Copil cu ADHD - mari probleme cu cadrele didactice

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

in legatura cu somnul la amiaza la gradinita, la cel mic al meu, cine nu doarme la gradinita sta in alta camera cu o educatoare care le citeste povesti , nu fac galagie ca sa poata dormi cei din camera de alaturi , doar stau pe scaunele cuminti si asculta povestea.Asa au convenit de la inceput pentru ca nu toti copii mai dorm la amiaza si la ei sunt amestecati cu varste intre 3 si 6 ani. Al meu in primul an a dormit la amiaza , dar acum in cel de al doilea an, nu mai doarme (nici acasa nu doarme ), dar imi povesteste cum a stat el cuminte sa asculte povestea cat au dormit ceilalti copii (asta cam o ora ).Deci se poate, fara sa-i oblige sa stea in pat, sa doarma daca nu vor.Numai intelegere sa fie...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In gradinitele de stat exista o singura educatoare care raspunde de 30 de copii. Nu are cum sa ii imparta pentru ca nu are nici ea cum sa se cloneze. Pe care sa ii lase nesupravegheati? Asta in cazul in care ar avea si spatiu, pentru ca in multe gradinite somnul de pranz se face in sala de clasa, deci nu ar ramane decat sa-i scoata pe culoar pe cei care nu dorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bbea spune:

exact ...e gradinita de stat si sunt f multumita in celelalte privinte,pt ca anul trecut mi-l tineau la particular fara sa doarma intr-o alta sala cu alta educatoare..insa aici nu mi-au semnalat ca-ar trebui sa-l vada un neurolog si nici nu s-au muncit cumva cu el -ca la grad de stat- sa arate sau sa spuna ceva...la abilitati practice oricum se descurca singur de mminune de acasa... Deci..nu e spatiu dc ar trebui s afaca cv doar cu el in timp ce ceilalti dorm...sigur mi-ar spune ca sunt copii care abia adorm si li s epare cel mai urat moment de la gradi ca sunt obligati s adoarma si li i-as pune in cap dc al meu ar avea un tratament diferentiat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nici al meu nu mai doarme in fiecare zi, dar sta cuminte si nu deranjeaza. Pentru copil e important ca totusi se odihneste.

Mergi la inceput