Scolari de Iulie - August 2004 * 80

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Tot eu, ca raspuns in functie de ce citesc.

Cori si noi cu Sudoku, de la 5 ani...innebunite dupe el si ea si mumasa...ce mi-a placut..."vorbeste in ore, nu e atenta, uita acasa lucruri, tema cutare".

A, si sa nu va aud ca intreba-ti de poezi...ca pe mine m-a enervat soacra cumplit...vine sa ne ia de la aeroport. Si in masina incepe sa intrebe copilul de poezii, povesti...etc...copil de mai mult de 24 de ore nedormit...si trage concluzia ca e ne-educata.

Olivia, si chestia cu limbajul de gradinitza spune multe despre invatatoare...caci bineinteles ca acesti copii trebuie sa aiba limbaj academic,nu, doar au cateva zile de scoala?

Mani si Ema, cum e sistemul de notare la voi? Cu note, calificative, sau grade?
Adela are in fiecare zi cate o "speciala" cum spun ei: muzica, calculator, biblioteca, si sport, iar in a cincea zi fac cu invatatoarea in clasa sah. pentru toate celelalte se duc in alte clase si fac cu alti profesori.
Adela, da ai dreptate, li se da mai multa libertate, invata mai mult din proiecte si lucru practic...dar in ce priveste temele de pe o zi pe alta...depinde de invatator. Adela are de pe o zi pe alta, si cred ca peste tot este asa. A sunt unele scoli care au o tema septamanala, dar tot mai primesc si ceva de facut zilnic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Tot eu...si mai vin.
Mani vreau si eu programelul cu tabla inmultirii te rog.Pup dulce. Mey, dar voi oficial sunteti in clasa a treia? sau intr-a doua? Stiu ca e al treilea an de scoala (si al Adela la fel), dar e second grade, ca primul obligatoriu a fost kindergarden.

Andreea imi place ideea cu rotitul in banci, sincer e super. In asa fel toti copii vor fi in prima banca...mult mai atenti, si apoi mutandu-se isi vor pastra obiceiul de a asculta.A si spor husbandului la gasit babisitter...lol. 15 ore de sport pe saptamana mi se par mult...Eu nu as renunta la nici un s port, dar as micsora numarul de ore....de exemplu la tenis m-as duce o ora sau 2 pe saptamana, la karate la fel, la inot o ora ar fi suficient.

Ioana mi-a placut ideea invatatoarei cu psiholog pentru parinti...chiar este o schimbare si pentru noi parintii.

Robi, da sa stii ca este o foarte mare problema faptul ca va certati in fata lui in privinta educatiei...si barbatul meua re obiceiul de a rabufni in fata Adelei...si sa stii ca ei speculeaza asta, cand nu te astepti ti-o trantesc in fata. Si eu ca si Ema...mi-am asumat raspunderea educatiei copilului...caci ma saturasem de atatea discutii. E drept ca al meu se mai implica lab teme cu ea, dar numai in limba romana...desi eu nu sunt de acord cu ce fac...dar ii las in pace si plec la dans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Liliana-
la noi ..nu exista note, grade...nimic. Le mai pune cite un sticker , nu exista competitie, toti sunt egali , nu au voie sa se simta unii mai prejos daca nu stiu .
Si sincer , cind ai un copil care nu e ambitios, care face doar atit cit i se cere si daca nu termina a observat ca nu e nici o problema, iti vine sa te duci mincind pamintul . Stiu ca poate , e destept...mi-a demonstrat-o ( zise cioara de puiul ei ) dar daca nu e impins de la spate ( si cred ca asta e datoria noastra) pur si simplu nu face. DAR sa vina de la el, sa deseneze, sa faca un puzzel sa numai zic de scris. E scoala lui de vina, e sistemul de aici ...nu stiu.

Ref tabla inmultirii ... uitati aici un link, stiu ca ptr boboci mai e dar salvati-l acolo undeva sa-l aveti. Doar sa ii dati email-ul si va trimite tot pachetul gata de download . http://www.timestables4u.com/

un wk-end placut si sa va bucurati de toamna

ps Olivia - eu mi-am adus muraturi de acasa in 2 borcane mari (noroc cu masina) Daca nu gasesti reteta spune-mi si o sun eu pe mama ....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Liliana
nici nu am vazut ultimul post si am dat link-ul. Mie mi se pare ff bun, copilul a vazut video in seara asta si a zis ca si el poate sa fcaa asta - noi deja facem asa, numai ca EU nu sunt constiincioasa sa il intreb.

Tu ai vreun link..ptr book review? Am hotarit - fiindca copilul citeste 80% singur cartile sa ii dau un template sa faca la fiecare carte, ca m-am saturat sa tot citesc cartile lui sa il intreb. Si daca ne citeste noua , atunci nu trebuie sa faca. Dar daca ai avea ..super!
El a fost in Reception... apoi clasa I-a, II-a si acum e III-a , a trecut la juniors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Cori da eu sunt interesata sa vad cum arata planul de invatamant la voi.

Monica...deci aschia nu sare departe, nu? Pupam Maria cea zvapaiata.

Roxi vezi ca pixul se scoate cu pasta de dinti. Eu stiam ca si cu fixativ de par.Banuiesc ca si cerneala la fel. Si ai grija ca nu e normal sa se sperie asa...cine i-a spus lui inainte ca daca face prostii il exmatriculeaza? Nu cumva voi?

UUU, Carmen si sarafanul vostru imi place mult. Uff , aici sunt asa de urate, si dintr-un material asa de prost...e drept rezistent, dar asa greu de calcat.

Mani, nu am nici un link acum. dar teachera ne-a spus ca ne da in curand unul. Nu stiu daca e free, sau plateste scoala ptr ei. Uite aici unul ptr spelling: http://www.spellingcity.com/ Mie imi place caci Adela isi introduce lista de cuvinte din saptamana respectiva si apoi sunt o multime de activitati, teste sau jocuri generate cu lista respectiva.

In ce priveste gradele la noi deja au grade A,B,C...Adela a fost in Pre-school, Kindergarden, 1st grade si acum second grade. De la anu au teste nationale, standardizate date pe calculator, care conteaza ptr admiterea la high-school.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Merci mult - cu spellingul sta foarte bine - aici trebuie sa-i multumesc sotului ca el s-a ocupat cu asta si vad ca din cele 15 cuvinte pe saptamina vine cu 14/15 sau 15/15 ... cu cuvinte grele ...

Cind vine vorba de povestit- daca e sa compuna el, iar e ok, ca are imaginatie, nu conteaza ca abereaza...dar la book review ma gindesc sa-i dau un 'plan' la inceput .

Sotul ma intreaba ' auzi dar fetele alea nu dorm in Romania?' ma tot vede ca butonez la ora asta.. Si mi-a zis ca sunt obsedata de temele copilui...care de fapt pe toata sapt viitoare sunt: o pagina tiparita 8 propozitii si el sa complecteze 'speech bubbles ', la literatura , 2 carti de citit una de 90pg ai una de 64 dar cu multe poze... si 15 cuvinte de spelling. Atit ! Toata saptamina...pai cum sa nu-i vir eu sub nas niste mate intre timp? Ti se pare mult ? mie nu ....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Nu, nu mi se pare mult...Adela are ceva teme in fiecare zi, cate 3-4 pagini la mate, cu in jur de 40-80 exercitii si 2 pagini la engleza.
De saptamana viitoare incep si spelling list, doar ca pana acum ia testat ca sa le dea spelling list diferentiat, dupa copil.
Multumesc de linkul cu inmultirea...ce ma fac eu cu fiica-mea. Ii merge mintea asa de bine ca ii merge si la trisat...stii cum a facut ea primul tabel in mai putin de 2 minute...pai a "count by..."Adica a vazut 5 sus...a e inmultire cu 5...asa ca langa 1 din prima coloana a pus 5, langa 2 din prima coloana 10...etc...
A si ei au un website "studyisland" dar e platit de scoala. Face cam ce vrei tu...le testeaza intelegerea unui test citit. Desi tu cred ca vrei sa fie un site cu anumite carti pe care le aveti voi de citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Si un site ptr mate....pe clase:
http://www.ixl.com/math/grade-3
asta ca vrei sa-i bagi copilului ceva mate sub nas...lol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Mie in USA mi se pare ca incep in forta de la 6 ani...se domolesc si pe la clasele 6-8 si apoi in liceu au multe optionale si este usurel..dupa care la colegiu si mai ales la facultati ii rup...Ei nu au bacalaureat ci conteaza testele nationale,date pe parcurs.Si mai au o chestie pentru orice admitere la facultate (nu colegiu) dau teste la matematica si engleza..atat!! Tutoring au si ei si multi recurg si la asta...mai ales asiaticii care vor sa fie primii!

Liliana binenteles ca invatatoarea este de vina..pt modul abordarii problemei.L-am intrebat pe Luca ieri si spune ca nu tipa , le vorbeste frumos(eu asa auzisem ca se face iubita ca o mama).

Mani book review facut de cine cauti tu?Nu aveti note, calificative..nimic??
Andries voi sunteti la scoala privata? Eu nu as renunta la nimic..mai ales acum in clasa I..cate lectii au..tu sa ai timp!
carmen ce-mi place sarafanul si bluza Ilincai!!!!

Azi,maine trebuie sa mergem si noi la un depozit ca Sorin ieri a probat veste cu Luca la scoala..si cica nimic nu sta bine pe el..daca-i slab! Dr de fam ne-a dat sa luam Osteocare..pana in martie..

maine terminam soclul casei si scarile din fata si spate..si pun poze finale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

dus cupiii la inot, adus cupiii de la inot, dus cupilu` no.1 la ingleza, dus la schimb cupilu` no.2 luat cupilu` no.1, mai stau oleak si plec sa recuperez cupilu` nr.2. caut energizante, aseara ma anunta pasa ca pleaca in japonia in octombrie vreo saptamina, atunci ma vede drequ;))io sa fiu sanatoasa ca timp sa mor n-am;))
olivia, si io le dau osteocare la amindoi, ionut are calciu putin sub limita. astept pozele
m`e somn...

Mergi la inceput