Clasa I * 2011 - 2012 [7]

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

la pachet azi a vrut paine cu ou
in alte zile paine cu unt si sunca si castravete proaspat separat
paine cu pateu si castravete proaspat separat
paine cu unt si cascaval si ardei
neaparat ceva dulcegarie si ceva fruct

am avut si noi prima tema ieri, totul ok, zic eu a mers rapid treaba, am scris si eu cot la cot cu ea, mi a dat si mie tema in caietele mele - asta ca incalzire pt ea


_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata si de la noi!
Noutati nu avem, Iustinei ii place in continuare la scoala si asta cred ca e de bine.
Azi incepe si handbalul la clubul sportiv si sper sa ii placa...extra-scolar va face engleza - e al 4-lea an la un club, in grupe de 10-12 copii si ii place f. mult, invata prin joaca - va merge cate 2 ore/zi, lunea si miercurea, iar martea va avea handbal. Cred ca ii este de-ajuns, momentan.

Ieri m-a nedumerit faptul ca nu a avut tema la limba romana...cel putin, ea asa a spus, ca nu are si nici nu am vazut ceva inceput si neterminat in clasa...sper sa nu o fi trimis cu vreo tema nefacuta.

A, si martea va avea doar 3 ore, pentru ca ultima ora au religie si am decis, pana la urma, sa o retragem - e prea mica sa fie indoctrinata de pe-acum...parerea noastra proprie si personala.

Va dorim o zi frumoasa si usoara!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Daria, si care-a facut tema mai bine? Ca eu imi cam pierd rabdarea la liniutele alea si nici drepte nu-mi ies.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

am ciulit si am facut io dar nu erau prea faine ale Giuliei erau ok

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Neata, doamnelor!

Teiul e mai bine, multumesc de urari.

Mada, e mai complicat, el nu a fost diagnosticat cu astm insa uneori (rar, Slava Domnului) are manifestari astmatiforme. Asta pe un fond alergic atopic. Plus ca aceasta tendinta a lui spre astm e de aia pe fond nervos, mi-a mai facut asa cand ii mergea f prost la prima gradinita iar acum, daca ne gandim la schimbarea gradi-scoala, noutatea scolii, mutarea in camera lui (pana acum era in cealalta camera), doamne noi la after scool (noi credeam ca raman doamnele din gradi cu care era obisnuit).....s-au cam adunat, si din cauza asta o banala raceala (herpangina, de fapt) s-a agravat la modul asta. Incet incet se va obisnui, isi va intra in ritm. Acum a iesit din faza de haraiala, trebuie odihna multa sa si revina si sa intre in ritm. Singura activitate fizica saptamana asta va fi tenisul de joi (fiindca e o activitate care ii place si e o constanta).

De ieri a avut si el teme, de colorat 3 randuri de ... rand la caietul tip 1 (care, mi=a explicat el, are rand, sub rand si supra rand, iar ieri au colorat randul) si 4 randuri la matematica, 2 colorat uniform (toate patratelele de pe rand, adica) si 2 colorat o patratica da si una nu. Le-a terminat in 15 min (max), cand a venit la noi in camera ca gata, a terminat, s-a luat ta-su de el sa mearga la lectii, eeeeee Oricat de mult isi doresc ei temele, doamna ii ia usor si treptat.

Tare exigenta scoala voastra Mada. Pai vorba Ralucai, eu la varsta mea si nu pot sta linistita o ora, dar ei, piticii? Chestia asta cu miscatul pe scaun e tare inchizitorie .... na, fiecare scoala cu stilul ei, pana la urma.

De pachetel eu ii dau asa:
- un sandvis care de regula inseamna paine unsa cu ceva (unt, almette, branza topita, branza de capra frecata cu marar sau chimen, ricotta cu busuioc, etc) in care-i pun o leguma (ardei fasiute sau ceapa sau inele de praz sau feliute de castraveta ) inca o verdeata (frunze de busuioc, sau de patrunjel sau de marar, sau o frunza de salata) si ceva carnita (friptura rece ramasa de seara, sunca de pui, babic, carnati ramasi de seara).
- un dulce (o felie de praji facuta in casa, de regula negresa sau pandispan cu fructe, sau un barni, un pachetel de biscuiti BelVita, rar o ciocolatica, sau biscuiti cu ciocolata)
- un fruct (struguri, para feliute, mar feliute, portocala gata curatata....).
Fructele i le tai felii findca n-are incisivii de sus inca si nu poate musca.
In curand vreau sa incerc sa ii dau si iaurt, dar deocamdata m-a refuzat.

Manuela, eu am o tigaie dry cooker care e tare utila pentru chestia asta. Seara arunc in tigaie un piept de pui felii + ce legume gasesc la indemana (morcov, ceapa, usturoi, ardei, rosie)+ 1 lingurita de ulei de masline + condimente (busuioc, oregano, cimbru...dupa chef) si le las acolo pana-s gata. Asa mancat ca atare merge o data pe sapt cu ceva garnitura, dar in sandvisuri e grozava carnea aia.

Alta metoda pt carne de sandvis e puiul pe sare. In tava de cuptor pui sare grunjoasa de 2 degete si peste ea un pui intreg (da e cam mult) sau doar pulpe si piept,musai cu piele pe ele. Pieptul il pui cu osul in jos si pielea in sus. Si le lasi la foc moderat pana cand intepate cu o scobitoare iese zeama clara, fara sange, iar pielea e posmogita si imbatranita. Super gustoasa iese carnea asta.

I-as mai face sandvis cu painea unsa cu humus + diverse, dar asta vreau s-o incerc intai acasa si dupa aia ii dau la el.

Daca-mi mai vin idei va mai povestesc.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

la pachet azi a vrut paine cu ou




adica ou fiert tare si taiat feliute? sau paine in ou? cum se mananca la noi, in Ardeal (bundas kenyer )

eu ma gandeam sa nu stau langa el cand isi face lectiile ... i-am zis sa scrie singur, si sa vina sa-mi arate cand a terminat, daca e ceva de corectat corectam impreuna. oare procedez corect? n-as vrea sa-l invat sa fie dependent de mine cu lectiile, adica daca eu nu sunt acasa el sa stea sa astepte dupa mine. oricum, daca va merge la after, la va face acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Ioana, si eu fac la fel, ii spun ce sa faca si dupa aia fie astept sa vina sa imi spuna ca a terminat, fie ma duc eu cam cand cred ca ar tre sa fi terminat (ca sa ma asigur, totusi, ca nu i=a captat altceva atentia). Sau ma gandeam sa stau in camera cu el dar sa fac altceva (lectiile mele :) )

Daaaa, Daria, si eu vreau sa stiu cum e painea cu ou.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Multumesc pentru meniurile de pachetel!!!Ema "pofteste" de fiecare data la pachetelul colegului de banca asa ca m-am apucat sa-i fac pizza sau rulouri cu cabanos!!!Vad ca scoala nu inseamna numai sa inveti sa faci liniute,bastonase ci si sa evoluezi in arta bucatariei!!!
O problema o constituie in continuare stiloul!N-am gasit stilou care se desurubeaza si ea trage a naibii de tare de capac!S-a gadit ca nu-si picteaza colegul daca desface stiloul sub banca,dar a reusit sa infiga penita in lemnul bancii!!!
Maine mi-am propus sa iau la rand toate librariile....poate am noroc sa gasesc un stilou rezistent la stres!!!
o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

pita cu oo adica felie paine => lapte => ou batut => ulei incins = bundaskenyeru`ardelenesc

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

pita cu oo adica felie paine => lapte => ou batut => ulei incins = bundaskenyeru`ardelenesc

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela



Adica friganele, bre?

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput