Romania nu a facut diferentza ,in Germania el este intotdeauna mai mare cu pina aproiape 3 ani !

Daca nu se va cunoaste asta peste ani cind isi va termina studiile,cu sigurantza se cunoaste acum cind el e in plina pubertate ,iar restul abia intra!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lilyana_S

Sunt invatatoare si am clasa I, asa ca as dori sa-mi spun si eu parerea.
Clasa pregatitoare din punctul meu de vedere este OBLIGATORIE! Mai putin conteaza daca se face la gradi sau la scoala. Daca s-ar organiza la scoala, cel care preia clasa pregatitoare ar fi bine s-o duca pana intr-a IV-a, iar daca ramane copilul la gradi pt pregatitoare, sa fie la aceeasi educatoare pe care a avut-o, ca sa aiba o continuitate.
Sunt multi copii in tara aceasta care nu merg deloc la gradinita si aterizeaza la scoala, direct dintre pretii casei sau din curte. Mai sunt copii care au mers la gradinita ...dar raaaaaar, din diverse motive, primul fiind comoditatea (lenea) adultilor sa-i scolae, sa-i imbrace, sa le faca pachetel, etc... Cunosc un baietel de 5 ani care, desi isi doreste, nu merge la gradinita din cauza piticilor pe care ii are mama lui.
Stiti cat de mare-i diferenta dintre un copil cu gradi si unul fara? Uriasa! In primul rand nu se pot concentra, nu inteleg mesajul pe care il transmiti, nu au stare sa participe la o activitate, fie ca-i vorba sa coloreze, sa formuleze enunturi despre o imagine, sa scrie cateva semne grafice sau mai stiu eu ce. La intrarea in clasa I, toti ar trebui sa aiba deprinderi de lucru... si din pacate, nu au!
Am 28 de elevi, dintre care 3 nu au fost nicio zi la gradi, iar inca 4 care au fost raaaaaaar, probabil de cateva ori pe semestru.

In legatura cu varsta cea mai potrivita pentru inceperea scolii, as spune ca depinde foarte mult de dezvoltarea copilului. Am un baietel de 6 ani si 5 luni care este spirt (a fost si la gradi), dar si o fetita de 6 ani si 3 luni care nu a mers la gradi, nu intelege bine limba romana, ceea ce facem noi in clasa nu are sens pentru ea, nu este atenta, nu se poate concentra: scriu cu ea cateva liniute, apoi cand am plecat mazgaleste tot caietul; a vazut un coleg ca decupa ceva dintr-un caiet special pe care ea nu il avea, si desi i-am explicat ca va avea alta sarcina, a dorit si ea sa decupeze, asa ca a taiat toata cartea de cunoasterea mediului. Am sfatuit-o pe mama sa o retraga si sa o dea un an la gradinita care functioneaza in curtea scolii, dar nu vrea: cica s-o iau si eu mai incet. Eu o iau, daaaaar.....



Groaznic de urat mesaj, ce te intereseaza pe tine alegerile parintilor in ceea ce priveste faptul ca ii dau sau nu la gradinita?

E obligatoriu in Romania sa-i dai? Nu cred!

Uitati d-aia sunt de acord cu sistemul asta de aici, nu ai aceasi invatatoare in niciun an, in fiecare an se schimba ca atare nu-si permit sa faca diferentieri intre copii. Exista un raport al copilului si daca vor sa-i stie istoricul bine, daca nu, vad ce poate. dar nu emit judecati de tot felul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Si mai exista ceva. Si anume nu decide parintele cand isi da copilul, e chestiune de data nasterii, unii incep scoala in grupa 1 la 4 ani fix (asa se incepe aici) altii la 4 ani si 11 luni sa zic, dar doar atat. Pe de alta parte daca copilul nu face bine la sfarsitul anului, adica nu face fata sa zic ritmului celorlalti, nu e nicio nenorocire, repeta anul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia
Pe de alta parte daca copilul nu face bine la sfarsitul anului, adica nu face fata sa zic ritmului celorlalti, nu e nicio nenorocire, repeta anul.




Eiii...cu asta deja ai oripilat si distrus mitul"repetentului" a trei sferturi dintre forumisti!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui saskia
Pe de alta parte daca copilul nu face bine la sfarsitul anului, adica nu face fata sa zic ritmului celorlalti, nu e nicio nenorocire, repeta anul.




Eiii...cu asta deja ai oripilat si distrus mitul"repetentului" a trei sferturi dintre forumisti!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Ala cu "vai m-ai facut de rusine" si alte tragedii?

Mergi la inceput