INSEMINARE 81

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Andra, ma rog pentru tine. Nici o femeie nu se gandeste sa-si faca radiografie pulmonara fara motiv, mai ales ca n-ai avut de ce sa te legi in ultimii ani cu sanatatea, si-n plus asteptai sa ramai gravi de la luna la luna. Poate ca nu am dreptate, insa medicii mai si exagereaza uneori(ma refer la cel de la M. Nasta).

Eva, de-abia astept sa-ti faci prima ecografie si sa ne povestesti.

pentru toate fetele. Desi nu v-am mentionat, nu v-am uitat pe niciuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Lauri, eu nu stiu, nu am facut niciodata analizele astea...am mai citit pe alte forumuri despre amh, dar nu stiam ce inseamna. Hai, poate la Moisa va fi cu noroc!!! Tin pumnii te pup mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Draga mea Lauricea,
Parerea mea este ca ar trebui sa astepti linistita inca putin pana vei ajunge la Moisa cu rezultatul analizelor pentru ca tu in acest moment nu faci decat sa te incarci cu griji, ganduri negre si indoiala ( iti spun din proprie experienta)!
Eu, dupa ce am efectuat HSG-ul, cu toate ca doctorul mi-a confirmat ca substanta de contrast a trecut prin ambele trompe,nu am avut rabdare 3 zile pana ajungeam la Cezara Bucur, sa imi interpreteze investigatia, am plans pana am lesinat, m-am certat cu toata lumea pentru ca descoperisem cuv "hydrosalpinx" langa trompa dreapta!
Bineinteles ca nici gand de asa ceva,trompa dreapta avea doar cateva cutatii dar era permeabila si rezultatul nu a intarziat sa apara( am ramas in luna cand am avut folicul exact pe ovarul drept)!!
Din cate stiu eu, AMH-ul trebuie verificat 3 luni consecutiv si de altfel conteaza f mult si valoarea FSH--ului.. daca ai valoarea scazuta, nu inseamna neaparat ca ai o fertilitate scazuta ci la fel de bine poate insemna si inceputul unui nou proces ! Totusi ai doar 34 ani ,nu?? Mai ai drum lung pana la menopauza..
Ma bucur ca ai decis sa incerci si la Moisa pentru ca am auzit o multime de reusite la dansa ! Curand,sunt ferm convinsa ca iti va pune si tie un samburel in burtica
Pup dulce,dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Eu sunt programata la prima ecografie ,luni, pe 10 octombrie si sunt extrem de emotionata si nerabdatoare , mai ales ca de o saptamana au inceput greturile matinale, si nu numai !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Multumesc pentru sfaturi si incurajari, Eva!

Te cred ca ai emotii. Mai sunt doar 5 zile pana luni, asa ca vor trece repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

IUI in 2009 pe ciclu stimulat cu clomifen nereusita.
IUI in septembrie 2011 pe ciclu stimulat cu Gonal 75 -11 zile ,am raspuns bine,in ziua 15,ziua IUI ,aveam 2 foliculi frumosi de 20 mm,endometrul 10 mm,din pacate soarta ne-a fost potrivnica si am avut un soc in ce priveste spermograma,cea mai proasta spermograma din 5 ani de investigatii,de la normospermie,astenoteratozoospermie,normozoospermie,erau variatii intodeauna,acum a fost oligoastenozoospermie severa,sanse doar cu ICSI,au fost inserati dupa prelucrare doar 315 ooo spermatozoizi,deci erau sase minime sa fie reusita aceasta inseminare.
A fost greu,am suferit mult pt ca diferenta intre spermograme a fost mare si nu ne asteptam la asa ceva,dar ne-am mobilizat si am facut planuri de viitor.
In 2011 voi fi gravidutza
Mult noroc fetelor care fac IA si celor care asteapta raspunsul,sa se finalizeze cu burtici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutapop spune:

Claris, iti doresc sa fie cu noroc data viitoare!Foarte bine ca esti optimista!

Mult succes tuturor fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauricea2002
Pentru cine a mai mers la dr Moisa, ma puteti lamuri ce-i inseamna scor cerv 12 si 0,5ml sau mil = 18 mil A+B ? (e scris de mana si nu prea inteleg)


Scorul ala nu stiu ce inseamna. La inseminare ti-au fost pusi 18 mil spermatozoizi. Au fost selectati cei mai buni. A si B se refera la mobilitate:
- tip”a”: mobilitate rapida, cu batai ale cozii in fascicul stramt, insotite de miscari laterale ale capului, permitand o progresie in linie dreapta;
- tip”b”: cu miscari ale cozii, dar fara miscari ale capului, fara deplasare in linie dreapta sau cu deplasare rectilinie, dar lenta;
- tip”c”: vibratii frenetice si anarhice determinand doar miscari pe loc;
- tip”d”: spermatozoizi imobili, adesea confundati cu cei morti.

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
2 IA reusite dar pierdute la 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Multumesc Adinutapop ! Mult noroc cand vei face inseminarea ,sa se finalizeze cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstal_18 spune:

Buna fetelor,

Carmen ,am citit pe forum despre adoptii si m-am interesat la vremea aceea despre procedura,insa sotul meu a insistat sa mai asteptam si anul acesta poate vom avea copilul nostru...apoi m-am luat cu examene,concediu,stres la serviciu,si dentist...si iata ca a venit si sfarsitul acestui an fara bebe binenteles ...eu imi doresc tare mult sa fiu insarcinata,sa cunosc senzatia cu bebe in burtica si vreau sa mai fac cateva IA...trebuie sa stiu si parerea Dr Moisa despre analiza genetica si in functie de raspunsul ei voi lua o decizie.

Pupici





Vreau si eu sa traiesc acea clipa minunata...sa fiu
CRISSTAL




Mergi la inceput