Frica de alaptare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulik spune:

Buna!

Ma bucur de subiectul asta Si eu sunt o viitoare mamica (din ianuarie!). Si eu am auzit povesti in jurul meu cu mame care au renuntat foarte repede din cauza ca au avut probleme (nu sunt in masura sa decid daca au primit si sfaturi proaste sau daca au cedat prea usor). Si tocmai asta caut, SA FIU INFORMATA! Asa ca va rog sa impartasiti din experientele voastre (placute - nu vrem sa ne speriem si mai tare) si sa imi raspundeti si mie la cateva nelamuriri:

1. E ceva (practic) de facut inca din timpul sarcinii pentru a ne pregati? Am citit pe alocuri ca sanii se pot da cu crema Garmastan inca din sarcina - asa e? daca da, incepand de cand? cat de des?

2. In legatura cu sfaturile si presiunea celor din jur care nu sunt de nici un ajutor (mai ales cand si asa poate fi greu pt mama): exista consilieri speciali in alaptare (eu sunt din TM, poate stiti pe cineva concret)? Din cate am auzit de la altii, de multe ori medicii pediatri/din maternitate sfatuiesc mamele sa renunte la alaptat! De unde voi sti daca sa iau sfatul de bun sau nu?

3. E normala durerea la alaptare (la inceput sau pe perioada mai mare), ranile etc., sau normala e alaptarea fara durere?

4. Pompa de san trebuie luata de dinainte, sau dupa nastere imi voi da seama daca am nevoie (cum imi dau seama ca am nevoie)? De care recomandati? Totusi am citit ca bebele e cea mai buna "pompa".

5. Sa cumpar de pe acum biberoane? Ma gandesc ca daca nu le iau si nu le am in casa, voi fi mai stimulata sa nu cedez usor Am citit ca majoritatea copiilor pusi la biberon nu mai vor san apoi, ca le e mai comod cu biberon. Plus ca daca si asa nu se da apa sau ceai la bebe, ce rost are sa le iau, ma intreb (in primele 6 luni). Aceeasi intrebare despre suzeta - bebeii vostri au avut? Tot asa, am citit ca se zapaceste bebele daca primeste si san, si suzeta, biberon...

Pe mine ce ma incurajeaza e ca alaptatul (ca si nasterea) e ceva foarte natural, timp de mii de ani femeile au nascut si au alaptat:D Puii de animal nu sug de la alta specie, de ce bebeii sa bea de la vaca si nu de la mama lor. Nu ma intelegeti gresit, nu caut sa supar pe nimeni, ci caut sa ma incurajez pe mine insami si sper ca voi reusi sa alaptez cat mai mult si cat mai frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

1. Din prospectul Garmastan reiese ca se poate folosi, dupa dus, incepand din luna a 8-a de sarcina :

http://medicamente.romedic.ro/garmastan-unguent

2. Exista, pe mine chiar una m-a ajutat. Din pacate nu am vazut in Tm, cel mai aproape de tine e un grup de suport La Leche League in Oradea :

www.lll.maternet.ro/Acasa/GrupulLaLecheLeagueOradea/tabid/1269/Default.aspx" target="_blank">http://www.lll.maternet.ro/Acasa/GrupulLaLecheLeagueOradea/tabid/1269/Default.aspx

Consultant ILCA nu exista decat in Buc si in Cluj, dar poate iti pot ele recomanda pe cineva din TM :

www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3337" target="_blank">http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3337

Doamna din Buc m-a ajutat pe mine si am trecut de la biberon 85% la biberon 0%.

Aia de te sfatuiesc cu laptele praf iau sigur bonus de la vreo firma producatoare trimite-i la plimbare (inclusiv pe sot, daca te bate la cap ca nu ai destul lapte !!) si vezi-ti de ale tale, perseverenta e mama succesului. N-o sa ma convinga nimeni ca un bebe zdravan la cap prefera un mustiuc de silicon/cauciuc in loc de sanul mamei

3. Nu, inseamna ca bebele nu are pozitie buna la san. Nu e vorba, teoria e buna, practica te omoara (eu m-am ales cu ceva ragade, dar Garmastanul a facut minuni).

4. Eu n-am reusit nimic cu pompa (Nuk), bani aruncati...

5. Asa o fi. Amelia a avut aproape 3 saptamani mai mult bibe, dupa ce am dat drumul la lapte n-a mai vrut biberon nici de frica, se juca cu tetina si o scuipa din gura. Nici suzeta nu vrea, am incercat vreo 4...Nu neg ca sunt si alte feluri de bebei, eu personal cred ca am avut noroc.

Bafta si nu te lasa descurajata !

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

1. eu n-am facut nimic practic, dar incearca sa citesti si despre lanolina, la primul copil am folosit Garmastan, la al doilea lanolina. de fapt, mai important este sa pozitionezi corect copilul la san, astfel nu vei face ragade. N-am avut ragade la niciunul dintre copii, doar o sensibilitate normala, cred eu

2. nu stiu despre consilieri, dar in legatura cu sfatul bun va trebui sa ai incredere in tine, in instinctele de mama.

3. Alaptarea nu doare! Se poate simti un usor disconfort la primele alaptari

4. Pompa de san nu este neaparat necesara. Fixeaza un model oarecare si daca va fi nevoie, o cumperi dupa nastere. La mine n-a fost nevoie. Se poate si inchiria

5.Fara biberon, daca esti hotarata si bine informata, nu o sa ai nevoie de el.

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Mazaila, aceleasi temeri le aveam si eu la primul copil. Mi se parea o idee nebuneasca, aceea de a tine copilul la san, avand in vedere ca nu suportam in niciun fel atingeri in zona. Insa, dupa scurt timp de la nastere (nu usoara perioada, insa a meritat pe deplin) am alaptat fara probleme. Si acum sunt la al 3lea copil si alaptarea mi se pare cel mai firesc, natural si minunat lucru pe care mama il poate face pentru copilul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Buna Mamici,

O sa vin si eu in curand in cercul vostru, din februarie mai exact. Va scriu pentru ca am nevoie de ajutorul vostru, imi este frica de alaptat...



Buna dragele mele mamici. Am devenit si eu mamica acuma 7 luni, dupa multe incercari, esecuri, ani de sperante spulberate. Nu se poate exprima in cuvinte cata bucurie si cat de coplisiti de fericire suntem acum, cand visul nostru s-a implinit.
Dar sa trec la subiect. Alaptatul...era un subiect greu de imaginat pt mine, eu stand cam prost la capitolul sani :) si sfarcuri sensibili. A fost cumplit la inceput. Am facut rani, sangeram, se facusera coji, am dat cu creme care mai de care, de se inceca bebe ca i se ingrosa saliva, am facut si o ciuperca, ...si bebe limba alba (limba incarcata)...
Laptele era putin, ma mulgeam cu pompa electrica la ambii sani de-odata, cam din 2 in 2 ore, cam 15 min., beau si acum ceai pe baza de anason, chimen si fenicul, Am avut o moasa care m-a incurajat mereu, spunandu-mi ca fac o treaba buna...plangeam, disperam ca mi se parea ca bebelul nu se satura, ii dadeam supliment daca era nevoie. Si AM REUSIT. Alaptez si acum, am lapte de-ajuns, am niste sani de invidiat ha ha (de nu-mi vine sa cred ca-s ai mei - a trebuit sa-mi schimb garderoba, ca nu ma mai incapea nimic peste piept)...
In concluzie, alaptatul este o placere. Momentele pe care le petreci cu pruncul aproape de sufletul tau sunt unice, sunt doar ale voastre. Il poti adulmeca, miroase dumnezeieste. Il poti saruta pe capsor cu toata dragostea ta. Il poti privi in ochii calzi si sinceri si plini de iubire pt. tine...E minunat. E incredibil ca am reusit.
Trebuie sa treci peste momentele grele, DACA vor fi. Poate vei avea noroc si nu vei avea nimcio problema cu rani sau insufienta laptelui. Nu m-as fi crezut in stare. Dar trebuie sa crezi si tu, o sa reusesti. Si va fi minunat. Ti-o garantez!
Gandeste pozitiv! Face minuni puterea mintii.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emi_manu79 spune:

Capul bebelusului trebuie tinut perpendicular pe san, in niciun caz asa cum vedem in filme, cand practic i se vede fata copilului. Trebuie sa ai grija sa fie nasucul liber, sa poata respira. In situatia in care sfarcurile te dor prea tare, sau faci rani (de preferat e sa nu ajungi in situatia asta), exista pe piata niste mameloane de silicon de la NUK (cred ca asa se numesc). Fetita mea a supt foarte frumos. Cand am pus-o prima data la san s-a "mufat", parca asta facuse mereu. Cu toate astea, am avut mici probleme, insa cu acele mameloane de silicon s-au rezolvat. Eu am folosit crema Garmastan. Nu stiu daca mai exista acum pe piata, dar era foarte buna. Am alaptat copilul 9 luni si jumatate si m-am oprit pentru ca asa am considerat eu. Fetita nu mai voia sa mearga nici la tati in brate si era total dependenta de mine. In plus, am avut si ceva probleme cu alimentatia si prefera doar san.
In ceea ce priveste lactatia, este foarte important ca in primele luni sa respecti un anumit regim, ca sa nu aiba colici. Sunt copilasi care nu au nicio problema, insa puiul meu ne-a cam tinut treji. Asa ca am mancat doar supa si friptura (gratar si la cuptor) cateva luni bune. Am avut lapte din belsug, in sensul ca trebuia sa ma mulg inainte sa o alaptez, pentru ca inghitea pana voma.
Sfaturi putem sa-ti dam fiecare, insa, cu timpul, iti vei da singura seama ce este mai bine pentru bebe. Ai incredere in instinctul tau si pregateste-te pentru cea mai frumoasa (si grea) perioada din viata ta!

Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulik spune:

Multumesc pentru raspunsuri!

O intrebare din "Curs de alaptare si ingrijire a copilului mic" (Ana Culcer):

"Semnele unei alaptari suficiente - copilul este multumit, sanatos, creste bine in greutate. Un copil alimentat la san poate creste in jur de 900-1400 g in primele 3 luni. Media cresterii in greutate este de 750 g in primul trimestru, 500 g in trimestrul doi, si 250 g in trimestrul al treilea si al patrulea."

Nu am inteles daca 900-1400 g sunt pe fiecare luna sau pe primele 3 luni in total?
E posibil ca un bebelus alaptat la san sa creasca mai incet in greutate decat unul hranit cu formula, sau mai incet decat acele grafice de crestere care se gasesc in carti, si asta sa fie normal?



25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Teoretic, e aproape 100% sigur ca un bebe alaptat cu laptele mamei va creste mai lent decat alaptat cu lapte praf, pt. ca laptele praf e un fel de "concentrat". Asta nu e neaparat de bine insa...

Depinde insa foarte mult de greutatea de la nastere si de ritmul propriu al copilului, nu trebuie sa te ingrijorezi. Eu sunt multumita ca Amelia si-a dublat greutatea de la nastere la 4 luni, chiar daca altii au facut-o la 2 luni si jumatate.

Acele 900-1400 g sunt pe primele 3 luni, desi am vazut la cineva un bebe care a crescut cu 1400 g intr-o luna. Cum spuneam, fiecare cu ritmul propriu.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu mai am o intrebare care poate parea puerila, sa spunem ca am suficient lape sa hranesc copilul si acesta se satura si adoarme, laptele ramas in san trebuie scos? Nu se "strica"?

+25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Eu mai am o intrebare care poate parea puerila, sa spunem ca am suficient lape sa hranesc copilul si acesta se satura si adoarme, laptele ramas in san trebuie scos? Nu se "strica"?

+25


Nu, nu se strica. Si trebuie scos doar daca vrei sa prodca sanii apoi mai mult lapte. Organismul isi regleaza oferta in functie de cerere. Adica va ajunge sa produca exact atat cat ii trebuie copilului. Daca scoti lapte dupa ce bebele se satura, atunci sanii tai vor produce mai mult lapte si vei avea probabil de scos din ce in ce mai mult .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput