Pufi de ian-feb 2010 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

bobitza sta pe laptop si eu ma chiorasc pe telefon..
Ce-am ajuns...

Incerc sa recuperez. O seara buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

neatza

haideti la cafea

sunt treaza de la 7, Dragos de asemenea..nu stiu ce are dar de 2 nopti maraie in somn, se trezeste, cere lapte de 5000 de ori...

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza dragelor...
cafea fierbinte avem....

ce sa zic...doresc succes tuturor pufilor care merg azi la gradi...iar mamelor lor emotii cat mai putine...

sa va zic ceva...am un baietel pe strada , nascut in aceiasi zi cu jiji. el e f cracanat di merge rau. a fost cu el la seful de la oropedie de la alexandrescu. i s-a zis nu incaltari inalte, glezna trebuie sa se intareasca singur, cik isi revine singur in timp, sa mearga descult prin casa, incaltari usoare cu talpa flexibila....

pe mine m-a lasat masca avand in vedere ca jiji merge super bine fata de el...si deja ii cautam chestii care sa-i tina glezna...oricum pt linistea mea tot o sa-l duc..

am uitat in rest..

va doresc o saptamana fffff frumoasa




Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Buna dimieata,


Multumiri de cafea.
Mult succes micilor "pre-scolarei"si mamicilor lor.

Dece - am vazut postarea ta despre cautarea unui ortoped, dar n-am putut sa scriu (citeam de pe telefon). Un ortoped f bun, este Alexandru Thiery de la clinica Recover (si Budimex). Este langa voi, la Piata Muncii. Este recunoscut ca medic f bun, si este si tare cumsecade.
V-am povestit la ultimul control din iulie cam cum au decurs ostilitatile. La cautat peste tot, la pus sa mearga gol-golul ca un miss pe podium, ca sa vada cum calca, i-a masurat unghiurile etc.
I-a studiat incaltamintea care era ok, adica sa fie cu talpa flexibila si sa-i tina calcaiul, nu gleza, care trebuie sa stea libera ca e normal sa se flexeze caci asa merge piciorul.
Si Tudor are o tendinta de a calca in interior cu piciorul, pentru ca are picioarele mai in X decat media, dar este in limite normale (un 12 din max 20), deci sa-l las in pace pana mai tarziu, dar sa vin in continuare la control anual.

Regula aceea cu picior liber in casa am aplicat-o si eu dupa ce am analizat cateva pareri care pareau sa faca sens. Ca muschiul din talpa sa se dezvolte trebuie sa fie stimulat prin calcatul pe jucarii, inaltatul pe varfuri si tot ce mai face bebe cand invata sa mearga. L-am tinut cu sosetele-talpici.
Acum si daca as vrea sa-l mai tin incaltat inclusiv cu sosete, nu mai pot ca le scoate instant. La iarna colanti scrie pe el.

Daca vrei, iti pot da adresa & nr telefon. Cam greu cu programarea ca e f aglomerat.


Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

buna dimineata!

chiar ca liniste...dar e o zi asa frumoasa, e pacat de stat in casa, chiar si pe forum
alexia, mersi de cofii!!!

ieri stefan a adormit la 7 jumatate seara....pana dimineata la 7 jumate...peste zi nu a vrut deloc sa adoarma, chiar daca era praf de obosit, se vedea pe el, dar nu s-a lasat....la 7 jumate a cedat si ma gandeam ca de data asta chiar ca stau pana la 12-1.....ei, baiatu a dormit ca valiza n gara!

o zi foarte frumoasa sa aveti!!

_
mama lui Stefan, pui scump



Se transmite cumva on-line? Ca si Tudor ieri era sa sara somnul total. Pe la 5 si ceva, desi era rupt de oboseala (dupa cateva ore in Herastrau), am zis ai la Care4 ca sa adoarma in masina macar cateva minute. A adormit in carut imediat si apoi in masina cand ne-am intors. Nu stiu cat in total vreo 40 min poate. Si dupa aceea nu se mai culca iar. La 11 fara s-a culcat.

Mi-a fost teama ca se trezste pe la miezul noptii sau la 4 dimineata si cere de mancare, asa ca am zis sa doarma putin. Dar cred ca data viitoare il las sa vad ce vrea sa faca. Toata saptamana a adormit greu. Sper ca nu incepe sa renunte la somnul de zi, ca am incurcat-o total. Cum tot timpul trebuie sa cantam si sa dansam cu el, nu o vad bine pe bona (si nici pe noi ca ne mai facea una-alta cand dormea el).

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

'neata

tomaca, si eu sunt nenorocita daca renunta la somnul de zi...deja sunt 3 zile.........nu ca ar fi dormit el cine stie ce, 1 ora jumate de obicei, dar mai puteam face si eu una alta........mi-e groaza, serios...probabil ma voi obisnui...adica si eu, si soacra-mea, eu-s acasa deocamdata, dar incepe facultatea la 1....alta distractie si aia....si nu numai ca nu doarme, dar nu sta locului, deloc.....

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

ma consolam ca macar o sa doarma ca un prunc peste noapte.......la 12 si ceva a inceput sa urle din toti plamanii....se tot strangea, se arcuia....burta...la 7 mancase de buna voie si nesilit de nimeni niste conopida.....la 2 din nou......si intr-un s-a foit de pe o parte pe alta, intr-una a suspinat.....saracu, ce-o fi fost pe matele lui...gata, conopida scoasa din meniu mult timp de acum incolo...cum sunt eu acum?...imaginati-va.....si am si de lucru....mi-a inchis calculatorul, am pierdut munca de 2 ore ca-s proasta si nu salvez macar la 10 minute ce lucrez.....en fine....

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Neatza fetelor!

Si noi cu somnul dat peste cap rau de tot. S-a culcat pe la 1 , nu mai zic la cat s-a trezit. Cred ca azi o sa fac cumva sa nu o mai culc la pranz, poate poate adoarme mai repde diseara.
Ea dormea cat de cat decent, ieri s-a culcat pe la 4 si un sfert, iar pe la 7 jumate am trezit-o eu (deja imi imaginam ce dansul ploii voi face cu ea in mijlocul noptii). Atata mi-a marait si s-a vaicarit....



_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Buna dimieata,


Multumiri de cafea.
Mult succes micilor "pre-scolarei"si mamicilor lor.

Dece - am vazut postarea ta despre cautarea unui ortoped, dar n-am putut sa scriu (citeam de pe telefon). Un ortoped f bun, este Alexandru Thiery de la clinica Recover (si Budimex). Este langa voi, la Piata Muncii. Este recunoscut ca medic f bun, si este si tare cumsecade.
V-am povestit la ultimul control din iulie cam cum au decurs ostilitatile. La cautat peste tot, la pus sa mearga gol-golul ca un miss pe podium, ca sa vada cum calca, i-a masurat unghiurile etc.
I-a studiat incaltamintea care era ok, adica sa fie cu talpa flexibila si sa-i tina calcaiul, nu gleza, care trebuie sa stea libera ca e normal sa se flexeze caci asa merge piciorul.
Si Tudor are o tendinta de a calca in interior cu piciorul, pentru ca are picioarele mai in X decat media, dar este in limite normale (un 12 din max 20), deci sa-l las in pace pana mai tarziu, dar sa vin in continuare la control anual.

Regula aceea cu picior liber in casa am aplicat-o si eu dupa ce am analizat cateva pareri care pareau sa faca sens. Ca muschiul din talpa sa se dezvolte trebuie sa fie stimulat prin calcatul pe jucarii, inaltatul pe varfuri si tot ce mai face bebe cand invata sa mearga. L-am tinut cu sosetele-talpici.
Acum si daca as vrea sa-l mai tin incaltat inclusiv cu sosete, nu mai pot ca le scoate instant. La iarna colanti scrie pe el.

Daca vrei, iti pot da adresa & nr telefon. Cam greu cu programarea ca e f aglomerat.


Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un




Neata fetele,

DECE am vrut sa iti raspund la o postare de a ta, dar am vazut ca ti-a scris Tomaca.
Eu l-am dus pe Dani la Ciotlos Daniela, tot de la Alexandrescu, e in echipa cu Thierry, dai mult mai usor de ea.
Undeva prin iulie sau august, de fapt chiar dupa ce ai povestit tu, Tomaca, ca l-ai dus pe Tudor la Thierry, am incercat sa fac programare, si am obtinut pe 22 septembrie.
Numai ca sotul zice ca mergem degeaba, copilul merge bine, nu mai calca sui, desi mie tot mi se pare ca parca ii fuge calcaiul stang in interior.....
Acu va intreb si pe voi....ma duc la el degeaba? Ii mai poate face ceva la varsta asta?

Si o alta intrebare pentru bucurestence. Aveti abonament de pediatrie pe la vreo clinica/spital privat? Sunt in cautari. Asa m-a enervat pediatra lui ca vreau sa renunt la ea si sa fac un abonament. Momentan am oferta de la Sanador cu 35euro pe luna. Voi ce aveti pe unde?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Am tot zis ca nu ma vait, dar nu reusesc . Scriu pe scurt cosmarul nostru din concediu:
l-am dus la mama prima saptamana cu o diaree pe terminate, cu siropuri, sulfametazine, debridate, etc, toate date de doctor. Prima sapt sa stea la maica-mea ca le stia ce sa ii dea si la ce ore...
A doua sapt mama in spital internata cu dureri de ficat, Dani la soacra.
Eu am tot sunat dimineata si dupa-amiaza sa vorbesc cu el la telefon, sa ne auda, sa stie de noi. Ei, in seara cu pricina, ca nici nu mai stiu care e, nu am sunat. M-am gandit ca na...ii face baie si il culca.
N-a fost asa.
Dani a facut febra pe la 5pm. 38. Ea la o febra atat de mare s-a speriat ingrozitor, nu a sunat pe nimeni!!! si a plecat cu copilul la urgente. De unde, ghici, i-au zis ca are rosu in gat si i-au dat antibiotic.
Fara hemoleucograma. Fara exudat.
Soacra-mea minunata a avut timp sa se duca la spital, apoi la farmacie, apoi sa o sune pe fica-sa, apoi pe medicul de familie a lu'fica-sa, care era in concediu, toata lumea i-a zis ca antibioticul vindeca tot si orice, dar pe noi nu ne-a sunat. Si nici pe ai mei.
A doua zi dimineata ne trezeste la 6.30. Ca ...nu va speriati ca va sun la ora asta....Dani e acum bine. Dar....si a inceput...ia antibiotic, nu, nu am facut analize si nici nu o sa facem pt ca doc la care l-am dus la urgente e o doc in varsta si stie f bine ce trebuie.
Dupa vreo 2-3 telefoane mai zice....are si toxi-infectie alimentara, are bube pe el, ii dau si Claritine.
Noi eram ...na, departe de copil si incercam sa ne linistim reciproc.
Apoi mi-am permis eu sa o intreb: dar de ce nu ne-ati sunat si pe noi aseara? Ca de la 5 pana 11 cand v-ati culcat puteati sa ne sunati...
Raspuns: pai de ce sa va sun? ce? voi sunteti doctori? si oricum ce ai fi facut de la distanta? mi-ai fi zis ca sa ii dau homeopate. ce? alea sunt medicamente? ca stai cu copilul in caswa bolnav de 1 luna si nu ii dai medicamente.
Si doar eu cu sotul stiu la cati doctori am fost!
Si a inceput calvarul, pt ca eu i-am zis sa duca copilul sa faca o hemoleucograma pe care sa o citeasca un doctor. Ei nu si nu.
Nu va puteti imagina cum a urlat sotul meu la maica-sa, de se uita toata lumea din piata aia unde eram. Hai ca s-au dus, au luat sange si apoi analiza, dar au citit-o ei si au hotarat ca e de antibiotic, ca nu se mai duc la alt doctor.
Iar ne venea sa ne dam cu capul de pereti. Eu nu am mai vorbit cu ea, doar ii ziceam prin sotul. S-au dus ai mei sa ia copilul, nu l-a dat, a zis ca nu are incredere in mama mea ca ii continua tratamentul, ca au aceeasi gandire ca si mine!!! pro homeopate!!!
Si pt ca avea bube pe el, a tinut Dani regim disociat!!! Pt ca asa i-a zis doctorul. Si nu a vrut sa ne zica ce a mancat copilul de a facut bube pe el.
A fost ingrozitor. Am intrebat daca macar ii da probiotice. Dani avea la el o sticluta cu Protectis desfacuta de vreo 5 zile. A aruncat-o, ca i-a zis doctorita de la urgente ca nu mai e buna, chiar daca scria pe ea data cand a fost desfacuta. Si i-a luat ea altceva, nu stiu ce, ca era fara prospect!!!! Tot probioticce, dar nu erau de copii, ci de adulti.
Nu m-a sunat deloc sa imi zica ca e copilul bolnav sau ma rog, cu febra, efectiv eu nu mai existam. A avut o atitudine urata si imi pare rau ca s-a intamplat asa.
Eu cand am ajuns cu copilul in bucuresti l-am dus la doctor ca incepuse sa tuseasca. Si am dus si rezultatele de la analize. Si mi-a zis - cu sotul de fata, bine ca a auzit si el!! - ca nu era nevoie de antibiotic. Ca infectia nu era mare, era virala, nu bacteriana si ca l-a luat degeaba.
Deci revin, nu mai plecam singuri nicaieri, Dani sta cu mine indiferent unde ma duc. La soacra nu il mai las decat cand o sa stie sa ma sune singur sa imi zica ca il doare ceva si ca vrea sa ii dea medicamente.
Si acum m-a luat cu tremurici ca am retrait toate emotiile alea. Si e spus pe scurt, credeti-ma.

Imi cer scuze daca mi-am racorit sufletul asa, in public, dar voi simtiti ca si mine si va stiu aproape de mine.

gata, a trecut.



Mergi la inceput