FIV Europa(47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Cei de Wunsch mi-au dat predninson la fiv1 , incepand cu stimularea, la fiv 2 nu mi-au dat, iar in schema pt fiv 3 apare din nou.

Desi am 2 fivuri facute la ei, si ambele nereusite, tot nu pot da vina pe ei pt esecul meu. Poate au si ei partea lor de vina, si nu stiu eu, poate am si cate ceva de reprosat, dar in ansamblu eu cred ca sunt destul de buni, oricum mai buni deact multi din Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralu_mv

Buna tuturor !

Pentru cine isi mai aminteste de mine, am ajuns intr-un final sa avem un diagnostic (de la totul este struna, aveti probleme pe creieri, cum au spus austriecii de la wunsch), si tocamai despre acest lucru vroiam sa va intreb, daca ati auzit de cineva cu probleme imunologice, care sa fi reusit, si cum ..?



cum nu ai adus vorba de wunsch? ca cu ei ai inceput primul mesaj.
in fine, nu mai conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

daca stau bine si ma gandesc, este o persoana de pe forum care, desi a reusit la ei, a avut chestii sa le reproseze! mi se pare...nu stiu cum sa zic, ca nu vreau sa folosesc cuvinte grele...sa reusesti din prima si totusi sa ai reprosuri la adresa lor...wow!
hai sa ii zicem lipsa de respect si de recunostiinta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Bai, :) acum chiar ca ma enervez :)
Normal ca am spus acolo in primul mesaj, ca sa stie lumea de unde sa ma ia, de unde am plecat si unde am ajuns - desi nu prea departe :) era doar o introducere, nu un lait motiv ...
Dar mai departe eu nu am mai zis de ei nimic, pana nu ai intrebat tu daca mi-au dat ei prednison.
Eu am intrebat dc ai avut tu in schema asa ceva, pentru a te intreba de cand si cat, nu daca dau cei de la wunsch sau nu (ca stiam ca in general au dat).


--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, 1 fiv nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Multumesc pentru raspuns, Aadina
Iar despre rez la fiv, eu te inteleg foarte bine, si eu, in situatia ta, daca faceam fiv, nu as fi dat vina pe clinica, asa cum nu dau vina nici acum.


--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, 1 fiv nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ralu, sincer, eu nu pot continua discutia asta pe tonul si la modul asta. nu inteleg de fapt unde e problema: ai fost wunsch, ai niste esecuri cu ei, ai fost nemultumita de ei si implicit ai renuntat la ei. intre timp ti-ai gasit alt dr de care se pare ca esti multumita; foarte bine, ti-ai gasit dr de care ai nevoie, cu care rezonezi si asta mi se pare mare lucru. in contextul actual, chiar nu inteleg de ce trebuie sa discutam in termenii astia despre cei de la wunsch.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

ralu poate ca nu-ti trebuie mai mult decat ICSI pt anticorpii antispermatici. poate ca stiu doctorii de ce nu ti-au dat prednison.

eu n-am citit prea mult despre fazele cu imunitatea dar nu am vazut o regula in administrarea prednisonului. tot ce am retinut este ca poate fi periculos. o fata patise o chestie zona zoster sau ceva pe acolo pentru ca luase sa spunem mai mult decat recomandase medicul.
ia si fa analiza aia. poate n-ai nici o treaba cu chestiile astea si ai scapat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

balanta deci la sarcina cu Albert ai avut prednisolone? 5 mg, incepand de la punctie - asta am inteles, dar dupa asta, adica, dupa confirmarea sarcinii, ce-ai facut cu el? Cum l-ai mai luat? Ca pe mine asta ma deruteaza. La noi, in ro, nu se da prednisolone, ci se da medrol. Dar pe prospectul de medrol scrie ca nu e indicat in sarcina. Eu l-am intrebat asta pe Albu, dar el mi-a zis ca nu-i asa...bine, eu n-am mai insistat, dar acum, dupa discutia dintre tine si ralu imi dau seama ca tu ai luat cat erai gravida. Cum l-ai luat? L-ai oprit treptat, cum se opreste progesteronul injectabil? (si aici am o nelamurire, dar, intreb si eu pe rand)

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

revenind la discutia despre imunitate: stiu o fata care avea natural killers crescute si totusi a ramas insarcinata prin fiv si a nascut un bb sanatos. la prima vedere, acele nkuri ar fi 'trebuit' sa ii respinga embrionul, sa il vada ca pe un intrus. si totusi...nu a fost asa. cred ca chestia asta cu imunitatea este extrem de complexa si mai cred si ca organismul fiecarui individ are propriile lui reguli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

balanta nk-urile unde se testeaza?

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput