Frica de alaptare

Frica de alaptare | Autor: Matzaila_81

Link direct la acest mesaj

Buna Mamici,

O sa vin si eu in curand in cercul vostru, din februarie mai exact. Va scriu pentru ca am nevoie de ajutorul vostru, imi este frica de alaptat. Vreau sa-mi alaptez copilul, nu am nici un dubiu ca asa e cel mai bine pentru el dar imi este o teama cumplita ca nu o sa ma descurc, ca o sa fie ingrozitor de dureros.
Am auzit atatea povesti de la prietenele mele incat sunt in panica.
Pe langa asta eu am sfarcuri foarte foarte sensibile. Nici in cele mai intime momente cu sotul nu-mi place sa fie deranjate sa zicem. Trebuie sa fac ceva sa le desensibilizez.
Am citit undeva, chiar nu mai tin minte ca e bine sa incep sa le sterg cu prosopul mai energic dupa fiecare dus dar doare si senzatia e urata. Ce pot sa fac sa remediez situatia?
Credeti ca ajuta sa mergi la un curs pentru alaptare?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Buna viitoare mamica si felicitari pentru bebe ! ,

Daca de nastere nu ti-e asa de frica, ci numai de alaptare, cred ca nu este cazul sa-ti faci atatea probleme, cel mai usor vei trece peste asta daca te relaxezi, daca mental te gandesti ca va fi bine si ca vei reusi ! daca ai citit/aflat numai povesti urate si dureroase referitoare la alaptat, este cazul sa echilibrezi situatia si sa citesti si povesti frumoase referitoare la alaptat, te va ajuta mult sa-ti creasca increderea in tine ca vei reusi, ca este ceva natural si ca bebe te va ajuta mult in misiunea asta !

Multa rabdare si ai incredere in tine ! ... "inarmeaza-te" cu toate cremele in domeniu (eu stiam ca bepantene este bun), ia-ti o pompa de san, suplimente de stimulare a lactatiei etc. ... s-ar putea sa nici nu ai nevoie de ele, dar te fac sa te simti mai pregatita !

... eu mi-am dorit din tot sufletul sa alaptez, a fost greu si f greu primele 2 luni, dar pe urma a fost un deliciu ! ... a fost greu pt ca bb nu se satura si facea mare scandal ca nu vine destul, si-si cerea cu disperare dreptul la laptic, lovind cu manutele si piciorusele; pe mine m-a ajutat galactogilul si treptat s-au mai desfundat si canalele; dureri nu am avut deloc, doar stresul cumplit ca nu reusesc sa satur copilul ... dar am alaptat-o pana la urma 8 luni si pot spune ca a fost o perioada magica .

Iti doresc din tot sufletul sa te bucuri si tu alaturi de bebe de magia alaptarii !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Uite eu sunt o poveste care ar putea sa-ti alunge teama. Mi-am alaptat primul copil timp de doi, acum sunt la al doilea si alaptez exclusiv. La niciunul nu am avut probleme: dureri, ragade etc, asta pentru ca alaptarea este cel mai firesc lucru si nu doare. Daca stii cum sa pozitionezi copilul la san, nu patesti absolut nimic, simti doar o presiune si eventual un disconfort in primele zile.
Te inteleg foarte bine, si mie imi era frica la prima sarcina, nu-mi era frica de nastere, cat imi era de alaptare. Solutia este sa te informezi, astfel in cat asupra alaptarii sa nu mai planeze misterul.

Nu te mai chinui cu prosopul, n-are niciun sens.

Iti recomand blogul http://www.atasatlasanulmamei.blogspot.com/ si cred ca http://www.nastecumsimti.org/ organizeaza cursuri


blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Bineinteles ca o sa te descurci!

Nimeni nu s-a nascut invatata, si pe de alta parte si foarte important: functia creeaza organul.

Lasa-te de folclorul popular, ce zic fetele cu cat e de grea nasterea si cat e de greu alaptatul, in timp ce au nascut bine mersi si povestesc asta cu copilul la tzatza, ce sa-ti zic: traieste-ti viata asa cum vine, nu-ti fa griji acuma. Nu da bani aiurea pe pompe, creme si galactofori, forta o ai in tine.

Frica de necunoscut se spulbera cand ai un bebe in brate care cere sa supravietuiasca.

In spital, un medic i-a zis unei mame a unui copil pentru care era foarte important sa primeasca LM: Doamna, dispunem de toate aparatele care se pot imagina pentru o sectie de neonatologie, dar va asigur ca cine e in posesia unei comori aici sunteti dumneavoastra.

Sarcina placuta!


asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Ma voi alaturi fetelor dinainte si pot sa-ti zic ca de frica scapi cel mai bine prin informare.
Solutia cu stersul prosopului aspru se practica intr-o vreme insa are si dezavantaje, printre care "craparea" lor si riscul deinfectie inainte de vreme, datorita lipsei lacatatiei. Iar stimularea lactatiei inainte de vreme poate produce contractii. Mai bine umbla fara sutien daca poti, desi e tot un fel de frectie la picior de lemn....dar daca tu esti convinsa ca te ajuta... Si la noi tot relaxarea a ajutat cel mai mult si pozitionarea corecta. Pe langa asta, creme pe baza de lanolina care nu usuca si se pot lasa aplicate si la supt, ceai negru pentru dezinfectare, comprese pentru pus in sutien, de bumbac, ceai pentru alaptat... si muuulta rabdare! Ca orice lucru se invata, de amandoua partile, e ca si mersul pe serpentine, mai drept, mai cu ocolisuri, mai in jos, mai in sus....dar si cand ajungi acolo sus...privelistea e de neuitat!
Capul sus si mult succes! Intotdeauna este una din fete la "hot line" prin preajma, da numai un semn de viata ca aveti, tu si BB, nevoie de ceva!




Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Inainte de copil si eu eram exact la fel. Nu suportam nici o atingere pe mameloane, preferam sa nu ma gandesc la alaptat [stiam ca vreau] pentru ca imediat ma deranjau sanii.

Totul s-a dus in momentul in care l-am pus prima oara la san. SI am alaptat 4 ani si jumatate

Va fi bine




A, si nici acum, dupa ce am terminat cu alaptatul, nu suport sa ma atinga altcineva pe mameloane. Asta e, chiar sunt facute pt alaptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Va multumesc mult pentru sfaturi.
M-am mai linistit. Adevarul e ca sunt obisnuita cu ideea de nastere, cea de alaptat ma speria rau de tot.
Dar trebuie sa ma descurc. Cred ca e greu de imaginat acum asa cum e greu sa-mi imaginez ce sentimente o sa am cand o sa-mi tin copilul pentru prima oara in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Cel mai important este ca bb sa aiba o POZITIE CORECTA ! Asta poate sa vina natural (cum s-a intamplat la mine la bb2) sau nu, cum am patit la bb1, si atunci bb trebuie ajutat.

Urmareste clipuri pe net cu pozitia corecta la supt si intereseaza-te din timp despre consiliere in alaptat, care vin si acasa. E foarte important sa ai un start bun, iti va da incredere.

Pompa iti este utila daca ai canalele infundate, stimularea lactatiei si ea este buna, dar cu masura si numai dupa ce esti sigura ca nu ai canale infundate si ca bb trage bine, altfel risti sa faci galme si mastita, daca laptele nu se poate evacua complet. Pt inceput e suficient ceaiul pt lactatie din anason si chimen, daca vezi ca e nevoie poti lua pe urma Galactogil.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Matzaila, e posbil sa te doara putin in primele zile la primul copil, apoi nu va mai durea deloc, dimpotriva e o senzatie foarte placuta psihic ca iti hranesti copilul si ii oferi in acelasi timp cea mai buna hrana pentru el si cea mai dulce alinare.

Trebuie sa te gandesti ca alaptatul e natural, toate mamiferele isi alapteaza puiul, dintre mamifere numai omul a inventat biberonul si asta abia de vreo suta de ani incoace in anumite culturi, in rest toate se descurca cu alaptatul.

Cel mai important e ca bebe sa prinda bine sanul, adica sa prinda aerola cu totul, nu doar mamelonul. Gingiutele lui bb trebuie sa apese pe areola, deci trebuie sa fie bine intrat sanul in gurita. La primul bebe poate fi un pic mai greu, roaga asistentele neonato din maternitate sa te ajute, in principiu daca le rogi frumos ele se pricep si te vor ajuta.

Daca bebe prinde bine sanul problema e ca si rezolvata, nu va fi nici dureros si se va si stimula exact zona care trebuie, astfel incat laptele sa vina.

Inarmeaza-te cu crema Garmastan, (aici prospectul: http://www.pcfarm.ro/produs/2087/Garmastan ) e cea mai buna, e si naturala, facuta din seva nu stiu carui arbore, nu e nici toxica pentru bb. Alta varianta recomandata de fete - crema cu lanolina dar eu nu am incercat. Inca din maternitate foloseste crema dupa fiecare alaptat, vindeca rapid zgarieturi, raniri, iritatii pe mamelon. Sunt sigura ca dupa cateva zile totul va merge snur.

Nastere usoara si mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Curaj mamico... nu ai de ce sa iti fie teama.. totul se va desfasura firesc.. eu am alaptat 2 ani si trei luni... si pot spune ca nu m-am gandit nici o clipa ca alaptatul va fi mai grea decat nasterea. Ce au spus mamicile au perfecta dreptate. Totul este firesc.. si sa vezi ca nu vor fi probleme pe parcursul alaptarii. Totul trebuie sa iei cu calm si cu rabdare.. sa nu faci furia laptelui.. pentru ca este nasol. Multe mamici patesc aceasta, pentru ca isi pierd rabdarea si calmul si ajung sa se supere din orice plus gradul de oboseala ridicat.
Secretul este sa iti pastrezi calmul si sa lasi lucrurile sa decurga de la sine. Toate sfaturile pe care le-au dat mamcile sunt tocmai bune pentru o alaptare cu succes si pe termen lung. Eu am avut lapte din plin... am folosit si eu pompa care m-a ajutat o mic aperioada.. cand bebe era satul si eu am aveam lapte din plin ca sa nu ajung sa fac mastita m-am muls si manual si cu ajutorul pompei de muls. Important ca sa ai lapte este sa bei dupa nastere ceai din anason si chimen, adica sa cauti sa iti stimulezi lactatia si cu ajutorul ceaiului pentru stimulatie, plus pus copilul la sa cat poti de des.. nu exagerat. Eu am alaptat exclusiv cu mare succes si nu am facut nicodata mastita si nu am folosit vreodata vreo crema pentru dat pe san pe gestionarea canalelor.
Eu iti doresc succes, rabdare si calm. Alaptatul este cea mai buna metoda de a hrani bebelusul si dupa cum stii toate avantajele care survin in urma acestuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

va multumesc mult pentru sfaturi si incurajari
O sa revin cu intrebari, evident dupa marele moment.

+20

Mergi la inceput