coincidenta sau nu?

coincidenta sau nu? | Autor: roxy

Link direct la acest mesaj

buna, am sa va povestesc ce am patit ieri si sa va intreb daca au legatura sau nu.Ieri dimineata m-am hotarat brusc dupa aproape 2 ani de amanari, gasit mereu altceva urgent de facut dimineata duminica, si nu mai ajungeam la biserica.Eu sunt credincioasa , dar mersul duminica la biserica regulat nu intra in orarul meu.Asta face soacra mea, cu care ma inteleg foarte bine, asa faceau bunicile mele Dumnezeu sa le ierte , deci eu vedeam mersul la biserica duminica de duminica ceva de pe la pensie incolo.
Am mers mai des cand am nascut cel de al doilea copil, dar mai ales in preajma nasterii, in rest ma rog , am o relatie zic eu buna cu Dumnezeu, dar asa mai privata.
Dar sa revenim la ziua de ieri.M-am hotarat brusc ca eu trebuie sa merg la biserica, era frumos afara, nu aveam nimic in program, deci numai bun sa fac ce am decis.Cand sa pregatesc copii , sa-i imbrac, pregatisem hainele, ca noi mergem la pachet peste tot, ceva ma indemna sa ma uit pe seitul bisericii noastre din München, ortodoxe, unde merg eu.Cand deschid pagina, apare mare o invitatie la sfintirea pietrei de temelie pentru o noua biserica, cu locatia in cu totul alta parte decat e actuala biserica .Deci daca mergeam gaseam usa incuiata si trebuia sa ma intorc.
Fiind tarziu si locatia noua fiind departe, am lasat copiii cu sotul, ei cam suparati ca le promisesem ca ii iau, dar cu ei ajungeam dupa ce era totul gata.Aici slujba tine de regula de la 10 jumatate la 12 .Era deja ora 10 ca nu merg de la inceput.Si ca sa ajung la noua locatie faceam cam 40 de minute.Am plecat , trebuia sa merg cu metroul , dar am luat metroul in sens invers, ca nu eram obisnuita cu traseul nou, dar m-am redresat, am schimbat si am ajuns in timp util.
Aici am avut deosebita placere sa vad o multime de inalti preoti , printre care si Inalt preasfintiul Daniel, care venisera cu totii alaturi de preotul meu, sa sfinteasca locul unde se va ridica noua biserica.
Asa ca a fost foarte frumos, muuulta lume de peste tot venita de departe special sa-l vada pe preasfintitul Daniel.

Acum sa revin, dupa ce am plecat de acolo, am avut parte de intamplari rele una dupa alta.Parca eram pedepsita ca am mers.
Am primit o amenda ca nu mi-am dat seama si am depasit zona biletului meu de calatorie, apoi dupa amiaza iesind cu copiii afara sa-i rasplatesc ca au stat cuminti cu taicasu , numai bine ca au inceput sa se tachineze cu bicicletele si unu din ei s-a proptit cu ghidonul de portiera unei masini parcate pe marginea trotuarului, zgariind-o. Aici e grav daca zgarii o masina, platesti de te sperii, lacuirea, plus discutiile cu proprietarul...A lasat sotul un bilet la masina ca noi am facut paguba si sa ne sune la numarul de telefon pe care l-a scris acolo, ca nu stiam a cui e masina parcata.A iesit peste jumate de ora sa vada daca a iesit cineva la masina si nu mai era masina aceea acolo, dar nici nu ne-au sunat.A facut sotul poze la zgarietura, sa aiba dovada ca doar atat a facut, dar nu stim cum va urma.Bnetele cearta si tot tacamu.
Asa ca pot spune ca am fost rasplatita din plin ca am indraznit sa merg la biserica...
Acum am ajuns sa-mi fie frica sa mai merg.
Oare e doar coincidenta sau se intamplau chiar daca nu as fi mers.


Nu mai stiu cum sa cred, dar parca totul se prabuseste in jurul meu si daca nici la biserica nu mai pot merge...



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

roxy, imi pare rau sa aud ce boacane ati patit.

Daca este coincidenta sau nu, numai tu poti decide. Cred ca semnificatia pentru coincidenta este destul de larga si lasa cai de interpretat. Mie o coincidenta mi s-ar parea sa sun pe mobil o prietena exact in timp ce ea imi da sms sa ma intrebe ce mai fac (mi s-a intamplat).

Cred ca oamenii tind sa puna lucrurile rele pe seama a ceva din exterior ca altfel ar fi cam neplacut ca ei sa fie oameni OK si sa pateasca lucruri non-OK cum s-a intamplat cu voi. Mai degraba cred ca se adauga retroactiv o semnificatie unui eveniment: au divortat ptr ca s-au casatorit la biserica X, a murit ptr ca la Craciun i s-a rasturnat bradul in casa etc.

Poate ca nemultumirea ta ca ai primit amenda a fost receptata de copii si de aici au aparut belelele.

Think positive!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu nu vad nicio legatura intre mersul la biserica si ce ti s-a intamplat dupa. Ia mai mergi si duminica viitoare sa te convingi singura. Si duminica cealalta si tot asa

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

De multe ori,noi dam greutate sau insemnatate unor evenimente,care in mod normal nu au legatura unele cu altele.Conexiunile se petrec in mintea noastra, din cauza experientelor anterioare sau a unei educatii(civice,religioase) sau informatii primite anterior.

Faptul ca ai mers la biserica e un lucru bun, asta nu inseamna neaparat ca s-a sculat tot iadul sa te tulbure apoi, ca nu cumva sa mai indraznesti altadata sa mergi la biserica. Daca se intampla asta intr-o zi lucratoare, cand sa presupunem ca ai facut o fapta buna anterior sau te intorceai de la lucru si ai primit amenda si s-au intamplat altele si altele rele apoi,ai fi facut legatura intre momente? Presupun ca nu.

O persoana cu totul religioasa are tendinta sa ...interpreteze mereu,pentru ca toate par sa se imparta in doua categorii: bun si rau,de la Dumnezeu si de la cel rau.Si asta mi se pare corect,pana la punctul la care intervin interpretarile de genul s-a intamplat asa,pentru ca am facut asa... Uneori se poate sa fie ceva adevar acolo,alteori sunt pure supozitii,care doar iti amarasc sufletul.

Daca ar fi sa iti raspund pur religios (si eu ma consider o persoana oarecum spirituala,merg la biserica si ma intereseaza subiectul,la modul cel mai serios), atunci cred ca gandul acesta nu ti-a venit de la Dumnezeu, ci de la cel rau, pentru a te face sa ai teama si sa nu mai mergi la biserica,pentru ca apoi ti se pot intampla tot felul de lucruri rele. Roaga-te si sunt convinsa ca Dumnezeu iti va intari sufletul,ca sa nu te mai temi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Eu am alte semne mai grave pe care nu stiu cum sa le interpretez ... coincidente sau nu??

Nu cred sa fie vreo legatura cu belelele tale si mersul la biserica.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 30s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cat o sa va coste depinde si de masina, Roxy, daca era noua, scumpa, intacta. Pe viitor sa faceti asigurare, e pana-n 150 de euro pe an, exact pentru astfel de situatii.

In rest, nu cred ca ai fost pedepsita pentru nimic, mergi mai departe linistita la biserica!

Abramburika, ce ti se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

cristina - aaa, nu acum ... din trecut. Legate de necazul nostru, da' tot nu am reusit sa le gasesc o explicatie .

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 30s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Roxy, ceea ce spui se leaga cumva de ceea ce am spus eu intr-o postare anterioara la subiectul meu:uneori superstitia tulbura mult adevarata credinta.
Sirul de evenimente pe care tu le legi de dorinta ta de a merge la Liturghie pot fi interpretate si ca o incercare a credintei tale.
Pe de alta parte, eu sunt ca si tine f. impresionata de "coincidentele" care imi atrag atentia uneori asupra unor lucruri.
Totdeauna incerc sa deosebesc ATENTIONARILE de SUPERSTITIE!
Diferenta o face intotdeauna credinta ta si ajutorul pe care il primesti de Sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Roxy , si eu zic ca e pura coincidenta ce ti s-a intimplat (ai fost cumva tulburata ca ti s-au stricat planurile, ca ai lasat copiii acasa, ca ai mers pe un traseu nou catre biserica etc) si chiar de ai sti sigur ca-s piedici de la cel rau, doar n-o sa-l lasi sa cistige el si sa se bucure ca tu renunti la a mai merge la biserica, nu?

Incearca sa ignori toate intimplarile astea (in general, nu numai legat de ziua de duminica) si-ai sa vezi ca n-o sa mai legi un eveniment de altul. Cu toate ca unele supersitii sint universale, am vizitat niste amici la Toronto, ei locuiau la etajul 14 sau 15 si am obs ca etajul 13 nici nu exista macar!ca sa vezi pina unde s-a ajuns!(Am citit intr-un parinte ortodox ca nr 13 ar fi de fapt nr Maicii Domnului, adica ar fi 12 apostoli + Maica Domnului), de asemenea(asta am obs eu) ziua de marti(zisa cea a celor 3 ceasuri rele) e a Sf Anton(atit a celui Mare ortodox, cit si a celui de la Padova, catolic), deci pe undeva superstitiile astea or avea vreo explicatie, dar cel mai mare triumf (asupra prostiei sau asupra celui rau) e sa le ignoram, asa ca mergi in continuare la biserica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

multumesc mult pentru raspunsurile voastre.Puteti sa scrieti aici si exemple pe care voi le considerati mai deosebite din ce ati trait voi.Mi-ar face placere .
In legatura cu mersul la biserica voi continua, fara doar si poate.Ar fi bine daca nu as mai lua atatea bobarnace dupa aceea, dar asta nu ma va opri sa merg zic eu.Oricum m-a frapat ca am avut acea hotarare de a merge, pentru ca eu de regula doar cand am ceva foarte important ma mobilizez , altfel daca nu e musai ramane pe alta data.De aceea am tot amanat sa merg din duminica in duminica, mereu aparea altceva de facut ce ma oprea, iar ieri fara prea multe comentarii am hotarat sa merg.
Posibil sa fie doar evenimente izolate care se puteau intampla oricand, dar fiind in contextul asta nu am putut sa nu ma intreb, daca nu sunt cumva o incercare de a ma face sa nu mai merg,o piedica .
Va astept cu experiente personale , daca vreti bineteles.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

La sectiunea cu animalute am scris ca am gasit un puiut de vrabie in gura unui caine.L-am salvat dar avea un picior rupt.Am mers cu el la veterinar la vreo ora iar veterinarul lipsea pentru cateva zile.Cand m-am intors am luat amenda si 2 puncte penalizare,m-am certat cu nenea politistul si toata ziua mi-a mers pe dos.Si m-am intrebat de ce oare mi se intampla mie toate astea?Doar ma dusesem sa fac un bine unui sufletel cu toata inima.


alexia_07



Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte

Mergi la inceput