M-am hotarat.............adoptie(75)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Felicitari Myh .SA fiti fericiti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

woooow, ce intorsatura au luat lucrurile, myh! poate pana la urma fetele vor ramane la asistenta maternala, cine stie? ce schimbare! acum e cel mai frumos moment, cand vedem ce surpriza ne pregateste bunul Dzeu. woow!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

MYH...extraordinar! Prin ce avalansa de emotii si sentimente ati trecut in ultimele saptamani!!!
Ce as mai putea adauga?! Sa fiti fericiti, sa luati totul pas cu pas si sa ne mai povestesti de copiii tai

Simo, felicitari pentru intalnirea reusita dar mai ales pentru ca ati spart gheata!

erato, voi cum mai sunteti?


Asteptare scurta tuturor mamicilor in devenire


AdorCopiii - adoptia - taina unei iubiri divine

AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_73Legat de copilas, am sa incep si eu sa caut, nu ii las nu mai pe ei sa imi caute. Eu de regula pana rezolv ceva "ma tin ca raia de ei" asa ca nu scapa usor de mine .



Vezi sa nu faci treaba asta dupa ce intra in vigoare noua lege. Art. 19 alin. 8, lit. c spune asa:

"Atestatul poate fi retras in urmatoarele situatii:
a. ...
b. ...
c. in situatia in care se constata implicarea directa a persoanei/familiei atestate in identificarea unui copil potential adoptabil;"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Buna
Ne-am intors si noi din concediu. A fost super, ne-am incarcat bateriile si acuma o luma de la inceput.
MYH felicitatri. Ma bucur pentru tine, mai ales ca ai scapat si de stres. Este foarte greu daca copilasii nu vor deloc sa interactioneze cu noua familie, dar in cele mai multte cazuri maternalele ii influenteaza negativ. Poate asa a fost mai bine si pentru voi si pentru ele.
MYH ma inscriu si eu pe lista cu pozele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa

MYH...extraordinar! Prin ce avalansa de emotii si sentimente ati trecut in ultimele saptamani!!!
Ce as mai putea adauga?! Sa fiti fericiti, sa luati totul pas cu pas si sa ne mai povestesti de copiii tai

Simo, felicitari pentru intalnirea reusita dar mai ales pentru ca ati spart gheata!

erato, voi cum mai sunteti?


Asteptare scurta tuturor mamicilor in devenire


AdorCopiii - adoptia - taina unei iubiri divine

AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids



Eu astept...astept...astept si simt ca trec tot mai greu zilele. O buna perioada dupa eliberarea atestatului, am fost f. trista, nu aveam chef de nimic, de-abia imi duceam zilele cand am vazut ca telefoanele nu suna. De fiecare data cand ma suna un nr. necunoascut mi se inmuiau picioarele, stateam putin sa ma calmez si apoi raspundeam. Din pacate, telefonul nu suna sa ma anunte ca exista pe lumea asta un copilas care sa ma astepte. Acum m-am linistit, incet-incet imi revine cheful de viata si speranta ca Dumnezeu are un plan bun pt mine, ca totul se intampla cu un rost pe lumea asta. Chiar mi-a dovedit acest lucru si acuum astept impacata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

buna ziua.
Incerc de 3 ani sa raman insarcinata dar fara succes. Cu cat trece timpul cu atat ma gandesc la faptul ca asa imi este scris. Doctorii nu gasesc nicio explicatie de ce nu pot ramane insarcinata. Din clasa a 12-a cand am trecut pragul unui orfelinat si am vazut ce grozavii sunt pe acolo, mi-am promis ca am sa scot un copil din mediul ala. Planul meu era sa nasc un copil si apoi sa adopt unul. Dar pare ca nu asa vor sta lucrurile. Discut de aproape un an de zile cu sotul meu sa adoptam un copil. teoretic suntem amandoi de acord. Practic insa .....
Nu stiu de ce dar am o retinere cand vine vorba sa incep demersurile. Sotul este azi de acord, stabilim sa incepem treaba si cand vine vorba sa punem in practica imi spune "dar nu vrei totusi sa mai incercam?" iar eu ma las convinsa. Ati trecut si voi prin moe=mentele astea? Cum ati trecut peste ele?

Cred ca toate femeile care ne-am confruntat cu infertilitatea am trecut prin tot felul de stari ciudate. Eu am luptat aprox. 10 ani, cu drumuri la medici, cu toate starile depresive cand vedeam ca luna de luna asteptam o minune si acesta se incapatana sa apara. De fiecare data cand imi venea in gand adoptia, mi se parea ceva imposibil, ceva pt vedete si nu credeam ca am vreo sansa. In toti acesti ani, nici nu am luat in calcul adoptia pana la un moment dat cand am simtit ca aceasta e calea mea. Eu m-am rugat ani de zile sa fiu mama, niciodata nu m-am rugat sa fiu insarcinata, si am avut o fulgerare ca pot fi mama si prin adoptie, nu doar prin sarcina. Am discutat cu sotul si am luat impreuna decizia de a adopta. Oricum renuntasem de peste 1 an la ideea de a ramane insarcinata, nu mai rezistam psihic. Odata luata aceasta hotarare m-am documentat, am dezbatut problema pe toate partile, am vrut sa fim siguri ca asta e ceea ce ne dorim cu adevarat, am comunicat tuturor persoanelor: familie, prieteni, cunostinte ca vom adopta. Aproape nimeni nu ne-a sustinut, toti ne-au dat exemple negative, dar noi eram convinsi ca aceasta e calea nostra si am mers la DPC hotarati sa mutam si muntii din loc. De curand, am vazut o emisiune despre infertilitate, am ascultat putin si mi-am dat seama ca nici macar nu ma mai intereseaza, si am mutat linistita si cu zambetul pe buze. M-am vindecat cu totul de infertilitate si voi fi mama nu prin varianta clasica: sarcina si nastere, ci prin adoptie. Si sunt fericita si impacata cu decizia luata si abia astept momentul cand imi voi strange puiutul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ennni

Citat:
citat din mesajul lui simo_73Legat de copilas, am sa incep si eu sa caut, nu ii las nu mai pe ei sa imi caute. Eu de regula pana rezolv ceva "ma tin ca raia de ei" asa ca nu scapa usor de mine .



Vezi sa nu faci treaba asta dupa ce intra in vigoare noua lege. Art. 19 alin. 8, lit. c spune asa:

"Atestatul poate fi retras in urmatoarele situatii:
a. ...
b. ...
c. in situatia in care se constata implicarea directa a persoanei/familiei atestate in identificarea unui copil potential adoptabil;"

Asa este. Eu am trimis cereri la DPC-urile din tara si cand am sunat sa vad daca au primit cererea mea, anumite judete mi-au explicat ca aceasta e o practica ilegala si mi-as putea pierde atestatul din cauza acestui lucru. Chiar nu stiu ce sa mai cred, , pt ca DPC-ul meu m-a sfatuit sa incerc si aceasta varianta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Citat:
citat din mesajul lui erato

Citat:
citat din mesajul lui Ennni

Citat:
citat din mesajul lui simo_73Legat de copilas, am sa incep si eu sa caut, nu ii las nu mai pe ei sa imi caute. Eu de regula pana rezolv ceva "ma tin ca raia de ei" asa ca nu scapa usor de mine .



Vezi sa nu faci treaba asta dupa ce intra in vigoare noua lege. Art. 19 alin. 8, lit. c spune asa:

"Atestatul poate fi retras in urmatoarele situatii:
a. ...
b. ...
c. in situatia in care se constata implicarea directa a persoanei/familiei atestate in identificarea unui copil potential adoptabil;"

Asa este. Eu am trimis cereri la DPC-urile din tara si cand am sunat sa vad daca au primit cererea mea, anumite judete mi-au explicat ca aceasta e o practica ilegala si mi-as putea pierde atestatul din cauza acestui lucru. Chiar nu stiu ce sa mai cred, , pt ca DPC-ul meu m-a sfatuit sa incerc si aceasta varianta.

Suntem ceea ce gandim. Tot ceea ce suntem ia nastere in gandurile noastre. Cu gandurile noastre construim lumea. -Buddha


Faptul ca trimiti cereri in alte judete, cu atestatul anexa, nu e ilegal, doar sa nu te apuci sa mergi prin centre sa "cauti" copil, sa mergi la DGASPC sa spui ca stii de un copil din a.m.p. sau plasament sau din spital care ti-ar placea sau stii tu ca e abandonat etc. Foarte multe familii cred ca sistemul de protectie fiind plin de copii (din pacate) imediat dupa atestare pot lua copil acasa. Ideea e ca majoritatea copiilor din sistemul de protectie nu sunt adoptabili, chiar daca au fost abandonati in spital, chiar daca sunt in centre, chiar daca sunt la asistenti maternali. In conditiile prezentei legi, cand inclusiv parintii decazuti din drepturile parintesti isi pastreaza dreptul de a consimti la adoptie, un copil devine destul de greu adoptabil. Eu sustin ideea ca "ce e al tau e pus de o parte" trebuie doar sa aveti rabdare (stiu ca uneori e greu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Buna Mihaela ,
Sunt membru nou inregistrat , dar cu atestat de 1 an si 7 luni . Ma bucur mult pentru tine , pentru reusita ta , mai ales ca esti din Iasi . Sunt casatorita in Prahova , dar vin din Iasi . Nu ai activat PM si folosesc aceasta cale de raspuns .Te rog sa-mi scrii si mie ce varsta au copiii tai , poze , cum ai reusit asa repede . Si noi ne dorim 2 copii , dar avem atestatul doar pentru unul , dupa ne-am gandit ca ar fi bine sa fie frati . Astept raspuns de la tine pe adresa privata si Dumnezeu sa va lumineze calea .
Liana

Mergi la inceput