Ce mi-as dori sa se predea in scoli?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

andacos am avut mule experiente in scoala ca dascal sau ca diriginte .

iti pot spune ca familia are intotdeauna cea mai mare importanta in educatia copilului . la scoala petrec 6 ore/zi in medie . daca sunt intrebati spun cate ceva , in pauze mai fac cate ceva , iar dupa aceea merg acasa unde isi petrec cea mai mare parte a timpului . acolo sunt in elementul lor . acolo au modelele de urmat .

cred ca un profesor te poate incuraja , te poate inspira , iti poate completa educatia , dar cei 7 ani de acasa - bunele maniere - nu ti le mai poate da nimeni daca nu le-ai primit deja de la familie .

"niciodata nu e prea tarziu"


Bineintzeles,insa dupa ce am facut tot ce ne-a stat in putintza(in calitate de dascal) ,abia apoi putem spune ca ...e un caz pierdut,"nu poate fi educat"!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Fata mea si-a ales modelele de urmat in afara familiei.
Este vorba de 2 profesoare care i-au castigat respectul si iubirea, care au motivat-o si i-au aratat lucruri ce mie mi-au scapat, au invatat-o sa pretuiasca lucruri despre care eu nu m-am gandit vreodata ca ar interesa-o.

Cei 7 ani de acasa sunt foarte importanti dar rolul profesorului este acela de a-l ajuta pe copil in cele 4, 6, 7 ore sa nu-i piarda la presiunea clasei.

Bunele maniere se invata sau nu din familie. Profesorul trebuie sa vegheze la respectarea lor creand un echilibru intre cei "cu" si cei "fara". Mai mult de atat buinele maniere se invata pe tot parcursul vietii.

In exemplul cu "dintii" discutia ar trebui sa se sfarseaca dupa ce dirigintele a vorbit cu parintii baiatului. Pentru ca acel baiat poate sau nu purta in el o samanta ce poate sau nu face rau celorlalti copii pe care parintii ii lasa la scoala, in siguranta.


Mi-ar placea ca elevii sa invete:
- tehnici de autoresponsabilizare
- sa aiba activitati de autocunoastere
- sa fie invatati sa aiba o gandire critica




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Eu as propune pentru saptamana aceea altfel activitati civice (dong, dong limba de lemn , dar nu gasesc alt cuvant). Plantat copaci de ex.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Pardon, acum am vazut ca e in lunile de iarna saptamana altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, sa planteze copaci si primaria sa le dea voie sa lase acolo placute: acesti copaci au fost plantati azi.. de ...

Sa organizez o donatii de jucarii/imbracaminte pentru copiii din orfelinate si eventual vizite.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Pardon, acum am vazut ca e in lunile de iarna saptamana altfel.

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




E in aprile, intre 2-6 aprilie.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Deci ar fi fezabil.

Daca nu pot sa doneze ar mai fi o varianta pusa de mine in practica acum niste ani: toata clasa a strans maculatura si sticle goale, le-am dus la scoala, invatatoarea le-a dus la firma de colectare si din banutii stransi am cumparat jucarele. E adevarat ca jucarelele erau mai ieftine pe vremea aia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Dupa parerea mea, multe din cele enumerate de Elena in prima ei postare, un om le poate "invata" abia dupa o foarte buna autocunoastere, dupa ce capata un bun control asupra lui insusi. Ar fi ideal ca noi, ca societate, familie si sistem de invatamant, de sanatate, etc. sa reusim sa cream astfel de oameni. Multe dintre cele enumerate sunt chestiuni asupra carora e greu sa gasesti doi oameni care le gandesc la fel. Sunt notiuni care este mai greu sa fie "predate". Mie mi-ar placea ca la scoala sa aiba ore pur si simplu de dezbatere in care copiilor sa li se dea de gandit asupra unui astfel de subiect, prin discutii libere, printr-un eseu pe o tema data. Asta ar putea fi, de exemplu, in locul frasuielii de la orele de dirigentie.

Daca ma gandesc acum repede ce mi-as dori sa invete copiii la scoala, ar fi respectul, in sensul cel mai larg al cuvantului. Respectul pentru propria persoana, pentru alte forme de viata, pentru mediu, pentru creatiile si cuceririle omenirii.

Revenind la realitate... senzatia mea este ca deocamdata in invatamantul nostru, la nivel inalt, se doreste a se arata cat este de slab. Dupa comentariile post-bacalaureat, post-examene de titularizare, vor urma cele de dupa evaluarile initiale care au devenit obligatorii la toate disciplinele de anul acesta. Si vom ramane cu comentariile, probabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Glimmer,
Dupa evaluarile astea initiale obligatorii nu vom ramane doar cu comentariile decat in masura in care un parinte nu doreste sa stie cum merge copilul lui la scoala ce a acumulat in ultimii ani, pe ce materii se poate baza sau nu, la ce disciplina mai are de adaugat sau nu.

Eu vreau sa stiu de exemplu cu ce s-a ales fii-mea dupa 2 ani de fizica sau 4 ani de biologie.

Daca din 27 de copii, 18, sa zicem, vor lua note sub 5 la fizica inseamna ca undeva s-a produs o ruptura - la profesor, manual prost, prea grea si stufoasa materia -.

Si asta e bine de stiut.
Mai ales ca de la anul vor avea programa si manualele schimbate.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput