Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(77)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Am mai trimis odata cartea pe ambele conturi, nu mai tin minte unde am trims-o prima data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Lori;sanatate multa la puiuti!

Carnea o fierb pt noi si ii dau si Ei..fara sare sau ff putina sare.nu congelez carne fiarta..brrr..nici n-as putea manca.Nu-i dau ficat..n-am de unde..la magazin nu iau si n-am luat ever!Poate taie soacra vreo gaina.

Nici Sonia nu vrea bucati

Sanatate multa Andreiutz!

unde e Gabivalceanu???????unde este sarbatorita noastra?????ROXXX!!!!!
NU NE-AI DAT TORT..fug la somn..avem program luuuung!..abia ma trezesc la 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

anka - dureros subiect ai deschis; abia ce reusisem si noi, inainte de a pleca din canada, sa obisnuim sophiotul sa adoarma singura, dupa regulile lui no cry..., si iata dupa 1 luna de romania , vrand-nevrand, facem co-sleeping la greu, basca leganat pe picioare cand nu reusim altfel sa "doboram" sophiotul...

jelanie mare pe mine, ca stiu ca ma intorc in canada si o iau de la zero cu no cry...
m-am lamurit ca nu e de noi co-sleepingul. ne trezim amandoi anchilozati, incercanati; parca si cand o alaptam si se trezea la 2 ore nu ne era asa de greu.

i-am dat cu totul programul peste cap, nu ii mai respectam orele de somn si masa, iar sophic riposteaza tot mai mult si pe tonalitati din ce in ce mai ridicate.
numai ce va ziceam ca al meu copil nu-i f mamos si ca e ok cu toata lumea, uite ca ne pali taman acum anxietatea separarii... era cumva de asteptat, ca vede multa lume, ne plimbam prin multe locuri noi, e pe undeva normal sa ne loveasca frica de abandon in plin sejur...
si uite asa, ea care avea o slabiciune pt taica-su, acum vrea numai la mine in brate, plange de zici ca lesina daca nu sunt in raza ei vizuala...

asa ca tati profita cat poate de aceasta perioada de libertate, iar eu car sophiotul si la baie dupa mine;

eu ii gatesc de 2-3 ori pe sapt. ce mananca pana a 2 a zi merge in frigider, ce ramane, in congelator;

roxx-cum petrecusi de ziua ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

loutzy - lamureste-ma si pe mine, rogu-te, care e diferenta dintre iaurt-kefir-sana-lapte batut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Daca Roxx nu s-a aratat cu tortul ma bag eu in bucatarie sa va pregatesc unul. La noi maine e dubla aniversare: ziua mamei mele si aniversarea casatoriei noastre - 4 ani .
Asa ca va astept maine cu bunatati virtuale. In spatiul meu real nu am planuit decat o curatenie.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Mi-ati inchis usa in nas la capitolul trecut

Scrisesem o tona si mi s-a sters....ufff

Roxx la multi ani, cum a iesit tortul?

Catal ina, eu am copil ce vra numai in brate. Eu fac supa cand doarme ea si o fac pe doua zile. Eu carnea o fierb toata o data, o blenduiesc fiarta, o impart in bucatele cat penytru o poryie si o pun in lada. Asa fac si in lada am carne maruntita si portionata si de pui si de vita si de peste. Zilnic schimb carnea. Dar e mai simplu decat sa stau sa fierb carne zilnic, voi cum faceti?pe mine ma invatat un medic pediatru super

Carmen se da si zyrtec si vibrocil sub doi ani chiar daca asa scrie pe prospect

Carmen, din experienta mea cu doi copii iti spun ca de obicei dupa o viroza urata urmeaza o enterocolita, de la medicamente in general, deci cam au treaba una cu alta

Mirela a dat cele mai bune idei pentru boli, exact asa ti-as fi recomandat si eu.

Bebelu eu am folosit la Vlad colostrum cu Probiotice si suntem f bine, nu stiu daca de la el sau e doar o coincidenta

Bebelu, Irina mananca in scaunul de masa. Nu se poate ridica din el nici sa vrea. Eu ii dau si ei o lingurita in mana

Bebelu, mai e o chestie cu somnul, incearca sa ii dai ceva usor de mancare mai aproape de somn, inainte de lapte

Carmen eu am auzit de la foarte multi ca e foarte bine sa o congelezi gata fiarta decat nefiarta

Zumzu, OALA SUB PRESIUNE, e cea mai buna inventie, eu asa fierb gainile si vita pentru copii, ies excelente si fff rapid

Lorich exact ca tine am facut si eu la vlad si nu a avut nici o diaree niciodata in aproape 3 ani (sper sa nu avem nici de acum incolo)

Carmen eu am patit-o cu aftele in gura si nu stiam de la ce sunt atunci cand am avut LIPSA MARE DE FIER, foarte greu am depistat. Am luat fier si in cateva zile mi-au trecut de la sine. Asa a fost in cazul meu

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si printesa Irina Ana 29.12.2010

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Buna seara!

Am venit tarziu la apel, abia au plecat musafirii...
Multumesc pentru urari, fete dragi! Nu stiu cand a trecut un an, parca ieri sarbatoream cu burtica si acum...am o maimutica micuta, care isi baga manutele in tort, parca nici nu-mi vine sa cred...
Daca va intrebati, sa stiti ca tortul a iesit minunat - dovada pe FB

LA MULTI ANI pentru puiutii care au implinit azi inca o lunita!

LORI, facusi tort mami?

ZIKI, ce ghid, ce ghid? Ia uite, am ratat cartea cu retete! Despre cealalta, habar n-am da ma documentez...ma bucur ca ati scapat cu bine de vaccin!

MADA, am parasolar Brevi, nu e mare smecherie, protejeaza putin, dar tot trece soarele binisor. Eu cand e soare rau si Catalina e agitata agat pe acolo pe sus o carpa (husa de alaptat...) si se rezolva.

PIATA/HYPER-SUPER MARKET - amandoua. La piata imi place sa merg in timpul sapt, cam la 2 zile iau cate ceva sa fie proaspete, deja astia din piata i stiu pe Catalina, ne mai fac cate o reducere, mai primim 2-3 mere in plus... La supermarket in week-end, cu tati.

RALU, Catalina papa in leagan. De fapt el se transforma in scaun de masa, dar noi nu l-am transformat. Daca se plictiseste, se impinge in picioarele mele sa isi faca vant si se da in leagan. Si la no masa de pranz dureaza cel mai mult. Fructele le haleste imediat. Pb la masa de pranz e ca in general ii dau papa cu bucati mai mari si o las sa mestece bine, sa digere. Manaca destul de ordonat, nici nu mai folosim babetica, oricum nu o suporta.
Si tu ai luat cartile alea? Mai, de ce nu ati zis nimic...na, ca ma oftic acu...

TUNDE am ras cu lacrimi de terapia ta!

CARMEN; multi pupici pt Andreiut, sa se refaca repejor! ma gandesc foarte des la voi, sa stii!
Sa ne spui si noua de schema aia de imunizare...Cu carnea - eu zic ca la gradi iti permiti sa faci fite la control ca nu-i carnea proaspata ca deh, hranesti multi copii, cumperi cativa pui pe zi...dar daca ai unul de hranit, n-ai cum sa-i dai mereu proaspata. Si stii cum e cu controalele astea, trebuie sa gaseasca mereu un motiv de comentat

ZUMZU; cum se simte Darius? E ok?
Noi avem jumper care se prinde in tocul usii. Cata se dosteraza maxim si sta safe acolo, nu are cum sa se loveasca sau sa o ia din loc. Si in plus e mult mai ieftin decat un jumper d-ala gen centru de activitati.

WUDY, asa-i cu colegii de serviciu...eu m-am convins de mult. Astia-s oamenii. Lasa, noi sa fim sanatosi!

ANKA; mai dai te rog un link cu saculetul ala de dormit? Felicitari lui Bubu, e idolul nostru la capitolul somn!

BEBELUSI, am retinut ideea cu papa usor inainte de lapte...o sa incercam si asta!
Colostrum asta de la ce varsta se poate da?

ADRYIII, iti zic din nou - bea fii-mea la apa de cand cu paiul, ceva de speriat..nu-mi vine sa cred! Cu tot cu mega-portiile de tzitzi! Super idee, ce sa mai!

GABIV, ce castigasi, maica???

IRINUKA, pupici multi!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Intrebare intrebatoare: cu ce sa-mi dau si eu sau ce sa fac... ca ma dor genunchii de-nebunesc cand ma las in jos... asa pe dinauntru! Vreo idee?

Irina ~ mamica norocoasa de scumpel Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Adryiii, o sa plecam maine noapte inapoi acasa. De ce intrebi, vrei sa-ti cumpar ceva de aici?
Concursul e de la Aptamil, am castigat si eu si Gabi si trebuie sa ne trimitem datele. Premiul nu e cine stie ce dar e binevenit :cate 1 set cutii Tommee Tippee + 2 cutii de Aptamil (in functie de varsta bebelusului).

Si eu carnea o fierb cate o bucata, apoi o portionez si o pun in congelator. Nu-i place carnea si mananca foarte putina, deci daca fierb in fiecare zi cred ca o iau razna, mi-e destul cu fructele si legumele preparate zilnic, branza la fel, macar la carne sa mai usurez munca.
Am gasit aici si sita pentru fiert pe abur, mai scumpa ce-i drept dar si de firma buna, costa 7 euro, deci dublu fata de Ikea...asta e.Daca nu o vedeam la voi habar nu aveam ce e chestia aia.




Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Neata gagici, poftiti la o cafeluta cu fursecute

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si printesa Irina Ana 29.12.2010

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput