Mi s-a recomandat histerectomie partiala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Anca daca ai avut in calcul varianta adoptiei si esti deja mamica atunci felicitarile mele.Cu atat mai mult trebuie sa fii sanatoasa ca sa o poti creste pe fetita (acum nu mai esti de capul tau sa-ti permiti orice ).Iard aca nu va fi sa poti face tu un copil poate mai utilizezi odata varianta adoptiei si sa stii ca si un copil apropiat de varsta cu fetita pot deveni pretenid e joaca de nedespartit , chiar daca nu e bebelus.Multa sanatate iti doresc si numai bine alaturi de familia ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Anca, medical nu stiu ce sa zic, dar ca sa te incurajez iti recomand sa citesti si recitesti propria-ti semnatura.
Curaj sa iti tin pumnii sa gasesti rezolvarea la ceea ce cauti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna Anca,
eu am facut operatia de histerectomie totala cu pastrarea anexelor (adica au scos colul si uterul si au lasat trampele si ovarele) acum doua luni, pe 4 august.
Acum ma simt bine, nu mai am dureri si sangerari la contact sexual; viata mea s-a schimbat mult in bine. Inainte eram distrusa psihic, dar si fizic; aveam PAP IV cu CIN IV, adica la un pas de cancer in situ.
Am incercat anul trecut in septembrie o conizatie, dar din pacate nu s-a rezolvat problema, celulele patrunsesera deja si in uter si asa ca anul acesta am mai suportat o operatie.
Si eu imi mai doream foarte mult un copil, chiar daca am deja un baietel sanatos de 6 ani. Am amanat operatia cat am putut, dar gandul ca s-ar putea sa nu ma bucur nici de acest copil pe care-l am m-a determinat sa nu mai astept.
Am cerut parerea a 3 dr. si toti au spus la fel. Opt luni am facut tratament naturist, dar nu a avut timp sa-si faca efectul si boala a evoluat foarte repede. Daca in septembrie partea rezecata prezenta CIN II, deja in februarie cand am repetat PAP-ul aveam CIN IV, deci boala evolua galopant.
Nu ma simt deloc mai putin femeie daca nu am uterul, din contra am timp sa ma ocup de mine, imi place sa ma ocup de mine si de cei dragi; inainte plangeam de cate ori imi spunea piticul ca ma iubeste si ma gandeam ca peste cateva luni pot face cancer si sa nu mai aud niciodata aceste cuvinte.
Parerea mea este sa nu mai amani, ai o fetita si probabil un sot care te iubesc si nu s-ar descurca fara tine.
Lupta pentru ei. Ai grija de tine si de cei dragi.
Si inca ceva: viata intima e mult mai buna acum, parca am fi doi adolescenti.....
Sanatate tuturor.
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Laura pentru mesaj, pentru decizia pe care ai luat-o si pentru ce ai trait in ultimii ani. iti doresc sanatate multa!

Anca, cum mai esti azi?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Si inca ceva: si eu sunt tanara, am 33 ani si nu mi-a fost usor sa iau aceasta hotarare, dar alaturi de cei dragi a fost mai usor; mama, tata, sora mea care e si ea mamica, toti m-au incurajat si a trecut.
Sanatate si mult curaj,
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Anca, in primul rand o pt. adoptie
Doar medicii care te-au consultat stiu ce probleme ai, dar gandeste-te ca in sarcina fibroamele cresc. Daca tu ai uter polifibromatos oricum sa ramai insarcinata este greu, sa pastrezi o sarcina este dificil in sensul ca ai risc mare de a pierde sarcina. Polipii din nou, nu iti fac sansele mai bune, ba chiar din contra.
Daca medicii ti-au explicat situatia cred ca decizia o puteti lua doar tu si familia ta, dar e extrem de important sa te gandesti la binele tau. Uterul plin de fibroame poate ridica mari probleme la nastere si nu numai.
Desigur , incearca la toti medicii, dar ia hotararea gandindu-te la familia ta.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Anca,mi s-a strans putin stomacul cand am citit titlul...si mi-am reamintit de zbuciumul meu interior care a durat ani...
Eu am avut un fibrom uterin descoperit in 2007...care crestea ca nebunu...am mers nu la 3 medici cum spui tu...cred ca la peste 10...am ajuns si in strainatate in incercarea mea disperata de a-mi pastra uterul. Pentru ca toti ridicau din umeri si nimeni nu imi garanta 100% conservarea uterului...imi spuneau ca se va decide intraoperator. Singurul care a garantat 100% a fost Dr. Huslein din Viena. In fine...era singura data cand vedeam o pozitie pozitiva.
La indrumarea cuiva am decis inainte de a pleca la Viena sa ma operez sa cer si parerea dr. Albu Dragos de la Medlife...si uite asa...am decis sa raman in tara si sa ma operez aici la dr. Albu.
Acum am o luna si ceva de la operatie...si AM UTERUL INTACT!
Eu zic sa cauti multe pareri pana decizi asa ceva...
Uite iti las aici linkul unde am povestit mai pe larg ...http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154695&whichpage=8
Iti doresc sa iei decizia cea mai buna pt tine! Dar eu zic sa nu renunti sa lupti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ninia, tu ai avut fibrom, Anca are uter fibromatos, e cu totul altceva.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Stiu, Xio, insa poate totusi exista o speranta...nu stiu...eu stiu doar cat de greu e sa iei decizia asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lislis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anca Wish

Un numar de 3 medici mi-au recomandat scoaterea uterului.
......................
Nu stiu ce sa fac. Mi-e atat de greu sa iau o hotarare...Am 34 de ani


Anca, cel mai important lucru este sa fii sanatoasa.

Din mesajele tale am inteles ca medicii la care ai fost considera histerectomia partiala ca fiind singura solutie pentru rezolvarea problemelor de sanatate cu care te confrunti. Intr-adevar, aceasta este o interventie chirurgicala traumatizanta pentru o femeie de varsta ta, dar daca alta solutie nu mai exista, trebuie sa o accepti, pentru a pune capat suferintelor tale.

Multa sanatate si numai bine! Sa iei cea mai buna decizie pentru tine!

Mergi la inceput