Judecata Finala!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

toni, sfintii nu sunt calea catre Dumnezeu, ei doar o arata. Si nu dupa un creier chinuit de patimi si de toate vrajmasiile acestei lumi, ci dupa un suflet curatit de patimi, un suflet care a trait cu adevarat intru Hristos, nu inchipuit dupa cum am mai vazut pe unii rataciti.
A crede cineva ca are un raspuns mai bun decat un om care a trait toata viata intru Hristos si dupa poruncile Sale, arata ca acela nu are deloc smerenie intru sine, se crede mai sus chiar decat Dumnezeu care a ales sa-i cinsteasca pe acesti sfinti.
Har, smerenie si jertfa de sine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Iasmin, daca imi permiti as preciza ca sfintii o clarifica si o curatesc prin sfintenia lor.

Nu am prea multe cunostinte de Istoria Religiilor dar am impresia ca "sfinti" cu acelasi rol sunt in mai toate.

Revenind la subiectul initiat de mine, insist incercand o alta intrebare.
Daca Judecatorul Suprem(deliberat L-am numit pe Dumnezeu asa pt. ca doresc sa stiu si impresiile acelora care sunt de alta credinta decat aceea pe care mi-am declarat-o deja, crestin-ortodoxa) face judecata dupa cum se raspunde la urmatoarea intrebare: ce ai realizat si cum ti-ai folosit viata pe care ai trait-o ca sa ti se ierte tie greselile?
Ce ati raspunde?

As aprecia raspunsuri care sa nu fie precum:"am invatat Biblia(sau alte carti sfinte) si pot sa o spun ca pe o poezie invatata la gradinita"!

Dupa mine Biblia(sau alte carti sfinte) sunt ca Abecedarul iar faptele noastre sunt precum cuvintele pe care le putem scrie dupa ce il invatam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Iasmin, daca imi permiti as preciza ca sfintii o clarifica si o curatesc prin sfintenia lor.

Nu am prea multe cunostinte de Istoria Religiilor dar am impresia ca "sfinti" cu acelasi rol sunt in mai toate.

Revenind la subiectul initiat de mine, insist incercand o alta intrebare.
Daca Judecatorul Suprem(deliberat L-am numit pe Dumnezeu asa pt. ca doresc sa stiu si impresiile acelora care sunt de alta credinta decat aceea pe care mi-am declarat-o deja, crestin-ortodoxa) face judecata dupa cum se raspunde la urmatoarea intrebare: ce ai realizat si cum ti-ai folosit viata pe care ai trait-o ca sa ti se ierte tie greselile?
Ce ati raspunde?

As aprecia raspunsuri care sa nu fie precum:"am invatat Biblia(sau alte carti sfinte) si pot sa o spun ca pe o poezie invatata la gradinita"!

Dupa mine Biblia(sau alte carti sfinte) sunt ca Abecedarul iar faptele noastre sunt precum cuvintele pe care le putem scrie dupa ce il invatam.


pt intrebarea: ce ai realizat si cum ti-ai folosit viata pe care ai trait-o ca sa ti se ierte tie greselile?

as raspunde cu:
Nimic din ce as fi facut nu ar fi putut duce la iertarea greselilor.
Chiar daca am dus o mare parte din viatza incercand sa respect poruncile si sa fiu pe placul Lui.

Dar, am crezut in Domnul Isus in timpul vietii si cu singele Lui mi-a sters toate greselile.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:

pt intrebarea: ce ai realizat si cum ti-ai folosit viata pe care ai trait-o ca sa ti se ierte tie greselile?

as raspunde cu:
Nimic din ce as fi facut nu ar fi putut duce la iertarea greselilor.


Michelle aceasta afirmatie nu te ajuta!In primul rand greselile sunt facute cu voie sau fara de voie.
Armonizarea vietii noastre dupa anumite principii morale, indiferent cand intervine intentia, poate sa ne stearga multe pacate facute pana atunci mai ales daca sunt facute fara cunoasterea lor!
A nu se confunda smerenia cu umilinta!Nu cred ca umilinta este ceea ce doreste Mantuitorul de la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:

pt intrebarea: ce ai realizat si cum ti-ai folosit viata pe care ai trait-o ca sa ti se ierte tie greselile?

as raspunde cu:
Nimic din ce as fi facut nu ar fi putut duce la iertarea greselilor.


Michelle aceasta afirmatie nu te ajuta!In primul rand greselile sunt facute cu voie sau fara de voie.
Armonizarea vietii noastre dupa anumite principii morale, indiferent cand intervine intentia, poate sa ne stearga multe pacate facute pana atunci mai ales daca sunt facute fara cunoasterea lor!
A nu se confunda smerenia cu umilinta!Nu cred ca umilinta este ceea ce doreste Mantuitorul de la noi!


da, poate sa ne stearga multe pacate dar nu pe toate.

De asta am spus ca doar prin jertfa Domnului Isus ne sunt sterse TOATE pacatele.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

b.nica - am 2 intrebari:
1. prin exemplul care l-a lasat Iisus cat a fost pe pamant, a fost doar supus sau si umil? cunosti vreo imprejurare incat a fost umilit?
2. referitor la ce ai postat in 02.09.11 - care crezi u ca este cel mai mare pacat?
merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

am inca o nelamurire: subiectul forumului inteleg ca e "judecata finala"
Dupa ce "adormim" sunt mai multe judecati sau doar una?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ida_rus

am inca o nelamurire: subiectul forumului inteleg ca e "judecata finala"
Dupa ce "adormim" sunt mai multe judecati sau doar una?


Din punct de vedere crestin-ortodox exista doua Judecati: una particulara, la care omul participa la 40 de zile dupa moarte, si una finala, despre care se vorbeste in Apocalipsa lui Ioan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Spre deosebire de tine, eu am gasit in Apocalipsa mai multe judecati nu doar una:
- judecata celor morti - Apoc 20:12-13
- judecata celor 144000 barbati verguri care nu s-au inchinat fiarei Apoc 14:1-7
- judecata martirilor in Hristos - Apoc 20:4
sta este ce am gasit din Apocalipsa strict la judecata, dar poate mai sunt si altele care mi-au scapat.
Dar pe cea cu 40 de zile n-am gasit-o. Unde in Sfanta Scriptura gasesc scris de ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ida_rus

Spre deosebire de tine, eu am gasit in Apocalipsa mai multe judecati nu doar una:
- judecata celor morti - Apoc 20:12-13
- judecata celor 144000 barbati verguri care nu s-au inchinat fiarei Apoc 14:1-7
- judecata martirilor in Hristos - Apoc 20:4
sta este ce am gasit din Apocalipsa strict la judecata, dar poate mai sunt si altele care mi-au scapat.
Dar pe cea cu 40 de zile n-am gasit-o. Unde in Sfanta Scriptura gasesc scris de ea?


Cred ca am fost destul de clara cand am spus din punct de vedere crestin-ortodox. Daca vrei dezbateri dogmatice si teologice de anvergura iti sugerez sa schimbi cercurile bisericesti pe care le frecventezi. N-o sa ma erijez eu acum nici in Invatator, nici in Preot...
Ah, da, si te rog, ca o crestina adevarata, ai bunatatea de a lua seama la ton, caci ''tonul face muzica"... Nu ma lua peste picior, nu fa comparatii ca fariseul fata de vames: ''nu ca vamesul acesta"...
Har, smerenie... stii tu....si jertfa de sine.

Mergi la inceput