Mi s-a recomandat histerectomie partiala

Mi s-a recomandat histerectomie partiala | Autor: Anca Wish

Link direct la acest mesaj

Un numar de 3 medici mi-au recomandat scoaterea uterului. Motivul? Sangerari abundente. Menstruatia a ajuns, ca si durata, la 2 saptamani. Nu mai spun de dureri si de abundenta...
Cauza pare a fi: polipi endometriali (care s-au refacut dupa ce i-am extirpat de 3 ori) si uter fibromatos. Sigur, tratamentele facute timp de 7 ani, pentru fertilitate, au contributia lor.


Nu stiu ce sa fac. Mi-e atat de greu sa iau o hotarare...Am 34 de ani si o parte din mine (mica, e adevarat) spera intr-o minune, intr-un test de sarcina pozitiv.
Pe de alta parte, mi-e foarte greu in conditiile astea.

Ajutati-ma sa iau o hotarare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Anca, imi pare teribil de rau de vestea asta. din pacate nu iti pot da un sfat, medicii care te vad primeaza. mai ales ca ai trei pareri care coincid. poate ti-ar fi util sa vorbesti cu un psiholog?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Eu as mai incerca sa ajung la Dl Prof Pelinescu sau/si Dr Marinescu.
Si oricat de greu iti este incearca sa gandesti ca o sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Incearca sa mergi si la dr. Puia, il gasesti in Giulesti.
Sunt sigura ca o sa ai un test pozitiv al tau in mana intr-o zi care sa te anunte ca esti mamica. Nu-ti pierde speranta , o sa se intample( vorbesc in cunostiinta de cauza).
Sanatate multa si Dumnezeu are grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Tala, una din recomandari a fost a Dr. Marinescu.

Roxana, probabil ca m-ar ajuta un psiholog. Eu, recunosc, nu sunt pregatita pentru asta. Citesc, citesc si recitesc pe net experientele altor femei care au trecut prin asta, incerc sa ma conving ca odata ce ovarele raman si sunt functionale, menopauza nu se va instala, deci voi trece fizic mai usor peste asta.

Dar, ramane acea speranta. atat de mica, totusi, pentru ca acei polipi, care sunt destul de mari, impiedica implantarea unui eventual embrion. Deci, cu polipi acolo nu voi putea ramane insarcinata, daca ii scot - experienta imi spune ca vor reaparea, daca scot uterul - se naruie speranta.

Greu, greu, greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Anca iti tin pumnii sa iti gasesti linistea si sa stii exact ce cale sa urmezi.Stiu ca nu e subiectul asta, dar solutia de a adopta un copil nu o aveti? Pentru ca poti avea si asa sansa sa devii mama unui copilas, chiar daca poate sa ti se para altfel decat ar fi daca ar fi crescut in tine.
Si asa poti fi si sanatoasa si cu copilas...
Si inca o intrebare , spui ca la tine polipii sau refacut? Si eu am facut in mai operatia de polipi si pana acum nu dau semne .Sper sa ramana asa.Cand s-au refacut la tine si doctorii ce spun, din ce cauza reapar?
Sper ca nu te-am suparat cu mesajul meu, dar e o idee poate nu ti se mai pare viata asa urata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Ca si roxy, si eu vroiam sa-ti spun ca cel mai important este ca tu sa fii sanatoasa.

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pai cu teoria te ajut si eu si iti zic ca ovarele is acolo, ca virgula cu suportul hormonal adecvat nu ai treaba cu nicio menopauza.. si stii ca nu spun doar de dragul de a te incuraja, ci strict adevarul. de aia zic de psiholog, ca te ajuta si pe alta parte, teoria e doar jumatate din povestea asta delicata.

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Anca, nu te pot sfatui din punct de vedere medical dar, daca ai nevoie de o speranta de a deveni mama, e posibil pentru ca am o prietena aici care, la 3 ani dupa operatie, cand isi pierduse orice speranta, a ramas gravida. Acum are un baietel grozav de 2 ani, un dulce mic pe care imi vine sa-l gadil si sa-l musc de pulpite de cate ori il vad. Sa nu mai spun ca ea arata ca o scandura umblatoare, asa "grasa" era. Te imbratisez cu drag.

----------------------------------------------
mama de Alexa,minune vie, 23mai1997 si Sandra ingeras 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA!

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Ai trecut deja prin 3 extirpari, de ce nu si a 4a?
alternativa de inca o extirpare a lor, urmata imediat de o sarcina (cu ajutor medical) e posibila? (imi vin in minte cuvinte gen: stimulare, FIV, etc, sunt eu visatoare)


Si eu recomand prof. Dr Marinescu - cunosc o mamica ce are acum o minune in brate - de acest dr., acolo unde alti medici au anulat orice speranta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Acum 3 ani am adoptat o fetita, deci sunt mamica si sunt tare fericita pentru asta. Ne gandim la un fratior pentru fetita noastra, iar ea isi doreste tare mult o surioara bebelus. In cazul adoptiei e mai greu cu bebelusii, asa ca ma gandeam ca poate ..cine stie?!?

Cleo, am fost pacienta Dr Marinescu. Bifat 6 inseminari artificiale si 1 FIV. Deci, zic pass tratamentelor.

Astept un semn de la o cunostinta pt inca o vizita la un dr recunoscut. Mai vreau o parere si trec la atac.

Mergi la inceput