FIV Europa(47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Buna, Balanta, sper ca nu am ajuns pe aici cand nu mai citeste nimeni subiectul :) Anul trecut erau parca muuulte fete, ce s-a intamplat?

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, 1 fiv nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

nu stiu ce s-a intamplat, ralu, cu fetele!
eu stiu un imunolog la viena, dar este ursuz, asa ca nu l-as recomanda. plus ca este si f scump...
cred ca cei mai tari pe imunologie in fiv sunt cei din uk. doar ca sunt mega extra scumpi.
cred ca ai putea s-o iei pe rand, sa iti faci o imunofenotipare limfocitara la victor babes si in fct de rezultat, sa faci urmatorii pasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Bine, eu momentan nu vroiam sa fac niciun pas :)

Dar mi-ar fi prins bine sa aud ca cineva a facut asa si asa si a trecut peste cu brio, si mai are si un copilas sanatos.

Asta cu imunofenotiparea, sunt diferente intre cea de la Synevo si cea de la V Babes? (in afara de pret) - ca eu din ce citisem intelegeam ca testau mai putine decat cei de la synevo, si ma batea gandul ca daca tot arunc cu banii, macar sa am mai multe date.

Tu ai avut prednison in schema ta ?
Ma gandeam macar pot incerca cu asta cu vreo 7 zile inainte de Et (desi nu sunt convinsa) ... gasisem eu o schema pe net - ... (acolo combinau Intralipid cu prednison cu 7 zile inainte - o doza de Intralipid, si eventual a2a doza de Intralipid dupa ce se vedea ceva la beta)

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, 1 fiv nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

nu stiu daca exista diferente intre imunofenotiparea de la victor babes si cea de la synevo.
eu am avut 5 mg prednisone de la punctie incolo. bryny, de ex, a avut 7.5 mg dar ea a avut inca dinainte de stimulare (cred ca de cand a inceput anticonceptionalele, dar nu sunt sigura)
la wunsch nu ti-au zis nimic de prednisone?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Ti-am zis eu ca astia sunt picati din luna :))) (wunsch)
Probabil pt ei am fost un pacient inchipuit, ca nu si-au batut capul sa observe macar ca sperma era aglutinata !!! Of... iar ma enervez...
Evident ca nu au zis nimic ...:(

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, 1 fiv nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

nu stiu ce sa zic de cazul tau. vad ca nci albinosul nu a putut face mare lucru pt tine, nu doar cei de la wunsch.
eu nu am cum sa zic nimic rau de wunsch, fiindca am reusit acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trombofilia spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Eu ti-am spus tie toata experienta mea cu wunsch, evident a fost ceva singular, dar oricare dintre noi ar fi fost tratata ca mine, nu ar fi avut cum sa fie multumita.
Eu oricum nu fac comparatie intre medici, compar doar ce s-a facut bine si ce nu.
Faptul ca am o nereusita la un fiv nu inseamna mare lucru, la fel si ca doua IA sunt la fel de nereusite (astea la wunsch) dar ca ma duc la o clinica pt investigatii si plec de acolo fara sa observe aglutinarea, (ca au facut vreo 3 spermograme, plus alte teste) asta m-a deranjat intr-adevar.
Si e clar ca e doar experienta mea, nu vreau sa spun ca nu sunt buni la fivuri.
Dar pt ca o interventie (fiv, etc) sa aibe sanse, trebuie sa ai un diagnostic complet si corect.

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, 1 fiv nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

hai ca te-ai enervat si nu ai de ce .
sunt si alte persoane nemultumite de wunsch, nu esti unica. in cazul in care esti nemultumit de o clinica/un medic, exista o singura solutie: next.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Nu m-am enervat absolut deloc pe ceea ce ai spus tu !

Si de altfel nu eu am adus vorba de Wunsch, eu doar am dat explicatii, pentru cine nu stia.

Mergi la inceput