Judecata Finala!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Cat despre ajutorul lor, oricine poate scrie o scrisoare presedintelui tarii, dar nu oricine i-o si poate incredinta.... Eu personal cam asa vad problema. Nu am nadejdea ca as fi eu asa de curata si de buna incat sa-mi ajunga direct rugaciunea mea la Domnul (desi incerc zilnic, crede-ma, cu mai mult sau mai putin efort).



Da Iasmin,asa vad si eu rolul sfintilor.
O rugaciune spusa adresandu-te unui sfant poate sa capete putere pt. ca daca este indreptatita, acel sfant te va ajuta in demersul tau catre Dumnezeu.
Eu am aceasta mare convingere pentru ca de multe ori am fost ajutata in momente de mare suferinta, cu lacrimi in ochi m-am adresat unui sfant sub a carui icoana nu intamplator m-am aflat in mod sigur si caruia i-am spus suferinta mea si m-am rugat sa-mi fie mijlocitor.

Imi pare tare rau ca multi credinciosi se adreseaza prin rugaciuni, mai mult sau mai putin profunde, unor icoane care sunt numite "facatoare de minuni" mai mult din superstitie decat din credinta adevarata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Bnica, dar stii ca oamenii nu se roaga la icoana ca obiect in sine, ci la cel pe care-l reprezinta icoana. Si acuma icoana ca icoana, sfintii ca sfintii, dar sa stii ca e lume care roaga chiar pe diversi in viata sa mijloceasca pt ei! Uite e un caz chiar pe forum, unde userul 3x 3 e-n relatie directa cu Dumnezeu, una doua urca pina la El, are prieteni ingeri si ajuta intr-o multime de cazuri, de la ajutor pt nastere sau sanatatea copiilor, pina la legaturi cu mortii, zis de deochi etc.E cineva-n suferinta si apeleaza la ea sa se roage? Atunci ea se roaga, intra-n transa, se duce-n vis in corpul/templu al bolnavului,ba chiar in subconstient daca am inteles eu bine, rupe legaturile si bubele si deschide usa luminii si a binelui, si gata, cazul se rezolva/amelioreaza, omul multumeste si lasa pomelnic in continuare. Chiar citeam pe la Umanitare ca a vindecat o fetita de autism, urmaresc si eu cu interes, pina acum mama fetei nici n-a confirmat, nici infirmat, dar lasa rugaciunea in continuare in seama userului cu pricina.(Caruia, a propos, i-am spus ce cred, deci nu-l vb "pe la spate").


Si iarasi zic, icoana ca icoana, sfintii ca sfintii, dar romanii se mai roaga si la cineva care le-a murit: ca-i mama sau tata sau copilul, ei considera ca decedatul se va ruga pt ei, cei ramasi in viata, mai toti consoleaza pe cineva cu lasa, de-acuma ai un inger acolo sus care se roaga pt tine…

Asa ca sfintii si icoanele sint mici copii pe linga viii si mortii la care oamenii unii apeleaza pt rugaciuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

B.nica, prin vara am fost la manastirea de la Rachitoasa. Stii ce mi-a zis parintele de acolo? Mi-a zis asa: ''Pe unde va duceti, toata lumea o sa va spuna ca icoana cutare e facatoare de minuni. Pentru mine insa toate icoanele sunt facatoare de minuni, absolut toate. Asta fireste, daca te rogi cu credinta, ca daca n-ai credinta..." Asa ca uite, esti intr-un duh cu parintele (si sunt sigura ca multi alti parinti gandesc si cred la fel).
Asadar, credinta omului si rugaciunea face conexiunea mai puternica, iar icoana este exact cum i se si spune ''fereastra spre Cer".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Sa stii Katya ca eu o sun pe mama, si o rog sa se roage pentru mine!
Daca plec la drum , il rog pe sot sa se opreasca la biserica si sa se roage pentru mine/noi(eu si copiii)...cand soacra-mea asteapta rezultatul la o mamografie, sau calatoreste cu avionul, ne suna si ne spune...rugati-va si ptr mine!

Unde e problema, si de ce se ia in deradere???Si da, eu in nimicia mea, din tot sufletul, ma rog ptr cine e in nevoi...un accidentat(am fost martora a unui accident, in fata ochilor mei s-a intamplat)si m-am rugat ptr omul ala sa ajunga sa-si revada familia....ce e rau in a ne ruga ptr altii???

eu am inteles ca asta critici, si ironic ai tinut sa subliniezi traiectoria spirituala(sper sa nu ofensez crestinii cu termenul)a userului 3x3...total nepotrivita mi s-a parut comparatia, mai ales ca omul asta nu intra pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Nikole, poate nu ai inteles tu sau nu m-am exprimat eu bine : bineinteles ca nu e o pb cu a ne ruga unii pt altii, e o pb cind ne rugam la altii in loc de la Dumnezeu. Unii oameni au impresia ca Dumnezeu e undeva departe si nu-i aude, nu le da un raspuns sau nu stiu ei sa-l gaseasca, si atunci cauta tot felul de semne, minuni, ghiciri, naluciri si talmaciri, isi pun speranta in cineva accesibil si la indemina, sa le spuna acela in locul Domnului. In ziua de azi lumea pare a nu mai avea rabdare, nici dispozitie, timp nici atit, ce Dumnezeu, ce sfinti, direct cineva sa ne spuna. Ei, si de-aici tot felul de clarvazatori, ghicitori, prezicatori, tot felul de minuni 'alternative' menite a 'vindeca' si a arata omului drumul.

Eu aici am pomenit despre acel topic pt ca avea legatura cu ce s-a zis mai sus despre sfinti si icoane, iar forumurile sint publice, 3x 3 insasi a citit la SC sau Umanitare si s-a rugat 'in direct' pt anumiti copii la topicul ei.

Si mai e o legatura si cu titlul subiectului de fata: dupa cum zice Domnul, nu putem sluji la 2 domni. Posibil deci ca la judecata sa ma-ntrebe de ce n-am aratat cuiva ca statea in preajma/slujea lui ...mamona, ori e plin de mamona la acel topic, ca, dupa cum se stie, Domnul nu ne judeca numai dupa raul pe care l-am facut, ci si dupa binele pe care nu l-am facut.

Ei, cam asta, miine e duminica, Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Nikole, poate nu ai inteles tu sau nu m-am exprimat eu bine : bineinteles ca nu e o pb cu a ne ruga unii pt altii, e o pb cind ne rugam la altii in loc de la Dumnezeu. Unii oameni au impresia ca Dumnezeu e undeva departe si nu-i aude, nu le da un raspuns sau nu stiu ei sa-l gaseasca, si atunci cauta tot felul de semne, minuni, ghiciri, naluciri si talmaciri, isi pun speranta in cineva accesibil si la indemina, sa le spuna acela in locul Domnului. In ziua de azi lumea pare a nu mai avea rabdare, nici dispozitie, timp nici atit, ce Dumnezeu, ce sfinti, direct cineva sa ne spuna. Ei, si de-aici tot felul de clarvazatori, ghicitori, prezicatori, tot felul de minuni 'alternative' menite a 'vindeca' si a arata omului drumul.

Eu aici am pomenit despre acel topic pt ca avea legatura cu ce s-a zis mai sus despre sfinti si icoane, iar forumurile sint publice, 3x 3 insasi a citit la SC sau Umanitare si s-a rugat 'in direct' pt anumiti copii la topicul ei.

Si mai e o legatura si cu titlul subiectului de fata: dupa cum zice Domnul, nu putem sluji la 2 domni. Posibil deci ca la judecata sa ma-ntrebe de ce n-am aratat cuiva ca statea in preajma/slujea lui ...mamona, ori e plin de mamona la acel topic, ca, dupa cum se stie, Domnul nu ne judeca numai dupa raul pe care l-am facut, ci si dupa binele pe care nu l-am facut.

Ei, cam asta, miine e duminica, Doamne ajuta!


raspuns f frumos!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Katya, am inteles, acum, multumesc ptr raspuns

Inteleg punctul tau de vedere, cred insa ca ai inteles gresit,nimeni nu se roaga la 3x3, ar fi culmea , asa ceva, sa ne rugam la semeni, Doamne fere'...eu inteleg ca in ceva randuri s-a intamplat ca o persoana sa o roage, sa se roage si ptr x, y, z, la Dumnezeu...ma rog, nu-si au rostul eventualele comentarii, oricum...apreciez faptul ca ai explicat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Nikole, n-ai de ce. Oricum, iti multumesc si eu, pt ca ai dreptate, nu era locul sa vorbesc si aici, intr-un singur loc ajungea.

Michelle , mersi si tie, in schimb mie-mi place in mesajele tale ca nu judeci si nu critici pe nimeni, deci sint mai frumoase ale tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toni spune:

pt. b. Nica:
sfintii nu au cum sa fie caile spre Dumnezeu. In Evanghelia dupa Ioan scrie :
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

adica Isus este CALEA (articulat, adica singura CALE);de asemenea se foloseste in verset cuvantul "DECAT" ceea ce inseamna ca numai prin Isus Hristos se ajunge la Dumnezeu Tatal.

Deci ca sa scapi de judecata viitoare scrie tot in evanghelia dupa Ioan:

Adevarat, adevarat va spun ca cine asculta cuvintele Mele si crede in Cel ce M-a trimis are viata vesnica si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata. (Ioan.5:24)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui toni

pt. b. Nica:
sfintii nu au cum sa fie caile spre Dumnezeu. In Evanghelia dupa Ioan scrie :
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

adica Isus este CALEA (articulat, adica singura CALE);de asemenea se foloseste in verset cuvantul "DECAT" ceea ce inseamna ca numai prin Isus Hristos se ajunge la Dumnezeu Tatal.

Deci ca sa scapi de judecata viitoare scrie tot in evanghelia dupa Ioan:

Adevarat, adevarat va spun ca cine asculta cuvintele Mele si crede in Cel ce M-a trimis are viata vesnica si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata. (Ioan.5:24)


Amin!

michelle

Mergi la inceput