Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 62-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

samirutooo nu-mi da idei. Mi-am amintit c-am vazut un film in care matraguna era buna pentru barbati, dar parca asta e si toxica? Uite ca nu stiu prea multe despre ea. Oricum iau destule pastile si ma enerveaza ca antibioticul dat de grizonat, nu prea merge cu thrombo ass-ul meu de 100. Nu stiu care pe care se anihileaza, ca am uitat ce scria pe prospeect, dar am zis sa le iau asa in continuare. Si cand tocmai ma hotarasem sa beau o gura de iaurt zilnic (ca eu fug de lactate), citesc tot pe prospectul antibioticului, ca n-am voie lactate, ca nu mai are asta niciun efect.

...hmmm, matraguna nu mai suna asa rau

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

aristico e suficient sa nu consumi lactate 2 ore inainte si 2 dupa administrarea antibioticului. sper ca iei ceva pt protectia florei, parca abia ai scapat de madam candida. iaurtul e bun, dar nu stiu daca suficient. eu ultimele ture am luat protectis si nu mi-a recidivat.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena74 spune:

mcrissa,

Eu am medyn, toata sarcina. Acum sant in sapt. 25, analizele de coagulare bune, ecografic o saptamana avans.

Mutatia A1298C heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accumaria spune:

Buna dimineata!

Va scriu din nou dupa vreo 2 saptamani de pauza... am tot sperat in aceste saptamani ca poate luna aceasta va fi cea norocoasa, dar evident nu a fost sa fie nici de data asta... mi-au venit vineri (odata cu CM) si rezultatele la analizele de mutatii: factor II negativ, factor XIII negativ, la gena PAI-1 insa am ceva mutatie: 675 4G/5G - heterozigot. La anticorpi stau excelent, anti beta-2 si anticardiolipinici negativi.

Asadar raman doar cu MTHFR A1298C heterozigot si PAI-1 675 4G/5G - heterozigot. Inca nu am vorbit cu vreun doctor, asa ca nu stiu ce e de facut mai departe. Eu totusi nu inteleg, aceste mutatii te si impiedica sa ramai insarcinata, sau doar te fac sa pierzi sarcinile, voi ce stiti?

Sper pana la urma sa se intample si la mine minunea pe care o astept de atata timp.

Aristica, ai facut histeroscopia?
Gliana, felicitari! Sa-ti traiaasca bebe Eric si sa fie sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

qiao eu nu consum lactate din cauza endometriozei. Acum faceam o exceptie doar pentru ca vine fiv-ul asta. Altfel nu pun gura pe asa ceva, ca la ciclu zac 48 de ore la pat si nu mai misc piciorul drept. Pentru candida mi-a dat cate-un tub d-ala de crema, doza unica, in fiecare saptamana, iar consortul se iubeste cu unguentul canesten
accumaria am facut-o. Mie mi-a zis Albu ca PAi-ul nu permite irigarea uterului foarte bine, motiv pentru care embrionii e posibil sa nu se poata implanta. Deci PAI-ul tau poate fi una dintre cauze, dar nu-i musai sa fie asa.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Buna dimineata!

Accumaria, stiu ca in cazuri mai grave, mutatiile impiedica fixarea sarcinii, iar in cele mai usoara permit fixarea dar nu se poate tine sarcina (apar cheaguri de sange pe cordon, daca e mare homocisteina, ii face rau bebelusului...).


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

aristica nu stiam de legatura dintre endometrioza si lactate. ufff, nu te invidiez deloc.
accumaria depinde cred si de organism. eu cu 2 PAIe am obtinut sarcini naturale

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

stie cineva daca dr U e la Fundeni sapt asta ? ar cam trebui sa imi mai refac si eu analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accumaria spune:

Qiao eu in perioada cand mergeam la Fundeni pentru analize, sunam acolo la un nr de tel (021-318.04.05) si ceream la dr Uscatescu si intrebam acolo la asistente daca este d-na doctor.

Mie homocisteina mi-a iesit bine 7.9 (limitele fiind 5-12), dar iau zilnic acid folic.

Nu stiu insa totusi care sunt motivele pentru care raman atat de greu (cam o sarcina naturala la interval de un an-un an si cateva luni) desi ovulez mereu si facem ceea ce trebuie in perioada buna...

Pana acum am 3 sarcini obtinute natural, toate 3 pierdute imediat, probabil mutatiile nu le-au lasat sa se fixeze, pentru ca le-am pierdut in sapt 4-5 pe toate 3.

Aristica cum a fost la histeroscopie? Scuze daca te intreb si tu ai mai scris deja acest lucru... daca nu te deranjeaza, poti sa mai dai un copy-paste la ce ai povestit, sau sa imi spui unde sa citesc? Mercic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

accumaria, eu ma conversez la topicul domnului tannoo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=166146&whichpage=6

qiao ai observat ca stim doar ceea ce ne intereseaza? eu habar n-am ce zici tu acolo de tiroida, dar te cred pe cuvant

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput