INSEMINARE 81

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Claris la ultima IA, sotul a avut 2,2mil/ml si dupa preparare 1,5mil/ml. Evident nu am reusit si nu e de mirare. Dupa Ia, am rascolit netul, am vorbit cu lume si am facut un tratament pt sot:

branca ursului
napraznic
spermotrend
polen
spirulina+catina
ginseng
Q10
macca
vit C

La o luna dupa tratament, la 3 zile de abstinenta si facuta spermograma in ziua 4 a avut 10mil/ml.
Scrie asa pe foaie

mobilitate intre 1 si 6 ore 80% (min e 70%)
mobilitate intre 6 si 12 ore 60% (min 40 max 60)
volum 2ml (min 1,5)
ph 7.5 (min 7.2)
forme anormale 20% (max 20%)
spermatozoizi 10.00X10 la puterea a 6-a/cc (min 15.00, max 213,00)
leucocitele 2% (max 1%)

Nr de leucocite e ca mare si nu stiu ce inseamna asta.
Nu stiam ca deja se vorbeste de normalitate la 15mil/ml. MAx 213mil/ml. Cine naibii are 213mil? Exista?

Analiza a fost facuta la Matei Basarab. Costa 38 lei. E diferita fata de ce vad eu la Cezara.

In fine, acum sa vedem ce facem urmatoarele luni. Daca stiam ca are efect asa de repede, nu-mi faceam vaccinul antirubeolic. MAi am si toti ganglionii de la gat imflamati. M-am speriat rau, cand mi-au aparut umflaturi pe gat. Acum, vreau nu vreau, 2 luni, stau pe tusa. Trebuie sa ma feresc min 2 luni, ideal 3 luni. Sper ca lucrurile sa se imbunatatesca sau macar sa ramana la fel.
Chiar ii spusesem sotului ca daca scoate 10mil fac IA, daca nu mai asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Ei, Dankutza, sunteti tari, tari de tot! Ma bucur nespus de rezultat. Sa nu-ti mai para rau de vaccin, mai ales ca lucrezi cu copii. Va doresc ca peste inca doua luni sa aveti cel putin rezultat triplu.


Revin cu setul complet de analize facute la Matei Basarab.

Biologie moleculara - PCR
Denumire Rezultate Interval de referinta
Profil factori de risc genetici trombofilie
Factor V Leiden (G1691A)
Negativ Negativ
Factor II (G20210A)
Negativ Negativ
MTHFR (C677T)
Negativ Negativ
Polimorfismul genei PAI-1
Pozitia -675
Homozigot 5G/5G Homozigot 5G/5G


Hematologie
Denumire Rezultate Interval de referinta
Anticoagulantul lupic (plasma, Sysmex CA 1500)
Metoda automata
39.20 sec 35.8000 - 47.8000
LA confirmare
sec 33.3000 - 39.3000
Raport
1.0100 - 1.2600
Antitrombina III (plasma, SysmexCA 1500)
Met. cromogenica
78.60 % 90.0000 - 130.2000
Proteina C - activitate (plasma, Sysmex CA 1500)
Met. cromogenica
110.5 % 70,00 - 140,00


Imunologie
Denumire Rezultate Interval de referinta
Anticorpi antifosfolipidici
Metoda TIE
Negativ Negativ
AMH (hormon antiMullerian)
Met. ELISA, gen. II
2.80 ng/ml Schimbare de tehnica din 10.08.2011. Gen. II = 1.4 x Gen. I 1 ng/ml = 7.14 pmol/l Femei: Fertilitate optima: 5.66 - 9.40 Fertilitate satisfacatoare: 3.07 - 5.65 Fertilitate scazuta: 0.43 - 3.06 Fertilitate foarte scazuta/Nedetectabila: 0.0 - 0.42 Suspiciune de ovar polichistic: > 9.40 Barbati: 1.3 - 14.8


Speciale
Denumire Rezultate Interval de referinta
Homocisteina
Metoda HPLC
9.26 umoli/l < 10 ideal 10 - 12 acceptabil pentru subiecti sanatosi 12 - 30 hiperhomocisteinemie moderata 30 - 100 hiperhomocisteinemie intermediara > 100 hiperhomocisteinemie severa

Voi ce parere aveti, caci eu ma uit ca mata-n calendar? Am pus cu rosu, asa cum era si la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Laura mersi. Deocamdata e doar un pas inainte. Urmeaza sa vedem ce facem mai departe. Nici eu nu inteleg mare lucru, decat ca te incadrezi la fertilitate scazuta. Cred ca ar trebui sa scrii undeva la un capitol care scriu fetele cu mutatiile. ele ar trebui sa stie mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Andruta, ma tot gandesc la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Lauri, ti-am dat PM :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Dankutza da cum de reuseste sotul tau sa inghita atatea pastile ? Vreau sa-l bag din nou pe vitamine pe al meu sot ,da cred ca se va speria cand va vedea atatea pastile si nu cred ca va accepta sa le ia pe toate,nu prea e adeptul medicatiei...Mentionez ca la spermograma soc de la IA era de o luna si jumatate pe spermotrend si arginina .
Nici acum ,la o luna de la IA aproape nu reusesc sa inteleg de ce diferenta asa mare intre spermogramele lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Claris cand a vazut cat am plans cand am vazut spermograma, mi-a promis ca ia orice ii dau. Se tine de tratament, chiar daca nu ii e usor. Pastilele de Dacia Plant sunt mari si scarboase la gust. Dar le ia. Si el a fost pe Spertmotrend din martie si in iunie a avut 4-5mil, iar la inceputul lui septembrie, 1,5mil/ml. Dupa Ia, a inceput tratamentul pe care l-am scris mai sus. Nu ma imbat cu apa rece. Cine stie ce o avea luna viitoare? Dar macar speram.


Missy tu ce faci cu operatia? Ai facut-o? Esti ok?

Andra esti mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claris

Dankutza da cum de reuseste sotul tau sa inghita atatea pastile ? Vreau sa-l bag din nou pe vitamine pe al meu sot ,da cred ca se va speria cand va vedea atatea pastile si nu cred ca va accepta sa le ia pe toate,nu prea e adeptul medicatiei...Mentionez ca la spermograma soc de la IA era de o luna si jumatate pe spermotrend si arginina .
Nici acum ,la o luna de la IA aproape nu reusesc sa inteleg de ce diferenta asa mare intre spermogramele lui

Draga Claris am vazut ca ai facut inseminari la Omini.As vrea sa-ti dau un sfat ,daca il vei primi sau nu e treaba ta,dar datoria mea de crestin e sa ti-l dau.
in urma cu 3 ani am ajuns prima data la dr Onofri./dr vedetelor/ cu infertilitate ,m-a bagat pe stimulari fara nici o analiza hormonala.zicea ca sunt sanatoasa tun si nu tb analize.Am f 2 Stimulari cu foloculi buni 2 la nr,fara nici un rezultat,ba da am avut un rezultat ,dar negativ si anume un chist ovarian cu care m-a chemat la control luna de luna timp de un an si mereu schimba tratamentul: duphaston/anti bebe intercalat ,sa dispara chistul.Rezultatul a fost CANCER DE OVARE ,si-a batut joc de mine la opratie ,nu mi-a zis ca am cancer decat dupa operatie desi el stia,dar ia fost frica ,ca stia ce a facut,mi-a scos trompele ,ovarele si mi-a lasat uterul,de ce?Am plecat la Cluj f necajita cu rezultatul histopatologic falsificat,si cu uterul afectat de cancer.Nici macar O data nu mi-a dat sa fac CA125,marker ptr cancer de ovare,care se face obligatoriu dupa o inseminare sau fiv ,daca te alegi cu vreun chist.Pot sa-ti spun insa din proprie experienta ca cei de la Polisano sunt f buni,din pacate eu am ajuns la ei prea tarziu,chiar daca sunt departe de noi.Biserica spune ca aceste lucruri sunt contra LUI Dumnezeu,dar fiecare cu alegere lui.
Si eu am umblat tot asa ,dr Onofri, era f ocupat sa-mi ia numai banii,nu prea avea timp sa vb,el nu face stimulari,discutam cu dr. Bors sau Luca.astia de la omini nici macar nu fac procedurile corecte,dapoi rezultatele le numeri la degetele de la mana.La astia NU LE REUSESC iNSEMINARILE SI fivurile nici daca ai analizele bune.Te pun sa cumperi de la ei tratamentele ,desi in farmacii sunt mai ieftine ,dar ce zic eu nici macar nu te intreaba daca vrei sa le cumperi ci pur si simplu "ti le baga pe gat'.
aceasta este povestea unei tinere care nu avea nici o problema de sanatate si isi dorea cu disperare un bebe la 23 de ani.
Fiti atente fetelor cu tratamentele astea hormonale nu te joci ,iar dr Onofri e prea ocupat sa te monitorizeze corect,face bani omul,ba e plecat din tara ,ba are cursuri la fac.,dar nu ma refer numai la el.E dreptul vostru si banii vostri si sanatatea voastra ,asa ca puneti intrebari ,fiti f bine informate si nu-i lasati sa se eschiveze in fata voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana84

Citat:
citat din mesajul lui claris

Dankutza da cum de reuseste sotul tau sa inghita atatea pastile ? Vreau sa-l bag din nou pe vitamine pe al meu sot ,da cred ca se va speria cand va vedea atatea pastile si nu cred ca va accepta sa le ia pe toate,nu prea e adeptul medicatiei...Mentionez ca la spermograma soc de la IA era de o luna si jumatate pe spermotrend si arginina .
Nici acum ,la o luna de la IA aproape nu reusesc sa inteleg de ce diferenta asa mare intre spermogramele lui

Draga Claris am vazut ca ai facut inseminari la Omini.As vrea sa-ti dau un sfat ,daca il vei primi sau nu e treaba ta,dar datoria mea de crestin e sa ti-l dau.
in urma cu 3 ani am ajuns prima data la dr Onofri./dr vedetelor/ cu infertilitate ,m-a bagat pe stimulari fara nici o analiza hormonala.zicea ca sunt sanatoasa tun si nu tb analize.Am f 2 Stimulari cu foloculi buni 2 la nr,fara nici un rezultat,ba da am avut un rezultat ,dar negativ si anume un chist ovarian cu care m-a chemat la control luna de luna timp de un an si mereu schimba tratamentul: duphaston/anti bebe intercalat ,sa dispara chistul.Rezultatul a fost CANCER DE OVARE ,si-a batut joc de mine la opratie ,nu mi-a zis ca am cancer decat dupa operatie desi el stia,dar ia fost frica ,ca stia ce a facut,mi-a scos trompele ,ovarele si mi-a lasat uterul,de ce?Am plecat la Cluj f necajita cu rezultatul histopatologic falsificat,si cu uterul afectat de cancer.Nici macar O data nu mi-a dat sa fac CA125,marker ptr cancer de ovare,care se face obligatoriu dupa o inseminare sau fiv ,daca te alegi cu vreun chist.Pot sa-ti spun insa din proprie experienta ca cei de la Polisano sunt f buni,din pacate eu am ajuns la ei prea tarziu,chiar daca sunt departe de noi.Biserica spune ca aceste lucruri sunt contra LUI Dumnezeu,dar fiecare cu alegere lui.
Si eu am umblat tot asa ,dr Onofri, era f ocupat sa-mi ia numai banii,nu prea avea timp sa vb,el nu face stimulari,discutam cu dr. Bors sau Luca.astia de la omini nici macar nu fac procedurile corecte,dapoi rezultatele le numeri la degetele de la mana.La astia NU LE REUSESC iNSEMINARILE SI fivurile nici daca ai analizele bune.Te pun sa cumperi de la ei tratamentele ,desi in farmacii sunt mai ieftine ,dar ce zic eu nici macar nu te intreaba daca vrei sa le cumperi ci pur si simplu "ti le baga pe gat'.
aceasta este povestea unei tinere care nu avea nici o problema de sanatate si isi dorea cu disperare un bebe la 23 de ani.
Fiti atente fetelor cu tratamentele astea hormonale nu te joci ,iar dr Onofri e prea ocupat sa te monitorizeze corect,face bani omul,ba e plecat din tara ,ba are cursuri la fac.,dar nu ma refer numai la el.E dreptul vostru si banii vostri si sanatatea voastra ,asa ca puneti intrebari ,fiti f bine informate si nu-i lasati sa se eschiveze in fata voastra.

Am rams trasnita ! Doamne ce ai putut sa patesti ! Imi pare foarte rau !
Ai dreptate in legatura cu niste aspecte,mi s-au intamplat si mie,tratamentul mai scump vrei nu vrei,nici macar nu te intreaba il iei de la ei,au mers pe mana mea in legatura cu analizele,ce le-am spus eu aia au crezut,nu mi-au studiat dosarul cu analize,la spermograma nici macar nu s-au uitat,ei sunt medici,embriologul mai ales DR Butnaru,daca stiau ca spermogramele pot sa varieze atata de mult ,de ce nu m-au pus sa repet una inainte de IA,ca ultima era facuta cu vreo 3-4 luni in urma,nu m-au pus ca daca iesea rea nu isi mai putea lua banii pe IA,ecografe,medicatie,m-a ajuns mult ,fata de ce preturi am citit prin alte orase,pe mine m-a ajuns aproape 3000 ron,m-au chemat la vreo 5 ecografe,nici la fiv nu te cheama la atatea la unele clinici.Ce mai urmaresc partea materiala mai mult decat binele pacientului,sunt curioasa cum vor decurge aceste fiv-uri prin MS,si ce rezultate au,ca pana acum de cand e deschisa clinica ,vreo 2-3 ani ,abia s-a nascut al 8-lea copil prin fiv.Dumnezeu sa le ajute pe fete,conteaza mult si norocul cred,destinul...
Oricum eu pe acolo nu mai calc,puteau sa imi zica de rezultatul dezastruos de la spermograma si sa hotarasc daca mai fac IA ,cand eram pe masa am intrebat asa de curiozitate ce a mai ramas dupa prelucrare,fara sa imi treaca prin cap ca poate fi asa rau,si le-am reprosat atunci acest aspect ca de ce mai fac IA daca e rezultat asa slab,a zis ca e pcat ca am dat banii pe medicatia de stimulare si cat de cat poate sporesc sansele daca ii plaseaza in uter,tromboneala ,la alte fete care au patit tot asa ,sotii lor auu avut la IA rezultat slab i-au pus si au mai recoltat o data,asta am aflat ulterior,la mine nu s-a mai pus asta in discutie ca era sambata si se grabeau sa isi inceapa Wekendul .
Nu ai luat nici o atitudine in ce-l priveste pe Dr Onofriescu ?
Cum te simti acum ? Numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana84 spune:

Claris multumesc de intrebare!Acum dupa un an de la calvarul din viata noastra,sunt bine multumesc lui Dumnezeu,ca numai cu ajutorul lui m-am vindecat,si ma rog sa ma tina sanatoasa,caci stii cum e boala asta,in cinci ani tb sa te asteptila orice.Ne gandim sa adoptam un bebe,dar asta mai peste catva timp.
Cat despre Onofriescu ce sa-i fac ,are bani,are putere,are influienta,si apoi eu am fost si sunt prea ocupata de sanatate si viata ,cu chimioterapia,acum cu regimul alimentar si sper cu ajutorul lui Dumnezeu sa scap si din asta.O sa-l bata Doamne Doamne ,caci nu doarme niciodata,oricum Dr Onofri nu se gandeste ca a nenorocit o tanara care era la inceput de drum,nu-i pasa,a zis ca asa ceva patesc doar "babele" si nu se astepta.

Mergi la inceput