coincidenta sau nu?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna din nou si o zi minunata la toata lumea.Dupa cum spuneam ieri duminica am reusit sa imi inving dorinta de a ramane acasa pe care mi-o dadea ploaia torentiala de afara, si am mers la biserica.Si ieri luni bizar pentru mine, m-a suna o prietena cu care nu mai vorbisem de mai mult de un an, cu care vorbeam zilnic si ore intregi, stiam tot una de alta si brusc asa de pe o zi pe alta nu am mai vorbit, fara sa ne certam, pur si simplu, habar nu am de ce.Si ieri cum ziceam m.-a sunat si fara sa ne cerem una la alta vreo explicatie de ce nu am mai vorbit pana acum, am reinodat discutiile de parca ieri inchisesem telefonul.Ciudat pentru mine.Sper sa mai vorbim.
Iar azi ma suna o profesoara de a baiatului meu cel mare care face cu el niste activitati sportive dupa masa,si ca sa mearga la ora respectiva trebuia sa fac cam o ora dus , o ora intors pana la locatie.Si nu o data am intrebat daca nu exista o alta locatie mai aproape de noi, nu ca nu-l duc ci doream sa mai economisim din timpul de pe drum, obositor pentru el si care il foloseste mai bine la teme.Si azi ma suna de dimineata sa-mi spuna ca pot sa-l duc in alt loc mult mai aproape de unde stam noi.Super pot spune (acum sa vad joi daca si el vrea acolo ca deja grupul de copii se cunosc und emerge el, dar sper sa vrea ).Coincidenta sau nu? Revin la intrebarea mea.De ce pana acum nu s-a intamplat...posibil sa se fi intamplat si fara sa fi mers eu la biserica, dar nu-mi ramane decat sa spun MULTUMESC LUI DUMNEZEU ca a facut posibil si sa ma ajute in continuare ca am mare nevoie.
Si sa va ajute pe toti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ma bucur pentru tine, pentru decizia luata de a merge la biserica.
Binecuvintari de la Dumenzeu sunt la tot pasul, dar noi suntem orbi si nu le vedem.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ref la intrebarea"coincidentza sau nu?"

nu are leg cu mesajul inital al lui roxy dar sa va pov ceva recent.

Am o prietena credincioasa cu 3 copii. In urma cu 2 sapt i s-a stricat aragazul. Pe aici se poarta cele puse deja in dulapurile din bucatarie pe un perete intreg, dar iti treb exact marimea respectiva pt a-l inlocui.
Ea are bucatarie stil vechi, dimensiuni vechi...aragaze dimensiunea aia nu se mai fac decat ordin special si costa $2,000 (bani care greu ii putea aloca atunci pt un aragaz).
Dupa mai mult de o sapt de cautat le treb urgent aragazul si trebuia sa se hotarasca daca strica un perete de dulapuri si cumpara un aragaz mai ieftin (sau la mana a 2-a) sau comanda unul special cu o gramada de bani.
Ea, care e credincioasa s-a tot rugat sa o ajute Dumenzeu intr-un fel.

Ieri, imi spune ca sotul ei a fost chemat sa lucreze la o familie care cumparase o casa noua si doreau sa remodeleze complet bucataria sa arunce tot ce era in ea sa puna altceva, alt stil...
Aragazul care vroiau sa-l arunce era exact dimensiunea care prietena mea Diane avea nevoie. Asa prietena mea s-a facut cu un aragaz nou noutz si gratis.

Tare mult m-am bucurat pentru ea si ieri cand vorbeam cu ea spuneam daca asta chiar poate sa fie "coincindentza sau nu". Categoric, nu!Miracole se intimpla si stim ca sunt de la Dumnezeu. El ne asculta rugile si bunatatea Lui e mare.

Domnul sa fie cu voi!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Dragelor,
Eu nu cred in chestii de genul "coincidenta" sau "destin" sau "din greseala". Cred ca nimic nu se intampla haotic. Cred ca toate au un curs bine stabilit: avem binele si raul in fata si depinde de ce va alege liberul arbitru din noi. Dar este clar ca Creatorul nostru stie ce vom alege totdeauna. Si deoarece este Atotstiutor, El ne poate da intotdeauna ceea de ce avem nevoie (ca in exemplele voastre). Trebuie doar sa cerem sa credem si vom primi de multe ori nu stim noi sa cerem pe cum primim... dar asa este El, MINUNAT!
Domnul cu voi (si in voi)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ida_rus

Dragelor,
Eu nu cred in chestii de genul "coincidenta" sau "destin" sau "din greseala". Cred ca nimic nu se intampla haotic. Cred ca toate au un curs bine stabilit: avem binele si raul in fata si depinde de ce va alege liberul arbitru din noi. Dar este clar ca Creatorul nostru stie ce vom alege totdeauna. Si deoarece este Atotstiutor, El ne poate da intotdeauna ceea de ce avem nevoie (ca in exemplele voastre). Trebuie doar sa cerem sa credem si vom primi de multe ori nu stim noi sa cerem pe cum primim... dar asa este El, MINUNAT!
Domnul cu voi (si in voi)!


nici eu nu cred in "coincidentza"," intimplare" sau "din greseala"...
dar cred in destin.
D. stie ce vom alege, dar ceva ma face sa cred ca uneori ce alegem nu depinde de noi. Nu intotdeauna avem acea libera alegere. Totul se face cu acordul lui D.
De aceea si rugiile nu ne sunt mereu indeplinite...si asta e spre binele nostru.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Fiecare cu incredintarile lui...
Dupa cum ziceam mai sus, eu nu cred in destin.
Cred ca acest "destin" ni-l facem noi.
Cred ca el e stiut de Dumnezeu dar noi prin deciziile noastre ne formam acest destin care inca nu-i format, dar Dumnezeu il stie din-nainte.
Cat despre faptul ca uneori nu ne sunt ascultate rugaciunile si este bine pt. noi, sunt de-acord.
Parerea mea este ca rugaciunile neascultate pot avea 4 motive principale (mai sunt si secundare, cele particulare):
- nu este dupa voia Domnului cerinta noastra
- nu ne este de folos daca primim
- nu cerem cu credinta
- ne este incercata rabdarea
Dar mai sunt cazuri in care cu toate ca nu este spre binele nostru ceea ce cerem El ne da, ca sa ne dam seama cat de limitati suntem ca nu stim nici macar sa cerem ceea ce este bine pt noi.
Dar putem pune capat unor astfel de experiente foarte simplu: inainte sa cerem un lucru, sa ne punem pe genunchi si sa-L rugam ceva de genul: "Tata eu sunt slab si limitat, nu cunosc viitotul, nu cunosc planul Tau ce-l ai cu mine, dar daca este dupa voia Ta lucrul ce-l doresc te rog da-mi acest luctu, daca nu, Te rog sa indepartezi acest gand de la mine si sa ma intaresti sa accept voia Ta" si El ne va raspunde.
Mai am auzit pe altii care dupa o rugaciune asemanatoare au deschis Sfanta Scriptura. Si au citit de unde au deschis si Domnul le-a vorbit clar referitor la problema lor. Lucrul acesta cred ca este cu putinta.
Domnul cu noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Ida , o fi cu putinta sa 'deschizi' Cartea dupa ce te rogi, dar nu inseamna si ca Domnul e cel ce-ti vorbeste, dimpotriva e alalalt , nu e decit o forma de ghicitorie, Biserica spune clar ca cel ce practica aceasta e anatema si despartit de Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Ida , o fi cu putinta sa 'deschizi' Cartea dupa ce te rogi, dar nu inseamna si ca Domnul e cel ce-ti vorbeste, dimpotriva e alalalt , nu e decit o forma de ghicitorie, Biserica spune clar ca cel ce practica aceasta e anatema si despartit de Dumnezeu.


(dar cred ca Ida nu s-a ref. la acest "deschis " de Carte)

michelle

Mergi la inceput