Ce mi-as dori sa se predea in scoli?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Dat fiind ca exista o programa "care este" si niste constrangeri atat ale programei, cat si ale deficitelor materiale, o buna parte din cele enumerate mai sus ar putea fi abordate in ora de dirigentie. Cand eram eu in liceu nu s-a intamplat decat de 2 sau de 3 ori sa ne aduca pe cineva care sa vorbeasca despre subiecte importante si delicate, dar de fiecare data cred ca am ramas cu ceva din orele alea. Stiu ca la un moment dat ni s-au explicat in termeni simpli cateva notiuni de drept international. Pai nu-i si ala important? In scoala generala am primit la orele de cultura civica si niste notiuni despre drepturile copilului.

Din pacate, toate astea au avut forma unor prelegeri,nu erau deloc interactive, interactiunea cu copiii era limitata.

Cel putin in Bucuresti sunt multe ONG-uri care sunt dispuse sa tina asemenea cursuri, gratis, in licee. Si cred ca s-au mai modernizat si metodele de curs intre timp.

Nu e mare lucru, dar e un inceput...

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu


ce ziceti ? este usor sa educi ceva ce nu poate fi educat ?

"niciodata nu e prea tarziu"


Acum fara suparare,dar cum s-a ajuns asa repede la concluzia ca"nu poate fi educat"!!!!

Doar pentru ca acest copil provine dintr-o familie cu anumite valori(eu chiar cred ca fiecare isi are si partea lui buna nu numai rea)nu punem imediat eticheta ca ...nu poate fi educat si gata l-am abnandonat,e pierdut pentru societate!

Ba eu cred ca un dascal cu har,stie ce sa faca,cum sa actzioneze si cum sa explice,mai ales ca acest "needucat"a avut incredere in dascal si i-a marturisit sentimentele lui!

Eu cred ca se lasa pe seama parintzilor ceea ce si profesorii ar putea face !Eu chiar cred ca in exemplu de mai sus ,dascalul poate face multe si asta e doar un exemplu!Asa cum eu cred ca dascalii pot dezvolata increderea de sine a copiilor,uneori chiar mai mult decit isi pot ei inchipui!

Bineintzeles parintele isi are rolul lui major,insa si dascalul are un rol muult mai mare decit se crede!(la fel d ebine un dascal poate distruge self system-ul unui copil,din citeva vorbe)

Sinziana si noi dam o anumita suma de bani la inceputul fiecarui an scolar pentru hirtie,deci nu e practica pur romaneasca!


Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:


Copilul vine din familie cu o anumita educatie.
Intra intr-o societate ai carei membri au o educatie diferita sau deficitara.
Aici trebuie sa intervina scoala educandu-i si invatandu-i norme de comportament universal acceptate.

Daca parintele nu are timp pentru a-i deschide copilului ochii si asupra a altceva in afara de calculator si toceala ar trebui sa intervina scoala.

Scoala ar trebui sa reprezinte o trambulina pentru copil.


Diriginta fetei mele i-a dus pe copii, anul trecut, la teatru. In fiecare saptamana.
La inceput au fost cativa, apoi toti 27.
Ne-a povestit, ca stiind cum se comporta in clasa a avut emotii. Insa a avut o mare surpriza.

Apropo de religie.
Sa nu uitam ca parintele geneticii a fost Gregor Mendel - un calugar.
L-a cinstit google acum cateva luni si tot explicandu-i copilei ce-i cu el m-a intrebat: "de ce nu am invatat asta la regilie?"
Sistemul de drept de azi isi are originea si in dreptul canonic.
Sa nu uitam de Evengheliarul lui Carol cel Mare.

Ceea ce vreau eu sa spun este ca religia prin reprezentantii ei a avut un rol major in multe descoperiri timpurii
Asta ar fi frumos sa invete copiii.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Psihologia.

Acum 2 ani, fetita unei prietene, a studiat ca materie optionala pentru clasa a VI-a psihologia.

Discutii libere cu un psiholog scolar. Cateva paginute scrise in caiet.
Mama era foarte multumita cand mi-a spus ca de cand cu aceste ore fata ei a devenit foarte ordonata si chiar a observat schimbari si pe alte planuri.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu
vine la sotul meu o fetita din clasa unde este diriginte - clasa a sasea - si se plange ca un baiat o tot sicaneaza , impinge , trage de par etc . merge sotul meu sa discue cu baiatul respectiv , il intreaba de ce face asta si baiatul ii spune ca este indragostit de fata respectiva . atunci sotul meu sta de vorba cu el si ii explica ca nu asa trebuie sa se poarte cu o fata de care ii place si ca ar trebui sa ii vorbeasca frumos , sa ii aduca o floare/ ciocolata etc ca sa fac si adultii etc . baiatul pare ca intelege , pleaca promitand ca nu mai face iar a doua zi , cum intra in scoala alearga la sotul meu si-i spune : - domnul diriginte , stiti ce a spus tata despre bianca ? ca nu merita floare , ci merita sa fie jumulita si batuta ca coasa in dinti pentru ca asa e bine sa te porti cu fetele ; sa te stie de frica .
ce ziceti ?

Zic ca-mi este groaza cand ma gandesc cum arata dintii mamei baiatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu
vine la sotul meu o fetita din clasa unde este diriginte - clasa a sasea - si se plange ca un baiat o tot sicaneaza , impinge , trage de par etc . merge sotul meu sa discue cu baiatul respectiv , il intreaba de ce face asta si baiatul ii spune ca este indragostit de fata respectiva . atunci sotul meu sta de vorba cu el si ii explica ca nu asa trebuie sa se poarte cu o fata de care ii place si ca ar trebui sa ii vorbeasca frumos , sa ii aduca o floare/ ciocolata etc ca sa fac si adultii etc . baiatul pare ca intelege , pleaca promitand ca nu mai face iar a doua zi , cum intra in scoala alearga la sotul meu si-i spune : - domnul diriginte , stiti ce a spus tata despre bianca ? ca nu merita floare , ci merita sa fie jumulita si batuta ca coasa in dinti pentru ca asa e bine sa te porti cu fetele ; sa te stie de frica .
ce ziceti ?

Zic ca-mi este groaza cand ma gandesc cum arata dintii mamei baiatului.




cam asa

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Elena,

Cred ca tuturor ne-ar placea un Domnul Trandafir...
Mie sincer mi-e groaza de sistemul nostru de invatamant. Sunt sigura ca exista si educatori, si invatatori si profesori de toata lauda, dar cati?? Ca si sistemul medical, si cel educational e tot la pamant, trag totussi speranta (deh!) ca se vor mai schimba lucrurile si la noi.
Spunea cineva mai sus de tehnica prezentarilor. Eu am folosit-o, fara sa invat vreodata in scoala, abia la un program de master la Universitatea Bucuresti...pana atunci- nici gand! Acum aud ca se studiaza doar in scolile particulare. M-as bucura sa ajunga si in scolile de stat, e absolut obligatoriu si benefic, in special pentru generatiile de acum inainte.
Eu tot sper...

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

din profesorii aceia buni despre care vorbim , cea mai mare parte a plecat . si eu am ales sa plec . asta este .

daca incercam sa depunem mai mult efort fata de copii nostri , fata de copii prietenilor nostri si fata de copii din fata blocului sunt convinsa ca vom putea realiza ceva .

daca ar fi sa votez sa se invete ceva in scoala - altceva - as alege sa se predea tehnici de dezvoltare personala . daca copii nostri ar sti ce sa faca cu timpul lor , cu resursele lor , cum sa-si dezvolte abilitatile pe care le au si cum sa fructifice fiecare situatie , ar fi pregatiti sa reuseasca . ar fi pregatiti sa faca fata . si nu e putin .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

andacos am avut mule experiente in scoala ca dascal sau ca diriginte .

iti pot spune ca familia are intotdeauna cea mai mare importanta in educatia copilului . la scoala petrec 6 ore/zi in medie . daca sunt intrebati spun cate ceva , in pauze mai fac cate ceva , iar dupa aceea merg acasa unde isi petrec cea mai mare parte a timpului . acolo sunt in elementul lor . acolo au modelele de urmat .

cred ca un profesor te poate incuraja , te poate inspira , iti poate completa educatia , dar cei 7 ani de acasa - bunele maniere - nu ti le mai poate da nimeni daca nu le-ai primit deja de la familie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Eu predau stiinte socio umane si pot aborda orice tema vreau sau propun copii si o pot aplica in practica.
Am o programa cu informatii teoretice, dar discutiile libere le port la nivelul copiilor, in functie de clasa, de interesul lor.
Anul acesta pentru Scoala altfel am propus
- Alegerea unei cariere
- Inovare si dezvoltare regionala
_ O viata sanatoasa "Sunt altfel daca NU fumez"

Sunt curioasa ce teme vor fi aprobate si cati elevi vor participa la ele....
Propuneti si voi teme pentru acesta saptamana!

Mergi la inceput