MONTIGNAC (162) ...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

anda nu spunea ceva de body fat ..nu mai tin minte daca mi-ai raspuns la cum ai aflat ca ai atat body fat...sau daca ai raspuns imi poti reaminti ca am senzatia ca am trecut peste postul ala cu vederea

am gasit un calculator in functie de diferite dimensiuni...si imi spune ca am 26.6% body fat..dar imi vine ff greu sa cred lucrul asta avand in vedere ca fundu meu e imens

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

brandusa,pai carne/peste la gratar cu legume/salata.
nu ai cum sa dai gres cu combinatia asta.




3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

samira mersi de sfat..numai sa pot sa manac numai asta in 4 zile.apropo care e numele tau?

apropo fetelor ce stiti/ati auzit despre diferitele feluri de ulei si de care folositi?

mel unde estiiiiiii...???
imi e dor de maya sper sa-si faca timp /chef sa mai vina prin zona sa ne viziteze

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

ninha, am citit doar cateva pagini din lipsa de timp, dar nu ma las...
Am cateva intrebari pentru inceput( ma gandesc ca poate le voi afla raspunsul daca citesc toata cartea, dar cum inca n-am reusit....) si poate ma luminati voi:
1. La ce sa mai mananc dimineata felia de paine integrala daca tot o mananc goala, fara carne sau altceva...( eu sunt o mare mancatoare de paine si pentru mine va fii chinul suprem sa renunt la ea)?
2. pot manca orice tip de branza- ma refer strict la branza telemea de vaca ( e singurul tip de branza pe care il mananc)? Cascaval am voie?
3. mancarurile le pot face in mod obisnuit, adica pot calii inainte ceapa in ulei de floarea soarelui sau friptura o pot face la tava si sa adaug si ulei, sau am voie oua prajite ( deci in ulei facute?)
4. la salatele pe care le mananc cu friptura sau cu branza am voie sa adaug ulei de masline?
5. am voie de exemplu sa mananc fasole batuta cu ceapa calita ( in ulei de floarea soarelui) pe deasupra si cu usturoi crud si cu muraturi?
6. in cartea de la masina mea de facut paine am o singura reteta de facut paine cu faina integrala ( integrala de grau + integrala de secara)dar trebuie pusa miere si am vazut ca nu e permisa. Aveti alta reteta verificata?

Nu ma , ca v-am spus ca n-am citit decat putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

deci nush cum sa va spun dar vb acu ceva vreme de o praji de o gasisem cu brinza si jeleu.renutasem sa o fac pentru ca trebuia brinza philadelphia(sau genul acela de brinza)+ frisca si mi se parea a naibii de grasa..dupa am inlocuit frisca cu iaurt..dar tot simteam grasime in gura..asa ca azi..daca tot aveam jeleu facut de sapt trecuta doar am pus niste iaurt cu putina fructoza..si moama e delicioasaaaa

acum ioana:
1.painea integrala o poti manca cu gem...magiun de topoloveni folosesc fetele care nu are pic de zahar, se gaseste de cumparat si din ce tin minte e vreo 7-9 ron borcanu, o mai poti manca cu brinza 0% sau iaurt 0% si cu orice care nu are grasimi (adik NU brinza normala, carnuri sau conserve cu ulei), legume fierte sau cruzi mai poti pune langa

2.brinza e permisa insa trebuie sa ai grija la cantitate. Lactatele normale sunt considerate glucido-lipidice ceea ce inseamna ca practic incalci regula, concluzia e ca un consum mai mare de lactate duce la stagnare. Daca mananci brinzeturi normale sa ai grija sa nu le pui langa glucide (fdeci fara mamaliguta sau paine pe langa), cascavalul e permis(sau ma insel fetelor??) dar are grasimi desi daca mananci masa lipidica exclusiv nu are vreo problema..dezbateri au fost in legatura cu urda..care are putine grasimi dar aparent e facuta din zer si nu e monti(nu mai stiu care era concluzia dezbaterii apropo de urda)

3.ai voie sa folosesti ulei la mancare ..dar esti sigura ca vrei?prajelile nu fac bine la fiere si ficat si in general nu sunt sanatoase + carne de friptura are deja grasime cu duiumu ca sa mai si adaogi...personal cred ca daca urmaresti sa slabesti trebuie sa reduci cantitatea de grasime din alimentatie. Ouale normal ca le poti manca facute cum vrei tu insa fara sa le pui din nou langa glucide(mamaliga, paine)

4.salata daca o mananci langa glucida nu ai voie ulei..daca e langa friptura...sigur...e salata obisnuita cu toate minunile

5. fasolea e glucida deci fara ulei in jurul ei!! In prima carte monti spune ca in prima faza de slabit sa se evite cat mai mult fasolea insa dupa a revenit si o spus ca e ok ca aduce un aport mare de fier si s-o inselat s-o blameze ..insa din ce am vazut scris pe aci fetele care au consumat saptamanal fasole au dat mai greu jos

6. paine cu faina integrala din nou o poti manca numai cu gem..sau cu brinza 0. Daca vrei sa poti sa mananci si cu zacusca sau salata de vinete..e bine sa pui jumate de cantitate integrala si jumate tarate...unor fete nu le-o iesit dar cred ca e vb numai de exercitiu..mie mi-o iesit cam din a 3-a fara sa am masina de paine

sper ca ti-am fost de ajutor si nu am vb prostii ..daca da rog fetele sa ma corecteze

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandu, o singura corectura. Din cate imi amintesc fasolea se poate combina cu lipide ca are IG 35. Deci se poate de-a dreptul fasole cu ciolan

Ioana, painea integrala iti iese la masina de paine si fara miere sau zahar.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro nush ce ramasesem eu blocata pe ideea ca fasolea e glucida cu IG mare si ca lintea are IG mic..dar e bine de stiut..chiar aveam senzatia ca e peste 50..(nu ca as manca da...)..ca imi dadui idee de mancare dupa ce ma intorc din deplasari..fac linte portocalie cu afumatura care o tineam pentru ciorba

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

ioana as incerca fructoza in loc de miere, insa nu stiu daca este acelasi lucru... ca eu la chimie am lipsit, ca era frumos afara. nu stiu sa fac piine monti, dar daca fac alba, eu fac coca la masina si o coc in cuptor, pt ca are alt gust, e mai buna; poti incerca si tu cind faci piinea integrala. si daca gasesti reteta cistigatoare, poate o postezi aici, ca sigur vor fi amatoare. sar'na

puisor, brindu - pe mine fasolea si nautul (respectiv humus) m-au tinut in loc sau am luat in greutate, desi ar fi ok. parca tin minte ca fasolea am combinat-o cu carne...

tot gindindu-ma la faptul ca voi vorbiti limbi straine fata de monti care "il tin eu" mi-am adus aminte ca sint de fapt doua carti monti: una veche (maninc - deci exist...parca ii spune), cea dupa care tin eu dieta, si a mai scos una (les femmes...), nu stiu in ce an; care din cite stiu (dar nu am citit-o) varianta noua a cartii e mai permisiva, de unde si regula "combinam lipide cu glucide care au IG mai mic de 35").
De asemenea am doua carti din RO cu retete montignac, care sint in primul rind cam ... fanteziste versus ce se gaseste la alimentara sau bugetul pe care il am si in al-2-lea rind, combinatiile din cartea lui de retete contravin cartii pe care am citit-o eu.

pt info IG, eu ma documentez de aici
http://www.montignac.com/en/ig_tableau.php

eu am facut iar crema de... fructoza arsa, si am sarit in sus cu 300gr a2a zi . ce e drept am mincat fix inainte sa ma culc, singura miscare a fost drumul pina la pat

body fat. eu am un cintar care imi zice body fat.
ce am gasit pe wikipedia:
Description Women Men
Essential fat 10–13% 2–5%
Athletes 14–20% 6–13%
Fitness 21–24% 14–17%
Average 25–31% 18–24%
Obese 32%+ 25%+

mi se pare ca body fat se mai poate masura si la o sala de sport, iti pune ala niste fire sub niste plasturi in diferite parti ale corpului, pe care le conecteaza la un aparat...etc...
Ce ai gasit tu pe net cred ca e BMI, nu body fat si din cite stiu sint lucruri diferite.
http://www.livestrong.com/article/77106-bmi-vs.-body-fat-percentage/
http://lowcarbdiets.about.com/od/fitness/a/bodyfatpercent.htm

primul link are chiar un ex cu toua tipe desi au aceeasi greutate si aceeasi inaltime, (si deci acelasi BMI), duc o viata diferita in leg cu miscarea si maninca diferit, de unde rezulta ca au procent de grasime total diferit.

Spre ex io: BMI in fct de greutate/inaltime, la mine e 22... ma rog..c u niste zecimale care ar tb sa ma linisteasca. DAR cind ma urc pe cintar, body fat e in jur de 30%. tot zic ca schimb bateriil la cintar, dar nu cred ca e de la baterii. pt ca eu la sutien port DD36 (nu stiu sa traduc asta in marimile din RO dar va zic eu ca e groasa, plus ceva grasime si pe solduri...
deci..iata unde sint alea 30%....
la mine nu va fi greu sa scap de cele 3 kg, ci sa micsorez body fat, care stiu ce inseamna, totul fat fee, fara afumatura.. si multe altele. asa ca si low fat si monti...cam tare....
insa avind in vedere ca a trecut vara cu toate gratarele la prieteni in curte insotite e marguerita si fursecuri, ar tb sa fie ok perioada asta pt slabit. sint putine tentatii in perioada sep - nov si in plus ne pregatim sa aratam bine pt Craciun, de ce nu?


mi-as dori sa imi fac timp sa recitesc partea cu FAZA 1 din carte, si poate am timp sa citesc si a2a carte FAZA 1 ca sa vad diferentele.

cine vrea ambele carti le am eu. trimiteti-mi PM cu adr voastra de email.

bafta la cintar !!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

anda ce am gasit eu pe net era calculator pentru body fat sau cel putin asa scrie stiu ca e diferenta intre cele doua..DOAMNE FERI SA FI AVUT 26.7 la bmi(care e 24.8 la mine)
http://www.bmi-calculator.net/body-fat-calculator/

oho...cu DD esti inzestrata..dar daca porti atat nu ar trebui sa te ingrijorezi de body fat...adik body fat ala nu se pune

ai pus de la mancat fasole?...moama nu e de mirare ca tii asa strict. ti-ai controlat vreodata tiroida sau hormonii?e ff ciudat cum pui greutate numai de la mici abateri...adik maya o slabit vreo 45kg intr-un an dar mai calca si stramb din cand in cand

mi-ai dat o idee ff buna cu crema de fructoza arsa.. n-am mai facut de ceva vreme si e desertul meu preferat. acu trebe sa vad ce oala sacrific

trimis PM

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

brindusika am trimis. tiroida era ok acum 2 ani, anul DD e foarte enervant. toate bluzele tipa pe mine, iar daca iau mai mari sint lungi la mineci. exclus rochii cu pliuri, zorzoane, camasi sau bluze cu volane.... inainte sa fiu insarcinata am avut C, ma simteam perfect. aici cu DD la greutatea mea se pot face operatii fara cost, insa prefer sa incerc prin dieta stricta daca se poate.

iar in leg cu monti cred ca fac o garnitura de varza dulce, pt... pui la cuptor / gratar.
ciorba e facuta (pui, ceapa, fasole verde, rosii, morcov (nu e ok, pt ca fiert are IG mare), albitura, mazare, varza, ardei gras) dreasa cu ou, bors, verdeata.

Mergi la inceput