Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Sanatate multa motaneilor Mirela !

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Joann cat e isoprinosin ala?

Citat:
citat din mesajul lui JoAnn

intrebai dr. de colostrum si a zis mai bine sa cumpar mancare de banii aia.
in schimb a fost de acord cu oscillo. numai sa nu il dai cat dau si isoprinosinul.
sper sa foloseasca la ceva.


mami de bubuline gemene


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Buna si de la noi din clubul vine toamna rau imi pare...ca viroza creste mare

Ultimele trei saptamani sau 4 au fost de groaza.Pe scurt dupa mana arsa, faringoamigdalita cu antibiotic, bronsiolita cu antibiotic si 3 siroapuri, sindrom dispeptic cu varsaturi in jet, diaree exploziva cate 5-6 scaune si cu urme de sange,mana (aceeasi) bagata sub usa si cu o taietura urata(facuta de muchia usii pe care a deschis-o tasu fara sa stie ca ea e acolo) la baza celor 3 degete din mijloc (ca am pus usile inainte sa pun parchet si le-am "scurtat"...acum are mucisori putini si transparenti pe care ii inundam cu ser si o pun sa "faca din nas ca ariciul" si asa ii sufla singura .
asteptam maine rezultatele la kk si am "reiceput diversificarea" ..ca a fost 7 zile pe orez+morcov+pui sau vita degresat si banane sau mere coapte cu branzaq dulce sau biscuiti seci(fara zahar).De 3 zile bagam cate o radacinoasa in legume iar la fructe stam pe loc.I-am mai dat si iaurt in ultimele 3 zile ca de la atata menta,debridat si smecta plus regim nu mi-a facut 1 zi deloc iar dupa iaurt facut niste maslinute tari si verzi.
stim cum e in clubul bolnavilor asa ca toate mamicile incercate si puiutii bolnaviori.SA VA FACETI BINE REPEDE SI SA VA OCOLEASCA BOLILE DE AZI INAINTE

CU IERTARE...NU AM INTRAT ATUNCI DAR VREAU SA UREZ LA MULTI ANI PENTRU MARIA SI ANDREEA CARE AU IMPLINIT 1 AN.SA VA FIE VIATA FRUMOASA SI PLINA DE BUCURII.SA FITI SANATOASE,NOROCOASE SI VOIOASE.

cele rele sa se spele cele bune sa se adune
Bunele:
-avem inca un dinte aparut in perioada asta de boala deci un total de 5
-merge in 4 labe cu o viteza ametitoare si in picioare doar tinuta de manutze sau in premergator
-nu suporta sosete si caciuli drept urmare le scoate le baleste (le marcheaza cum zic eu) si apoi le arunca din carut
-e buna si de mop si de aspirator la cum gaseste ea o firimitura si la cum linge tot
-nu asculta cand ii spun "nu ai voie"....baga o mutritza sugubeata si rade la mine apoi face tot ce vrea pana o indepartez din locul cu pricina
-stie unde sunt ochii la papusi si la "altii"...asa ca va sfatuiesc sa nu o intrebati ca va scoate ochii cu degetele
-ma zgarie la alunitze doar sa vada ce se intampla, imi trage palme si ma trage de par si rade
-de 3 zile zice "mama" dar doar cand are chef sau vreo nevoie stringenta si de aseara zice "nani" cand o culc in pat.
-e capoasa rau si se da cu capul de perete iar daca o cert mai rau face asa ca o ignor si o mut de langa perete cand se trezeste
-isi zgandare cojile facute la taieturi si chicoteste
-isi scrasneste dintii
-pofteste la mancarea lu'frasu si ii dam bucatele de diverse:-paine,biscuite,banana,morcov fiert.
-inca suge ziua la somnul de pranz, seara la 22 la culcare si spre dimi la 3-5-7...as pune-o pe lapte praf dar scuipa biberonul cand il dau.in doua nopti am pacalit-o la 3 cu cate 100 ml LP si am scapat de suptul de la 5 ...in rest...

am citit pe sarite si raspund si eu rapid
- banana e controversta eu am dst-o dupa 8 luni curatata de semintele negre din mijloc;se pare ca ele sunt responsabile de declansarea unor alergii
- imunizareeu ii fac acum cure de 1 tub oscilo pe sapt dar la un organism deja tarat cu 2 bronsiolite in antecedente mi se pare frectie la picor de lemn asa ca vb ce pedi maine si incep o tura de echinaceea cu propolis
- cacao se gaseste in cerealele de la 10 luni de la Milupa si Nestle
-.....cred ca mai era ceva dar s-a plictisit capra la mine in brate sa roada cablu de la telefon ca pe jos trage la prize iar de preme s-a saturat pe ziua de azi....
va pup si va doresc sanatate si rabdare




ACUM am vazut ca maimutzica mea a apasat pe ceva si a disparut o parte foarte importanta a mesajului...asa ca editez...

LA MULTI ANI MAICILOR ANIVERSATE IN ACEASTA PERIOADA SI IN ACEASTA ZI.SA AVETI COPII SANATOSI,SA FITI SANATOASE SI NOROCOASE.
MULTE LUNI FERICITE CELOR CARE AU AMR DE CATEVA ZILE/SAPTAMANI LUNI PANA LA 1 AN.SA FITI SANATOSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

martuza vai dar cate a patit mititica . Pupam buburuza sa se faca bine

sugubina isoprinosinul e cam 1,60 lei comprimatul. eu am luat doar 20, ca sunt mai multe pe cutie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie

Sanatate multa motaneilor Mirela !

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)


sarumana

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

vai martutza biata claudia
off ce ti este si cu copilasii astia
greu creste carnea de om si pana creste ajungem noi la balaceanca

astia azi au facut pact sa nu mance
abia i am facut sa inghita ceva
le am facut LP cu zama de orez.............crimaaaa, Razvi a baut cateva guri; frasu nu si nu si s a pus pe o jelanie de se facuse rosu tot, asa ca aruncat laptele la chiuveta si facut unul simplu

astia daca nu manca cereale in lapte, nu suporta alt gust
Robi nici smecta nu bea, am pus o in ceai, ciuciu; nu si nu, frasu o bea, saracutul, e asa de intelegator
offf
numa monstru de frasu urla si face ca toate alea de mi vine sa dau cu el de pamant ca tre sa stau numa n curul lui si Razvi sta si asteapta sa l iau si pe el, mai plange si el, dar e mai intelegator

am pus laptele lui Razvi, ala cu zama de orez intr o cana, mai pus alta zama de orez si in mehlemul asta am pus niste couscous la umflat, o sa li l fac cu banana, poate asa or manca si ei, le am mai facut o data si le a placut, poate i pacalesc si acum

doamne si se duce laptele asta cu o viteza ametitoare, am cumparat duminica 3 cutie de lp faca lactoza de la milupa, a 300 g ca nu s mai mari si mai e una neinceputa
daca nu si revin ajung la sapa de lemn

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata barlog !

La multe lunite sarbatoritilor de azi:
Iustin Adrian bebe de mirunam
Leon Victor bebe de Joy21
Toma bebe de Siuta
Alexandru Maria bebe de Daniella_26!
Sa cresteti mari, sanatosi si norocosi!


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

Buna dimineata!

LA MULTI ANI!!! tuturor bebelusilor!

Vai Amelia dar stiu ca iti faci temele in fiecare zi!!

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+ Sasha Andrei (30.12.2008) + Iustin Nicolae (03.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Intru si eu scurt, ca e tarziu si mi-e ca suna sirena si pana inchid calculatorul sare ta'su din pat ca am innebunit cu calculatorul noaptea. Dar de cand nu am mai intrat... de joi si mi-era dor de ursoaice si ursuleti! Imi pare rau sa aud ca sunt copii bolnaviori, doamne prin ce treceti! Martutza, nu stiu cum rezisti! Ar trebui sa ii faci un jurnal, sa tii minte cate ispravi a facut, ca in ritmul asta le uiti! Si cand o creste si spune ca nu ii pasa de tine, ca ea face ce vrea, sa ii spui prin cate ai trecut cand era mica, asa ca macar mare sa te asculte! .

Am patit si eu una nasoala, dar in final a iesit bine. Vineri de dimineata, inainte de plecarea la Galati, am zis sa merg la Medlife sa imi fac niste analize de sange + un exudat faringian. Sotul a ramas cu Iulia la plimbat, eu am intrat. La intoarcere vorbeam cu sotul si nu i-am mai dat atentie Iuliei, care pana sa vin eu a avut program de incercari nelimitate de a se ridica in picioare in carut. Sotul era cu ochii pe ea si ii intindea picioarele, ea le baga sub ea, sotul i le intindea etc. Dar cand am venit eu o secunda nu i-am dat atentie si ea s-a eliberat din ham (cum reuseste, nu stiu, ca o strangem cat putem...) si cand a intors carutul spre masina, m-am uitat in jos sa o iau in brate si am vazut cum plonja spre asflat direct cu capul. Am innebunit, va dati seama, dar nu a patit mai nimic exterior. O zona cat un ban de 5 rosie si cu putine urme de juleala. Acasa i-am dat cu apa oxigenata si a trecut. Acum mai are niste coji, nu i-a trecut de tot, dar ma bucur ca doar atat. A fost prea repede si nu mai stiu cum a cazut, va dati seama ca am luat-o imediat, ea plangea rau, nu o potoleam in niciun fel, am intrat in masina si cu sanul s-a linistit. Am uitat sa spun ca si in gura avea putin sange, dar am verificat, dintii ok, limba ok, buza ok, probabil ca un dinte a taiat putin obrazul sau buza pe interior si de aici, ca a trecut imediat. A supt si a uitat repede durerea, dar noi am ramas socati. Cred ca detine recorul la cate cazaturi a luat! Am zis ca luam alt carut, cu prindere peste picioare, nu la brau, ca astfel nu se mai poate ridica in picioare. Aveti idee, sa fie usor, sa pot sa il pliez si desfac singura, dar si cu prindere peste pulpe? Si nici foarte scump, ca ma gandesc ca nu va mai sta mult in carut... Desi stiu copii si la 3 ani in carut , dar nu voi vrea sa incurajez asa ceva. Sau sa aman, ca eu cand sunt cu ea sunt atenta doar la carut si vad ce face, apoi vine iarna si in primavara ii iau direct carut tricicleta, stiti de care zic, de au toti copiii in prezent.

Si bune: la Galati a vazut catelul si pisica si tare s-a mai bucurat. Catelul il vazuse de aproape si la nasi, acum vreo 3 saptamani si chiuia de mama focului, il tragea de blana etc, dar acum a invatat sa zica ham, uneori auzindu-se doar "am". E asa dulce!

Of, nu mai stiu acum.... ma duc la nani si sper sa intru cat de curand sa mai povestim! Sa auzim de bine si felicitari fetelor care au decis sa se plimbe! Noi ne plimbam, dar cu bebe la purtator! Chiar zicea sotul de cat timp nu am mai fost decat noi doi! Azi s-a implinit un an de cand am ramas acasa, renuntand la serviciu :) A zburat timpul!

Fetelor cu bebei deja sarbatoriti, ati avut ruperea turtei? Cum a fost? Ceva idei si pentru noi? Ma gandeam ca de la un an le putem da un pic de dulce, nu? Un degetel de tortulet merita si ei, nu? Din primul lor tortulet! Ce ziceti, e ok?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata barlog!

Elfica, pupam Iulia sa nu-i ramana semne!
Martuta, am uitat, mama, prin cate ati trecut... eu citesc si mai uit, deh, neuron in vacanta...

La multe lunite sarbatoritilor de azi:
Sarah Marie & Amber Yanna bebeluse de Lore76
Mara Diana & Ilinca Miruna bebeluse de Sugubina
Gabriel bebe de anya2010
Ovidiu bebe de anes!

Sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!

Elfica, si eu vreau sa-i dau putin tortulet printesei sa guste la 1 anisor. Chiar, primul tortulet, trebuie sa fie special, nu? Te-ai gandit la reteta, ceva? De dulce nu-mi fac asa probleme, mai ales ca i-am dat gem de prune facut de mine (fara zahar) si se linge pe botic. Bine, i-am dat maxim 2 lingurite, ca ii dau cate un varfulet de lingurita de 4-5 ori (si doar de 2 ori i-am dat, ca doar ce facusem gemul). Oricum, incet-incet va trebui sa-i obisnuim cu mancarea noastra. Si asta nu exclude zaharul in totalitate, nu?

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput