Nasterea la Arcadia - Iasi (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina

Ionela, dar compresa o inmoi in ceva, sau o bag asa uscata?

Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011


Oana, eu nu ti-am zis sa curati fetita in gura, doar sa faci asa ca un test sa vezi daca sunt depozite sau e ciupercuta, eu nu am curatat fata niciodata, le-am lasat asa, pt ca erau depozite..se curatau ele la urmatorul supt, acuma are limbuta tare rozalie si frumoasa, regugiteaza mai putin ce e drept.Mie mi se pare misune imposibila treaba asta cu curatatul:))

Iulia, treaba cu stafilococul e o chestie f sensibila, oricine poate sa aduca stafilococul, chiar si medicii colaboratori, care sunt convinsa ca unii sunt purtatori sanatosi, desi se zice ca fac mereu tratament si analize pt asa ceva.Oricum e o mica loterie asta cu stafilococul, dar cu siguranta nu se compara conditiile de igiena cu cele de la Cuza!

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ce face o gravida noaptea????
Stati sa aflati:
Comparatie intre cuza si arcadia... daaa.... nu glumesc

Sa vedem cum stam
Cuza - - - - - - - - Arcadia

1 .exista rezerva vip( baie in camera, tv,
curat) pret ( acum 2 ani) 100/zi
1. salon cu 1 pat conditii super, pret 90/zi


2 .maternitate renovata ( aripa noua cel
putin) cu mese noi de nastere + aparatura
( probabil nu de nivel Arcadia)

2. totul nou si ultra-modern

3 .tata nu asista la nastere

3. tata nu asita la nastere decat daca
plateste 1000 lei ( prea mult)

4 . screening metabolic si auditiv gratuit

4. screening metabolic si auditiv - 450 lei

5 . bebe sta cu mama in salon

5. bebe sta cu mama in salon, dar nu si
cand are colega de salon musafiri

6 . te lasa sa nasti, nu te preseaza

6. daca spui: nu mai pot, ti se propune cezariana,
altfel, probabil nu te preseaza

7 . pret internare 100 lei

7. pret internare gratuit

8 . pret interventie : oficial gratuit/
neoficial, cat te tine buzunarul)
nu se plateste cezariana de urgenta oficial

8. pret interventie natural : 2450 +
orice alta complicatie se plateste inclusiv cezariana de urgenta

bonus : stafilococ la ambele poate



Acum sa vad ce aflu maine exact, dar daca asa sta treaba si nu obtin promisiuni ferme macar legate de proceduri ci doar un "poate/ vedem"... CUZA scrie pe mine


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Ionela, buna gandire de gravida... noaptea.
E cat se poate de corecta comparatia. Ar mai fi de luat in calcul bagajul de spital, care pt mine ar fi fost un stres si evident o cheltuiala consistenta in plus. Si onorariile. La Arcadia sunt impuse (in cazul medicilor colaboratori), si primesti chitanta pt ele, la Cuza nu primesti chitanta si nu stiu daca sunt impuse sume fixe.

Dar daca te gandesti sa nu mai nasti la Arcadia, o sa mai postezi pe acest forum?(sau capitol? nu prea fac diferenta).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina

Ionela, buna gandire de gravida... noaptea.
E cat se poate de corecta comparatia. Ar mai fi de luat in calcul bagajul de spital, care pt mine ar fi fost un stres si evident o cheltuiala consistenta in plus. Si onorariile. La Arcadia sunt impuse (in cazul medicilor colaboratori), si primesti chitanta pt ele, la Cuza nu primesti chitanta si nu stiu daca sunt impuse sume fixe.

Dar daca te gandesti sa nu mai nasti la Arcadia, o sa mai postezi pe acest forum?(sau capitol? nu prea fac diferenta).


Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011


sigur mai sunt si altele, e comparatie in constructie. Sper sa fie gata pana maine seara
mai vin pe la voi ca imi sunteti dragi chiar daca as alege sa n u mai merg la arcadia, dar inca nu stiu ce voi face, probabil sunt framantarile de dinaintea semnarii contractului
Vedeti?! si eu am 1000 de ganduri, intrebari, temeri...


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Neata fetelor, Ionela nu fa prostia sa nasti la cuza, in afara ca e posibil sa iesi mai ieftin cu nasterea( in rezerva vip sa zic asa ca numai vip nu e, sunt 2 paturi, e f mica, cumanta mea a stat si ea la rezerva obtinuta prin mari interventii, nu avea lumina in baie sa faca dus, nu venea nimeni la ea sa o intrebe nimica, bebelusul celeilalte mame plangea de mama focului..)Iar un stafilococ si alti microbi care misuna pe la Cuza sunt incomparabil mai virulenti si puternicii cu ce e posibil sa fie pe la Arcadia.
Ionela, nu te las sa nasti la Cuza!!! Si apoi ionela nu cred ca in traval;iu se refuza prezenat sotului, eu zic sa te duci sa intrebi clar ce si cum, nu sa te iei dupa simpel zvonuri, multe lucururi sunt f interpretabile!!!
Apropo, screeningul asta metabolic nu e un moft, te ajuta la ceva??

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ionela, sa stii ca si eu de cateva zile ma gandesc la Cuza (in procentaj de 30%). Mie cel mai mult imi este frica acolo sa nu se poarte urat cu mine... sa vorbeasca urat... sa nu ma bage in seama. La Arcadia din cate am inteles stau si te bibilesc tot travaliul, nu?

O sa vorbesc azi cu doctorul meu sa vad ce imi spune.
Ultima data mi-a spus ceva de genu: "Daca e nevoie de cezariana e mai complicat, pentru ca se renoveaza acum salile de nastere prin cezariana si e greu sa gasesti loc. Pe cand salile de nastere naturala sunt renovate."
Dupa cum spunea si Oana, pe forumul Strugurasi, ca e frumos si curat si ca a ramas impresionata de cum arata. Eu oricu nu stiam toate aspectele care le-ai pomenit tu acolo de Cuza.

Asta nu cred ca e un avantaj pentru Arcadia (7. pret internare gratuit), ca intra in suma pe care o platesti... presupun.

Te anunt dupa ce vin de la control ce mi-a mai zis mie medicul. El oricum imi recomanda Arcadia.

Inca o chestie, am un coleg de serviciu a carui sotie a nascut la Cuza, pentru ca asa i-a recomandat medicul ei. El ar fi avut resurse financiare pentru Arcadia, dar cica ginecologul a fost pro Cuza, unul din motive fiind neonatologii mai buni la Cuza (nu se stie, poate avea pica pe vreun neonatolog de la Arcadia, dar asa ca idee).


Lena - 35+

!!! AMR un pic !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalic spune:

Neata fetele.ieri am fost la controlul de 2 sapt la dr Ruginosu si sunt f multumita de felul in care a consultat-o.........urechiuse, gurita ochi, talpite a ascultat-o, fontanela...ce sa mai spun a intors-o pe toate partile si am iesit foarte bine la prima revizie
Apoi am fost la mol.........oameni nebuni, am mancat pe sus si am mai sopingait cate ceva cu bebelina dupa noi.Cand a venit randul meu, am plasat-o sotului in masina si eu cu Octavian kilometri prin magazine
Mi-am luat ceva super de la Guara un magazin mititel dar cu lucruri minunate cu toate ca un pic cam scumpe

AAa era sa uit a facut si caca Sofiuta mea si am schimbat-o la et 1 in camera pt bebe.I-am dat si papa tata in magazin ca ii era foame...........mi-am pus o bluzita peste si mergeam asa cu ea prin magazin......o simtem cum toncane sub bluza


Oricum foarte greu cu bebe de 2 sapt la cumparaturi

ca s-a trezit

deConstantin Octavian 12 ani
de fetita]Maria Sofia -



Ai grija de noi Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalic spune:

Si ce era mai important
sunt cxa noua nu ma mai doare operatia, nici dureri nu mai am deloc, asa ca din nou sustin cezariana nota 10 dr Cacicovschi

deConstantin Octavian 12 ani
de fetita]Maria Sofia -



Ai grija de noi Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlynaB

Eu il spal pe pouiutul meu in gurita , o data la 2 sapt, cu Badijonaj bucal. Sunt la farmacie comprese pt deget, le inmoi in solutie si il spal in gurita


Neata!
Alyna, tu ai gustat bandijonajul ala? Este ingrozitor de amar. Daca nu are ciuperca, sa-l deranjeze la papa, nu chinui copilul. Asa, preventiv, daca ne-am potrivi, am putea da tot felul de medicamente.
Nu te supara pe mine, te rog. Este groaznic la gust si, in plus, este medicament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Neata fetelor si La multi ani tuturor Mariilor si Mariutelor!Noi asa sarbatorim in fiecare an pe data de 8 nu in ziua adormirii Maicii Domnului cum mai vad eu ca se face prin tara si isi fac urari de La multi ani in ziua pomeniriii mortilor.:))
Ionela ce ai patit sa mergi la Cuza?Relax, trage aer in piept si gandeste bine
Cuza:
http://www.youtube.com/watch?v=KYKj-PmYUZY
Cica rezerve de 3 stele cu cada pe dulap...Nici la cel mai penal hotel nu arata asa.Numai cand vad holurile alea ma apuca groaza.
vs Arcadia:
http://www.youtube.com/watch?v=CbGGcKzogmo

Lalic noi tot la dr.Ruginosu am fost.E tinerica insa isi face treaba bine.Si mie mi-e draga.Asa si la noi a controlat fata foarte bine cand am fost la prima vizita.Ce comica esti cu tocaitul pe sub bluza prin mall.
Eu nu am mai fost intr-un magazin de ani de zile.Daca merg prin oras ma duc prin pub-uri,baruri, cafenele sau restaurante cu sotul.Weekendul e rezervat pentru asta ca in timpul saptamanii e treaba.Acum mergem in format trio.O invat si pe asta mica pe la cafenele de pe acuma:)) Normal cautam locatiile cu terasa sa nu inhaleze fumul altora.Adica mai decent asaOm vedea la iarna ce vom face.
Eu tocmai mi-am plasat o comanda lunga la Otto ca deja imi faceam socotelile cate sutici de euro sa schimbE reducere 20%Abia astept sa imi vina comanda.I-am luat si sotului niste camasi faine, si la fazuta ciorapei si niste costumase dragute.
Nu stiu cine era cu hello kitty parca Lalic:))
http://www.otto.ro/search.php?q=hello+kitty&page=3
Am luat si eu la gazuta insa ii sunt mari acum.Si eu am pata pusa pe sanrio si H&M.Noroc ca e nasa fetei plimbareata si saptamanal ii aduce lucrusoare de la hello Kitty. Ba o rochita, ba un costumas.
mada m-am distrat cu glumitele scrise de tine.Noi o taiem in parc

Mergi la inceput