Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Citat:
citat din mesajul lui andri31

buna dimineataaaa
fetele help!
roseola oare o intra in aceeasi oala cu rujeola si rubeola ?
am voie sa ies cu ea afara ? am voie sau nu baie ? pana cand !?

HELP !

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011



andri, Conrad a avut roseola infantum (parca asa ii zicea) pe la 7 luni si ceva, cam pe vremea asta acum 3 ani Se mai numeste si rujeolita si nu este de speriat, nu este asa de grava ca rujeola sau rubeola. Multi bebei o fac pana in 2 ani, dupa ce erupe nu mai este contagioasa, dar sistemul imunitar este putin zdruncinat. Imi aduc aminte ca doc mi-a recomandat sa ma feresc de variatiile bruste de temperatura si daca il duc afara sa ocolesc aglomeratiile. Bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Mitsu!!!!!!miss ya

neata

la tota lumea

Am o buba maraita care nu mananca nici san..nu stiu ce are.Sper sa-si revina la normal cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

neata si de la mine ...

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

neata si de la noi

p unde umblati buburuze mari si mici??? va distrati, ai?


o duminica frumoasa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

neata
noi nici nu umblam pe nicaieri, nici nu ne distram

am racit
Eva alaltaseara a avut vreo 2 muci, ieri i am dat oscilococcinum, asera deja ii curgea nasu, i am dat panadol , n am dormit toata noaptea, nu putea sa respire, plangea, urla cand vroiam sa i scot mucii, temp 39

eu i am dat panadol la 8 ore si oscilococcinum,ser in nas si sterimar , + sosete cu otet in picioare, altceva nush ce sa i dau

fetele plisss ce sa i mai dau?
stiu ca se alterneaza panadolul cu ceva la 4 ore, dar nush cu ce si in ce conditii

afara o scot doar daca ii trece temp/febra nu??


RSZ: de supt...la fel face si ea, la orice zgomot sare, se intoarce, doar ca tata o lasa la locul ei

La multi ani tati de Catalina Victoria!

o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Hello fetele.
Am revenit in Bucuresti dupa 2 sapt de stat la aer curat.Am revinit si cu un dintisor in plus(dreapta sus). Raportaz copil care nu mai are stare nici in patut, nici in brate, nici pe jos.
Mi-a venit si mie CM dar a fost ok pt prima data. Exact cum era inainte de sarcina(abundenta si dureri).
Pui de la Cocorico eu am gasit in piata. Nu am gasit nici o diferenta la gust fata de ceilalti. I-am dat si lui Stef pui de tara. Deci eu nu mai vreau, dupa ce ca fierb juma de ora la o amarata de bucatica de carne tot nu se paseaza cum trebuie si ramane fire fire prin mancare. Vezi sa manance Stef al meu asa.
Mayane noua nu ne-a m,asurat vaccinul din maternitate si app de asta nici nu se cunoaste.
Din cate stiu eu coaja fructelor nu e recomadata copiilor. Chiar daca are vitamine, cum o inghite asa o elimina, nu abdoarbe nimic din ea.
Va pupacesc si va doresc o zi cat mai placuta.
Am deja o mie de nervi la cat imi urla Stef in cap. Nu-l inteleg ce e cu el.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Buna fetelor!Multi tuturor!
Sper ca toata lumea e ok, am apucat sa citesc din urma doar asa pe diagonala.
Spuneti-mi si mie va rog, voi cum gatiti legumele pt bebei? prin fierbere sau la aburi? Ma bate gandul sa-mi cumpar un aparat de gatit la abur si vroiam sa va cer parerea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Citat:
citat din mesajul lui dangabriela

Buna fetelor!Multi tuturor!
Sper ca toata lumea e ok, am apucat sa citesc din urma doar asa pe diagonala.
Spuneti-mi si mie va rog, voi cum gatiti legumele pt bebei? prin fierbere sau la aburi? Ma bate gandul sa-mi cumpar un aparat de gatit la abur si vroiam sa va cer parerea!



Cea mai fericita mamica de Andrei


Eu folosesc o sita pentru gatit la abur din Ikea. O pun pe o cratita cu apa, apoi capacul si gata. Isi face treaba f. bine si destul de repede.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Neata!
Ne-am trezit si noi cugreu, dupa mini-petrecerica de aseara. Mandra mea afost super cumintica la restaurant, toata lumea a laudat-o. Iar tortul a iesit super bun

DANGABRIRLA, eu le fac la aburi, este mai sanatos, prin fierbere se pierde foarte mult din vitamine.

ANCA; cred ca nu mai ajungem diseara, ne-am trezit cu fratele dlui sot si cumnata pe cap, evident neinvitati si neanuntati...stau la noi pana maine

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Sal!

Lucia, e o raceala, trece! Stiu ca e greeeeeu, dar primele trei zile sunt naspa, apoi usor-usor isi revine. Ser mult, oscillo, paracetamol, ceiutz cald (cu tei), frectii cu spirt diluat. Daca are febra mare poti sa alternezi paracetamolul cu nurofenul (in total, pe 24 de ore ai voie asa: 4 paracetamoale si 3 nurofene. Vine cam unul la 4 ore. Intre paracetamoale lasi 6 ore, intre nurofene lasi 8). Dar daca nu e febra peste 38,5 in fundoaca da-i numai paracetamol, nu sari si cu nurofenul. Febra de fapt are rolul ei si pina-n 38,2 trebuie lasata sa-si faca treaba. Altfel ii faci copilului un defavor. Hai, curaj, trece!

Revin,
G

Mergi la inceput