Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Ananemi imi pare tare ca ai trecut prin asemenea spaima!

Acum raspund si eu la probleme fara sa nominalizez ca am citit prea mult si nu mai stiu care cum dar noi la baita ii punem apa cat sa ii acopere funduletul si apoi o stropim usor cu apa ca sa se obisnuiasca si apoi trecem la spalatul propiru zis si ii place tare mult.

Eu am o mare dilema...pt cele care au facut vaccinul de 2 luni cu e amestecati calciul glunonic? Aseara la sfatul mamei i-am facut ceai si a fost ff agitata...nu o sa mai aplic metoda asta...o sa i-l pun in lapte dar sper sa nu o nedumiresc cu mai multe gusturi de lapte.

Legat de scaune...eu am o mare problema cu Sara...iese o data la 3-4 zile ajutata de mine pt ca mi-e mila de ea ca mi se pare ca se screme si ma gandesc la disconfortul ei...am renuntat la supozitor insa ii dau Hepaid ...e un siropel din plante hepato protector si cu usor efect laxativ...ii dau cam 2 lingirite pe zi si urmatoarea zi iese.

Puffi si mie imi respinge sanul uneori...s-a cam lenevit...ii place sa fie sanul tare si plin si sa-i curga ff usor.. apoi respinge ca e lenesa dar o las sa planga, am experimentat niste pozitii super haioase si o tin inca la titi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

adra, saru'mana, pai din alea avem si noi


si Filip plange cateodata la san...de lenes ce e, il mai plimb in timp ce papa si se linistete

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Stefan s-a trezit azi dimineata la 10, si de atunci a dormit poate 15 minute in reprize de cate 2 minute. Acum nu doarme, sta in patut si se frichineste. Macar acum nu plange, caci in restul zilei azi, a fost cosmar.

Cand ne intorceam din parc (de unde am venit in fuga caci facea scandal mare), ma trezesc cu sange la incheietura mainii. Cand il iau in brate, urechea plina de sange. Plina! In primele secunde evident ca m-am speriat rau. Razvan si mai rau. Apoi mi-a revenit mintea la cap si l-am sters cu un servetel. Se zgariase putin de tot in ureche Nu am vazut cand, pot doar presupune ca a facut-o in timp ce eu ii schimbam scutecul in parc, si el urla ca ars.


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Buna seara la toate fetitele frumoaselesi bebeii lor!!

Madybulancea
A mea Imi mi as dori sa doarma mai mult in timpul zilei, dar nu prea doarme decat iepureste. Daca o legan (avem scranciob GRACO de la o prietena) atunci adoarme vreo 20-30 minute si se scoala. Ce i drept, weekendul asta nu am scos o la plimbare. Dar maine mergem la doctor cu buricelul si o scot la plimbarica.
Bucura te ca bebe inca mai doarme, eu zic ca e ok. In general dupa 1 luna jumate devin mai activi, deci va sta mai mult treaz si nu vei mai putea face mare lucru.

Mamutz, felicitari pentru ruperea turtei la finuta. Nu prea ma pricep eu ce inseamna ruperea turtei, poate mi explici.Eu zic sa nu te nelinistesti in legatura cu Petru. Atata timp cat se incadreaza in limite, e ok. Noi avem asa numita carte rosie. Si in functie de saptamani si luni este un grafic. Noua ne a spus ca daca se incadreaza in grafic, cu doua liniute deasupra sau dedesubt e ok. Voi aveti asa un grafic ca sa faci comparatie? Eu niciodata nu am fost panicata cu cat ia in greutate, atat timp cat face caca si pipi sunt fericita.

Lulusor
In primul rand imi pare rau ca te ai certat cu sotul. Pentru ca si eu ma cam cert destul de mult cu el, de aia cred ca nu e bine si mi pare rau!! Acum s a mai potolit, dar nu de tot!
Poate treceti prin puseul de crestere de la 4-6 saptamani de aia e mai agitat la san Eric. Vreau si eu sa te intreb, daca tu il alaptez exclusiv, cum stii cu asa precizie cat a mancat? Ca ziceai ca a mancat intre 180-190 ml? Te mulgi si i dai? Sau ii dai de la san direct? Ca eu la a mea ii dau de la san direct (nu m am muls niciodata) si nu pot sti cu precizie cat mananca. Uitesi sper sa treaca cearta cu sotul si sa va impacati imediat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_12 spune:

Buna,

in sfarsit mai scriu si eu :). Multumim fetelor ca nu ne-ati uitat si ne mai strigati din cand in cand. De 2 saptamani e mama la noi si ma ajuta mult dar mai si acapareaza calculatorul :) iar de pe telefon nu prea pot sa scriu.

In primul rand La multe lunite si anisori Eliza, Iustin si tie Stefan, puiul meu scump! Sa fiti sanatosi, sa cresteti frumosi si cuminti!

Arianna, La multi ani si tie! Sa te bucuri de comoara ta

Va multumim pentru urari !

Marryan, bun venit in gasca! La baita ti-as recomanda ca si Babylicious sa o tineti de manuta, sa fie apa de temperatura potrivita, si sa o introduci usor, intai cu piciorusele in apa, sa-i vorbesti tot timpul si sa pastrezi contactul vizual cu ea. S-ar putea sa planga fiindca nu se simte in siguranta. In general bebelusilor le place in apa. Si la schimbat scutece ajuta sa-i vorbesti sau sa-i canti, sa-i explici ce faci. Bubitele de care vorbesti le are si Stefan. Ii trec unele, ii apar altele. Acum e plin si pe fata si pe manute. Vor trece cu timpul, nu trebuie sa te ingrijorezi.

Lulusor eu nu-i fac nimic lui Stefan la cocosel. Ne-au spus sa nu umblam si e totul ok. Il sterg cand il schimb sau ii dau cu apa la spalat dar mai mult nu.

Fetelor voi cum ati procedat cu suzeta? Noi initial nu am fi vrut sa-i dam. Cand suge la san, il simt ca la un moment dat nu mai mananca ci suge doar din placerea de a suge si fiindca il linisteste. Acum incepe usor, usor sa-si descopere degetelele si sa le suga. De cele mai multe ori, fiindca se tot misca, ii scapa din gurita si se enerveaza si la un moment dat incepe sa planga. N-as prea vrea sa-i dau suzeta dar parca nici sa-si suga degetelele nu-mi vine sa-l las sa se obisnuiasca dar sunt constienta de nevoia lui de supt care trebuie cumva satisfacuta. Inca nu i-am dat suzeta, fiindca am inteles ca se recomanda abia de la 6 saptamani, cand este complet stabilizata lactatia, si el deja obisnuit cu sanul. Voi ce sfaturi imi dati?

Ma duc la datorie ca suna "alarma".

pup si sper sa scriu mai des

mamica lui Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Buna seara fetele

Legat de baita,nou la Scoala mamei ne-au spus ca cea mai importanta este prima baita.Atunci trebuie sa ai cea mai mare grija ca temperatura sa fie buna si sa umezesti usor bebele inaine sa-l bagi in apa pentru a se obisnui cu temperatura,daca il frige,este rece sau pur si simplu se sperie cand il bagi in apa va tine minte si nu se va mai relaxa la nici o baita.

Doar fetita mea si baietelul lui Mamutz si-au scos masa de noapte???
Mamutz,Alexia la 12 saptamani are 5.580 kg


Puffi ai PM

Anaemi imi pare rau pentru patania cu Flilip

Lissace fain ca rade cu zgomot ,strumfita mea rade cu gura pana la urechi dar nu scoate nici un sunet,in schimb gangureste in continuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Weekendul asta m am simtit cu adevarat rasfatata. Sotul m a ajutat enorm. Adevarul e ca s a uitat la meciurile de rugby care erau la 4 dimineata. E campionatul din Noua Zeelanda si de aia sunt jocurile asa devreme. Si pentru ca se trezea asa dimineata o lua si pe Imi. Eu doar o alaptam si atat!! El o ragaia si o tinea, asa ca am dormit ca o purcica si sambata si azi pana pe la 12 ziua.

De asemeni, in timpul zilei, el a tinut o mai mult ca mine, el a leganat o, el a schimbat o, eu doar am alaptat o. Pe la 7.30 seara i am dat o baie lui Imi dupa care a inceput sa planga de ti se rupea sufletul. Si ne a trebuit vreo 45 minute la amandoi s o linistim si s o punem la nani. Doarme dusa de la ora 8 si ceva, iar acum aici e aproape 10 seara.

In general Imi are o rutina de acum: se culca intre 8-9 seara, doarme pana pe la 1-2 cand se scoala pentru un alaptat de vreo 10-15 minute si apoi se pune inapoi la somn pana pe la 4-5. Atunci e cel mai cumplit, caci in general are si colici si o doare un pic burtica. Dar o tin langa mine sa doarma pana se trezeste sotul la 6.30-7 dimineata. Atunci el o schimba, o baieste si mai sta treaza pana pe la 9-10 cand doarme pana pe la 1-2. Apoi sta treaza pana seara la 8-9 cand doarme din nou. In timpul zilei, dupa 1, daca o mai scot afara cu carutul, mai adoarme iepureste.

Maine mergem si noi la cantarit. Dupa cum va spuneam, acum 2 saptamani, pe 5 septembrie, Imi avea 4,380 kg. Sn curioasa cat o avea maine. O sa va dau de stire dupa ce venim de la cantarit si doctor pentru buricel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Mihahegarty vroiam sa te felicit pentru ca ai renuntat la tiramisu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Michele a explicat ff bine metoda de facut baita

Bubite mici ne apar si noua de la caldura dar ii dau numai cu apa termala si de vreo 4 zile folosesc ulei de masline la masaj si pielea arata mult mai bine si este mult mai fina. Sfatul meu este sa nu folositi creme decat in cazuri exceptionale

Eu am o problema mareee cu medifamentele respectiv cremele...daca ar fi dupa mine nu i-as face nici vaccinuri...am incercat cat s-a putut de mult sa folosesc chestii cat mai naturale macar acum in primele luni de viata.

Miha nici eu nu stiu cat mananca Sara...uneori ma streseaza f tare acest aspect dar presupun ca totusi manaca cat are nevoie :)
Lulusor mi separe totusi cam mult 180 ml...poate nu stiu eu bine dar Sara cred ca bea intre 100 si 150 maxim .
Mamicile de fete voi cum spalati pasarica? eu o spal si in interior numai cu apa...am auzit multe variante, inclusiv de la dr. Contradictorii.

In rest...azi am fost la film cu sotul si la cumparaturi...m-am rasfatat un pic
pe toate

P.s. Am vazut comentariile de pe FB ...mi se pare cam aiurea ca discutia a degenerat...Ilida in esenta mi se pare f ok ideea si sper sincer sa nu se abandoneze forumul...eu nu am fost mai deloc bagata in seama pe aici, nu prea mi s-a raspuns la intrebari, nu am vorbit in particular cu nimeni de aici dar cu toate astea am invatat ff multe de la voi, am ras si am plans alaturi de voi si mi-ar parea rau daca activitatea pe forum nu ar mai exista...sper sa nu va dividati...eu folosesc f mult si FB dar nici eu am timp mereu sa postez mai ales ca eu folosesc ipadul si scriu greu si cu greseli.
Ceea ce m-a surprins au fost reactiile ff transante de toate partile
Eu personal voi folosi FB pt poze si DC pt postari



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Roxy si eu am scapat demult de masa de noapte...mananca la 12 si apoi dimineata la 6

Mergi la inceput