MONTIGNAC (162) ...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

anda chiar daca are IG mare morcovu nu intervine la modificare insulinei e ca si pepenele. Citatu e dat de pe site-ul oficial montignac. www.montignac.com
* These foodstuffs, even though they have high GIs, their pure sugar content (pure glucid) is quite low (approximately 5%.) Consuming these foods should not significantly affect blood sugar levels.



Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Ceau, fetele!
Am intrat sa va zic ca tocmai savurez o cina delicioasa: piept de pui si ardei rosu fripte rapid in tigaie si scoase cu usturoi si curcuma + salata de morcov ras. un festin!
La P am mancat doar struguri, asa ca acum trebuia sa mananc ceva mai consistent.

In legatura cu fructoza, tocmai am vazut zilele astea la CSID ca e buna doar daca e consumata direct din fructe. daca e sintetizata chimic e la fel de nociva ca si zaharul si alti indulcitori. plus ca ajuta la depunerea grasimilor tot la fel ca celelalte. deci... ce mai mancam dulce?

Ninha, mami lu' Mirci

Don't ever get used to the world around you.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

io am acasa sirop de agava

samira tu masurai cu lingurile cerealele..ai idee cam cat grame are o lingura de cereale?

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandu, tocmai ce am cantarit o lingura de cereale si are cam 12-13 grame. Siropul de agave e tot fructoza si nici asta nu e natural.

Ninha, eu de mult tot zic ca nu e buna fructoza chiar daca monti o recomanda. Mai ales ca creste trigliceridele care sunt mai rele ca si colesterolul. De indulcit eu folosesc stevia pudra. Mai este xylitolul, dar e mai scump. Sau cu fructe uscate ca in deserturile raw.

Anda, nu am folosit niciodata faina de quinoa. Banuiesc ca e scumpa mai ales in Romania, deci mai rar. Intr-adevar fasolea si nautul te pot tine pe loc, depinde si de cantitate. Eu mananc frcevent la servici lipie cu fasole rosie si slabesc .

Seitanul, ma repet, nu are importanta din ce faina e facut atata timp cat se spala tot amidonul si ramane doar proteina goala, adica glutenul.

Nu stiu cum tineau fetele pe vremea cand erai activa pe topic, dar nu prea cred ca poti tine monti strict faza 1 cativa ani. Eu tin monti de 3 ani, clar ca mai am abateri, important e ca revin constant la dieta . In plus, fetele de aici mi-au devenit prietene si nu vreau sa parasesc topicul pt ca nu tin monti 100% , asa cum a plecat Valentinag sau Maya. Apoi, Ninha e insarcinata, clar nu tine monti faza 1. Dar noi stim lucrul asta si atunci nu ne incurca cu nimic meniurile ei. Eu tin combinat monti cu hipocaloric, tu vrei sa tii monti si hipolipidic, Brandu vrea sa tina monti cu banane . Pana la urma fiecare am citit cartile si stim sa discernem niste informatii si sa alegem doar ce ni se potriveste.

Eu percep topicul asta ca pe un grup de suport intr-un stil de viata sanatos, o gashca de prietene. Oricum ceva mult mai mult decat niste informatii sterile pe care le gasesti in carti.

No, ca m-am intins cat o zi de post, dar cu asta declar subiectul inchis din partea mea

Samira, tocmai de-aia nu mi-a placut mie pe culinar. Se discuta doar despre monti si nimic altceva. Daca ti se par ciudate combinatiile noastre, intreaba si sigur te lamureste careva.

Meniu azi:
MD: jambon serrano cu rosii
P: legume mexicane
C: abatere majora, nici nu zic ce





Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

va pup fetelor.

brandusa,am vazut ca ai primit raspuns la intrebarea ta.tot asa au si lingurile mele de cereale...12-13 gr.

puisorule,pai nici mie nu mi-a placut strictetea de acolo.

fetelor azi am avut o zi cumplita la serviciu...abia am ajuns acasa si am mancat pe ziua de azi 2 felii de paine conforma cu salata de vinete si am baut 3 pahare cu apa.

nu vreau decat un dush si un pat sa ma labartzez ca-s franta.
o seara faina tuturor.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro nu arunca acu cu rosii ca mananc banane..ca si tu mananci ..te-am zarit io ..cate calorii mananci zilnic?..ca incerc sa reduc si eu portiile...adik mai bine spus dulciurile procesate rau ..si asa incerc sa-mi reduc caloriile ca am observat ca de cand am inceput sportu mananc ca un ...adik mai mult decat mancam de obicei ca imi si amintesc ca la inceputurile ele pe site spunea ninha ca nu stie cum de mai traiesc cu ce putin mancam

eu azi:
MD: banana verde, lapte 0 cu 5 linguri de fulgi(de asta vroiam sa stiu ca sa-mi dau seama cate calorii ingurgitez de dimi )
G: 2 nectarine si lapte 0 cu nes
P: un iaurt(125g), baton de cereale, si o conserva mica de peste
G: un mar
C:inca un iaurt si ce a mai ramas din prajitura mea cu jeleu si iaurt

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

brandusa,mi-am adus aminte ca m-ai intrebat cum ma cheama...Antonela e numele meu real.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

hei samira nu e bine ce faci te imbolnavesti cu 2 felii de paine si 3 pahare de apa...nici la carcera nu se tine asa

puisoaro ce mama lui e seitanu asta ca m-ai pierdut?

anda nu m-am gandit la chestia asta ca la o povara..banuiesc ca toate ramaneam si ni se pare ok cupa DD dar imi dau acum seama ca nu e deloc placut..insa crezi ca poti scapa de un D slabind?ca ma gandesc ca deja ai o greutate normala si ai slabit mult


Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

am gasit un site fain despre 10mituri care se spun in curele de slabire...mituri care nu sunt adevarate normal..e ff interesant daca aveti vreme sa citit...e destul de scurt articolul

http://www.netdoctor.co.uk/womenshealth/features/dietmyths.htm

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Samira, frumos numele. Asa o cheama si pe cumnatica mea chilianca. Incearca macar sa iti pui pachet la servici sa nu stai toata ziua flamanda. In weekend faci lipii, si ai toata saptamana. Le umpli cu ce gasesti prin frigi si gata.

Brandu, vorbeam generic mai. Si eu mai mananc banane de cand cu caloriile dar am perioade. In principiu in jur de 1000 de calorii, dar mai si depasesc. E greu tare ca asa rapid se aduna . Uite aici ce e seitanul http://www.lauraadamache.ro/2008/07/seitan.html.

Azi a fost pana acum o zi foarte proasta, am trecut pe langa un accident cu doi morti . Si cum fac naveta cate 250 de km, m-a lovit depresia. Ca urmare ma gandesc foarte serios sa imi fac asigurare de viata. Sotul are de vreo 4 ani, dar eu am tot amanat momentul. Voi aveti asigurare? Unde?

Meniu azi:
MD: doua oua fierte, rosii si o bucatica mica de lipie
P: lipie cu ruccola, sardine in ulei si rosii
C: mancare de seitan cu dovlecei si rosii

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput