Laparoscopie 19

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anna85 spune:

Rachel multumesc mult pentru raspuns! Am facut analizele de trombofilie si sunt ok, doar ca am prezente cele 2 mutati ale genei mthfr in stareheterozigot pt care iau tratament de anul trecut: aspenter, b6, acid folic, b 12... etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Buna fetele, sunt noua pe acest forum. Saptamana asta va trebui sa sun sa ma programez pentru laparoscopie la Giulesti. Imi poate spune cineva ca care sunt preturile acolo? Doctor , anestezist, asistenta sefa etc. Si as mai dori sa stiu cine a mai facut recent acesta operatie, sa-mi povesteasca , mie imi este foarte frica, deja imi ia inima la trap numai cand ma gandesc. Va rog din suflet.
Multa bafta tuturor la teste cu 2 liniute.
Va pup pe toate
Diarnyina

in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

nu e nimeni pe aici sa ma ajute si pe mine? va roooooog

in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anna85 spune:

Doamne ajuta Irina Daniela! Am o prietena care s-a operat saptamana trecuta la dna dr Vultur la Giulesti. In general se da cam 200-400 lei pt dr, 100-200 lei anestezist+ asistente daca vrei... Eu am facut in martie la dr Prof Marinescu si a fost foarte bine, multumesc lui Dumnezeu! Nu am ramas insarcinata in prima luna dupa operatie dar inca mai am nadejde ca se va intampla cat mai curand!
Nu iti face griji, lasa-te in grija lui Dumnezeu si va fi foarte bine! Roaga-te pentru medicul care te va opera si Dumnezeu va lucra prin mana lui si vei fi bine!

Ana-Maria, 26 ani, Mutatiile 677C>T si 1298 A>C in gena MTHFR prezente in stare heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 5 saptamani si 4 zile, in 2011.Operatie laparoscopica pt ovare micropolichistice, martie 2012.
"Atunci cand exista dragoste si jertfire de sine, totdeauna se pune unul in situatia celuilalt, il intelege si il doare. Si atunci cand cineva il primeste pe aproapele in inima sa indurerata, il primeste pe insusi Hristos, Care il umple cu si mai multa veselie duhovniceasca."(Parintele Paisie Aghioritul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Merci mult Anna85 pentru raspuns si pentru incurajari. Am sunat astazi si m-am programat pt laparo la Dr. Boleac Ioan la Giulesti, voi face operatia pe 06 iunie. Mor de frica. Mi-e frica cum voi reactiona la anestezie, si inainte si dupa operatie, nu stiu ce va gasi acolo, mi-e teama ca va fi greu dupa operatie.... Ma rog la Dumnezeu sa fie bine si sa fie cu folos aceatsa operatie, sa-mi dea Doamne Doamne o bebita sau un bebit. Noi (eu si sotul) suntem diagnosticati cu infertilitate inexplicabila (toate analizele sunt ok, suntem sanatosi) dar nu se intampla nimik de 7 ani. Laparoscopia este ultima solutie de a mai rezolva ceva, daca nici asa nu merge, DR mi-a zis ca ultima solutie ar fi FIV.
Tu Anna sa fii optimista si sigur se va intampla un test cu 2 liniute. Te astept luna asta cu vesti bune, teste cu 2 luniute.
Va pup pe toate


in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Buna fetele,
Am revenit in forta. Saptamana trecuta am facut operatia de laparoscopie si acum sunt deja la munca. Totul a decurs relativ ok (exceptand emotiile mele foarte mari). Rezultatul laparoscopiei exploratorii (de diagnostic) a fost ok, trompe permeabile (verificate cu sol.in timpul laparoscopiei), ovare bune, uter normal, doctorul mi-a zis ca a gasit doar cateva firicele de endometrioza pe ovarul stang si un pic pe trompa (vb lui: foarte vagi) dar care nu puneau problema in infertilitatea mea. Oricum a curatat si acele firicele de endometrioza. Diagnosticul lui a fost "esti sanatoasa" si mi-a zis ca ne intoarcem inapoi la infertilitate inexplicabila (absolut toate analizele si ale mele si ale sotului si inclusiv laparoscopia au fost foarte bune). Sfatul lui a fost sa trec direct la FIV. Nu inteleg daca suntem sanatosi de ce nu imi da dr sanse de sarcina pe cale naturala? Sunt dezamagita total, mi-as fi dorit sa gaseasca ceva laparoscopic care sa se trateze si apoi sa am sanse de sarcina pe cale naturala, nu asa.
Care dintre voi imi poate da niste sfaturi, daca sa mai incerc pe cale naturala, cine a trecut prin aceeasi situatie, ce a facut mai departe? Voi ce credeti am sanse mari de sarcina pe cale naturala dupa aceatsa laparoscopie? Cine a ramas insarcinata dupa laparoscopie?
Doamne cate intrebari fara raspuns am si cata dezamagire pot simti......
Va rog din suflet fetelor sa ma ajutati cu niste raspunsuri.
Va pup pe toate si va doresc multe teste cu 2 liniute

P.S.Cine doreste mai multe informatii despre laparoscopie poate sa-mi scrie PM sau mail pe diarnyina_s@yahoo.com


in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor.
Maine ma internez si eu la CF2 pentru laparo. O sa am parte de desfundare trompe (sunt infundate in capatul dinspre ovar conform histero), indepartare aderente din cavitatea peritoneala (in urma unei operatii de apendicita pe care am suferit-o acum 25 de ani!) si drilling ovarian pentru ca am Sindromul Ovarelor Polichistice.
Intrebarea mea este cat sa dau medicului, cat anestezistului si cat asistentelor. As da cat se vehicula mai sus pentru laparo la Giulesti dar mi se pare putin pentru ca nu e doar laparo exploratorie sau doar pentru desfundare trompa, e pentru 2 trompe, drilling pentru ambele ovare si aderente deci cumva e un fel de 3 in 1.
Ma gandeam la 120 - 150 euro pentru medic, 200 lei pentru anestezist si cate 10-20 lei pe la asistente in functie de rolul fiecareia in problema.
Ce ziceti? E mult? E putin?

@ MISSY - de ce nu faci stimulare ovariana daca problema sunt doar ovarele polichistice? La mine merge cu Clostylbegyt 2 pastile/zi si in ziua 12 eco pentru a verifica marimea foliculilor urmata de 1 injectie de Ovitrelle pentru a ma asigura ca foliculul se sparge si ovulez. Eu merg la laparo ca am si trompele infundate si aderente in cavitatea peritoneala, daca ar fi doar cu ovarele as rezolva medicamentos.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cand m-am operat eu in toamna lui 2010 si m-am interesat pe forum se dadeau cam 7-800 ron la dr, 2-300 la anestezist, 100 asistentei de la ATI care are grija de tine pre si postoperator. Cam atat se dadea atunci la Giulesti. laparoscopia numai pentru noi e mai usoara decat o operatie clasica, pentru doctor nu e mai usoara, in uprimul rand ca nu orice chirurg are competenta pe laparoscopie, apoi nu vede direct ci pe monitor, lucreaza cu alt gen de instrumente, etc. pentru dr nu e cu nimic mai usoara decat o operatie similara, clasica, doar pentru noi e mai bine pt ca ne facem mai repede, mai putine adente, cicatrici mai mici, samd.

Trebuie sa spun ca toata lumea se purta frumos indiferent daca dadeai sau nu. si in orice caz treaba si-o faceau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

multumesc pt raspuns



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Buna fetelor
Nu pot sa citesc toate capitolele asa ca va intreb : a facut cineva laparo la dr. Dan Deva la Giulesti ?
deocamdata am citit doar lucruri bune despre dansul, dar astept vesti si de la voi



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput