Frica de alaptare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

cred ca fiecare caz e unic. Fiecare mama pana gaseste pozitia corecta, functie de sanul ei/dispozitia sfarcului pe san (nu stiu cum sa zic, dar eu vazusem niste filme si parca mi se pareau ca sanii mei is altfel..)

Mie mi-a fost greu cu alaptatul primele sapt. Dificil a fost cand s-a terminat laptele .


A, si teoria din cartea lui Culcer cu 900gr-1400gr ... apai sa ma iertati, dar fiica mea alaptata a luat prima luna 550gr, a 2a 600gr, si apoi din ce in ce mai putin. Si nu am abandonat alaptatul pt ca nu eram in grafice. Nu uita, fiecare copil e unic, fiecare evolutie e unica.


A, eu am frecat sanii cu prosop pt desensibilizare - dupa baie. Cam cu mila, asa ... Nu stiu daca a functionat, dar...

A, si creme...cred ca tot Garmastan am folosit. Dar inainte de alaptat spalam bine sa se duca.

Oricum, nasterea si hormonii schimba 'finetea' si sensibilitatea sanilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Eu cu "duamna duoctor" Culcer nu-s prea prietena, de vreme ce recomanda in inceputul diversificarii la 3luni sucul de portocale amestecat cu mandarine lamai grapefruit respectiv cafea cu lapte pt copii intre 1-3 ani...voi lua aceste "scapari" ca fiind info fals intelese poate de diversele persoane ce le posteaza...
Cate case atatea obieiuri, dar anumite lucruri parca totusi zgarie ochiul si monitorul...



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Scria cineva ca este consultant de alaptare in Cluj, imi puteti da niste date de contact va rog? Chiar daca in curand voi fi mamica celui de al treilea copilas, am ratat alaptarea la primii doi, principala cauza fiind atasarea incorecta la san. Asa ca pe langa faptul ca nu stiu nici acum, in practica, sa alaptez (filmulete am tot vazut, mai ales la cel de-al doilea copil), mai am si o mare bariera psihologica legata de alaptat. Mi-i frica sa nu ratez si aceasta ultima sansa de a mai alapta vreodata.

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Marta Muresan
P-ta Cipariu No.9,ap.17
Cluj-Napoca, 3400 Romania
email: martamuresan (at) yahoo dot com
Practice: Hospital

www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3337" target="_blank">http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3337

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Multumesc! Am inteles ca e dr pediatru la spitalul la care voi naste. Incerc sa dau acolo de ea inainte sa nasc.

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

wow, stati asa.
1. Primu meu copil crestea cam 600 grame pe luna, dr Culcer mi-a zis ca e super ok. De ficare data cand ma plangeam ca nu are kg si centimetrii din carti, imi spunea las-o-n pace, e sanatoasa.
2. Mi-a recomandat diversificare DUPA 6 luni, daca vreau cu suc de fructe ok, daca am chef cu legume ok. Nu m-a fortat la nimic, m-a incurajat mereu si a mers pe adaptarea intre mama si copil in primul rand.
Nu am citit acea carte despre care vorbiti, dar va spun acuma sfaturile ei pt copiii mei....date direct, la mine acasa.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput