Pufi de ian-febr 2010 (44) - LMA Lorex !

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

eu azi am trait un vis devenit realitate... in versiunea demo doar... tati al nostru si-a luat liber de la servici ca sa ne duca in parc Cismigiu... doar ca ne-am miscat greu din casa si acolo am stat doar o ora, Kay n-a prea sarit pe tobogane, leagane, caluti si balansoare, era mai mult preocupat de puzzle-uri, nu tu suc, nu tu pizza la debarcader ca hai inapoi ca tre sa plece la servici si se face si ora de somn al copilului si nu cu ratb ci cu taxi ca ne grabim... per ansamblu, distractie 10%, deranj restul... dar a fost foarte binevenita ideea, am vazut lebede albe si negre (m-am hotarat lebada neagra e preferata mea), pauni si paunitze...



Sa va fie de bine iesirea!
Pauni si lebede in Cismigiu? WOW....inseamna ca in cei 4 ani de cand nu am mai pus piciorul pe acolo s-au mai schimbat unele-altele....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui Beatrice1982

BF eu il spal cu chestia aia de la baie...cum ii zice................nu stiu....
de dezinfectat numa odata pe sapt cred ca ajunge..........

nu stiu....

si noi avem si reductor si olita
momentan prefera olita, desi daca face un pic se ridica, apoi tre sa o golesc ca nu vrea sa se mai puna pe ea.....
kk face, dar pisu inca nu

incepe incet sa zica...pipi...cand face in pampers
bea foarte multa apa, folosim o groaza de pampersi...trec ca painea calda
il mai las un pic apoi incerc sa il tin in pantaloni sa ceara olita la pisu
vedem...........



mai vroiam sa scriu ceva, dar nu ma lasa neuronu'................



Esti cumva gravi si uiti cuvintele?
Doamne, eu nu puteam sa zic cuvinte simple, nu mai stiam cum se numesc...era jale mare cand vroiam sa ii zic ceva sotului.
Stii ce ma enerva cel mai tare? Ca eu aveam replici haioase si usturatoare, inteligente, care imi veneau pe loc.....iar cat am fost gravi si apoi cat am alaptat, am fost blanc...parca mi se stersese creierul de striuri.
No....asta e.
Poate iti aduci aminte cu ce stergi olita? Cu vreo laveta, ceva?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Citat:
citat din mesajul lui nyny
Si seara asta pot sa spun ca a fost una reusita. Am iesit eu cu copiii in parc si dupa servici a venit si tati. Si pt ca toata primavara si toata vara am facut aproape in fiecare seara acelasi lucru... adica am iesit in parc pana ne-am saturat de el... azi ne-am urcat toti in masina si ne-am oprit la 10 km de oras ... in fine,pe malul Dunarii, de fapt chiar la trecerea cu bac-ul catre Bulgaria. Am cautat pe net niste poze ca sa vedeti cat de frumoasa e zona, dar n-am gasit nici una din pacate. E si un restaurant super chiar acolo, pe malul apei... stai pe terasa si ai Dunarea in fata si dincolo vecinii nostrii bulgari. Si a tot insistat tati sa stam si noi sa mancam o clatita si sa bem un fresh ceva, i-am luat si Marei o portie de paste cu branza... si ne-am intins pana la 20.30. Am venit pe urma intr-o mare viteza cu ei acasa sa le fac baie, sa-l ghiftuiesc si pe Dav si sa-i bag la culcare ca maine iar e zi de gradi si trebuie sa fim odihniti.




David nu a mancat si el paste cu branza la restaurant? De ce?

Bravo pentru iesire. Sa mai repetati!!!



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita



Nu mananca mocofanu' asta mic decat ultra pasat ... foarte rar accepta bucatele , daca vorbim de mancare... ca asa daca ii da Mara sa muste ciocolata sau caramele de la ea nu refuza.

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

HELP!

Am ajuns la capatul rabdarilor. Nici Rabdacolul nu mai functioneaza!

Dani face crize de aprox 2 saptamani seara, atunci cand mergem la somn. Initial am zis ca e schimbarea petrecuta cu lipsa noastra - cat am fost in concediu si el plimbat pe la bunici - apoi am zis ca e de la masele, apoi am zis ca e "terrible twos", apoi am zis ca nu mai stim!
E un fel de rezistenta la somn. Totul e bine si frumos, ne jucam, avem EXACT aceeasi rutina de seara ca si pana acum, nu am schimbat nimic, joaca, masa, joaca, baie, LP, somn. Numai ca somnul intarzie.
Repet, totul se petrece la fel ca inainte.
Iar el ce face? Refuza sa se intinda, sta in fund si plange. Urla. Cu lacrimi. Daca sunt eu langa el, il cere pe tati, vine si tati, urla iar. Incerc sa plec eu...urla si mai tare. Raman....urla la loc. Cere sa vina "biba". Vine si bunica. Urla iar. Aprindem lumina, o stingem, aprindem veioza, o stingem, dupa cum vrea el. El urla.
Schimbam camera, urla.
Mergem jos, aprindem luminile, incepem sa ne jucam. E bine, nu mai are nimic.
Cum pronuntam cuvantul...hai sus, somn sau culcare, urla la loc.
Astea toate de la ora 9 la ora 11.
Pe la 11 cade lat. Nu conteaza cine e langa el. Aseara era 11.24 cand a adormit, in final.
REPET: nimic nu s-a schimbat in comportamentul nostru.
A cerut intr-o noapte sa doarma cu mine, l-am luat cu mine.
Ii citim povesti, ne uitam la filmulete pe telefon, poze, orice numai sa se linisteasca. Doar ca atunci cand incercam sa terminam ritualul si sa dormim, incepe sa urle.

Somnul de la pranz e de la 12.30/ 1.00 vreo 2-2.30-3 ore. Ieri i-am zis mamei sa nu il mai lase sa doarma 3 ore....dupa 1.5ore sa il trezeasca. Ca poate i s-a marit perioada de veghe si de aceea nu are somn. Ieri s-a trezit la 3 si dupa cum am zis, la 11.24 a adormit.
Iar noi suntem vraiste cu nervii, pt ca ne e mila de el si nu mai stim ce sa ii facem. Nu pt ca ne da peste cap, nu asta e problema.
Problema e ca nu stim unde gresim si ce ar trebui sa facem sa isi revina cu somnul.

Poate nu vedem noi ceva, poate aveti vreo reteta magica...de aia scriu si va cer sfatul.

Azi dimineata s-a trezit urland la 7.30. Recapituland, a dormit exact cat am dormit eu, de la 11.30 la 7.30. F. putin pt un copil de varsta lui. La 9 cand am plecat eu de acasa, el deja casca de somn!
Dar de adormit a reusit abia la 14.15. M-a sunat mama sa ma intrebe cat sa il lase sa doarma!

Exista rezistenta la somn? Ce sa ii fac?
Mananca la fel, are caninii iesiti, am vazut ca toate 4 masele sunt iesite, coltii ma refer, nu toata maseaua.....o fi de la masele?
Se comporta ...ma rog...alintat, ca un copil la minunata varsta de aproape 2 ani! ....ii cam intram in voie, pt ca altfel urla. La propriu, pana primeste ce vrea....nu merge cu distrasul atentiei decat pt cateva minute, apoi evident, isi aduce aminte ce vroia...si urla.
E un mic dl goe?

So....aveti sfaturi?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

HELP!

Am ajuns la capatul rabdarilor. Nici Rabdacolul nu mai functioneaza!

Dani face crize de aprox 2 saptamani seara, atunci cand mergem la somn. Initial am zis ca e schimbarea petrecuta cu lipsa noastra - cat am fost in concediu si el plimbat pe la bunici - apoi am zis ca e de la masele, apoi am zis ca e "terrible twos", apoi am zis ca nu mai stim!
E un fel de rezistenta la somn. Totul e bine si frumos, ne jucam, avem EXACT aceeasi rutina de seara ca si pana acum, nu am schimbat nimic, joaca, masa, joaca, baie, LP, somn. Numai ca somnul intarzie.
Repet, totul se petrece la fel ca inainte.
Iar el ce face? Refuza sa se intinda, sta in fund si plange. Urla. Cu lacrimi. Daca sunt eu langa el, il cere pe tati, vine si tati, urla iar. Incerc sa plec eu...urla si mai tare. Raman....urla la loc. Cere sa vina "biba". Vine si bunica. Urla iar. Aprindem lumina, o stingem, aprindem veioza, o stingem, dupa cum vrea el. El urla.
Schimbam camera, urla.
Mergem jos, aprindem luminile, incepem sa ne jucam. E bine, nu mai are nimic.
Cum pronuntam cuvantul...hai sus, somn sau culcare, urla la loc.
Astea toate de la ora 9 la ora 11.
Pe la 11 cade lat. Nu conteaza cine e langa el. Aseara era 11.24 cand a adormit, in final.
REPET: nimic nu s-a schimbat in comportamentul nostru.
A cerut intr-o noapte sa doarma cu mine, l-am luat cu mine.
Ii citim povesti, ne uitam la filmulete pe telefon, poze, orice numai sa se linisteasca. Doar ca atunci cand incercam sa terminam ritualul si sa dormim, incepe sa urle.

Somnul de la pranz e de la 12.30/ 1.00 vreo 2-2.30-3 ore. Ieri i-am zis mamei sa nu il mai lase sa doarma 3 ore....dupa 1.5ore sa il trezeasca. Ca poate i s-a marit perioada de veghe si de aceea nu are somn. Ieri s-a trezit la 3 si dupa cum am zis, la 11.24 a adormit.
Iar noi suntem vraiste cu nervii, pt ca ne e mila de el si nu mai stim ce sa ii facem. Nu pt ca ne da peste cap, nu asta e problema.
Problema e ca nu stim unde gresim si ce ar trebui sa facem sa isi revina cu somnul.

Poate nu vedem noi ceva, poate aveti vreo reteta magica...de aia scriu si va cer sfatul.

Azi dimineata s-a trezit urland la 7.30. Recapituland, a dormit exact cat am dormit eu, de la 11.30 la 7.30. F. putin pt un copil de varsta lui. La 9 cand am plecat eu de acasa, el deja casca de somn!
Dar de adormit a reusit abia la 14.15. M-a sunat mama sa ma intrebe cat sa il lase sa doarma!

Exista rezistenta la somn? Ce sa ii fac?
Mananca la fel, are caninii iesiti, am vazut ca toate 4 masele sunt iesite, coltii ma refer, nu toata maseaua.....o fi de la masele?
Se comporta ...ma rog...alintat, ca un copil la minunata varsta de aproape 2 ani! ....ii cam intram in voie, pt ca altfel urla. La propriu, pana primeste ce vrea....nu merge cu distrasul atentiei decat pt cateva minute, apoi evident, isi aduce aminte ce vroia...si urla.
E un mic dl goe?

So....aveti sfaturi?




de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


welcome to the club! si noi la fel, exact cum povestesti tu. Am zis ca suntem in Grecia, ca suntem in vacanta, ca am plecat la hotel , ca iar acasa, ca iar la hotel, ca a venit vecina seara tarziu si s-au juat pan la 10 si acum e prea exaltat, etc etc. Am juns in disperare de cauza sa nu il mai lasam sa doarma la pranz deloc (in Grecia se culca la 12-1!!! fara nani la pranz am reusit un 10-11. Acum, aici, acasa, patul lui etc, in primele zile a fost ok, f ok, apoi avem exact acelasi program ca si voi intre 9, 9 jumate si 11-11 jumate, dar la fel! Il pui in pat, plange, ii dai lapte, il bea apoi plange, il iei din pat si il gaseste jucatu numa cu chestii care le tranteste, face galagie maxima, dezordine maxima (si eu tocmai am adunat tot la prima tentativa de pus in pat) ok...inapoi in pat cu tine, iar plans, il scot din pat e marait, in pat urla, la mine in brate vrea nu stu ce de pe pereti, apoi vrea la tati, de la tati plange ca vrea la mine si tot asa. Si pe la 11 e ora cand pica...

Nu stiu, nu am solutii, noi avem aproape 3 luni de asa ceva
Si exact ca tine fac calcului, frate!!! doarme cat dorm si eu si tot nu e obosit! ce mananca? ...cand era pe LP am zis ca ne apucam si noi sa bem LP-ul lui (eu si ta-su) acuma insa bea lapte normal...se oboseste la gradi, apoi il scot afara dupa-masa, nu stu ce ii mai trebuie. De multe ori ii e somn, il vad ca are ochii mici, dar el nu, nimic....vrea petrecere in pijamale

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

HELP!

Am ajuns la capatul rabdarilor. Nici Rabdacolul nu mai functioneaza!

Dani face crize de aprox 2 saptamani seara, atunci cand mergem la somn. Initial am zis ca e schimbarea petrecuta cu lipsa noastra - cat am fost in concediu si el plimbat pe la bunici - apoi am zis ca e de la masele, apoi am zis ca e "terrible twos", apoi am zis ca nu mai stim!
E un fel de rezistenta la somn. Totul e bine si frumos, ne jucam, avem EXACT aceeasi rutina de seara ca si pana acum, nu am schimbat nimic, joaca, masa, joaca, baie, LP, somn. Numai ca somnul intarzie.
Repet, totul se petrece la fel ca inainte.
Iar el ce face? Refuza sa se intinda, sta in fund si plange. Urla. Cu lacrimi. Daca sunt eu langa el, il cere pe tati, vine si tati, urla iar. Incerc sa plec eu...urla si mai tare. Raman....urla la loc. Cere sa vina "biba". Vine si bunica. Urla iar. Aprindem lumina, o stingem, aprindem veioza, o stingem, dupa cum vrea el. El urla.
Schimbam camera, urla.
Mergem jos, aprindem luminile, incepem sa ne jucam. E bine, nu mai are nimic.
Cum pronuntam cuvantul...hai sus, somn sau culcare, urla la loc.
Astea toate de la ora 9 la ora 11.
Pe la 11 cade lat. Nu conteaza cine e langa el. Aseara era 11.24 cand a adormit, in final.
REPET: nimic nu s-a schimbat in comportamentul nostru.
A cerut intr-o noapte sa doarma cu mine, l-am luat cu mine.
Ii citim povesti, ne uitam la filmulete pe telefon, poze, orice numai sa se linisteasca. Doar ca atunci cand incercam sa terminam ritualul si sa dormim, incepe sa urle.

Somnul de la pranz e de la 12.30/ 1.00 vreo 2-2.30-3 ore. Ieri i-am zis mamei sa nu il mai lase sa doarma 3 ore....dupa 1.5ore sa il trezeasca. Ca poate i s-a marit perioada de veghe si de aceea nu are somn. Ieri s-a trezit la 3 si dupa cum am zis, la 11.24 a adormit.
Iar noi suntem vraiste cu nervii, pt ca ne e mila de el si nu mai stim ce sa ii facem. Nu pt ca ne da peste cap, nu asta e problema.
Problema e ca nu stim unde gresim si ce ar trebui sa facem sa isi revina cu somnul.

Poate nu vedem noi ceva, poate aveti vreo reteta magica...de aia scriu si va cer sfatul.

Azi dimineata s-a trezit urland la 7.30. Recapituland, a dormit exact cat am dormit eu, de la 11.30 la 7.30. F. putin pt un copil de varsta lui. La 9 cand am plecat eu de acasa, el deja casca de somn!
Dar de adormit a reusit abia la 14.15. M-a sunat mama sa ma intrebe cat sa il lase sa doarma!

Exista rezistenta la somn? Ce sa ii fac?
Mananca la fel, are caninii iesiti, am vazut ca toate 4 masele sunt iesite, coltii ma refer, nu toata maseaua.....o fi de la masele?
Se comporta ...ma rog...alintat, ca un copil la minunata varsta de aproape 2 ani! ....ii cam intram in voie, pt ca altfel urla. La propriu, pana primeste ce vrea....nu merge cu distrasul atentiei decat pt cateva minute, apoi evident, isi aduce aminte ce vroia...si urla.
E un mic dl goe?

So....aveti sfaturi?




de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


You are not alone ca sa zic asa. Tocmai intru intro intalnire si nu pot dezvolta. Chiar voiam sa postez ceva similar pentru noi.
Cand am timp, am sa scriu.
A inceput sa sara si peste baie. Luni nu puteam sa-l culc, s-a lasat cu urlat (pt prima data, am mai patit-o la pranz). Aseara, abia am reusit sa-l schimb in pijamale. Nu voia decat un pat mare la ora 22, desi se trezise la 18

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

BF, you are not alone and wellcome to the club!
poate asa te mai linistesti, desi te cred ca la 11 noaptea faptul ca in alte case se intampla cam acelasi scenariu nu e o satisfactie. ca-n povesti, nici calare, nici pe jos, nici imbracat, nici dezbracat...nimic nu ii convine. am ajuns sa scot o multime de treburi de prin sertare numai numai sa-l linistesc si sa-l tin ocupat in pat si sa adoarma. mai nou incerc sa-l pacalesc cu i-pod-ul ala touch, il las sa touch-uiasca la greu, sting lumina, el e benoclat pe ecranu ala, bineinteles ca il arunca la un moment dat si incepe show-ul. incep apoi sa-i spun pe soptite cate-o poezie, o rugaciune, ceva, asa, soptit si spus la nesfarsit pana adoarme. daca totusi incepe sa urle, aprind lumina si o luam de la capat


azi am luat amenda in RATB, desi eu imi pusesem cardul pe cititorul ala si am auzit bip-ul ala, dar cica tre sa te uiti pe ecran, sa-ti apara card validat...am inceput sa plang....

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

si noi join the club!!!!!!!!!!!!


a fost jale cateva zile...si la pranz si seara
dar eu nu am lasat de la mine.....l-am lasat sa planga...ii explic ca tre sa doarma caa ltfel pica de oboseala si sa fie copil cuminte, ca altfel nu va fi bine....si seara mai face un pic de scandal dar nu mult....

plange vreo 5 minute si cam atat..............

nu stiu daca e o solutie dar eu asa am procedat..........


cred ca...aCUM ei cred sau sunt preocupati de altele si ignora somnul in locul unei ture cu masinutza...sau din astea...........

si el ianinte sa se culce tot zice porumbeii...vaca,..bunica...tati....si eu zic ca toti dorm..........


BF il spal cu din ala de curatat WC cu periaaaa..............

_

Bea, mami de doi baieti :
Ivan Matei (14.01.2010)
si 33+ cu Adam Eduard


Doamne ajuta sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

neata!

tot eu???????


o cafelutza, ceva???????????
uite-l......


Un we minunat va doresc!!!!!!!!!!!!!!

_

Bea, mami de doi baieti :
Ivan Matei (14.01.2010)
si 33+ cu Adam Eduard


Doamne ajuta sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza fetili....haideti la coffe...e fierbinteee...

noi...ne-am culcat la 11 ( cam asta e ora lui 10 juma -11) nu s-a mai trez peste noapte dar la 6 juma s-a trez cu chef de scandal...n-a mai vrut in patul lui sub nicio forma...l-am adus la noi a baut laptele si acum freaca menta prin casa ( tocmai ce mi-a pus o galetusa in cap )

am citit despre somnul pufilor....nu stiu ce sa zic....poate e doar o etapa?
oricum si la noi ..nu mai mai stresez il las prin casa pana vad ca da asa semne usoare de obo....fie ca doarme 1 ora fie ca 3 la amiaza tot ora 11 e ora de somn...
la noi mmai e prb in we...cand suntem amandoi si nu vrea sa doarma la amiaza...decat cu multi nervi in jur de 3....

nyny am si eu un vecin care tot pasat mananca...si are 2 ani juma aproape...adik mananca si bucatele..gel covrig, paine...din astea....dar fructelepasat si piureul la amiaza...la fel...
ma gandesc ca n-am vz pe nimeni la 40 sa manance pasat

despre noi....acelasi program...aceiasi nebunie...a inceput si el sa mai zik cate un cuvant constient...
l-a umplut ta-su de lego...( cik daca face lego merge direct la facultate )...nu c-ar fi f interesat....mai degraba ta-su se joaca

nu mai stiu ce sa va zic...

sa aveti un we superb

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput