Copil cu ADHD - mari probleme cu cadrele didactice

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

In general ceea ce se intampla intr-un colectiv in care exista copii cu vreo problema (si nu numai din cele grave), respectivul devine un fel de oaie neagra si mai nimeni nu se straduie sa il ajute. Ceea ce se intampla este bine surprins in filmul Insula cu cel care a avut nesansa sa fie muscat de rechin: grupul il ia si il duce in padure sa nu ii mai auda urletele, apoi il lasa in plata Domnului. Cam dupa asta a ajuns sa se conduca societatea umana, principiul de capatai: supravietuirea celui mai puternic. Compasiune? Ajutor?

Felicitari Anya pentru opinia rationala si umana. Rar vad astfel de opinii pe acest site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Cea mai mare problema a fetitei mele este ca nu vrea sa stea la pe scaun la masuta. Acasa eu lucrez cu ea ca sa recuperez ce nu face la gradinita dar nu stiu cum sa o fac sa stea intr-un loc si la gradnita, nu numai acasa. Chiar si asa, ea invata foarte repede multe lucruri, in ciuda faptului ca nu pare a fi foarte atenta. Daca macar ar sta intr-un loc, ar fi extraordinar. Ea nu este foarte agitata, dar are o problema cu statul pe scaun la masa (orice scaun si la orice masa).
Si doamna educatoare ne-a spus ca are o memorie extraordinara, dar ce folos daca nu vrea sa coopereze la activitatile de scris, colorat, desenat.
Pentru mine asta e problema cea mai mare cand ma gandesc la scoala, pentru ca acolo chiar nu se poate plimba prin clasa.
Copii vostrii au aceasta problema? Daca da, spuneti-mi si mie cum at-i rezolvat-o sau cum lucrati la ea.

Si noi am avut aceasta problema, nu f. pronuntata la noi, dar am vazut si la alti copii din clasa de la fimiu. Am observat ca problema se amelioreaza mult odata cu varsta. Altfel, exista medicatie, daca vrei sa o iei in consideratie. Exista si niste medicamente homeopate, care nu au efecte secundare, dar sunt f. greu de inghitit pt copii. Acestea se numesc: Vaxxa Attend (homeopat). Rezultatul se vede dupa vreo doua luni de luat doza mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui GigiMarga

Buna
Sunt un tatic disperat....am un baiat de 7 ani acum in clasa 1 .Si la mine au inceput problemele....intai cu o directoare tampita care nu stie cum sa integreze un copil cu nevoi speciale....ba chiar mi-l streseaza aproape zilnic ca-l duce la politie.
Insa problema si mai grava este ca la sedinta au sarit pe mine mai multi parinti(dezinformati si de directoare)......efectiv ultimile rebuturi umane.....nu era unul in porcii lui(tigani, de ale pierde vara) care efectiv nu inteleg nimic....vin sa se planga pt o piedica sau ca a deschis usa la toaleta la fete....etc.
Am trimis niste mesaje la inspectorat si la directia copilului ....astept sa vad ce sfaturi primesc.Oricum un copil cu adhd este mutat din clasa in clasa.....au nevoie de un mediu linistit....ca daca sunt ceva derbedei in clasa...s-a terminat.
Stie cineva o scoala cu semininternat si eventual o invatatoare care are experienta in a lucra cu copii cu ADHD?Ms.

Cred ca ar trebui sa aplici niste metode comportamentale cu copilul, impreuna cu scoala.. Dc. a deschis usa la WC la fete si a pus piedica, ar tb pedepsit acasa. Invatatoarea sa iti trimita bilet zilnic, iar tu discuti cu copilul si ii aplici o mica pedeapsa dc. a repetat vreun comportament nedorit in ziua respectiva. In nici un caz pedeapsa corporala, poate fi: time out (paote cam tarziu pt time out la 7 ani), retragerea dreptului de a se uita la TV, de a iesi afara la copii in ziua aia, de a se juca cu vreun joc electronic care ii place etc. O alta metoda ar fi medicatia, daca o acceptati. In al treilea rand, ai putea cauta o scoala particulara (exista in Romania?) cu mai putini copii in clasa, si unde invatatoarele sa poata supraveghea mai bine copiii, astfel incat fiul tau sa nu aiba ocazia sa se comporte intr-un mod nedorit si sa primeasca si suficienta atentie. Eu zic ca pentru binele copilului tau, ar trebui sa nu te impotrivesti direct scolii si parintilor celorlalti, nu faci decat sa inrautatesti lucrurile pentru el. Dc. poti face ceva a.i. copilul sa se poata integra mai bine, nu ezita sa o faci. E mai putin important cine are dreptate, cat atmosfera in care copilul tau isi va petrece anii de scoala. Eu asa am facut cu ccc copilul meu cand au fost probleme, si sunt multumita de rezultate. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu sunt mama unui copil pe care o educatoare a etichetat-o ca avand retard, fiindca nu suporta sa se tipe la ea ( fetita ).
Fetita mea nu asculta de nimeni, impingea copiii; era total nemultumita de viata din gradinita.
Am mers cu ea la psiholog si, atat eu, cat si sotul meu am procedat asa cum ni s-a spus.
Dragostea si comunicarea, dar si impunerea unei conduite in societate, fac parte din terapia de indreptare a comportamentului copilului.
Acum, la scoala, este data drept exemplu pt cumintenie si atentie la ore.
Asa ca, stiu f bine ce inseamna un copil cu probleme de comportament, dar si lipsa de implicare a parintilor in procesul de educare.
Este mai usor sa acuzam o lume intreaga pt problemele copilului nostru, decat sa recunoastem ca intr-adevar exista o problema si sa mergem la psiholog, nu o data, ci ori de cate ori este necesar.

Iar Gigi vorbeste f urat despre cei care ii aduc la cunostiinta ceea ce face fiul lui, dovada ca el considera ca de vina sunt cei care fac reprosuri, nu cel care le provoaca.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


ai incercat sa-ti duci copilul la scoala speciala, acolo unde l-ai trimis urgent pe Marga? ai intrat vreodata intr-una?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Exista scoli pt copii cu nevoi speciale, daca nu reusesti sa gasesti o metoda sau un medic pt a fi ajutat sa se integreze intr-un colectiv de copii sanatosi.


de fapt, asta am scris; nu am transat situatia, asa cum o faci tu.
eu am reusit sa gasesc o metoda pt a-mi educa copilul.
nu toate problemele de comportament tin de bolile neurologice sau psihice. asta am vrut sa scot in evidenta.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Chiar azi mi-a venit o mamica disperata cu un copil cu tulburari de comportament si mi-a spus ca d-na educatoare i-a propus sa duca copilul la o gradinita speciala. Eu am lucrat cu el 45 de minute si nu s-a miscat de pe scaun. Ce-i drept unui astfel de copil trebuie sa ii acorzi o atentie speciala. Mie nu mi-e greu, raportul fiind de unu la unu. Dar o educatoare va trebui sa gaseasca modalitatea prin care sa si-l apropie pe acest copil si sa-i dea sa faca anumite lucruri care nu disturba activitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Stiu copil care la gradinita de stat era agitat, uneori chiar agresiv. Parintii primeau zilnic reclamatii. A fost mutat la o gradinita particulara cu 6 8 copii in grupa si e foarte ok. Nu stiu daca "miss"-ele de particulara sunt mai permisive, dar e clar ca aglomeratia si agitatia permanenta dintr-o grupa de 30 de copii il deranjau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bbea spune:

la fel am patit si noi...am fost doagnosticati cu ADD +STEREOTIPII autiste...Mergem la o gradi unde cunosc educatoarea si i-am spus asa mai pe ocolite ca avem o problem ape care o rezolvam prin terapie la logoped in bucresti pe fiecare sambata...problema e ca nu doarme si m-a obligat sa-l iau la 13...pt ca se joaca cu paturica si rade si trezeste ceilalti copii..Eu nu-l pot obisnui s adoarm al 13, dc 3 ani a dormit la 15...de fapt acum nu mai vrea deloc...si nu stiu ce s amai fac pentru ca doctorul ne zice sa-l lasam pana la 5 la gradi ca sa scape de stereotipii stand cat mai mult in colectivitate....Le inteleg si pe educatoare , dar oare nu pot face nimic, sa-l obisnuiesc eu sau dansele sa-l culce la 13?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

La fi-mea in clasa e un baietele ce provine dintr-o fam cu 11 frati, cred ca are si ceva probleme pentru ca practic e debusolat si parca nu aude cand i se vorbeste, nu stia nici sa intoarca filele intr-o carte...cert e ca ajunsese ciuda mistocarelilor. a ras si fi-mea de el , ca sa nu rada altii de ea . si toti au fost pedepsiti crunt. Pentru ca radeau de el ca n-are bani si nici pachetel plin de kinder si papa corn cu lapte, pe care ai nostri il aruncau direct in tomberon, i-am pedepsit pe toti , fara bani, fara pachet,fara mic dejun, doar cornul cu laptele , sa vezi ce-l mai mancau ba mai mancau si de la altii care nu voiau...si a functionat.
Ce vreau eu sa spun lungindu-ma atat e ca una e ADHD (ce presupune un copil care nu sta locului , se plimba printre banci si se concentreaza poate mai greu,) si alta e un copil needucat cu un parinte la fel de needucat dupa felul cum vorbeste, cazul de mai sus.
Eu una as fi in secunda doi la scoala daca vreun baietel i-ar pune piedica fi-mii sau ar intra peste ea in toaleta. Pe care fi-mea as pedepsi-o sa ma tina minte daca ar face de-ale din astea altor copii.

Mergi la inceput