Pufi de ian-feb 2010 (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Doamne BF! Eu sunt socata de atitudinea soacrei tale. Este adevarat ca n-am prea mare experienta cu soacrele dar m-am imaginat in situatia ta si cu siguranta draga de ea (so_acra) nu ar mai fi vazut copilul la culoare muuuult timp.

Nu poti sa terci cu asa tupeu peste cuvantul mamei, indiferent ca e in tara sau nu. Pana la urma este copilul tau!!! Si cum adica sa nu i-l dea mamei tale???!!!

Speechless.......

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Doamne BF! Eu sunt socata de atitudinea soacrei tale. Este adevarat ca n-am prea mare experienta cu soacrele dar m-am imaginat in situatia ta si cu siguranta draga de ea (so_acra) nu ar mai fi vazut copilul la culoare muuuult timp.

Nu poti sa terci cu asa tupeu peste cuvantul mamei, indiferent ca e in tara sau nu. Pana la urma este copilul tau!!! Si cum adica sa nu i-l dea mamei tale???!!!

Speechless.......

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Poate mai tii minte ca am zis pe aici ca sunt certata cu al meu, ca nu vorbim, etc, etc.....M-a amenintat si m-a santajat cu diverse sa il las pe Dani o sapt la maica-sa (din 2 cat suntem noi plecati) ..... iar la plecare am trecut pe la ai lui si i-am zis soacrei: daca pateste ceva, daca are febra sau diaree, sa ma sunati, ca va zic cum sa ii dati, am picaturi facute la farmacie pt voma si diaree, am de toate, doar sa ma sunati. Si a zis ASA AM SA FAC!!!
Si asa a facut!
De aia si al meu acum tace malc, ca el mi-a zis ca ai sa vezi ca o sa fie bine, ca o sa ne sune mama, ca nu o sa se intample nimic, bla bla....na, ca a fost fix invers, cum mi-a fost mie mai teama.

stii, nu faptul ca a luat antibiotic....ci refuzul de a-l duce la analize, asta a fost urat, ca stie ea mai bine cand se da antibiotic, ca si sotul meu a luat cand era mic si nu a mai patit nimic, si peste toate astea, ca ne-a sarit din schema. Tocmai pentru ca noi am fi trimis-o la analize intai.

ma rog.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Neata fetele,

DECE am vrut sa iti raspund la o postare de a ta, dar am vazut ca ti-a scris Tomaca.
Eu l-am dus pe Dani la Ciotlos Daniela, tot de la Alexandrescu, e in echipa cu Thierry, dai mult mai usor de ea.
Undeva prin iulie sau august, de fapt chiar dupa ce ai povestit tu, Tomaca, ca l-ai dus pe Tudor la Thierry, am incercat sa fac programare, si am obtinut pe 22 septembrie.
Numai ca sotul zice ca mergem degeaba, copilul merge bine, nu mai calca sui, desi mie tot mi se pare ca parca ii fuge calcaiul stang in interior.....
Acu va intreb si pe voi....ma duc la el degeaba? Ii mai poate face ceva la varsta asta?

Si o alta intrebare pentru bucurestence. Aveti abonament de pediatrie pe la vreo clinica/spital privat? Sunt in cautari. Asa m-a enervat pediatra lui ca vreau sa renunt la ea si sa fac un abonament. Momentan am oferta de la Sanador cu 35euro pe luna. Voi ce aveti pe unde?


de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita

Eu l-am dus doar de control general, nu ca as fi suspectat ceva. Am vrut sa ma asigur ca merge bine, calca corect si toate cele. Sigur ca are ce-i face. De fapt, de acum se incepe terapia pentru corectarea mersului daca e cazul. Sau doar se urmareste evolutia, cum e cazul lui Tudor.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

BF - nu ai batut-o? La propriu, vorbesc.

Cat tupeu au unii oameni! Si mai ales cata rautate, ca face lucrurile astea din rautate, ca vrea sa-ti dovedeasca tine si mamei tale ceva, nu ca i-ar pasa cu adevarat de Dani. Ca daca i-ar pasa, macar un ghimpe cat de mic ca poate nu e bine ce face, tot i-ar rasarii in suflet, si ca poate ca sufera su mai tare.
Dar de fapt, ea vrea sa-si revolve propria vanitate, vreun orgoliu ranit, probabil sa-si demonstreze ei insisi ca e in stare, si chiar e si mai capabila decat mama ta, care are grija de Dani in mod constant si pana acum a facut-o cu brio. Are niste frustrari de rezolvat, si a gasit in Dani sursa de energie.
Eu n-am mai vorbi cu ea.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Si spune-i ca tinutul cu forta a unei persoane se numeste sechestrare si se pedepseste penal. Si poti sa-i faci chiar o reclamatie.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Vai, dar cat m-am enervat ! Mi se pare incredibil.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Vai, dar cat m-am enervat ! Mi se pare incredibil.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un




Nu te mai enerva si tu, ca eu am avut stomacul ghem vreo 4 zile, m-a durut stomacul, nu am dormit, departe fiind, de abia asteptam sa treaca naibii zilele alea si sa ajung odata acasa.
Nu l-a dat la mama pt ca nu se implinisera zilele din saptamana ei!
Socrii au plecat la mare vineri pe 2 sept, noi ne-am intors pe 3 sept in tara.
Stii ca nu m-a sunat niciodata sa ma intrebe ce face Dani? Niciodata inseamna niciodata de cand s-a nascut, inclusiv saptamana asta de cand sunt acasa.
Da, a venit si a stat cu el, nu zic nu, dar mi-a facut in contra de fiecare data cand a putut. De la deschisul geamului la 1 luna de viata a lui Dani, la faptul ca i-a facut si dat branza de vaci pt prima data in viata lui. Ea singura, cand a vrut ea, cum a vrut ea. Eu eram la servici. Astea nu le uit, ca sunt mama si mi s-a strnas inima in mine cand mi-a zis senina: azi i-am facut branza de vaci si i-am dat. pai nu am zis ca facem in uichend, sa fim si noi acasa? ei...i-am dat eu azi, ce conteaza?

no, gata, schimbam subiectul ca mi se pare ca nu e chiar f frumos ce fac. Ma deranjeaza ce face, dar nici eu nu sunt super perfectiunea intruchipata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Vai, dar cat m-am enervat ! Mi se pare incredibil.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un




Nu te mai enerva si tu, ca eu am avut stomacul ghem vreo 4 zile, m-a durut stomacul, nu am dormit, departe fiind, de abia asteptam sa treaca naibii zilele alea si sa ajung odata acasa.
Nu l-a dat la mama pt ca nu se implinisera zilele din saptamana ei!
Socrii au plecat la mare vineri pe 2 sept, noi ne-am intors pe 3 sept in tara.
Stii ca nu m-a sunat niciodata sa ma intrebe ce face Dani? Niciodata inseamna niciodata de cand s-a nascut, inclusiv saptamana asta de cand sunt acasa.
Da, a venit si a stat cu el, nu zic nu, dar mi-a facut in contra de fiecare data cand a putut. De la deschisul geamului la 1 luna de viata a lui Dani, la faptul ca i-a facut si dat branza de vaci pt prima data in viata lui. Ea singura, cand a vrut ea, cum a vrut ea. Eu eram la servici. Astea nu le uit, ca sunt mama si mi s-a strnas inima in mine cand mi-a zis senina: azi i-am facut branza de vaci si i-am dat. pai nu am zis ca facem in uichend, sa fim si noi acasa? ei...i-am dat eu azi, ce conteaza?

no, gata, schimbam subiectul ca mi se pare ca nu e chiar f frumos ce fac. Ma deranjeaza ce face, dar nici eu nu sunt super perfectiunea intruchipata.

de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita



Ei lasa ca si ce face ea e departe de a fi frumos. Are dreptate tomaca cand zice ca le face din rautate. Fa si tu cumva sa nu mai trebuiasca sa apelezi la ea sa stea cu Dani. Acum poate a inteles si sotul tau si nu veti mai avea contre pe subiect.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

BF, moaamaa, cred ca si eu i-as spune vreo 2 daca as avea-o acum in fata......bine ca trecu si inteleapta decizie: nu mai plecati nicaieri fara copil!

copilu meu in schimb a adormit....cu greu, cu urlete.....il tineam in brate, avea ochii inchisi, dar tot urla si se contorsiona....clar, ma duc cu el la un psiholog/psihiatru..serios, nu glumesc

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

BF, moaamaa, cred ca si eu i-as spune vreo 2 daca as avea-o acum in fata......bine ca trecu si inteleapta decizie: nu mai plecati nicaieri fara copil!

copilu meu in schimb a adormit....cu greu, cu urlete.....il tineam in brate, avea ochii inchisi, dar tot urla si se contorsiona....clar, ma duc cu el la un psiholog/psihiatru..serios, nu glumesc

_
mama lui Stefan, pui scump



Sa stii ca si mie mi-a trecut prin cap ideea ca poate s-a speriat cumva in somn sau legat de somn si ii este teama sa se mai culce, ca prea s-a chinut in ultima vreme la adormit si la pranz si seara. Chiar in vreo doua seri s-a suparat ca am stins veioza, el care -avea nicio treaba cu lumina. Nu stiu ce voia de fapt, dar stiu ca a plans intro noapte pe la 3 si l-am pazit pana dimineata in patul cel mare. Sau faptul ca am schimbat locul patului in care doarme si i-am stricat tabietul.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput