Scolari de Iulie - August 2004 * 80

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

De care osteocare le dati sirop sau altceva...si mandrei i-a dat dar siropul cu gust de lipici nu-l agreazaasa ca nu stiu cu ce sa-l inlocuiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Hello hello,

Vic nu e la sc privata ci la o scoala cat se poate de normala, doar ca are un profil un pic sportiv.
Faza cu frica de scoala am vazut-o si la al meu, care mi-a spus ca nu stie daca vrea sa mearga la scoala, ca de fapt nu vrea si s-a pus pe bocit vineri dimineata, n-as fi crezut intr-o mie de ani chestia asta. Asa ca l-am luat la intrebari sa aflu care-i faza, ei bine ii e frica sa nu fie lasat singur in curtea scolii, mai ales ca sunt si copii mari (eu cu ochii mei am vazut unul de a 4 a cum ii tragea suturi in fund unuia de a a2 a... asa, mai la inghesuiala sa nu vada lumea, pana nu mi-a vazut privirea nu s-a oprit, ca eu eram deja lansata spre urechile lui ) asa ca am convenit ca vineri sa merg eu la 11 45 sa ma asigur ca il preia afterul corect. Ceea ce am si facut, la 11 si 10 lasam balta biroul si la 11 40 eram la gardul scolii, la 11 55 l-a preluat afterul (la noi dimineata se face careu, invatatoarele ii iau din curte incolonati, ii aduc in curte la 11 45 si parintii sau afterul ii preiau, in timpul orelor nu intra nimeni in curte ca gardienii dau pe toata lumea afara, in pauze se deschid portile si cele 10 minute de pauza e un mic haos)si la 12 am avut voie sa plec la loc la birou. Luni trebuie sa fac la fel (nu stiu cum naiba ca am furnizorul la o prezentare...dar o sa fac) si am inteles ca daca si luni e ok, inseamna ca e ok si poate sa stea acolo in curte cateva minute in eventualitatea ca nu a ajuns afterul la 11 45.


Off off mai mai... vineri a avut literatura, mate, sport, desen. Mi-a spus ca i-a placut, ca nu i-am dat caietul de mate cel special (special nu i l-am dat sa vad daca stie sa spuna), ca la sport e o plictiseala teribila, ca "nu am avut voie sa alerg, ci numai sa fac niste pasi... toata ora mami am facut pasi " deci tb sa vb cu profu de sport sa-i dea minim 3 ture de teren pe ora ca la desen a desenat steagul romaniei si ca per total e bine. Caietele au ramas la dulap ca sa nu care un ghiozdan prea greu).

Maine avem program de recapitulat inventarul de rechizite si sa-si scrie orarul pe o foaie mare pe care sa o lipeasca pe perete.

Nu stiu cum fac cu orele lui de sport, dar gasesc eu o solutie. Nu e vb de timp ci de bani, sportul costa al naibii de mult la noi in romanika, norocul nostru este ca avem niste antrenori care nu ne iau pielea de pe noi ci lucreaza mai mult de dragul lui, de ex inainte de 12 sept, vic si inca 3 copii au plecat cu unul din antrenori la cheia/slanic prahova unde impreuna cu un alt tip de la salvamont au facut tenis si ... escalada la perete, am vazut filmele si cand l-am vazut pe fi-miu atarnat in coarda si balanganindu-se la 20 sau 30 de m de sol ... si de jos se auzeau indicatii "intinde mana, cauta gaura, tot timpul 3 prize, 2 picioare o mana, hai, 2 maini un picior, ridica stangul, vezi ca ai o gaura etc etc "..noroc ca stateam pe banca ... dar bucata cand a coborat pe coarda sprijinindu-se in picioare pe stanca a fost dementiala si dupa aia ii luceau ochii in cap de ziceai ca-i zen total, nici cele mai tari cadouri ale mele n-au scos privirea aia, doar cand ma intorc dintr-o delegatie de 3 zile o mai vad

Eu si sotul meu avem o conventie:cand unul ii facem morala, al doilea ii sustine indiferent ca e de acord sau nu. Ca altfel cu 2 plozi ajungem la pepeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Defaza cu jucaria de acasa pentru jucat in pauze ... eu am ramas tablou cand am auzit la sedinta ca au voie, dar am inteles ca e o faza de tranzitie normala, catre viata de scolar. Ce sa mai spun ca si doamna are o jucarie de plus , super tare, nu?

Carmen foarte clasici pustii tai, negru cu alb, frumos. La noi se poate si mai colorat, am vazut si uniforma de fete clasica si sarafan mov si albastru si de blugi, etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

da, asa s-a vrut pe mine ma enerveaza cind o vad cu aeru` ala de pension;)) mie mi-au palcut uniformele din clasa lui pat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222
Irina cum este la scoala germana??Voi oricum sunteti din alta lume..din alta Romanie...



La scoala germana este greu...pt mine Astazi i-am invelit caietele si cartile (5 carti, 4 dimensiuni diferite) si am identificat materiile...ei vor face intai alfabetul german si in semestrul urmator pe cel romanesc...De la Radu nu am scos prea multe, desi am pus si intrebari ajutatoareDaca il intreb cum a fost raspunde "fain" si ce au facut -"bine"
Partea proasta este ca desi e scoala germana, nu s-a imprumutat prea mult din stilul nemtesc de organizare...
De maine cica incepe scoala adevarata, cu teme.Nu stiu de ce, Radu are 2 zile pe saptamana cate 5 ore si in rest cate 4. Mi se pare mult la clasa I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

primele teme http://family.webshots.com/photo/2813449370082489038XDyBYa
si biroul http://family.webshots.com/photo/2058653020082489038QZgJzN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Irina cred si eu ca este greu..dar si pentru el...De ce ati optat pt scoala germana?

Carmen imi place mult uniforma(oare am mai zis??)..si biroul!!

poze cu camera lui Luca (fara tavan terminat,fara corpuri de iluminat):

https://picasaweb.google.com/117406357849620183005/LucaSBedroom?authkey=Gv1sRgCN7nitzv9J6VvgE#slideshow/5653645157635104546

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Ne-am dus la scoala germana pt ca este o limba grea dar utila cel putin in zona noastra.Sotul meu vorbeste germana si pe el l-a ajutat fff mult chestia asta...In plus verii lui si multi dintre prieteni sunt tot la scoala asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Salutam fetili
Imi place foarte mult camera lui Ukasi biroul Ilincai
A mea a reusit performanta sa-si faca singura ghiozdanulsi-a citit orarul,si-a ales singura manualele si caietele auxiliare....dupa care a decretat"este cam grea clasa I"...o intreb"dar cum ai ajuns tu la concluzia asta?"..."incearca sa-ti pui si tu ghiozdanul asta in spate sa vezi ce greu este!!!".....btw Mitzu, eu i-am luat toate copertile de caiete si carti transparente asa ca-si identifica rapid manualele si caietele auxiliare...sau poti sa-i iei pe culori,rosie tot ce tine de abecedar,albastru matematica,etc,etc....si poate o sa-i vina mai usor lui Tudor.
Carmencita si mie imi place sarafanul Ilincai
Eu am amenintat-o azi ca daca nu doarme la pranz nu o sa aiba acces la net(este a doua saptamana de cand suntem singurele de vineri pana duminica si ii merge gura non stop,daca doarme imi linistesc si eu creierii)la care ea foarte hotarata "nu-i nimic imi iau acces si singura!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Foarte frumos biroul , Carmen, sa-l folositit sanatosi. Vazut tema
Kim, m-ati dat gata cu camera, un mare wow la tot ce am vazut

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput