Laparoscopie 19

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

ani.g, eu am sangerat 2 zile, plus inca 2 zile spotting....dar menstra nu mi-a intarziat deloc ,ba mi-a venit cu 2 zile mai devreme (fata de ultima menstruatie, fara legatura cu sangerarea debdupa operatie). dr meu a zis ca ar putea intarzia/decala menstruatia, dar nu e obligatoriu...ce ti-a facut la laparo? mie nu mi-a umblat la ovare, si poate de aia, nu mi-a afectat perioada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

aaa chiar ca ai dreptate, neumbland la ovare nu a avut de ce sa ma dea peste cap
nu mi-a umblat la ovare, ca nu a avut de ce
de fapt nu a avut "de ce" pe nicaieri, sunt perfect ok, ba mai mult am impresia ca am si ovulat cand s-a mai linistit un pic sangerarea



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Sangerarea de dupa laparo nu e din uter, ca menstra, e de pe unde a umblat in operatie. Deci n-are nicio treaba cu ciclul, ciclul iti vine cand trebuia sa vina daca nu faceau laparo, plus minus cateva zile. Cum a fost? Ar fi frumos sa povestesti aici pentru cine mai citeste si urmeaza sa se opereze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

lavi, ai dreptate, poate sunt fete care urmeaza sa faca aceasta operatie si ar vrea sa afle experienta altora, asa ca o sa povestesc cum a fost pentru mine.

mi-a fost frica, de ce sa nu recunosc, si am consultat mai multi doctori inainte sa ma hotarasc sa fac operatia. am optat de la inceput pentru un spital privat, decizia finala: medlife, dr albu.

pregatirea preoperatorie: analize (sange, urina, culturi col...), regim hidric (2 zile inainte), fortrans (o zi inainte;oribil), intalnire cu anestezistul, nimic mancat/baut in ziua interventiei.
internarea a avut loc dimineata, operatia la vreo 3-4 ore, nu am venit cu nimic de acasa.
anestezia generala (prin branula) si-a facut efectul foarte rapid, iar somnul a fost minunat .
m-au trezit la terapie intensiva (dupa vreo ora sau mai bine), desi dormeam asa bine. ma simteam ca dupa si parca ma durea putin, sotul era langa mine, dar dupa 5-10 min l-au rugat sa ma lase sa dorm. m-am trezit dupa 2 ore, aveam sonda urinara (ce bine! nu ma simteam in stare sa ma duc singura la baie); asistenta a stat vreo jumate de ora langa mine pana am fost in stare sa ma ridic si sa ma asez in scaun, sa ma duca in salon (eram foarte slabita - nu mancasem solid de 3 zile si aveam tensiunea f mica).
am plecat acasa a2a zi,asistentele s-au purtat minunat: ne verificau (am avut o colega de camera) destul de des, in plus de vizitele obligatorii pentru a ne administra ceea ce lasasera doctorii pentru fiecare (eu: prin branula -antibiotic, calmant, anticoagulant..din ce-mi aduc aminte). nu am avut dureri (dar nici nu am refuzat calmantul) dar nici nu ma simteam in stare sa ma ridic singura; cel mai mult am suferit de dureri de spate, pt ca nu indrazneam sa ma intorc pe o parte...
doctorul a stat de vorba cu sot imediat dupa operatie, m-a vizitat in salon seara si la externare.
in urmatoarele zile, am suferit groaznic de balonare (am avut prescrisa medicatie pt balonare, cat si pt dureri - nu am avut dureri, deci nu am luat calmante), dr mi-a zis ca pot manca orice, eu am prefera sa raman pe mancaruri usoare, si mi-a luat vreo 4-5 zile sa simt ca mi-am revenit efectiv (mergeam inca aplecat, mi-era teama sa fac anumite miscari, aveam burta balon si simteam anumite dureri spre umeri).
la o saptamana ma simteam f bine, iar la 2, parca nici n-as fi facut vreo operatie , doar semnele micute de pe burta imi aminteau.
cum ziceam in posturile anterioare, am sangerat 2 zile de la operatie (dar nu puternic), si am avut spotting inca 2 zile, menstruatia a venit aproape ca de obicei (cu 2 zile mai devreme).

nu am platit decat la externare, la receptie. suma este, cred, comparabila cu ceea ce se da in total in spitalele de stat.

in concluzie, nu e o interventie de speriat, insa articolele de pe internet si in care se mentioneaza ca "iti poti relua orice activitate inca de a doua zi" mi se par exagerari.

succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

sunt de acord cu tine cand spui ca nu este o interventie de speriat, dar cred ca fiecare persoana reactioneaza in felul ei, sunt unele persoane care sufera mai usor aceasta interventie, iar altele care pot intampina probleme...de exemplu eu am mers la clinica pentru laparo dimineata iar dupa ce m-am trezit din anestezie, m-am simtit foarte bine, desi asa cum spui si tu, parca eram (sau poate asa te simti cand nu calci iarba, ci o fumezi )
Eu nu am avut nevoie de sonda, am putut merge singura la baie, iar la ora 5 in aceeasi zi plecam acasa. Nu am avut probleme nici cu balonarea, am putut manca foarte bine a doua zi, iar a treia zi eram deja in bucatarie preparand o prajitura :)) deci se poate sa iti si reiei activitatile inca de a doua zi, desi nu cred ca spune cineva, nici macar pe internet, ca poti sa te-apuci sa sari cu parasuta, sau sa mergi la camp. cu toate acestea activitati usoare sunt sigura ca sunt posibile.

Dar revin si spun ca fiecare experienta este diferita, pentru ca suntem persoane diferite si reactionam diferit la durere (sau la orice altceva) Eu le-as recomanda fetelor care citesc despre interventie inainte de a o face sa nu se panicheze chiar daca aud experiente care nu fost atat de ok. Eu cand am facut si histerosalpingografie, am citit despre multe fete care spuneau ca este dureros, ca mai ca nu au lesinat pe masa. Am mers acolo asteptand sa am dureri ingrozitoare si, cand colo, a fost foarte simplu, tot asteptam sa vina durerea cand doctorita mi-a spus ca sunt gata De aceea la laparo, nu m-am gandit deloc la cat de rau ar putea fi, inainte, in timpul sau dupa, am mers cu gandul ca o sa fie bine, si asa a si fost... Poate si asta a contribuit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

silvia, fara indoiala ai dreptate: depinde de fiecare, de rezistenta organismului, de toleranta la durere etc.
eu am povestit cum a fost pentru mine
sunt impresionata ca ai putut merge acasa in aceeasi zi si face prajituri a doua zi

despre histerosapingografie am avut aceeasi parere: citisem povesti de groaza, dar pentru mine a fost ...ceva mai mult decat o recoltare papanicolau (dar am inteles ca poate fi dureros daca sunt trompele infundate).

o sambata seara minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor si eu am facut laparo
la giulesti
cu marinescu
acum 5 ani si ceva
teama de necunoscut e mare
in principiu la orice interventie chirurgicala consider ca e corect si noral sa iti faci ganduri si sa iti pui intrebari
eu am iesit a doua zi din spital dupa interventie
si nu mi-a fost chiar atat de usor ca voua
mi-am revenit destul de repede COMPARATIV CU CELELALTE COLEGE DE SALON care multe dintre ele boleau sau aveau sangerari in continuare etc.
si la mine interventia nu a durat decat 1 ora
dar la alte fete poate tine si 3 ore
in functie de ceea ce gaseste medicul acolo
eu am avut curatare de ovare si driling ovarian
apoi sonda mi-am cerut sa o scoata repede caci eu fac des - am niste probleme cu rinichii
si m-am dat jos din pat relativ repede
dar foarteeeeeeeeeeeee amettita
am mers putin pe jos dar sustinuta pe ambele parti de colegele de salon
sincer efectiv mi-am revenit dupa 10 zile
dar intr-adevar nu e o operatie grea
comparativa cu aletele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_ella2003 spune:

Vreau sa spun si eu despre experienta mea in ceea ce priveste laparoscopia.

Am luat decizia de a face laparoscopia, in urma unei histeroscopii prin care mi se spunea ca as avea si a doua trompa infundata. De prima am aflat in urma unui HSG ca este infundata complet si ca nu o pot desfunda nici prin laparoscopie, concluzie data de mai multi medici. Dupa un FIV nereusit si IA nereusite si unele anulate, am zis ca nu mai fac nici o incercare pana nu stiu ce este in organismul meu si am cautat un doctor cu care sa fac laparo, cu conditia sa nu o fac la Giulesti (am trait o experienta negativa cu histeroscopia facuta fara anestezie).
Dupa ceva cautari am hotarat sa fac laparo la municipal cu dr. Bagdan Ciontea, un medic deosebit pe care il recomand cu mare caldura, deoarece este un profesionist si a reusit sa imi desfunde trompa dreapta, cu toate ca nu aveam nici o sansa, dar am zis sa incerc sa vedem ce este inauntru si macar sa pot avea o trompa functionala, mai ales ca eram derutata in urma diagnosticului de la histerocopie.
Inainte de internare, am facut analizele si eco solicitate de el (culturi si secretii), iar in ziua internarii, altele ce tin de operatie si anestezie. Dupa masa mi-a dat drumul acasa cu conditia sa ma prezint a doua zi la ora 6 dimineata. Pentru mine a fost perfect, nu stau nici departe de spital, am dormit in patul meu si am folosit toaleta mea (dupa consumarea de fortrans, nu iti doresti decat o toaleta a ta :)))) Regim hidric in ziua anterioara operatiei, pana la ora 16, apoi fortrans pana la ora 21.
In ziua operatiei m-am prezentat la spital, mi s-a facut clisma, am discutat cu doctorul despre deciziile pe care trebuia sa le ia in cazul in care gaseste hidrosalpinx, apoi am discutat cu medicul anestezist. Anestezista a vrut sa amane operatia pentru ca am fost racita si mai aveam secretii in gat care puteau duce la sufocare. Dar am hotarat sa mergem mai departe, pentru ca inainte de internare discutasem cu medicul meu orelist.
La 5 minute am intrat in sala de operatii, unde mi s-a pus branula, o masca pe fata, dupa care am adormit. Il tin minte doar pe bracandierul care avea o voce calda, m-a luat in brate si m-a dus la terapie intensiva. Acolo a venit familia si medicul care mi-a dat vestea minunata ca am doua trompe permeabile, perfecte, fara aderente, ca restul organelor sunt sanatoase si nu as avea nici o problema sa nu raman insarcinata. Am inceput sa plang de fericire, ca pot spera din nou, ca pot avea un copil...nu se poate descrie in cuvinte emotia traita.
Seara a venit din nou sotul meu, cu zeama de la supa, am mancat, am coborat din pat m-am plimbat un pic, apoi am dormit, iar la ora 4 mi-a fost scoasa perfuzia. Nu am vomitat, mi-a fost un pic greata dar au bagat ceva pe perfuzie si in cateva minute mi-a trecut.
La ora 8 am coborat singura din pat si m-am dus pe holul central sa imi iau cafea. Asistentele m-au certat, ca nu trebuie sa merg singura, dar din fire eu nu pot sa zac, sa stau in pat. Seara iau spus spotului ca sunt nebuna, iar el le-a raspuns ca stie si ca a uitat sa le zica ca asa fac....
La ora 9 a venit din nou doctorul mi-a scos badajele, le-a rugat pe asistente sa imi scoata sonda, binenteles ca ele m-au parat ca m-am plimbat, iar el a inceput sa rada...si mi-a zis ca pot pleca acasa, deci la ora 10 paraseam fericita spitalul si le-am spus ca ma intorc la ei cu bebe in burtica! Cred ca am spus asta si datorita balonarii, aveam o burta ca de o gravida de 4-5 luni!
Singurul lucru neplacut a fost cand am ajuns acasa si m-am intins, atunci m-au luat niste dureri de umeri si sub coasta de nu puteam sa respir, datorate gazului care se introduce in momentul inteventiei. Am stat cateva ore numai infund, pana seara cand abia atunci au trecut si m-am putut intinde din nou si am dormit bustean.

Aceasta a fost experienta mea cu laparoscopia, pe care daca trebuie sa o faceti, sa nu ezitati si sa nu va speriati, mergeti cu toata increderea.
Nu regret nici o clipa decizia luata de una singura sa fac aceasta interventie, sa caut si gasesc un medic ca dl. Bogdan Ciontea, neinteresat de bani si doar de a-si face meseria. Ma inclin in fata lui si ma bucur ca mai avem in tara medici buni.
Dumnezeu sa va binecuvanteze domnule doctor Bogdan Ciontea.

Povestea mea pe scurt:
- 6 ani de incercari sa avem un bebe + 6 ani inainte fara protectie
- in urma unui HSG aflu ca am trompa stanga infundata complet si sa nu incerc laparo, ca nu exista sanse de desfundare
- 2 IA anulate (spargere foliculi inainte de termen / ovulatie pe ovarul cu trompa infundata)
- fiv prin subprogram, nereusit
- IA nereusita
- IA anulata (ovulatie pe ovarul cu trompa infundata)
- Histeroscopie (diagnostic - posibil si trompa dreapta infundata)
- Laparocopie
http://www.facebook.com/reqs.php?type=1#!/profile.php?id=100003315293430
http://www.eshop-rapid.ro/produse-herbalife

Mergi la inceput